Test: Prevence DM 2. typu (P-DM2T)

Diabetes mellitus 2. typu je v civilizované společnosti velmi častou poruchou. V České republice byl zjištěn výskyt tohoto onemocnění v roce 2018 téměř u 10 % obyvatel. Vzniku jasného diabetu 2. typu zpravidla předchází stádium prediabetu. Pokud nedojde k zásadní změně životního stylu nebo se životospráva dokonce zhorší, je vznik zjevného diabetu během několika let velmi pravděpodobný.

Rizikovými faktory pro vznik prediabetu a diabetu 2. typu jsou zejména:

  • Rodinné vlohy pro vznik diabetu (diabetes tohoto typu u rodičů, prarodičů, sourozenců)
  • Nadváha a obezita
  • Malá pohybová aktivita
  • Vyšší věk a přidružená onemocnění, zejména kardiovaskulární
  • Vysoký krevní tlak
  • Některé hormonální poruchy, např. syndrom polycystických ovarií u žen, léčba některými hormonálními přípravky
  • Předchozí výskyt diabetu během těhotenství u žen

Samotný prediabetes se většinou nijak klinicky neprojevuje. Přesto již v tomto období se mohou vyvíjet některé komplikace, charakteristické pro diabetes. Přítomnost prediabetu je proto vhodné aktivně vyhledávat, a to zejména u osob s vyšším rizikem diabetu. Obecně se doporučuje, aby u všech osob s riziky uvedeným výše byla glykémie na lačno testována alespoň 1x ročně a dále u všech osob bez těchto rizik alespoň 1x za 2 roky od 40. roku věku.

Jak známo, s výjimkou těhotných žen se za normální horní mez glykémie na lačno považuje 5,6 mmol/l. O zvýšené hodnotě hovoříme při hodnotách nad 5,6 mmol/l, ale nižších než 7,1 mmol/l (pak již hovoříme o diabetu). Porušenou glukózovou toleranci pak můžeme potvrdit orálním glukózovým tolerančním testem, při kterém hodnota za 120 min. po vypití 75 g glukózy nemá u zdravých osob přesáhnout 7,8 mmol/l. Při hodnotách nad 11 mmol/l pak již hovoříme o zjevném diabetu.

Dá se říci, že prakticky každý člověk by měl dbát na to, aby u sebe nezvyšoval riziko vzniku diabetu. Platí to ale mnohem více pro osoby, které mají rizikové faktory pro vznik diabetu 2. typu, nebo u kterých v minulosti již byly zjištěny zvýšené hodnoty glykémie na lačno (nebo zvýšená hodnota glykovaného hemoglobinu, jehož horní hranice se udává v závislosti na laboratoři od 40 až 42 mmol/mol a za rizikovou se považuje hodnota již nad 39 mmol/mol). V následujícím testu vyzkoušíme vaše znalosti o tom, jak je možno diabetu 2. typu předcházet.


Myslíte, že Pavlovi hrozí vznik diabetu 2. typu?

Pavlovi je 55 let, pracuje na stavbě a doma ještě obdělává zahradu. Jak říká s pýchou jeho žena, je to kus chlapa, který by mohl i kořeny trhat, a podle toho mu i vaří. Pavel měří 180 cm a váží 98 kg. Při preventivní prohlídce měl glykémii na lačno 5,9 mmol/l.

Zuzana se objednala se na neurologii, aby se zjistilo, proč jí brnění nohy.

Zuzana má nadváhu. Při výšce 165 cm váží 85 kg. Kromě toho jí v noci pálí a brní nohy. Její 2 sestry jsou na tom podobně, ale Marie si už musí píchat inzulín a Žaneta užívá metformin. Zuzana se bojí cukrovky, a tak si dala vyšetřit glykémii na lačno a ta jí vyšla 6 mmol/l. Dost si oddechla, že to diabetes není.

Jaké doporučení z následujících možností považujete za nejlepší? Vezměte v úvahu i pořadí jednotlivých doporučení.

Karlovi je 50 let a pracuje jako technik na stavbě, převážně venku. Váží 75 kg a měří 170 cm. Kouří, pije černou kávu, stravuje se převážně po bufetech a večer si dá 1 a 2 piva. Při preventivní prohlídce mu lékař zjistil vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu cholesterolu a glykémii na lačno 5,0 mmol/l.

Které doporučení považujete za nejlepší?

Bára se marně potýká s nadváhou. V minulosti už několikrát zhubla, ale teď už váží zase 120 kg při svém průměrném vzrůstu. Je jí 52 let a až na to, že jí dělá velké potíže pohyb, se cítí celkem dobře. Má ale porušenou glukózovou toleranci s glykémiemi po jídle do 10 mmol/l. Užívá metformin a injekční analog GLP-1 (lék, který zlepšuje glykémie a podporuje hubnutí).