Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
916 dotazů
-
V roce 2010 mi byl přiznán částečný invalidní důchod z důvodu diabetu II.
(20.11.2024)
Dotaz
4x denně si aplikují inzulin+ 2x denně metformin 1000mg.
Invalidní důchod mi ale nebyl vyplácené jelikoš jsem v posledních 10ti letech neměl odpracovano 5 let. Mezi tím jsem se odstěhoval do Německa a odhlásil pobyt v ČR . V Německu pracuji již 13 let z toho 6 let jsem pendloval. Mohu v ČR zažádat o nový výměr důchodu nebo musím opět zažádat o částečný důchod . Hlavně mě zajímá jestli mužů Zadat v ČR ??? Jan
věk: 57 let výška: 193 cm váha: 123 kgOdpověď
Dobrý den Honzo,
naši lékaři se zabývají především klinickými problémy ve vztahu k onemocnění diabetes mellitus. Nicméně podívejte se na následující odkazy, je tam mnoho užitečných informací a možná i kontaktů...
https://www.cssz.cz/invalidni-duchody-podrobne
https://www.cukrovka.cz/poradna/invalidni-duchod-a-diabetes
https://www.pracomat.cz/poradna/odchod-do-duchodu/1181-cukrovka-invalidni-duchod.html
https://sweetdiabeticday.cz/diabeticke-okenko/invalidni-duchod-u-diabetiku/
s pozdravem
vaše redakce
(odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)
-
Intolerancia na laktózu a lieky
(15.11.2024)
Dotaz
Dobrý deň, prosím ,mám intoleranciu na laktózu a po ročnom užívaní gliclazidu mám veľké zdravotné problémy, mimo normy červené, biele krvinky, fialové prsty, tŕpnutie oboch rúk, anémiu.......Už rok chodím po vyšetreniach a nič závažné sa nenašlo, crp po preliečení kleslo na 16, ruky sú stále drevené hlavne ráno po spánku.Prosím, mohol zápal v tele spustiť gliclazide keď mám intoleranciu na laktózu? Ďakujem pekne a pozdravujem Vás. Máriavěk: 51 let výška: 173 cm váha: 90 kgOdpověď
Milá Mária,
je velmi nepravděpodobné, že by vám právě gliclazid působil uvedené obtíže. Potřebujete interní vyšetření a pátrat, zda nemáte kromě diabetu nějaké další onemocnění. Je také nutné dbát o dobré vyrovnání diabetu. O tom nic nepíšete.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Kolik je hodnota 35
(14.11.2024)
Dotaz
? 35věk: 72 let výška: 180 cm váha: 98 kgOdpověď
Milý Václave, to je opravdu pěkný dotaz.
Odpovědi:
35 st. Celsia - to je dost málo, dá se říci, podchlazení
35 let - to je vynikající, spousta času před sebou, alespoň doufejme
35 kg - slušná váha, tolik by mohl mít můj pes, až bude dospělý
35 "melounů" - pěkná suma pro začátek
--------------------------------------
No, ale raději už nebudu žertovat. Pokusím se uhádnout, že máte na mysli hodnotu glykovaného hemoglobinu 35 mmol/mol: To je zcela normální hodnota.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Mohl bych si zažádat o invalidní důchod
(13.11.2024)
Dotaz
Mám diabetes 2 stupně píchám si 4 dene 24 24 24 a na noc 60 jednotek a už sem byl několikrát hospitalizováni z visokym sokrem okolo 50 sem asmatyk altroza 2 3 stupně. Romanvěk: 48 let výška: 172 cm váha: 87 kgOdpověď
Milý Romane, invalidní důchod se nepřiznává na základě stanovené diagnózy, ale podle zhodnocení, do jaké míry váš zdravotní stav omezuje vaši pracovní schopnost. Podrobně jsem odpovídal na podobný dotaz již několika osobám na našich stránkách. Prosím, zadejte se ve vyhledávači na našich stránkách heslo "Invalidní důchod" a předchozí odpovědi se zobrazí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
glykémie
(13.11.2024)
Dotaz
Dobrý den.Nejsem diabetik, avšak mám 1hod po jídle 8.5, ale né pokaždé a za 2hod 6.7 až 7.5.Glikovany hemoglobin 41./ Glukóza 5.2 Martinvěk: 74 let výška: 162 cm váha: 71 kgOdpověď
Milý Martine, podle vašich měření diabetes nemáte, ani poruchu regulace glykémií.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
MODY, LADA
(12.11.2024)
Dotaz
Hezký den, pár měsíců zpět mi byl diagnostikován diabetes a nasazena kombinace 30% rychlého a 70% pomalého inzulínu 2x denně 6 jednotek. V rodině se u všech diabetes vyskytuje převážně 2. typ. Hemoglobin mám 47 a dlouhodobý cukr 7,78 mmol. Na lačno 6,7 mmol. V diagnóze mám napsáno E119, tedy myslela jsem si, že mám diabetes typu 2, ale po první kontrole jsem si chtěla vyžádat vysazení inzulínu a nasazení tablet. Natož mi pan doktor sdělil, že jsem typ 1 a tablety by na mě nefungovaly, protože se v krvi vyskytují autoprotilátky. Moje cukrovka je s kombinací inzulínu a diety velmi vyvážená, ale zaráží mě typ 1 a kód E119, pod který údajně spadá sice typ 2, ale i typ MODY, může se tedy jednat o LADA? Sedělo by to ve všech ohledech. Na diabetes jsem si přišla náhodou, po diagnóze mého otce jsem si začala měřit hladinu glukózy v krvi a po roce vyhledala diabetologa. Platí pro MODY stejné nároky hrazení potřeb pro diabetes jako pro typ 1? Děkuji Tereza.věk: 28 let výška: 160 cm váha: 66 kgOdpověď
Milá Terezo, při léčbě diabetu se přihlíží zejména k faktorům, které bezprostředně zvyšují hladinu glykémie, nikoliv z toho, o jaký přesně typ diabetu se jedná.
U diabetu 2. typu u většiny lidí převažuje snížená účinnost vlastního inzulínu (jeho sekrece může být dokonce nadnormální. Kromě řady možných vrozených faktorů k tomu nejvíce přispívají obezita a nedostatek pohybu. Proto základními principy léčby jsou především snížení kalorického příjmu, snížení příjmu sacharidů a tělesný pohyb. Pokud toto nepostačuje, pacient zpravidla dostává léky, které efekt inzulínu zvyšují, které případně snižují chuť k jídlu, či které pomáhají odvádět nadbytečný cukr do moči. Teprve pokud u diabetika 2. typu začne selhávat sekrece inzulínu, začne se používat inzulín, a to nejprve jednoduššími metodami, ale někdy je nutné intenzivní podávání, stejně jako u diabetu 1. typu.
U diabetu 1. typu chybí sekrece inzulínu. Proto je nutné podávat tento životně důležitý hormon injekčně. To se dnes standardně provádí tzv. intenzivními inzulínovými režimy, které vyžadují kontinuální monitorování glykémie.
Formy diabetu MODY (je jich nejméně 10 známých) mají různě závažnou poruchu sekrece inzulínu, která někdy zůstává více méně stejná a mírná (např. MODY2), nebo se často postupně zhoršuje a vede k nutnosti inzulínové léčby, někdy i intenzifikované.
Předpis pomůcek pro léčbu diabetu inzulínem (respektive jejich hrazení zdravotními pojišťovnami) vychází z toho, zda je pacient nucen provádět intenzifikovanou léčbu inzulínem. To je pravidlem u typu 1, někdy je to vhodné u typu 1 formy LADA a někdy je to vhodné u pacientů s diabetem 2. typu nebo i mody. Pokud tedy intenzifikovanou léčbu skutečně provádějí, jsou k tomu redukováni a skutečně ji využívají, jsou prostředky pro její provádění plně hrazeny.
Pacienti s lehčími formami MODY intenzifikovanou léčbu inzulínem často nepotřebují. Inzulín si někteří neaplikují, jiní třeba jen v jedné dávce, takže jeho dávku bezprostředně nemusejí upravovat podle aktuálně naměřených hodnot. Těmto pacientům pojišťovny prostředky jako senzory nehradí. To ještě neznamená, že by pro ně kontinuální monitorace nebyla vhodná, ale není pro ně bezprostředně nutná. Může postačovat např. měření glykémie z kapilární krve 1 až 4x denně.
Na diagnózu diabetu typu MODY myslíme, když se diabetes vyskytuje u mnoha členů rodiny, zpravidla ve 3 generacích a alespoň u některých byl zjištěn již v mladém věku. Ověření se provádí imunogenetickým vyšetření, které se provádí jen v několika laboratořích a vyhodnocení trvá někdy i několik měsíců. Na způsob léčby to zpravidla nemá zásadní vliv – léčí se tak, aby byl diabetes dobře vyrovnán.
Konečně diabetes LADA: jde o pomalu se rozvíjející autoimunitní diabetes (tedy typu 1) u dospělých osob, který nemusí hned vyžadovat léčbu inzulínem, nebo často stačí jen jednoduchý způsob podávání inzulínu. Protože často připomíná diabetes 2. typu (až na to, že nebývá – ale může být – obezita), využívá se k potvrzení vyšetření autoprotilátek charakteristických pro diabetes 1. typu. No, ale aby to zas nebylo tak jednoduché: v současné době se vyskytují také pacienti s obezitou, inzulínovou rezistencí a pozitivitou autoprotilátek – nejčastěji anti-GAD. Jak tento typ přesně označit, nevím. Opět, léčba probíhá podle klinické potřeby, aby byl diabetes dobře vyrovnaní. K výraznému zlepšení často vede radikální zhubnutí a tělesný pohyb. Pokud by byla nutná intenzifikovaná léčba inzulínem, jistě by bylo vhodné používat i senzory – a pro pacienta je praktické překlasifikovat ho na typ 1, což snáze umožňuje hrazení potřebných prostředků.
Diabetologie je holt věda, že? Současně je to také trochu obor na rozmezí vědy a umění.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Siofor
(06.11.2024)
Dotaz
může siofor zvýšit cukrovku,glykémiivěk: 70 let výška: 174 cm váha: 96 kgOdpověď
Milý Zdeňku, Siofor (metformin) je lék, který zlepšuje fungování inzulínu v těle. Nemusí glykémii bezprostředně snižovat, ale při pravidelném užívání glykémie snižuje, zvláště glykémie na lačno, kdy pomáhá potlačovat nadbytečnou tvorbu glukózy v těle. Glykémii tedy rozhodně nezvyšuje, ale naopak snižuje. Hypoglykémii ovšem sám o sobě nezpůsobuje, jenom v kombinaci s jinými léky může usnadňovat její vznik.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
ranní glykemie
(05.11.2024)
Dotaz
Dobrý den.Při preventivní prohlídce u praktika mne byla naměřena glykemie 8.9 a nasazen lék.Byla jsem odeslána na diabetologii kde byla glykemie cca 4.8 a to 2x během cca 3 měsícu a léky odebrány.Nyní neužívám nic.Když se měřím glukometrem tak mám ráno třeba kolem 7 a během dne kolem 6 co s tím dělat je mne 72 rokuvěk: 72 let výška: 165 cm váha: 80 kgOdpověď
Milá Věro, nejspíše máte pouze poruchu glukózové tolerance. Glykémie je zvýšená jen mírně nebo vůbec ne. V podstatě byste při takovémto obraze nemusela užívat nic, ale bude vhodné dbát na dietu, abyste jedla snížené množství sacharidů. Ostatně, máte nadváhu. Vhodné by pro vás bylo nepřekračovat 150 až 180 g sacharidů za den denně, se započítám ale opravdu všech sacharidů, tedy i v polévkách, omáčkách, zelenině apod.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukr jde v noci dolů
(26.10.2024)
Dotaz
Jsem po spálení žaludečního vředu a cukr mi klesl až na 3 píchám si inUlin a snížil dávku ale cukr jde přes noc pořád dolů. Jaroslavvěk: 64 let výška: 174 cm váha: 82 kgOdpověď
Milý Jaroslave, píšete příliš málo podrobností o svém stavu.
Pravděpodobně vám endoskopicky ošetřili žaludeční vřed. Nepíšete, v jakém místě a v jakém rozsahu a jak se váš vřed dříve projevoval a jak jste na tom nyní. Dovedu si ale snadno představit, že jste nyní více opatrný na to, co sníte, a asi jíte podstatně méně. To se samozřejmě může projevit na vašich glykémiích. Obávám se, že až se vám vřed zahojí, glykémie vám zase stoupnou.
Existuje ale víc možností. V každém případě je nyní vhodné sledovat glykémie a dávku inzulínu podle okolností snížit. To děláte správně.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Dotaz na senzor
(21.10.2024)
Dotaz
Dobrý den otec je po odebrání slinivky z důvodu nádorů...má nárok na některý ze senzoru aby si nemusel 8x denně měřit cukr pomocí píchání do prstuvěk: 68 let výška: 163 cmOdpověď
Dobrý den,
Váš otec sice nesplňuje indikaci stran diabetu prvního typu, ale šance na senzory je. Mám pár pacientů po pankreatektomii pro nádor. Je možnost poslat žádost k reviznímu lékaři (na pojišťovnu) o schválení senzorů (výjimky). Žádost revizní lékař nemusí sice schválit na 100% - stále může být zamítnuta. Ale pokud se vše dobře odůvodní, tak schválení senzorů u pacientů po odstranění slinivky (pankreatektomii) většinou proběhne úspěšně. Tito pacienti totiž potřebují stejně jako diabetici 1. typu inzulin a měření glykémií několikrát denně a někdy mají dokonce větší kolísání glykémií než pacienti s DM 1. typu. Je nutné se dohodnout s Vaším diabetologem, zda je ochoten tuto žádost zaslat.(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!