Telemedicína
Pracoviště:
Vloženo: 28. 8. 2020
Pokud zjistíte nové závažné příznaky nebo máte plánovaný chirurgický zákrok, určitě byste neměli odborné vyšetření u lékaře odkládat*. Ale diabetes, to je dlouhodobé onemocnění, které vyžaduje, abyste se mu správně a dostatečně věnovali, vedli si záznamy svých samostatných měření a s pomocí lékaře či edukačních sester byli schopni je interpretovat a podle nich případně upravovali léčbu.
* Poznámka redakce: glykémii si můžete nechat změřit v lékárnách BENU, jejichž seznam naleznete na stránkách BENU zde: https://www.benu.cz/seznam-lekaren-kde-probiha-mereni-hladiny-cukru
(z důvodu zhoršující se epidemiologické situace probíhají konzultace v lékárnách pouze po předchozí telefonické domluvě. Konzultační hodiny uvedené na stránkách jednotlivých lékáren se mohou od aktuálních konzultačních hodin lišit)
To všechno lze při dnešních technických možnosti provádět také na dálku s pomocí „telemedicíny“, tedy poskytování lékařské či sesterské péče na dálku. Zdaleka ne každý pacient a ani lékař vědí, jak správně na to. Všichni jistě víme, že pacient s diabetem by si měl nějakých způsobem zaznamenávat svoji dietu, množství sacharidů, které sní, glykémie, které si naměří. Jenom se sám ujistí, zda postupuje v léčbě správně a hlavně podle toho mu lékař může poradit, jak případně léčbu zlepšit. Informace lze většinou snadno poslat elektronicky do zdravotního zařízení k posouzení a pomocí elektronické komunikace nebo přímo hlasově či i obrazově se domluvit se zdravotníky. Nejen, že si některý pacient teprve při této příležitosti uvědomí, že si kvalitní záznamy pro sebe zatím nedělal nebo neuchovával, takže potom v ordinaci vlastně nebylo kromě receptů pořádně o čem hovořit, ale odpadne dnes přinejmenším mírně riskantní cestování veřejnou dopravou a pobyt v čekárně s ostatními pacienty.
Jak by ale mohly takové návštěvy lékaře na dálku probíhat? Někteří pacienti s diabetem jsou technicky velmi zběhlí a používají pokročilé pomůcky přímo určené k dálkové komunikaci, jiní si s tím ale nevědí rady. Jak na to? O tom se můžete informovat v článku profesora Saudka a doktorky Kláry Pickové. Klára je sice ještě mladá, ale v oblasti, jak správně užívat technologické prostředky, které jsou dnes k dispozici pro pacienty s diabetem, je skutečný expert. A hodit se to může téměř pro všechny „kategorie“ pacientů s diabetem. Počínaje těmi, kteří si jen občas měří glykémie pomocí glukometru až po takové, kteří usilují o svou „poloautomatickou“ kontrolu glykémií. Článek by mohl tedy zajímat nejen všechny pacienty, ale také jejich praktické lékaře a diabetology.