A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Hyperbarická oxygenoterapie

Hyperbarická oxygenoterapie (hyperbaroxie, HBO) je léčebná metoda, spočívající v inhalačním podávání kyslíku za podmínek zvýšeného atmosférického tlaku.
Vzduch obsahuje téměř 21% kyslíku a 78% dusíku. Při hyperbaroxii se vdechovaná koncentrace kyslíku blíží 100%, je tedy 5x vyšší než ve vzduchu. Pracovní tlak v hyperbarické komoře je přitom 2,5-3 násobně vyšší než atmosférický tlak. Nabídka kyslíku tedy může být při HBO až 15x vyšší než při dýchání vzduchu za normálních podmínek.
HBO je užívána k léčbě různých nemocí. Chronické defekty dolních končetin rezistentní na terapii, mezi něž lze řadit i syndrom diabetické nohy, patří k nejuznávanějším indikacím pro tento typ léčby. Bylo totiž zjištěno, že prognózu hojení lze dnes asi nejpřesněji stanovit pomocí transkutánní oxymetrie (měření parciálního tlaku kyslíku přecházejícího přes pokožku – TcpO2). TcpO2 lze považovat za nepřímý ukazatel kožní mikrocirkulace - pokud je za normálních podmínek TcpO2 nižší než 30 mm Hg, je šance na zhojení defektu velmi malá. Právě HBO je terapeutická metoda, kterou lze TcpO2 podstatně zvýšit.

Humánní (lidský) inzulín Hyperglykemie