Test: Cukrovka je když…. (CJK)

Mnoho pacientů se ptá: Mám cukrovku? Co znamenají moje laboratorní výsledky, je to už diabetes? Není nutné, aby každý věděl, jaké jsou přesné hranice a jakým způsobem se dají různé typy diabetu diagnostikovat. Zvýšená hodnota glykémie je pro tělo škodlivá a od určité výše při dlouhodobém trvání vede ke vzniku poškození různých orgánů v těle. Lékaři v různých zemích se proto dohodli, jak velké poruše budou již říkat diabetes, neboli "cukrovka". Stanovili také hranice, kdy se ještě nejedná vysloveně o cukrovku, ale je už přítomna zvýšená glykémie, která postupně může k diabetu vést. Tento stav značili jako „porušenou glukózovou toleranci“, což je takové varování, že pokud s tím pacient něco neudělá, pravděpodobně se u něho cukrovka postupně vyvine.

Porucha glukózové tolerance a diabetes jsou v současné době poruchy velmi časté a postihují dohromady asi 10 % všech obyvatel. Mezi staršími a vysloveně starými osobami je výskyt ještě mnohem větší, skoro 20 %. Diabetes 2. typu i porucha glukózové tolerance jsou jevy velmi často vyvolané obezitou a nedostatkem pohybu. Čemu tedy lékaři z dobrých důvodů říkají „cukrovka“ a „porušená glukózová tolerance“ by tedy mělo zajímat prakticky všechny. Stanovení glykémie je navíc dnes součástí většiny preventivních vyšetření.

Seznam literatury:
V následujícím testu vás tedy trochu vyzkoušíme, jak se v hodnotách glykémie vyznáte. Pokud si nejste jisti, prostudujte si napřed vysvětlení, které najdete na našich stránkách DIAGNOSTIKA.

Co pro Honzu znamená zjištěný výsledek ?

Honzovi je 55 let a má mírnou nadváhu. Lékař jej pozval na preventivní prohlídku s odběrem krve. Honza se den před tím ještě dobře navečeřel, ale pak až do ranního odběru krve nic nejedl.  Mezi výsledky si všimnul tučně vytištěné hodnoty glykémie, která byla 7,3 mmol/l a přesahovala normální rozmezí, uvedené v závorce.


Marie zjistila hodnotu své glykémie. Co tento výsledek znamená?

Marie se cítí poslední měsíc hodně unavená. Má pocit, že v poslední době více pije, ale jídlo jí chutná a na váze spíše přibrala. Odpoledne zašla k lékařce a ta jí dala vyšetřit glykémii, i když Marie nebyla na lačno. Zjistila hodnotu 14 mmol/l. 


Může se Božena nyní radovat, že svojí vůlí si cukrovku „vyléčila“?

Božena vážila před rokem 90 kg a zjistila si při opakovaném vyšetření glykémii nad 7 mmol/l. Podstoupila glukózový toleranční test a ten potvrdil přítomnost diabetu. Božena šla do sebe, začala denně chodit na hodinové rychlé túry a po roce zhubla na 70 kg. Měří si nyní každý týden glykémie na lačno a 2 hodiny po jídle a hodnoty se pohybují mezí 5 a 6 na lačno a 6 a 8 po jídle.


Hodnota glykémie ráno na lačno u zdravých osob (s výjimkou těhotných žen) by neměla překračovat


Musí být krev na stanovení glykovaného hemoglobinu vždy stanovena na lačno a ráno?

Dlouhodobým ukazatelem vyrovnání diabetu je hodnota tzv. glykovaného hemoglobinu. Normální hodnota, což by měl každý člověk s diabetem vědět) má horní normu 40 – 42 mmol/l (podle laboratoře).


Lze diabetes spolehlivě diagnostikovat i na základě jiného vyšetření, než je stanovení hladin(y) krevního cukru? Správná je jen jedna odpověď.