Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a technologie

82 dotazů

  • Dotaz

    Na internete koluje reklma -ponuka "Neinvazivneho Glukomera Siemens na monitorovanie stavu glukozy v krvy cena 55 E Objednal so a poslali mi"PULSE Oximeter " reklamacia nebola uspešna ,určite naletelo na podvodnu reklamu tisice dibetikov ,prosim ,či je vôbec na trhu tento glukomer a kde sa da normlne bez podvodu kupiť ,prosim o odpoved Dakujem
    věk: 80 let výška: 175 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    o neinvazivních glukometrech/hodinkách měřících glykémii... se diskutuje letitě a provádějí se různé studie.

    Nevím o tom, že by byl v ČR volně dostupný nějaký neinvazivní glukometr, který by měl studiemi prokázané rovnocené výsledky jako jiné typy schválené monitorace hladin glukózy. Ale přiznávám, že nevím vše a mohlo mi něco uniknout.

    Předpokládám ale, že narážíte na internetu nabízenou technologii vypadající jako oxymetr -  často od firmy Siemens. Na stránkách Siemens Healthineers (https://www.siemens-healthineers.com/cz/news/pozor-na-podvodne-reklamy) se již vyskytuje upozornění na klamavou reklamu. Bohužel i v diskuzích na internetu jsou zmiňovány případy tohoto podvodu a nejste rozhodně sám, kdo tento výrobek zakoupil.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,existuje mobilní aplikace,do které bych zadala aktuální glykemii a množství sacharidů,které sním a aplikace vypočítává kolik jednotek inzulinu bych si měla píchnout? Děkuji za odpověď
    věk: 54 let výška: 168 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    takové aplikace určitě jsou.

    Je potřeba kromě glykémie a počtu sacharidů do nich zadat ještě

    insulin-sacharidový poměr,
    citlivost na inzulin
    a cílovou glykémii.

    Tyto tři zmíněné věci Vám může pomoci spočítat/nastavit Váš diabetolog, liší se trochu u každého jedince. Jsou ale nezbytné, aby aplikace mohla počítat. Tyto hodnoty se nastavují do aplikace " napevno" -  nemusíte je pokaždé zadávat. Je ale možné je v průběhu času měnit  -  např. když nastavení přesně nesedí, nebo se potřeba změní v průběhu času. Insulin-sacharidový poměr říká kolik 1j inzulinu u Vás pokryje sacharidů. U někoho 1j stačí na 12g, u někoho pokryje sotva 5g. Citlivost inzulinu znamená o kolik 1j inzulinu navíc sníží Vaši glykémii. Například, pokud si dopíchnete čistě na vysokou glykémii o kolik by šla hodnota cukru dolu při jedné jednotce. Cílová glykémie je, na jakou glykémii chcete přibližně mířit.

    Z hlavy mě teď napadl např. mySugr,  nebo kalkulátor v aplikaci mylife (sice je prvotně určena pro pumpy, ale dá se použít jen kalkulátor v ní), určitě je ale možné najít více možností na internetu - většinou je to značeno jako bolusový kalkulátor.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    jsem na insulinie  3 až 4 X denně, mám nemocné srdce jsem rykzykovy pacjent, a mam defibratolacni ICD 2 Ddio

    jsem kardiak na    insulinie mám nárok na senzor libre2, děkuji

    věk: 75 let výška: 170 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    bohužel nesplňujete současnou indikaci pojišťoven na úhradu Freestyle Libre -  kde je hlavní požadavek diabetes prvního typu. Projednává se možnost rozšíření i na úhradu u pacientů s jinými typy diabetu na inzulinu několikrát denně, ale zatím schválení neproběhlo.

    Pokud máte velké kolísání glykémií, musíte opakovaně upravovat dávky inzulinu před jídly, máte častější hypoglykémie..., je možnost poslat  žádost k reviznímu lékaři (na pojišťovnu) o schválení senzorů na výjimku. Zde u mých žádostí většinou neprocházely senzory Freestyle Libre, ale u několika pacientů (kde byl jasný a logický důvod potřeby monitorace glykémií) mi byly schváleny senzory z kategorie CGM. Je potřeba probrat případnou žádost o schválení CGM s Vaším ošetřujícím diabetologem, který by měl vyhodnotit, jak tyto senzory potřebujete a jaký by měly přínos, následně vystavuje i případnou žádost.  Základní podmínkou je i předchozí spolupráce pacienta -  pravidelné návštěvy v ambulanci, pravidelné kontroly glykémií glukometrem. Revizní lékař samozřejmě žádost nemusí schválit, ale zkusit je to možné.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na glukometr společnosti Siemens, přikládám obrázek v souboru a zajímá mě, zda to není podvod. Děkuji za odpověď Hana
    věk: 65 let výška: 164 cm váha: 66 kg

    Odpověď

    Milá Hano, pokud jde o tuto reklamu:

    😍Velké snížení ceny😍Neinvazivní multifunkční glukometr Siemens

    tak jde opravdu o podvod. Přikládám k tomu svůj odkaz.

    https://www.siemens-healthineers.com/cz/news/pozor-na-podvodne-reklamy

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, 20.1.25 v 11.30 jsem měl glyk.pouze 4.1 proto jsem dal Actrapid po jidle 4 jedn. Určeny harmonogram od lékaře u Actrapidu 6jedn do 10 glyk.pak vždy po 1 jednotce na 2,5 glykemie.Insulatart rovněž tak.v 15.30 jssm měl glykemii 17.8 proto jsem píchl Actrapid 6 jedn.glukoza měřena čipem Freestyle 2 a snědl jsem400g polévk.zeleniny po 17.35 při cestě pěši cca1.5km domů jsem upadl do hypogl.bezvědomí z něhož mne probrali v RZT.stabilisovali na urg.přijmu a propustili s poučenim Actrapid do 10 glyk. 4 jedn.pak dle výše glyk.připíchávat po 2 h..Nočni Insulatard také tak.Od té chvile má stale vysokou glyk.okolo 18 .praktic.Dr.mi dal neschopenku neb jsem zmatený malátny spavý mám i sleby otřes mozku.Při měřeni glyk.mám velke rozpory ve výsledcich napr.čtečka Free ukazuje 2.9glyke.aplikace v mobilu Free 3.6 glyk.glukometr Wellion calla č1 10.9 glykemie ve stejný čas jako rozdilné výsledky z čipu a z téže kapky krve mi druhy glukometr ukazuje 6.8 glyk.včera jsem byl na Diabetologii tam jsme vše prozkoušeli.výsledky jse lišily o dost jen můj glukometr č1 totožny typ má i dr.se shodovaly.na 15.3glykemie. V 16.30 když ve 12.30.jsem měl glyk 18 Actrapid 4jedn. a ve 15.30glyk.17.5 s podánim 2 jedn.Actrapid.po 20 min od měřeni u lékare jsem šel pěšky domů cca 1.5km pozvolna ve 3/4cesty jsem cítil hypo.čtečka Libre mi ukazala glyk.3.9 a doma glukometr 10.9 glyk ač jsem citil hypogl. Můžete poradit prosim co dal Lékař dnes neni v ordinaci,kdyz jsem doma v klidu tak glykemka je vysoko včerejši cesta k lékaři a zpět byla prvni cestou od propuštěni po stabilizaci na urgentu nevim kterým výsledkům věřit a jak postupovat dal.s dikem Petr
    věk: 62 let výška: 178 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Milý Petře, osobní glukometry měřící hladinu glukózy z kapky krve zpravidla měří dobře, i když také mohou mít určitou "povolenou" odchylku. Třeba když ukazují hodnotu 3,6 mmol/l, byla by v laboratoři zjištěná hodnota ještě přípustná asi 3 až 4,2 mmol/l. Chyba může nastat, jen pokud by proužky byly zkažené, což se v záruční době málokdy stane. Přesnost lze také ověřit testovacím roztokem, který lze zakoupit ke konkrétnímu glukometru v lékárně.

    Rovněž senzory zpravidla ukazují dostatečně přesně, i když ne tak, jako glukometry. Ukazují ale navíc trendy, a ty jsou důležité. Klesající hodnoty ukazují na možnost hypoglykémie v blízkém čase. Senzor může ukazovat špatně, když je smolně zaveden, ale to pak měří špatně celou dobu. Porovnání s glukometrem se má dělat v obě, kdy je glykémie stabilní alespoň 30 minut, protože hodnoty ze senzoru mohou být o trochu opožděné. Takže při vznikající hypoglykémii může být na senzoru ještě normální hodnota, ale z krve zjistíte hodnotu už nízkou.

    Vy uvádíte dávky inzulínu Actrapid poměrně nízké, ale neudáváte dávku bazálního inzulínu. Je klidně možné, že hypoglykémie u vás vzniká právě díky příliš vysoké dávce. K hypoglykémii pak dochází zejména na lačno nebo při delší fyzické zátěži, což pro vás může být i procházka.

    Navrhuji, abyste před každou vycházkou včas zkontroloval senzor, a to ne jen aktuální hodnotu, ale také směr šipky. Pokud je hodnota po 7 nebo dokonce klesá, tak byste před odchodem měl něco sníst, např. 60 g chleba, nějaké ovoce či podobně. Rozhodně také vývoj glykémie na senzoru dále sledujte a rozhodně zabraňte poklesu pod 4. Reagujte tedy již při hodnotě 5,5 nebo při klesající šipce. 

    Ohledně přesnosti vám doporučuji pokračovat se senzorem. Jen si po jeho zavedení výsledky zkontrolujte pomocí glukometru, ale jen v době, kdy je hodnota na senzoru stabilní, to jest přibližně rovná čára. Potom mu ale už věřte a sledujte jej v častějších intervalech.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dotaz. Dcera 14let,pres 10 let diabetik 1tip. Má pumpu. V průbehu posledniho roku se nam často stáva že ma dcerka nizky cukr,klidne i pod 2 a nedaří se ji zvednout, a to ani když vypije 3 džusíky, nebo i dva gelove cukry, po konzumaci kdy by už dávno mela mit cukr pres 10,v normalni den by po konzumaci dvou gelu byla nekde na 20-30 ale i presto se ji proste nedari zvednout a zustane max na 4,5 a do pul hodiny jde opet dolu a to treba ikdyž už davno nemá zapojenou pumpu. nizky cukr ukazuje jak pumpa tak kotrola glukometrem. toto se deje pri startadném dennim rezimu, pri stejnych davkach inzulinu kdy funguje uplne stejne jako treba den predtim, jenom proste ji nelze zvednout cukr. dekuji za radu. Ján

    Odpověď

    Milý Jane, než bych si troufnul udělovat nějakou radu, potřeboval bych si vše v klidu ověřit a prozkoumat. Nejlepší bude, když to tak uděláte s jejím diabetologem.

    Jako první bych pečlivě prošel nastavený program v pumpě, zda tam nedošlo k nějakým změnám, např. zvýšení bazálních rychlostí.

    Že by glykémie zůstávala dlouho nízká i poté, co je pumpa úplně odstavena, si neumím představit, i když záleží i na tom, čemu říkáte "dávno nemá zapojenou". Pokud se dá větší bolus, tak inzulín může klidně ještě 2 až 3 hod.  působit, ale pokud je pumpa odpojena bez předchozího bolusu, tak glykémie mohou vydržet v normě tak maximálně 2 hod., pak stoupají a nakonec vznikne ketoacidóza. Je ale možné si inzulín mezi tím podávat i jinak, a toho jsem byl svědkem opakovaně, čímž se záhada vyřešila. Určitě stojí minimálně zato projít v klidu historii pumpy, kde vidíte všechny bolusy a rychlost bazálů.

    Glykémie také někdy neočekávaně klesá po delší fyzické zátěži, kdy tělo spotřebovává hodně energie ještě nějakou dobu po ukončení aktivity. Při větší zátěži se také může spotřebovat zásobní glykogen v játrech, který pak může chybět ke korekci nižších hodnot glykémie.

    Já navrhuji chvíli pokračovat ve standardním režimu s nastavením pumpy, jídel i fyzické zátěže a pozorovat, zda do toho nevstupují nějaké chyby, např. chtěná či nechtěná manimulace s pumpou, vynechané jídlo a podobně. Teprve potom bych řešil nějaké záhady. Ty se většinou nedějí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám problém s vypadáváním signálu z mojeho mobilu iphone 15. Je to tak ze vždy když naskenuji senzor po nejaké době (okolo půl hodiny někdy dýl někdy míň) senzor ztratí signál a musím skenovat znovu a kdyz nenaskenuju hodnota v mobilu se prostě neukáže. Je to už 3. Senzor co mi to takhle dělá. Mobil nosí neustále u sebe. Když jsem měl starý mobil (samsung) tak všechno běželo v pořádku ale ted´ka to takhle blbne. Díky za odpověď
    věk: 19 let výška: 189 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    s tímto dotazem opravdu nedokážu moc pomoci. Pokud nedochází ke skenování současně čtečkou a mobilem, tak by mělo docházet k průběžnému posílání dat přes bluetooth přímo do mobilu. S nutností naskenovat pouze poprvé. Pokud někdo načítá mobilem a čtečkou, tak komplikace nastávají a přenos dat může být komplikovaný.

    Pokud se zahájí po prvním naskenování normální přenos přes bluetooth, tak by neměl být přímo problém v nastavení telefonu. Pokud by se přenos vůbec nezahájil, tak může být problém v povoleních v telefonu. Pokud dochází k opakovaným výpadkům přenosu signálů, ale alespoň přechodně fungoval, tak je otázkou, jak funguje bluetooth daného telefonu. Nejsou problémy např. i při propjení sluchátek a telefonu... nebo jiných technologií -  pak by mohla být vada v telefonu samotném.
    Bohužel nedokáži více pomoci, ale je možné se poradit i s technickou podporou na help lince Abbottu. Mohli by tam mít větší zkušenosti.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den prosím, mám slinivku na dovolené, píchám si inzulín 4 denně a pripichuji si,mohu žádat pojišťovnu nebo paní doktorku abych Libře mohla dostávat jako 1 cukrovkáři?Dekuji
    věk: 58 let výška: 167 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    u Vás hodně záleží na tom jak vypadá Vaše cukrovka. Pokud musíte píchat inzulin vícekrát denně a měnit dávky podle jídla - případně dopichovat, tak by samozřejmě bylo ideální mít senzor. Pojišťovna oficiálně hradí systémy Freestyle Libre 2 jen u pacientů s DM 1. typu. 

    Diabetologická společnost nyní žádá na ministerstvu o schválení možnosti psaní senzorů Freestyle Libre i u pacientů s jinými typy diabetu, kteří musí několikrát denně píchat inzulin, ale zatím nevím o tom, že by tato žádost již prošla.

    Je možno individuálně (u jednotlivých pacientů) zkusit požádat pojišťovnu o schválení monitorace glykémií i u pacientů, kteří nemají cukrovku 1. typu. Tento proces jsem již několikrát využila u svých pacientů. Musí zde být ale jasné odůvodnění -  např. že mají hodně kolísání glykémie, častější nízké glykémie...  Např. VZP mi ale neschvaluje senzory Freestyle Libre, ale klasické senzory CGM (kontinuální monitoraci glukozy)  - https://www.cukrovka.cz/kontinualni-monitorace-koncentrace-glukozy-cgms. Může se to zdát divné, protože senzory freestyle stojí celkově na rok o něco méně, ale je to dáno přesným zněním a formulací úhradové vyhlášky.

    Je to zmatek. Proto to zkusím shrnout -  nejde to u všech. Jde to ale zkusit u jednotlivých diabetiků. Je lepší žádat o schválení CGM než freestyle Libre. Musí se  speciálně zažádat na pojišťovnu o mimořádné schválení. Musí být jasný důvod -  ideálně prokázaný na jednorázové monitoraci nebo alespoň při měření glukometrem. 

    Musíte se hlavně dohodnout s Vaším diabetologem, zda tyto důvody pro senzory splňujete (důvodem bohužel není, že je bolestivé a nepříjemné se opakovaně bodat do prstu -  i když to rozhodně nepříjemné je). Jednou z podmínek předepsání senzorů je i například prokázaná spolupráce pacienta a předchozí pravidelná měření. Samotnou žádost potom píše ošetřující diabetolog.

    Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kde koupit a jakou značku

    Odpověď

    Bohužel s neinvazivním glukometrem nemám žádné osobní zkušenosti a nemám prošlé studie, které by ukazovaly přesnost měření těchto přístrojů.

    Na internetu jsem našla, že tato technologie vypadá jako oxymetr (měření kyslíku v krvi -  saturace) a že už je zmiňován i na českých internetových stránkách. Většina odkazů mě zavedla na přístroj od siemens, který i slouží jako zmiňovaný oxymetr a  je údajně schopen měřit i další funkce, jako hladiny glukózy. Neinvazivní měření ve mě vyvolává jisté pochybnosti, ale zkušenosti s ním nemám a neměla jsem bohužel šanci nastudovat materiály o tomto  přístroji a jemu podobných systémech. 

    Proto se nemohu k tomuto dotazu vyjádřit, protože by informace ode mne nebyly objektivní. 

    Moc se omlouvám.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, začala jsem si píchat Ozempic 1mg a v peru mám bublinu.Když si píchnu poslední dávku nepíchnu si i tuto bublinu?A ještě prosím jeden dotaz,nepochopila jsem z návodu jestli musím pokaždé, když nasadím novou jehlu na novou davku zkontrolovat průtok pera?Děkuji za odpověď. Petra
    věk: 49 let výška: 161 cm

    Odpověď

    Milá Petro, průtok jehlou zkontrolujte pouze před první aplikací s každým novým perem. Lék se perem zpravidla aplikuje ve vzpřímené poloze, tedy směrem jehly dolů. V takovém případě případná bublinka je nahoře v ampulce a nebude injikována. Případné malé množství vzduchu při aplikace ale nevadí, jen by nebylo správné aplikovat zejména ten vzduch a nikoliv účinnou látku, což by se mohlo stát, kdyby jehla při aplikaci směřovala nahoru.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!