Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
cukrovka 2. typu, cukr neklesá
Datum vložení dotazu: 29.10.2018
Ptá se: Petr
Dotaz
Odpověď
Milý Petře, nemohu pochopitelně po internetu nahradit vašeho pana doktora, který vás vidí a má k dispozici vaše výsledky. Z toho, co píšete, mi jsou ale jasné 2 věci: jste motivovaný léčit se správně, ale nemáte potřebné informace. Tedy jak mi říkáme, nejste dostatečně edukovaný. Bylo by určitě pro vás dobré se přečíst nějakou vhodnou brožuru o diabetu 2. typu, pro začátek alespoň stručné informace, které bývají v podobně letáčků vystavené v diabetologických ordinacích. Případně studovat naše stránky, kde naleznete podstatné informace o tomto onemocnění.
Je vám 50 let, občas míváte vyšší glykémii a jste ochoten držet přiměřenou dietu a sportovat. Diabetes se bohužel v průběhu let spíše zhoršuje, zejména když člověk proti tomu nic nedělá. Ve vašem případě by bylo dobré, abyste neměl nadváhu, respektive abyste alespoň dále nepřibíral a abyste se udržoval fit a sportoval. Velmi bych vám doporučoval pořídit si osobní glukometr a občas si sám měřit glykémii, někdy na lačno, jindy po jídle. Měl byste znát normální hodnoty (na lačno do 5,6 mmol/l) a měl byste vědět, nad jakou hodnotu by vám glykémie pokud možno neměla stoupat po jídle. Tyto hodnoty naleznete i na našich stránkách, viz rubrika DIAGNOSTIKA.
To, o čem mluvíte, že bylo 37, je asi glykovaný hemoglobin. Je to dlouhodobý ukazatel vyrovnání diabetu za zhruba poslední 2 - 3 měsíce, normální hodnota je do asi 40 mmol/mol, velmi dobrá hodnota pro vás je do 45 mmol/mol.
Pokud budou vaše hodnoty, které si naměříte, vyšší, budete vědět, že něco není v pořádku a že by léčba měla být intenzivnější. Především byste měl asi méně jíst, zejména byste měl mít menší porce sacharidů. O tom, co jsou to sacharidy a kolik jich které potraviny obsahují, se rovněž dočtete na našich stránkách v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA, ale také v mnoha edukačních materiálech. Měl byste alespoň základy znát a měl byste umět si sestavit jídelníček. Určitě by vám v tom pomohla i dietní sestra, na kterou by vás měl váš lékař odkázat.
Stadamet obsahuje metformin - látku, která představuje nejčastěji používaný lék v léčbě diabetu 2. typu. Je dlouhodobě osvědčený, má málo nežádoucích účinků a zlepšuje účinnost inzulínu, který se ve vašem těle tvoří. Jak správně říká váš lékař, má ještě další příznivé účinky.
500 mg je poměrně nízká dávka. Bude-li potřeba, je možné ji zvýšit na 1000 či případně 2000 mg denně. Teprve potom se zpravidla přidávají další léky, je-li to nutné a pohyb a dieta nepostačují.
Vy ale máte zatím výsledky dobré. Pokud vám po jídle příliš stoupá glykémie, např. nad 9 mmol/l za 2 hod., měl byste se snažit jíst méně sacharidů a pak teprve případně zvýšit dávku Stadametu či přidávat další lék. Určitě se vám ale vyplatí ten glukometr a nějaké informace navíc, abyste se mohl sám kontrolovat a bránit postupnému zhoršování diabetu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"
753 dotazů
-
Metformin mně nevyhovuje, je veliký a špatně se mi polyká a smrdí
(14.04.2025)
Dotaz
Existuje jiný lék na diabetes 2.typu? Potřebovala bych co nejmenší pilulky. Děkuji pěkně BlankaOdpověď
Milá Blanko, pro léčbu diabetu 2. typu existuje řada léků, které se navíc dají různě kombinovat. Metformin patří mezi základní léky a zpravidla se s ním léčba zahajuje. Je dobře účinný a velmi bezpečný. Existuje mnoho výrobců a výsledné tablety mohou vypadat různě a vyvolávat různé pocity. Tablety jsou pro někoho příliš velké, ale existují i menší, jen se musejí potom vzít 2 najednou nebo několikrát denně.
Pro řadu léků ale existují určitá preskripční omezení, což znamená, že lékař je může předepsat jen při splnění určitých podmínek ze strany pacienta – např. nesnášenlivost jiných léků (např. metforminu), použití jejich již maximálních dávek, výše glykémie aj. Pokud by tyto podmínky nebyly splněny a lékařem zaznamenány, pacient by si musel lék hradit sám.
Vhodný lék volí lékař individuálně podle typu pacienta. Pro vás by tedy mohlo být vhodné zkusit nejprve jiný přípravek s metforminem, a to v nižší dávce, a k němu zvolit ještě další lék, který efekt metforminu podpoří. Nabídka je poměrně široká a vy byste to měla s vaším lékařem prodiskutovat.
-
Insulin
(11.04.2025)
Dotaz
Maminka má diabete z druhého typu A již 35 let si aplikuje třikrát denně NovoRapid adresy bude na noc jelikož má v současné době stále vyšší hodnoty cukru nebo glykémie kolem 16:17 milionu na litr chtěla bych se zeptat zda je možné tento inzulín nahradit jiným podobným který by mohl lépe snižovat cukrOdpověď
Milá Věro, bohužel jste si po sobě asi nepřečetla, co jste napsala, a váš počítač to potom nějak sám opravil, takže výsledek není srozumitelný.
Usuzuji z vaší „šifry“, že vaše maminka si píchá rychle působící inzulín Novorapid 3x denně před jídly a k tomu ještě asi 1x denně nějaký dlouze působící inzulín, který neuvádíte.
Každopádně Novorapid je velmi kvalitní a spolehlivý inzulín, takže bych chybu hledal spíše jinde, např. ve volbě dávky, v množství sacharidů v dietě, nebo možná v chybění toho dlouze působícího inzulínu, což z vašeho dotazu není jasné.
-
Skladování otevřeného dlouho působícího inzulínu
(09.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, jak bych měl skladovat otevřený dlouho působící inzulín (Toujeo). Platí pro něj jiná pravidla, nebo bych ho měl uchovávat mezi jednotlivými dávkami v lednici a vyndavat třeba hodinu před aplikací? Beru jen 6 jednotek a tak mi jedno pero vydrží opravdu dlouho.Odpověď
Milý Martine, inzulín Toujeo vydrží asi 6 týdnů při pokojové teplotě stabilní. Ukládat pero do ledničky je asi vhodnější, ale není to nutné.
Po prvním použití nového inzulínového pera s Toujeo může být lék skladován až 42 dnů při teplotě až 25 °C, déle by používán být neměl, i když to neznamená, že potom bude už „zkažený“. Tato doba byla prostě testována výrobcem a prokázalo se, že lék je po tuto dobu stabilní. Protože máte dávku opravdu nízkou, nezapomínejte vždy asi 1 j. dát nejprve „do vzduchu“, aby se jehla řádně naplnila.
-
OZEMPIC - jen na hubnutí
(08.04.2025)
Dotaz
Na internetu jsem zachytil informaci, že dávky OZEMPICU na hubnutí mají být 2,5 krát vyšší než na léčbu cukrovky. Jaká je tedy správná týdenní dávka Ozempicu na hubnutí? JanOdpověď
Vážený pane Honzo, přeji dobrý den,
léčivý přípravek OZEMPIC obsahuje účinnou látku semaglutid, která působí jako agonista GLP-1 receptoru (glucagon-like peptide-1), který:
- zpomaluje vyprazdňování žaludku,
- snižuje chuť k jídlu a příjem potravy,
- zvyšuje senzitivitu na inzulin,
- a snižuje hladinu glukózy u pacientů s diabetem.
Je využíván ve dvou indikacích, přičemž konkrétní přípravky a jejich dávky se liší.
OZEMPIC – schválen pro léčbu diabetu 2. typu
Obvyklé dávkování: začíná se na 0,25 mg týdně (titrace), udržovací dávka: 0,5 mg nebo 1,0 mg týdně.
Dávka 1,0 mg týdně je maximální dávkou schválenou pro léčbu diabetu.
WEGOVY – jiný přípravek se stejnou účinnou látkou schválen pro léčbu obezity
Dávky se postupně titrují: v týdnech 1–4: 0,25 mg týdně, v týdnech 5–8: 0,5 mg týdně, v týdnech 9–12: 1,0 mg týdně, v týdnech 13–16: 1,7 mg týdně, v týdnech 17 dále: 2,4 mg týdně (udržovací dávka).
Tato dávka (2,4 mg týdně) je schválená v indikaci chronická léčba obezity nebo nadváhy (BMI ≥30 nebo ≥27 s komorbiditami).
Udržovací dávka přípravku WEGOVY pro hubnutí je tedy 2,4× vyšší než maximální dávka používaná u diabetiků léčených přípravkem OZEMPIC.
Přestože Ozempic a Wegovy obsahují stejnou účinnou látku, nelze je automaticky zaměňovat. Wegovy má jinou schválenou indikaci, jiné schéma titrace a jiné síly předplněného pera. Používání Ozempicu v dávkách nad 1,0 mg týdně pro účely hubnutí je off-label, tedy mimo schválenou indikaci, a mělo by být vedeno zkušeným lékařem.
S přátelským pozdravem
-
zvyseny cukr v krvi
(03.04.2025)
Dotaz
Dobry den,už asi 1 rok mám hodnoty 6,8 cukr z krve na lacno,dnes při měřeni glukometrem po snědeni nožky parku naměřeno z kapky krve 7,8 ,pani doktorka z interny mi řekla,že mi prášky zatím nedá,pan doktor mi dnes dal 500 mg stadamet ,tak nevím jestli ho brát,beru na tlak ,cholestero,ezoletu ,začala jsem držet dietu a chuze 4 km přes den děkuji za odpovedOdpověď
Milá Lenko, dieta spolu se zvýšeným pohybem jsou určitě nejlepším řešením. Stadamet je ale rovněž vhodný a není moc důvodů, proč jej neužívat. Zatím jste dostala velmi nízkou dávku, ale pomoci může.
Zda budou vhodná ještě další opatření, by pomohla rozhodnout znalost i vašich hodnot glykémie po jídle (určitě za 2 hod. by glykémie neměla být nad 10 mmol/l) a hodnota glykovaného hemoglobinu – což, jak známo je ukazatel dlouhodobý a nezáleží na tom, kolik byste před odběrem snědla nožiček párků.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!