Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

6 let hyperglykemie

Datum vložení dotazu: 18.02.2024

Ptá se: Petr

Dotaz

Dobrý den, cca 6 let mám cukr kdykoliv , na lačno , po jídle víc jak 12mmol . Když mi klesne pod 9mmol je mi zle a začnu se klepat . Obecně když mám tento stav , kdy je mi zle , tak se automaticky najim . Pak opět 15mmol někdy více a tak to jde pořád dokola 6 let . Mám Glucophage xr 2x 1000 a všeho jiného se bojím kvůli hypoglykemii a nevolnostem. Můj věk je 39let . Co s tím ? Jak dlouho to může tělo vydržet ? Mám zaměstnání ve kterém jedu fofry , tak se najim abych neodpadl a nemůžu si dovolit jej opustit . Děkuji za radu. Petr
věk: 40 let výška: 186 cm váha: 101 kg

Odpověď

Milý Petře, je známou skutečností, že dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru vede ke vzniku pozdních orgánových komplikací diabetu, mezi něž patří zejména postižení oční sítnice, postižení ledvin, postižení nervů. K rozvoji těchto poruch existují různě velké individuální vlohy, takže u někoho se tyto komplikace mohou vyvíjet méně, u jiného více. Nicméně zásadní vliv mají stupeň zvýšení glykémie a doba trvání diabetu. Proto si myslím, že 6 let trvání glykémií nad 12 mmol/l je poměrně dost, aby již nějaké změny mohly být patrné např. na očním pozadí. Dlouhodobě byste tedy takové glykémie rozhodně mít neměl.

Ve své dlouholeté praxi jsem se setkal s více lidmi, kteří udávali, že třeba při poklesu glykémie z hodnoty 10 mmol/l na 6 mmol/l pociťují příznaky hypoglykémie, jako je třes, hlad, slabost a že si ji rázem uleví, když se najedí, nejlépe něčeho sladkého. Většinou šlo o osoby s dlouhodobě špatně vyrovnaným diabetem a s nadváhou. Objektivně se mi u nich prakticky nikdy nepodařilo skutečnou hypoglykémii prokázat a ani ověřit příznaky, které udávali. Mám za to, že si vnitřně sami omlouvali, proč nedokáží dosáhnout dobrého vyrovnání diabetu a obecně o osoby, které se cítily mnohém lépe s naplněným žaludkem. Pocit hladu u nich vyvolával z mého pohledu falešné příznaky, které je opravňovaly se najíst. Tím je nijak neobviňuji, protože složité psychické vazby se mohou podvědomě vytvářet bez našeho vědomého přičinění.

Pro skutečný rozvoj hypoglykemické reakce při zvýšených hodnotách glykémie (odezvu kontraregulačních hormonů a nervových příznaků) existuje  v odborné literatuře velmi málo dokladů, zejména pokud studované osoby měly glykémie při vzniku příznaků hodnoty 6 a vyšší. Přesto ale lékaři často přiznávají, že u osob, které mají dlouhodobě vysoké glykémie, se určité negativní příznaky mohou objevit při rychlém poklesu z těchto zvýšených hodnot na hodnoty nikoliv nízké, ale jen mírně zvýšené.

Já jsem přesvědčen, že vy byste měl na prvním místě usilovat o to, aby vám glykémie alespoň mírně klesly, např. na těch 9 mmol/l a dále nestoupaly. Po určité době byste se mohl adaptovat na tuto hodnotu a potom byste si mohl dát další cíl, a to např. 8 mmol/l. Jen tak byste totiž mohl dosáhnout postupného zlepšení a předcházel byste rozvoji komplikací.

Teoreticky musím ale připustit, že situace, kterou uvádíte, může objektivně existovat, i když zcela ojediněle. V mozku můžete mít jinak nastavené „senzory glykémie“, které mohou spouštět hypoglykemickou reakci při mnohem vyšších hodnotách, než je to u zdravých osob i u ostatních diabetiků. Takovým mírným příkladem je třeba onemocnění vzácným typem diabetu MODY 2, u kterého je jinak nastavené vnímání glykémie v samotných beta buňkách, ale i v mozku. Tito pacienti mívají od mlada glykémie lehce zvýšené, asi kolem 6 až 7 mmol/l, málokdy ale více, a to i při dlouhém trvání. Jde o variantu jednoho enzymu, který se uplatňuje při rozpoznávání glykémie. I když tato porucha je přítomna i v mozku, nemívají ale tito pacienti běžně zvýšené pocity hypoglykémie jako vy.

Já vám tedy doporučuji, abyste se zatím pokusil řídit radou, kterou jsem vám popsal výše. Snažte se odlišit skutečné příznaky od falešných signálů, které vás nabádají, abyste něco snědl. Snažte se zhubnout a méně jíst. Teprve pokud to opravdu nepůjde nebo vaši reakci lékaři objektivně potvrdí při testech v nemocnici, stálo by za to hledat u vás nějakou vzácnou příčinu.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

284 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, jsem po odebrání štítné žlázy, následně nalezu pap. karcinomu a po léčbě radiojodem, cca měsíc, léčba byla úspěšná, mohu užívat Saxenda nebo Ozempic? Dekuji za odpověd

    Odpověď

    Milá Katko, odpověď není úplně jednoduchá.

    Tzv. analoga GLP-1, kam patří i Saxenda a Ozempic, se obecně nemají podávat pacientům, kteří sami měli tzv. medulární karcinom štítné žlázy. Do této kategorie patří i onemocnění MEN2 (mnohočetná endokrinní hyperplazie). Vy uvádíte papilární karcinom štítné žlázy, což je něco jiného. Tedy, z tohoto hlediska tyto léky můžete užívat.

    Po odstranění štítné žlázy či po léčbě radiojódem v těle zcela chybí hormony štítné žlázy. Ty se musejí tělu dodávat v podobě tablet. Pokud jsou dávky nedostatečné, může to vést k obezitě. Je třeba brát v úvahu, že léky typu Ozempic či Saxenda mohou vést k nižšímu vstřebávání tablet s hormony štítné žlázy. Hladiny těchto léků v krvi bude tedy nutné pečlivě kontrolovat.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, pane profesore mám bolesti v levém koleně.Ortoped mě aplikoval Biovisc ortho singlekterý vůbec nepomáhá.Pan doktor říká že kvůli cukrovce na inzulinu mě nemůže nic jiného aplikovat.Tak se chci zeptat jestli není jiná možnost.Děkuji.

    Odpověď

    Milý Lubomíre, léčba bolestí kolen, nejčastěji z důvodu artrózy, opravdu spadá do oboru ortopedie. Existují různé způsoby léčby, podle toho, oč se jedná. Někdy je nutná i operace.

    Velmi často se do kolene podávají tzv. dlouze účinné kortikosteroidy, které mají výrazný protizánětlivý účinek. Působí zejména přímo v koleni, ale přeci jen se také vstřebávají do krevního oběhu. U pacientů s diabetem velmi často vedou ke zhoršení vyrovnání diabetu, což může vyžadovat zpřísnění diety, úpravu dávek inzulínu nebo tablet, které na diabetes používáte. Efekt je navíc často jen dočasný, takže to mnohdy pomůže, ale problém nevyřeší.

    Lék Biovisc kortikoidy neobsahuje a můžete jej užívat. Efekt se ale nemusí objevit hned.

    Pokud by vaše bolesti byly opravdu velké a ortoped by usoudil, že kortikoidy jsou vhodné, mohl by vám přípravek s jejich obsahem podat. Vy byste ale musel počítat s možností určitého zhoršení diabetu, většinou přechodného.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravím, při jídle již po menší porci mám pocit,že omdlim. Už se mi to stalo, upadl jsem do bezvědomí. S ničím se nelečím. Oldřich

    Odpověď

    Milý Oldřichu, není možné vám jednoznačně odpovědět. Je třeba zjistit, co se s vámi po jídle děje, zejména jak se chová váš krevní tlak a případně glykémie. U některých osob může dojít k velkém prokrvení zažívacího ústrojí, takže tato krev pak může chybět v krevním oběhu. V důsledku toho může klesat krevní tlak. Někdy se to ještě pojí s tím, že rychlé vstřebávání sacharidů z jídla vede k přestřelení odpovědí inzulínu, což může vyvolat hypoglylkémii. Obě poruchy se někdy kombinují u osob po operacích žaludku, ktdy strava prochází rychle zmenšeným žaludkem a vede k překrvení střeva. Říká se tomu tzv. dumping syndrom. Může se ale vyskytovat i u osob neoperovaných.

    Doporučuji jíst pomalu a malé porce a nejíst vysloveně sladké jídlo, které může přispívat ke stimulaci sekrece inzulínu. Bude-li se to ale opakovat, budete potřebovat podrobnější vyšetření.

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hezký den. Mám syna 33 let, kterému byl před dvěma lety diagnostikován DM 1. typu. Glykémie je kompenzována. Bohužel se mu mírně zvýšil cholesterol a triglyceridy. Lékař mu předepsal Atoris 20mg. Syn užívá Koenzym Q10 a Omega 3 mastné kyseliny. Bohužel se mu začala zvyšovat glykémie /při dodržování všech dietních opatřeních/ , nemůže se soustředit, je unavený. Můžete mi poradit jinou účinnou látku, která by toto nezpůsobovala. Děkuji. S pozdravem Jana

    Odpověď

    Vážený pane Pavle, přeji dobrý den,

    statiny, mezi které atorvastatin (přípravek Atoris) patří, mohou až u přibližně 10 % pacientů zvyšovat glykémii. To je zejména u diabetiků 1. typu nepříjemné, protože to nutí lékaře zvyšovat dávky insulinu. Existuje několik typů léků, které lze použít na snížení hladiny cholesterolu, které nemají negativní vliv na hladinu krevního cukru. Z těch perorálních se jedná o ezetimib, který díky odlišnému mechanismu účinku neovlivňuje glykémii, je však o něco méně účinný a má pochopitelně také nežádoucí účinky, i když jiné než mají statiny. Další možností je v současnosti biologická léčba pomocí inhibitorů PSCK9, mezi které patří např. evokulumab (přípravek Repatha), což jsou injekce, které se aplikují 1krát měsíčně nebo alirokumab (přípravek Praluent), který lze také aplikovat 1krát za měsíčně. Tato biologická léčba je účinější než statiny, nepůsobí na glykémii, ale je hrazená jen za specifických podmínek u pacientů s vysokým kardiovaskulárním rizikem. Doporučuji proto navštívit lipidologické centrum, jejich seznam je na webových stránkách https://athero.cz/projekt-medped/pro-odborniky/centra-pro-lecbu-fh/, kde Vašemu synovi jistě poradí jak v jeho konkrétním případě dále pokračovat v hypolipidemické terapii.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám cukrovku ll. stupně steroidní, beru Medrol 8 mg ráno. Píchám si Lyumjev 4x denně před jídlem 26j 20j 6j 14j a na noc Xultophy 40j. V listopadu 2024 jsem byl na operaci srdce. Bohužel se mi zhoršila moje první nemoc Wegenerova granulomatóza, na kterou beru Medrol. Při změně dávkování se cukrovka totálně rozháže, píchání a měření každou hodinu mě už unavuje. Kupoval jsem si sám Freestyle libre 2 ale už mi to leze moc do peněz. Byla by možnost nějaké oficiální výjimky Ivan

    Odpověď

    Milý Ivane, léčba diabetu 2. typu u osob s nadváhou a k tomu s onemocněním, které vyžaduje léčbu kortikosteroidy, je obtížná. Medrol spolu s omezenou hybností zhoršuje inzulínovou rezistence a inzulín často špatně funguje.

    Vím, že je to obtížné, ale já bych na prvním místě doporučoval co nejvíce upravil dietu tak, aby obsahovala málo sacharidů, maximálně 150 g denně, a navíc aby byla spíš málo kalorická. To znamená strava založená hlavně na zelenině a určité dávce zdravých bílkovin, jako jsou např. netučné maso, ryby, netučný tvaroh.

    Pokud zjistíte vysokou glykémii, např. nad 10 mmol/l, rozhodně bych nejedl žádné sacharidové jídlo a po podání inzulínu bych teprve čekal, až glykémie klesne.

    Pokud by to bylo možné, už bych více nestupňoval dávky inzulínu.

    Obecně je senzor FreeStyle Libre 2 hrazen jen u diabetiků 1. typu. Vaše situace je ovšem podobná. Váš diabetolog by tedy mohl požádat revizního lékaře, aby ve vašem případě umožnil hrazení tohoto senzoru, vzhledem k tomu, že si podáváte 5 denních dávek inzulínu, dobře s lékařem spolupracujete a je nutné dosáhnout zlepšení. Z lékařského hlediska je pro vás podle mého názoru senzor rozhodně vhodný.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!