Encyklo
Fruktóza
Fruktóza je jednoduchý, tzv. „ovocný“ cukr, který se přirozeně nachází v mnoha potravinách, zejména v ovoci jako jsou např. jahody, ostružiny, borůvky, melouny a i v některé zelenině jako např. sladkých bramborách, cibuli a medu (38%). Využívá se rovněž jako kalorické náhradní sladidlo. Ovlivňuje hladinu glykemie, ve srovnání s řepným cukrem sacharózoue je však mnohem…
Číst více
Fytofarmaka
Fytofarmaka jsou léčivé rostliny resp. produkty z nich vyrobené, které mají své uplatnění v léčbě diabetu (zejména 2. typu) jako doplňková léčba. Jejich účinek ať už na kontrolu glykemie, snižování krevního tlaku nebo lipidů nelze za žádných okolností srovnávat s efektem, který lze dosáhnout pomocí diabetické diety fyzické aktivity a zejména užíváním léků, proto nikdy nenahrazujte vaší…
Číst více
Fyzická aktivita
Fyzická aktivita je významná součást léčebných opatření k ovlivnění kompenzace a průběhu diabetu. Pokud lékař nedoporučí jinak (s ohledem na jiná přidružená onemocnění), je vhodné cvičení, čili aerobní aktivita (za přítomnosti kyslíku) 4x týdně v trvání nejméně 30 minut (např. běh, jízda na kole, rotopedu, plavání), případně v kombinaci s posilováním přiměřené intenzity. Aktivitu…
Číst více
Gangréna
Gangréna neboli sněť je označení pro odumírání a následný rozpad tělesné tkáně, obvykle způsobený bakteriální infekcí, poraněním nebo trombózou (ucpáním cévy) a následným špatným prokrvením tkáně. Gangréna vzniká u diabetiků nejčastěji v důsledku ischemické choroby dolních končetin (ICHDK) a patří mezi projevy syndromu diabetické nohy. Rozlišujeme mokrou gangrénu – příčinou je masívní…
Číst více
Gastroparéza
Gastroparéza je porucha vyprazdňování žaludku, jeho „ochrnutí“. a může být jedním z důsledků diabetické neuropatie (diabetická gastroparéza). Poruchy motility (hybnosti) žaludku se vyskytují až u 2/3 diabetiků. Mírnější poruchy se označují jako zpomalená evakuace žaludku nebo diabetická gastropatie. V těžší případech může potrava v žaludku stagnovat až několik dnů. Dochází k poruše…
Číst více