Další článek Předchozí článek

Jak na pitný režim při cukrovce?

Autor:
redakce

Pracoviště:

Vloženo: 30. 9. 2024


Správný pitný režim je často skloňovaným pojmem nejen u diabetiků. Po jakých nápojích je tedy vhodné sáhnout a kolik tekutin denně vypít? Není to tak složité, jak by se mohlo zdát!

Voda je základem veškerého života na Zemi. Lidské tělo jí spotřebuje přibližně 2,5 litru za den v závislosti na teplotě prostředí, věku a fyzickém výkonu. Tuto ztrátu musíme vyrovnávat, abychom předešli dehydrataci organismu. Při ní se nedostatek vody v těle zpočátku projevuje například bolestmi hlavy, malátností, únavou či poruchami soustředění. Dlouhodobá dehydratace pak může mít i vážné zdravotní následky.

Správný pitný režim je tak nedílnou součástí zdravého životního stylu a jeho dodržování pomáhá předcházet vzniku různých onemocnění včetně cukrovky. Může ale také pozitivně ovlivnit průběh již vzniklé nemoci. Obecná doporučení pro pitný režim pacientů s cukrovkou se v zásadě moc neliší od těch, která platí pro člověka bez zdravotních omezení.

Jak na to?

Obecně platí, že každý den bychom měli vypít přibližně stejné množství tekutin, jaké vyloučíme. Pro dospělého člověka jsou to asi 2,5 - 3 litry. Je vhodné je konzumovat postupně po menších dávkách v průběhu celého dne.

Základem pitného režimu by měla být vždy čistá voda, která neobsahuje žádný cukr ani kalorie. Skvělou volbou jsou minerální vody, které kromě tekutin dodají tělu také potřebné minerální látky. Navíc se jedná o velmi kvalitní a čisté podzemní vody bez příměsi chemických látek či dezinfekce.  Pokud se minerálkám raději vyhýbáte například kvůli obavám z vysokého obsahu sodíku, nemusíte. Stačí jen kontrolovat etikety. Vody s nízkou a střední mineralizací (do 1 000 mg rozpuštěných pevných látek na 1 l) jsou vhodné pro každodenní pitný režim. Jejich konzumaci proto není potřeba omezovat ani je není třeba střídat.

Skvělé chuti se vzdát nemusíte!

Výbornou alternativou k obyčejné vodě je ochucená minerální voda Mattoni Esence, kterou si mohou bez omezení dopřát i diabetici. Její složení tvoří čistě přírodní báze bez obsahu cukru či jiných sladidel, bez barviv či konzervantů. Mattoni Esence díky vyváženému obsahu minerálů a neslazené ovocné příchuti zajistí celodenní hydrataci organismu. Unikátní složení přírodní minerální vody Mattoni skvěle podporuje přírodní esence z ovoce a bylinek, jemná perlivost dává vyniknout jejich přirozené chuti. Mattoni Esence je ideální pro každého, kdo dává přednost nesladkému osvěžení, i pro všechny, kdo se vyhýbají konzumaci cukru.

Mattoni Esence si můžete vychutnat ve čtyřech oblíbených příchutích – pomeranč, citron, jablko s mátou a malina (exkluzivně na Rohlik.cz).

Pitný režim lze doplnit i o neslazený ovocný, bylinkový či zelený čaj. V malém množství si můžete dopřát také ovocné či zeleninové šťávy nebo 100% džusy, které je však kvůli obsahu cukru nutné naředit vodou.

Na co si dát pozor

Vyhýbat byste se naopak měli sladkým nápojům, jako jsou limonády, kolové nápoje, ledové čaje i doslazované džusy, ovocné nápoje a nektary. Do pitného režimu nepatří ani energetické nápoje či alkohol. Ty mají, kromě dalších negativních účinků, močopudné vlastnosti, a organismus tak více odvodňují.

Při pobytu v teplejším prostředí či při zvýšené fyzické aktivitě dochází k intenzivnějšímu pocení. V takovém případě je proto nutné navýšit i příjem tekutin.

Zvýšenou pozornost pitnému režimu by měli věnovat také starší lidé. S vyšším věkem se subjektivně snižuje pocit žízně, a dostatečný příjem tekutin je tak nutné více hlídat.

Běžným problémem, se kterým se nemocní cukrovkou setkávají, je zvýšené vylučování vody z těla, a tedy i častější močení. Může se zdát, že nejlepším řešením je snížení příjmu tekutin. Opak je však pravdou. Za častější močení je totiž zodpovědná zvýšená hladina krevního cukru, který se váže na vodu a společně s minerálními látkami je vylučován močí. Omezení pitného režimu v tomto případě nepřispívá pouze k větší dehydrataci, ale i k dalšímu zvýšení glykémie. Správný pitný režim naopak pomáhá hladinu krevního cukru snížit.

Pacienti s onemocněním srdce či ledvin nebo jinými zdravotními komplikacemi by měli svůj pitný režim konzultovat s lékařem.

Další článek Předchozí článek