FreeStyle Libre (FGM)
Pracoviště: Fakultní nemocnice Motol,
FreeStyle Libre je technologií, která nám umožňuje měření koncentrace glukózy bez nutnosti opakovaných vpichů..
-
Umožňuje okamžitá opakovaná měření koncentrace (hladiny) glukózy v intersticiální (mezibuněčné) tekutině
-
Systém je tvořen senzorem + speciální čtečkou nebo mobilním telefonem (s aplikací LibreLink)
- Naměřené glykémie je možné zobrazit přiložením čtečky
- Při použití mobilního telefonu je již dnes možné provést načtení telefonem jen při zahájení nového senzoru a poté jsou již data automaticky posílána do mobilního telefonu.
- Pro posílání dat je nutné mít propojení se senzorem přes Bluetooth a být v dosahu signálu.
- Pro použití mobilních telefonů je nutná aplikace LibreLink.
- Ta je už v ČR dostupná jak pro Android tak pro iOS.
- Nová verze senzoru FreeStyle Libre 2 umožňuje využívání alarmů pro hypo/hyperglykémie (nízké a vysoké hladiny cukru).
- Funkce alarmů je nastavitelná i při využití čtečky.
- Na čtečce se ozve nastavený alarm (např. pro hypoglykémii), i když zrovna nenačítáte glykémii - čtečka se ozve, i když byla "vypnutá". Pro samotné zobrazení hodnoty glukózy je ale nutné provést načtení senzoru.
- Na telefonu se spuštění alarmu (při dosažení nastavené nízké, případně vysoké hodnoty) projeví upozorněním. Buď v podobě zvuku, vibrace nebo kombinace předchozích. Pokud je zapnuté propojení přes bluetooth, tak by měla být rovnou vidět hodnota glukózy.
PRO KOHO :
V ČR je FreeStyle Libre schválen na úhradu pojišťovnou pro použití pacienty s diabetes mellitus 1.typu, kteří jsou na terapii intenzifikovaným inzulinovým režimem
= inzulinovými pery nebo inzulinovou pumpou. (Každý diabetik 1.typu by měl být na této terapii :o). Proto každý diabetik 1. typu může mít teoreticky hrazenou tuto monitoraci)
- Mělo by se jednat o spolupracující motivované pacienty (Ne, že bych si dovolila tvrdit, že někteří diabetici nejsou dostatečně spolupracující nebo motivovaní :o)
- Spolupráci je nutno při používání FreeStyle Libre prokázat, a to 10 a více skeny za den (Při použití mobilních telefonů se zaznamenává počet shlédnutí/kontrol hladin glukózy v mobilní aplikaci). Pokud tuto podmínku diabetik dlouhodobě nesplňuje měl by mu být systém odebrán nebo by si měl nadále tento systém sám hradit.
- Zároveň je 3 měsíce po nasazení u pacientů nutné prokázat zlepšení kompenzace diabetu. Forma tohoto zlepšení není přesně specifikována. Může se tedy jednat o zlepšení glykovaného hemoglobinu, snížení počtu hypoglykémií nebo například zvýšení času stráveného v cílovém rozmezí glykémie...
Pacienti s diabetes mellitus 2. typu (MODY nebo jinými typy diabetu) nemají v tuto chvíli úhradu pojišťovnou schválenou. V případě zájmu si mohou senzory sami zakoupit na vlastní náklady. Pro toto zakoupení není nutné mít poukaz od diabetologa.
- V současnosti zakoupení čtečky poukaz vyžaduje. Diabetolog ale může vystavit poukaz na čtečku na úhradu pacientem.
ÚHRADA:
Všeobecná zdravotní pojišťovna české republiky. Metodika k Úhradovému katalogu VZP. Číselníky [online]. ©️ 2020 [platnost k 1.7.2020] . Dostupné z: https://media.vzpstatic.cz/media/Default/dokumenty/metodika_1044.pdf
Pro pacienty s diabetes mellitus 1. typu
- Senzor by měl mít životnost 14dní
Děti a dospělí |
Počet hrazených kusů |
Úhrada pojišťovnou |
Doplatek pacienta |
|
Přijímač (Čtečka) |
1x za 4 roky |
4 roky |
100% |
0 Kč |
Senzor |
26 kusů |
364 dnů |
100% |
0 Kč |
- Po dobu používání FreeStyle Libre je omezen počet proužků (na stanovení glykémie), které je možné pacientovi předepsat:
- Dospělí - max. 100 ks/ 1rok
- Děti do 18 let včetně - max. 300 ks/ 1 rok
- Po dobu předepisování senzorů pro FGM není možné současně předepsat přístroje pro kontinuální monitoraci glukózy (CGM) nebo glukometr
- Pro pokračování úhrady pojišťovnou je nutné prokázat zlepšení kompenzace po 3 měsících užívání + objektivní spolupráci (minimálně 10 a více skenů/zobrazení za den)
Pro samoplátce
Cena | |
Čtečka | 1534,- |
Senzor Freestyle Libre 2 | 1688,- |
JAK ZÍSKAT FREESTYLE LIBRE :
-
U pacientů s diabetes mellitus 1. typu (na úhradu pojišťovnou) musí diabetolog vystavit Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku
- Senzory lze zakoupit jen objednávkou přes stránky Lékárna.cz. To platí jak pro objednání na vlastní úhradu, tak pro uplatnění poukazu.
- Při použití poukazu je potřeba vybrat volbu: Uplatnit poukaz a vyplnit požadované údaje. Následně je nutné odeslat poukaz poštou. Nejjednodušší je použít speciální předplacené obálky, které mají většinou v diabetologických ambulancích donesené výrobcem.- Pokud Váš diabetolog již má možnost odesílat elektronické poukazy, tak není nutné následné posílání poštou a celý proces je jednodušší.
- Po zaslání poukazu poštou dostane diabetik senzory domů
- Objednávky senzorů jsou evidovány, což umožňuje při zjištění jejich nefunkčnosti jednoduchou reklamaci.
VÝHODY :
- Nejsou nutné opakované vpichy jako při měření běžné glykémie
- Umožňuje opakovaná měření
- Zaznamenává naměřené glykémie i když není přiložena čtečka ⇒ umožňuje zobrazit celé grafy glykémií (naměřené glykémie ukládá v 15minutivých intervalech)
- Není nutná každodenní kalibrace
- Freestyle Libre 2 má možnost nastavení alarmů pro nízkou a vysokou glykémii
- Trendové šipky ukazují směr vývoje glykémie
- Senzor může být až 30 minut ve vodě (do hloubky 1m). Poté je nutné ho nechat vyschnout (dle informací na oficiálních stránkách Freestyle Libre)
- Čtečka může sloužit s příslušnými proužky jako běžný glukometr (k okamžité kontrole glykémie z kapilární krve) nebo ke stanovení ketolátek
proužky:
- stanovení glykémie: FreeStyle Optium
- stanovení ketolátek: FreeStyle Optium β-Ketone
NEVÝHODY :
- Hladina glukózy je měřena v mezibuněčné tekutině, reakce na změny glykémie může mít až 20 minut (výjimečně i 30 minut) zpoždění. Proto je nutné v případě podezření na akutní stav (hypoglykémii, závažnou hyperglykémii) zkontrolovat proužky (glukometrem) hladinu glykémie. Toto zpoždění je i u ostatních monitorovacích systému měřících glykémie z podkoží.
PRÁCE SE SAMOTNÝM SYSTÉMEM FREESTYLE LIBRE :
SENZOR:
Místo aplikace (zavedení) senzoru:
- Má přesně dané místo umístění senzoru (na rozdíl od CGM)
-
Měl by být zaveden do zadní strany paže (nejméně zatěžované místo)
- Z osobní zkušenosti (alespoň té mojí) doporučuji zavádět spíše do dolní poloviny zadní strany paže (ale ne přímo těsně nad loket), kde je menší potivost a menší pravděpodobnost odlepení.
- Vhodné střídat paže a přesné místo aplikace senzoru
Způsob zavedení senzoru:
- Senzor zavádí pacient doma sám
- Po dohodě s diabetologem může proběhnout první zavedení v jeho ordinaci (společně s krátkou edukací)
- Každý senzor je doručen z obchodu v samostatném balení společně s jednorázovým zavaděčem (aplikátorem)
- Pokud by chtěl uživatel senzor dále přilepit nebo jinak přichytit (z obavy ze stržení např. při sportu), nesmí dojít k neprodyšnému zakrytí středového otvoru senzoru. Překrytí senzoru běžným oblečením by jej nemělo nijak ovlivnit.
- Tejpy jsou prodyšné a lze je jistě využít
POZOR: Po zavedení senzor prvních 60 minut nesnímá
ČTEČKA:
- Čtečka má jediné tlačítko, kterým se na počátku zapíná nebo dále při použití přechází na základní (domovskou) stránku.
- Ovládá se jinak na dotykovém displeji.
- Před prvním použitím je nutné nastavit čas a cílovou glykémii.
- Načítání je nyní možné i pomocí mobilních telefonů s aplikací LibreLink. Ta je v ČR dostupná pro Android i iOS
- Android - načtení se provádí zadní stranou telefonu
- iOS - načtení se většinou provádí přední stranou telefonu
- Načítání umožňuje technologie NFC, která je jinak běžně využívána při bezkontaktních platbách telefonem namísto kartou. Pokud má Váš mobil tuto technologii, měl by jít použít jako čtečka.
Zobrazení aktuální glykémie:
- Při použití mobilního telefonu je již dnes možné provést načtení telefonem jen při zahájení nového senzoru a poté jsou již data automaticky posílána do mobilního telefonu. Zde je možné výsledky měření kdykoliv zobrazit v aplikaci LibreLink.
- Pro posílání dat je nutné mít propojení se senzorem přes Bluetooth a být v dosahu signálu.
- Bez aplikace LibreLink telefon využít nelze - je proto nutné mít kompatibilní telefon (NE všechny telefony musí být kompatibilní).
- Pro zobrazení hladin glukózy čtečkou je nutné načtení senzoru
- Jak na to: Po zapnutí přijímače (čtečky) zmáčknutím základního ovládacího tlačítka (je to jediné tlačítko na čtečce) přiložíme čtečku k senzoru. Ideálně do vzdálenosti 4cm a následně se zobrazí naměřená glykémie (společně s trendovými šipkami a grafem vývoje předchozích glykémií). Načtení dat je možné i přes tenkou vrstvu oblečení (např. tričko, mikina...)
- Glykémie jsou senzorem aktualizovány v minutových intervalech - samotné ukládání ale probíhá v 15minutových intervalech
- Samotný senzor uchovává data z měření z posledních 8h - při skenu (přiložení čtečky) dojde k jejich načtení do paměti čtečky. Po 8 hodinách se začnou data sama odmazávat. Proto při načtení po více jak 8hodinách je vidět po stažení dat do počítače na grafech bílé mezery.
- Při propojení s mobilním telefonem, by se měly hladiny glukózy automaticky ukládat do aplikace.
- Odečítání glykémií je možné provádět opakovaně (např. 20x denně) bez nutnosti jediného vpichu
- Ideální je provádět alespoň 10 skenů/zobrazení denně (hodnoty glukózy je potřeba nejen načíst ale i zkontrolovat a pracovat s nimi :o)
- S naměřenou glykémií se nám objevuje i možnost zapsání okolností s ní spojenou
-
např. množství podaného inzulinu
-
příjem stravy
-
aktivita (cvičení)
-
užité léky
-
- Trendová šipka ukazuje “směřování” glykémií - prudkost nárůstu nebo poklesu, případně stabilní hodnoty (➡️)
Čtečka (přijímač) a data v ní:
- Data jsou v paměti čtečky uchovávána až 3 měsíce - poté je nutno je stáhnout do LibreView (registrace je volně dostupná na internetu na stránkách LibreView.com).
- Čtečka umožňuje zobrazení podrobnějších informací
-
např. předchozí naměřené hodnoty
-
grafy glykémií z jednotlivých dnů
-
hodnotu průměrné glykémie
-
zobrazení procenta glykémií v cílových hodnotách
-
zobrazení počtu hypoglykémií
-
- Čtečka vydrží nabitá kolem 1 týdne
- Stahování dat a nabíjení je prováděno pomocí USB kabelu
MOBILINÍ TELEFONY a LibreLink
-
Zobrazení glykémií je nyní možné i pomocí mobilních telefonů s aplikací LibreLink (jak již bylo zmíněno několikrát výše)
-
Je nutné alespoň jedno načtení po zavedení nového senzoru - probíhá přiložení telefonu
- Android - načtení se provádí zadní stranou telefonu
- iOS - načtení se většinou provádí přední stranou telefonu
- Načítání je samozřejmě možné i nadále
- Po prvním načtení je možné propojení pomocí bluetooth a automatické odesílání dat do mobilní aplikace, kde je možné kdykoliv zobrazit hodnoty glykémie
- Při nefunkci bluetooth je stále možnost načítat hodnoty glykémie - protože načítání samotné umožňuje technologie NFC
-
Aplikace má základní funkce podobné jako čtečka
-
Umožňuje sdílení dat s ostatními (rodinou, blízkými osobami, lékařem...)
LibreLinkUp
-
Jde o aplikaci umožňující sledování naměřených výsledků blízké osoby
-
Je určena pro rodinné příslušníky, blízké osoby, případně lékaře
-
Z jednoho účtu lze sledovat až 20 lidí
-
Jak na to: Uživatel aplikace LibreLink (pacient s diabetem) klepne na volbu Připojené aplikace (Connected Apps) a vyzve uživatele LibreLinkUp ke sledování údajů o glykémii. Sledující výzvu v LibreLinkUp potvrdí (samozřejmě nejprve si musí aplikaci nainstalovat a přihlásit se).
LibreView
- Funguje jako cloudové úložiště pro stažená data
- Registruje se dnes na LibreView.com
- Umožňuje jednoduché stažení dat pomocí USB kabelu do počítače
- Při používání čtečky je nutné během prvního nahrávání (propojení kabelem) stáhnout ovladače zařízení LibreView (automaticky by mělo dojít k nabídnutí tohoto nahrání při prvním propojení)
Zdroje: Abbott. Freestyle Libre [online]. Praha: Abbott Laboratories, Ⓒ2022 [cit.10.11.2022]. Dostupné z: https://www.freestylelibre.cz/