Encyklo

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Bazální dávka inzulinu

Dávka inzulinu sloužící ke kontrole hladiny krevního cukru (glykemie) během noci a v obdobích mezi jídly. Podání bazální dávky spolu s bolusovou dávkou je součástí intenzifikovaného inzulinového režimu, označovaného též bazál-bolus. Nejčastěji se bazální dávka aplikuje pomocí inzulinového pera 1x denně. U diabetu 2. typu lze často velmi úspěšně kombinovat podání bazální dávky inzulínu s…

Číst více

Beta-blokátory

Beta-blokátory jsou léky, které tlumí některé funkce tzv. sympatického nervového systému zejm. jeho účinek na srdce a krevní oběh čili kardiovaskulární systém. Zpomalují srdeční činnost (pulz) a snižují krevní tlak. Užívají se proto jako antihypertenzíva (ke snížení vysokého krevního tlaku), antiarytmika (upravují některé poruchy srdečního rytmu), v léčbě anginy pectoris a trvale po infarktu…

Číst více

Beta-buňky (B-buňky)

Beta buňky tvoří podstatnou část tzv. Langerhansových ostrůvků ve slinivce břišní pankreatu. Jsou to jediné buňky v těle schopné produkovat inzulin. Při diabetu vždy dochází k částečné (diabetes 2. typu) nebo úplné (diabetes 1. typu) ztrátě schopnosti beta buněk tvořit a vylučovat inzulín.

Číst více

BMI (body mass index)

BMI je číslo používané jako indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity, umožňující statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou.                                    Příklad: osoba vážící…

Číst více

Bolusová dávka inzulinu

Bolusová, neboli  „nárazová“ dávka inzulinu podávaná před jídlem (bolus – lat. původně sousto). Slouží ke kontrole hladiny krevního cukru (glykemie) po požití potravy postprandiální glykemie. Spolu s bazální dávkou je součástí intenzifikovaného inzulinového režimu, označovaného též bazál-bolus. Bolusová dávka se při použití humánního krátkodobého inzulinu aplikuje optimálně…

Číst více