Test: Dieta - obsah sacharidů (D-OS)
Pacienti s diabetem by měl rozumět základním principům dietního stravování. Vyškolit by se mohl sám podle různých příruček či tabulek, ale rozhodně všem doporučujeme individuální zaškolení od dietní sestry či nutričního specialisty.
Pacient by měl znát obsah sacharidů v běžných potravinách a měl by si umět podle doporučení svého lékaře sestavit jídelníček. Ačkoliv řada pacientů je přesvědčena, že tyto znalosti mají, v praxi často zjišťujeme, že tomu tak není. Málokdo také dbá na to, že započítávat je nutné veškeré sacharidy, a ne jenom ty, které jsou přímo v hlavních složkách. Může se jednat o omáčky, zahuštění polévek či ovocné nápoje.
Pro pacienty s diabetem 1. typu, kteří jsou léčeni inzulínem, je dodržování dietních pravidel mnohem důležitější. Podle svého momentálního stavu, obsahu sacharidů v jídle a podle toho, co se chystají právě dělat, by měli umět několikrát denně volit správnou dávku inzulínu.
U pacientů s diabetem 2. typu, zvláště u těch, kteří neužívají inzulín, je kladen důraz především na to, aby strava nebyla příliš kalorická a aby nepřekračovali doporučený obsah sacharidů. Riziko hypoglykémie je podstatně menší. Proto mají lékaři většinou obavu spíše z nadměrného příjmu potravin, a nikoliv z jeho omezení či občasného vynechání.