Individuální edukace

Autor:
MUDr. Jozefína Štefánková, Ph.D.

Pracoviště: Diabetologická ambulance, K Sokolovně 309, Hradec Králové

Vloženo: 9. 4. 2018


Individuální edukace představuje formu vzdělávání, kde informace předává lékař nebo sestra (nutriční terapeut, fyzioterapeut…) pacientovi samotnému nebo společně s jeho doprovodem (příbuzný – manžel, manželka, rodiče, děti, přítel, přítelkyně, kamarád…).

Výhodou individuální edukace je, že může být šitá na míru jednotlivci. Přizpůsobuje se jeho znalostem, dovednostem, schopnostem a možnostem. Můžete probírat i některá choulostivější témata.

Cílem edukace je, aby se pacient osamostatnil a převzal zodpovědnost za svůj život, včetně své nemoci. Je důležité, aby se naučil s cukrovkou žít, řešit různé životní situace. K tomu potřebuje informace (znalosti) a dovednosti.

Jak individuální edukace vypadá? Je to způsob vzdělávání, a ten často ze školy máme spojený se zkoušením a vysvělováním. Edukace není žádné zkoušení. Nejčastěji je to diskuse na dané téma. V ideálním případě si téma volí pacient sám, dle svých potřeb. Výhodné je využití různých edukačních pomůcek – Konverzační průvodce, letáky, modely potravin, obrázky, tabulky, webové aplikace…

Témata edukace.

Je jich nespočet. Zde uvádím některé pro inspiraci:
Co to je diabetes?
Jak funguje? Proč vzniká diabetes 1. a 2. typu?
Jak si vytvořit jídelníček? Jak si počítat množství sacharidů v potravě? Co jsou to sacharidy? Které potraviny jsou zdravé? Které potraviny omezit?
Jak pohybová aktivita ovlivňuje cukrovku? Jaký druh pohybu si vybrat? Jak si upravovat léčbu při pohybu?
Co je to inzulin? Jak si upravovat dávky inzulinu?
Co to je hypoglykémie? Jaké jsou příznaky, příčiny, léčba?
Co je to hyperglykémie? Jaké jsou příznaky, příčiny, léčba?
Co to je selfmonitoring? Jak, proč a kdy se měřit?
Co je to glykovaný hemoglobin? Jak ho ovlivnit?
Jaké jsou komplikace diabetu? Jak jim předcházet?
Jak nemoc (chřipka, nachlazení, průjem, zvracení) ovlivňuje cukrovku?
Jaká je souvislost mezi diabetem a sexualitou?
Jaká jsou omezení v pracovním životě u diabetiků?
Jaká jsou pravidla s řidičským průkazem u diabetika?
Jak s cukrovkou cestovat? ...

Jistě existuje spousta dalších otázek, které vás právě napadají nebo mohou v souvislosti s cukrovkou ve vašem životě vyvstat. Nemějte obavy se svého lékaře nebo sestry zeptat. Ptejte si, i když si myslíte, že je to banální, základní věc, že byste to měli znát. Nikdo neví všechno. My rozumíme cukrovce, vy sami nejlépe znáte sebe sama a svůj život. Nikdo vás nebude zkoušet ani se vám posmívat či vám vyčítat, že něco nevíte. Naopak my zdravotníci máme rádi aktivní zvídavé pacienty, kteří projevují zájem o svou nemoc. Máme tendenci pořád něco vysvětlovat. Často volíme témata edukace místo vás. Daleko přínosnější však je, když si téma, které je pro vás v danou chvíli užitečné, zvolíte sami. Buďte aktivní, ptejte se! Čím víc budete vědět, tím váš život s cukrovkou bude jednodušší.

Přizvěte do péče o cukrovku i vaše nejbližší okolí. Vítání jsou rodinní příslušníci, kteří vám mohou pomoct ve zvládání vaši nemoci, např. v případě muže – diabetika -  manželka, která připravuje jídlo, nebo dcera/syn, kteří se své starší rodiče pečují.

Často se stane, že v životě nastane nějaká situace, kdy nevíte, co byste měli dělat. Nicméně musíte to nějak v tu chvíli vyřešit. Nevíte, zda to bylo správně či nikoliv. Přijdete na plánovanou kontrolu a už si to nemůžete vybavit, protože to bylo před nějakou dobou. Samozřejmě je přirozené zapomínat, ale někdy příště by se podobná situace mohla zopakovat a tato informace by se mohla hodit. Zapisujte si tyto události a při kontrole to prodiskutujte.  

Jak se připravit na příští kontrolu spojenou s edukací:
1. Popřemýšlejte nad tím, co se od poslední kontroly změnilo – zda se vám povedlo splnit cíl, který jste si dali.
2. Vyskytla se od minulé kontroly nějaká situace, kterou jste v souvislosti s cukrovkou museli řešit?
3. Co je pro vás aktuální problém? Na co konkrétně byste se chtěli zeptat?

Aby zůstal dostatek času na edukaci samotnou, udělejte si inventuru v lékách a pomůckách. Zaktualizujte si seznam léků, které užíváte.
Napište si, které léky, inzulin potřebujete napsat, zda máte dostatek testovacích proužků, jehel.