Perifetní neuropatie
Periferní neuropatie (PN, senzitivně-motorická polyneuropatie) je typem diabetické neuropatie postihujícím dolní končetiny. Je charakterizována pálivými, řezavými a palčivými bolestmi nohou a dolních partií bérců, pocitem neklidu v nohou, mravenčením prstů. Bolesti jsou většinou v klidu a při zátěži se mírní. Dalším projevem periferní neuropatie je ztráta dotekové a vibrační citlivosti nohou (senzorická neuropatie), svalová slabost a zhoršená kloubní pohyblivost nohou, ale i dalších tělesných partií (motorická neuropatie). Diabetik necítí tlakovou bolest ani bolest při vznikajícím zánětu. Je ohrožen rozvojem syndromu diabetické nohy a jeho komplikací: flegmóny, gangrény a amputace .Diagnostika, klasifikace, stanovení tíže
i léčba periferní neuropatie je na rozhraní specializace diabetologa a neurologa. Ke stanovení diagnózy periferní neuropatie je potřeba vždy vyloučit jiné postižení nervové soustavy než v souvislosti s diabetem (borelióza, chronické otravy, roztroušená skleróza, alkohol apod.). Pro diagnostiku senzitivně-motorické neuropatie svědčí přítomnost tří základních kritérií:
1. subjektivní příznaky,
2. objektivní nález (k vyšetření se používá např. mikrofilamentum a ladička)
3. elektrodiagnostika (EMG). Základem léčby PN je snaha o optimální kompenzaci diabetu.
V současné době neexistuje žádný lék, který by léčil samotnou neuropatii, nicméně je dostupná řada léků a lékových skupin, které dovedou nežádoucí zejména bolestivé příznaky neuropatie zmírnit. (např. kyselina alfa- lipoová, antidepresiva, analgetika, antiepileptika, vitaminy skupiny B a další).