Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cukrovka 2. typu léčba, noční pocení

Datum vložení dotazu: 12.11.2021

Ptá se: Aneta

Dotaz

Dobrý den, cca před 3 měsíci mi byla diagnostikována cukrovka 2.typu,diabetolog mi předepsal lék Stadamet, bohužel měsíc mě trápil průjem, tak mi doktor změnil léčbu a od té doby beru lék Glycada 30 jednou denně. Nutno říct, že po Glycadě průjem nemám za to mi přijde, že je mi zdravotně hůř, samozřejmě jsem jenom laik, takže můj zdravotní stav nemusí souviset s lékem Glycada, ale musím říct, že po nasazení tohoto léku mám více problémů než předtím a po nasazení tohoto léku taky avizuji začátek mých problémů, tzn. dříve mě trápil jen průjem ze Stadametu a pocení pouze když spím, po Glycadě mě trápí nespavost, bušení srdce byl mi nasazen lék Isoptin 240, který beru jednou denně. S tachykardii jsem musela navštívit dokonce pohotovost kde mi bylo doporučeno vyšetření echo srdce a Holter, v tuto chvíli jsem objednaná tudíž žádná vyšetření jsem ještě nepodstoupila. Abych došla k dotazu, může lék Glycada způsobit tachykardii, nespavost, pocení pouze ve spánku, světlou stolici, pot který jde cítit octem?! Jelikož trpím nespavostí měřím si cukr i brzo ráno což znamená, že ve 3.ráno mám glykémii 5,1 po 3.hodinách spánku mám glykémii 5,6 a budím se celá zpocená a ze zápachem octu. Upřímně pomalu a jistě začínám mít obavy, aby má léčba byla dostatečná. Kromě toho mám extrémně suchou kůži ,sucho v krku a poslední měsíc se ráno budím s bušením srdce, před pár dny mě kromě bušení srdce budil i tlak v zadní části hlavy kdy mi z toho tlaku praskla žilka v nose, nutno říct, že jsem tyto problémy před Glycadou neměla v podstatě se dá říct že jsem nikdy tyto problémy neměla. Bohužel poučena o léčbě diabetu 2.typu jsem nebyla, takže momentálně jsem ve stádiu hledání nového diabetologa. Jestli se mohu ještě dotázat, na co má nárok Diabetik 2.typu?! Myslím tím jaká vyšetření jsou vhodná, mám nárok na papírky k měření cukru a mám mít průkazku diabetika?! Ještě chci dodat, že nic z toho mi doktor nezodpověděl, takže vím v podstatě jen to, že mám cukrovku 2.typu a to jsem se lékaře ještě musela na to zeptat, sám by mi druh cukrovky nesdělil.
věk: 38 let výška: 172 cm váha: 92 kg

Odpověď

Milá Aneto,

edukace je v léčbě diabetu zcela zásadní věc. Zpravidla k tomu nestačí jedna schůzka s lékařem či edukační sestrou. Většinou je potřeba vytvořit určitý plán, aby pacient stačil získané informace vstřebávat, a co je důležité, aby se postupně podle nich začal chovat. Kvalita léčby diabetu 2. typu závisí ze všeho nejvíce na pacientovi samotném, jenom tomu musí dostatečně rozumět. Lékař a edukační či nutriční sestry mají pacientovi pomáhat, ale na druhé straně velmi záleží na přístupu dotyčné osoby. Troufám si říci, že většina lidí by si mohla dostupné informaci vyhledat sama. Například na našem webu je jich celkem dost a vy byste si je mohla pročíst, nejlépe postupně a opakovaně. A na lékaře, či sestru byste se pak obracela již s konkrétními dotazy. Zde uvádím některé odkazy, které si můžete projít:

https://www.cukrovka.cz/co-je-to

https://www.cukrovka.cz/cukrovka-typu-2-2

https://www.cukrovka.cz/jidelnicek-diabetika

https://www.cukrovka.cz/individualni-edukace

https://www.cukrovka.cz/testy

https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence

Nyní konkrétně k vašim dotazům:

Máte výraznou nadváhu. V léčbě  vašeho diabetu by ze všeho nejlépe fungovala redukční dieta. K jejímu zahájení byste ale opravdu potřebovala podporu nutričního terapeuta (dietní sestry), abyste se na to nevrhla zbrkle a naopak k takové dietě nezískala odpor, nebo něco nepřeháněla.

Metformin je dobrý základní lék. Většina lidí se na něj postupně zvyká, je lepší začínat malou dávkou. Vadí průjem tak moc? Není způsoben něčím jiným? Kdyby člověk současně upravil dietu, asi by se to zlepšilo a možná by to prospělo i ke snížení hmotnosti.

Glyclada je rovněž celkem dobrý lék, ale pro vás je vhodný až na druhém místě. Mohl by se např. přidat k tomu metforminu (Stadametu). Možná byste také místo Stadametu mohla užívat jiný přípravek obsahující metformin, např. Glucophage XR.

Glyclada vyvolává nežádoucí efekty celkem vzácně, přičemž nejčastější, ale u vás dost nepravděpodobná, je možnost hypoglykémie, tedy příliš nízká hodnota krevního cukru. Potíže se objevují zpravidla až při hodnotách pod 3,5 mmol/l. Hypoglykémie nicméně může vypadat tak, jak vy svoje stavy popisujete: slabost, pocení, bušení srdce. Vyloučit to tedy nelze. Glyclada může mít také vzácné nežádoucí účinky na srdeční činnost, ale to je dost nepravděpodobné. Vyšetření vašeho srdce je jistě velmi vhodné. Ale ještě důležitější je pro vás ta edukace.

Diabetik 2. typu, který není léčen inzulínem, má nárok na předpis určitého množství testovacích proužků(100 ks ročně, tedy zpravidla 2 balení).

Časté pocení, zejména v noci či po jídle, je někdy projevem nedostatečně léčeného diabetu. Většinou se to po stabilizaci zlepšuje.

Milá Aneto, pamatujte: nejvíc bude záležet na vás. Lékař vám poradí, poskytne léky, ale na vyrovnání vašeho diabetu musíte pracovat vy sama.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

753 dotazů

  • Dotaz

    Existuje jiný lék na diabetes 2.typu? Potřebovala bych co nejmenší pilulky. Děkuji pěkně Blanka

    Odpověď

    Milá Blanko, pro léčbu diabetu 2. typu existuje řada léků, které se navíc dají různě kombinovat. Metformin patří mezi základní léky a zpravidla se s ním léčba zahajuje. Je dobře účinný a velmi bezpečný. Existuje mnoho výrobců a výsledné tablety mohou vypadat různě a vyvolávat různé pocity. Tablety jsou pro někoho příliš velké, ale existují i menší, jen se musejí potom vzít 2 najednou nebo několikrát denně.

    Pro řadu léků ale existují určitá preskripční omezení, což znamená, že lékař je může předepsat jen při splnění určitých podmínek ze strany pacienta – např. nesnášenlivost jiných léků (např. metforminu), použití jejich již maximálních dávek, výše glykémie aj. Pokud by tyto podmínky nebyly splněny a lékařem zaznamenány, pacient by si musel lék hradit sám.

    Vhodný lék volí lékař individuálně podle typu pacienta. Pro vás by tedy mohlo být vhodné zkusit nejprve jiný přípravek s metforminem, a to v nižší dávce, a k němu zvolit ještě další lék, který efekt metforminu podpoří. Nabídka je poměrně široká a vy byste to měla s vaším lékařem prodiskutovat.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Maminka má diabete z druhého typu A již 35 let si aplikuje třikrát denně NovoRapid adresy bude na noc jelikož má v současné době stále vyšší hodnoty cukru nebo glykémie kolem 16:17 milionu na litr chtěla bych se zeptat zda je možné tento inzulín nahradit jiným podobným který by mohl lépe snižovat cukr

    Odpověď

    Milá Věro, bohužel jste si po sobě asi nepřečetla, co jste napsala, a váš počítač to potom nějak sám opravil, takže výsledek není srozumitelný.

    Usuzuji z vaší „šifry“, že vaše maminka si píchá rychle působící inzulín Novorapid 3x denně před jídly a k tomu ještě asi 1x denně nějaký dlouze působící inzulín, který neuvádíte.

    Každopádně Novorapid je velmi kvalitní a spolehlivý inzulín, takže bych chybu hledal spíše jinde, např. ve volbě dávky, v množství sacharidů v dietě, nebo možná v chybění toho dlouze působícího inzulínu, což z vašeho dotazu není jasné.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jak bych měl skladovat otevřený dlouho působící inzulín (Toujeo). Platí pro něj jiná pravidla, nebo bych ho měl uchovávat mezi jednotlivými dávkami v lednici a vyndavat třeba hodinu před aplikací? Beru jen 6 jednotek a tak mi jedno pero vydrží opravdu dlouho.

    Odpověď

    Milý Martine, inzulín Toujeo vydrží asi 6 týdnů při pokojové teplotě stabilní. Ukládat pero do ledničky je asi vhodnější, ale není to nutné.

    Po prvním použití nového inzulínového pera s Toujeo může být lék skladován až 42 dnů při teplotě až 25 °C, déle by používán být neměl, i když to neznamená, že potom bude už „zkažený“. Tato doba byla prostě testována výrobcem a prokázalo se, že lék je po tuto dobu stabilní. Protože máte dávku opravdu nízkou, nezapomínejte vždy asi 1 j. dát nejprve „do vzduchu“, aby se jehla řádně naplnila.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Na internetu jsem zachytil informaci, že dávky OZEMPICU na hubnutí mají být 2,5 krát vyšší než na léčbu cukrovky. Jaká je tedy správná týdenní dávka Ozempicu na hubnutí? Jan

    Odpověď

    Vážený pane Honzo, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek OZEMPIC obsahuje účinnou látku semaglutid, která působí jako agonista GLP-1 receptoru (glucagon-like peptide-1), který:

    • zpomaluje vyprazdňování žaludku,
    • snižuje chuť k jídlu a příjem potravy,
    • zvyšuje senzitivitu na inzulin,
    • a snižuje hladinu glukózy u pacientů s diabetem.

    Je využíván ve dvou indikacích, přičemž konkrétní přípravky a jejich dávky se liší.
     

    OZEMPIC – schválen pro léčbu diabetu 2. typu

    Obvyklé dávkování: začíná se na 0,25 mg týdně (titrace), udržovací dávka: 0,5 mg nebo 1,0 mg týdně.

    Dávka 1,0 mg týdně je maximální dávkou schválenou pro léčbu diabetu.

    WEGOVY – jiný přípravek se stejnou účinnou látkou schválen pro léčbu obezity

    Dávky se postupně titrují: v týdnech 1–4: 0,25 mg týdně, v týdnech 5–8: 0,5 mg týdně, v týdnech 9–12: 1,0 mg týdně, v týdnech 13–16: 1,7 mg týdně, v týdnech 17 dále: 2,4 mg týdně (udržovací dávka).

    Tato dávka (2,4 mg týdně) je schválená v indikaci chronická léčba obezity nebo nadváhy (BMI ≥30 nebo ≥27 s komorbiditami).

    Udržovací dávka přípravku WEGOVY pro hubnutí je tedy 2,4× vyšší než maximální dávka používaná u diabetiků léčených přípravkem OZEMPIC.

    Přestože Ozempic a Wegovy obsahují stejnou účinnou látku, nelze je automaticky zaměňovat. Wegovy má jinou schválenou indikaci, jiné schéma titrace a jiné síly předplněného pera. Používání Ozempicu v dávkách nad 1,0 mg týdně pro účely hubnutí je off-label, tedy mimo schválenou indikaci, a mělo by být vedeno zkušeným lékařem.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den,už asi 1 rok mám hodnoty 6,8 cukr z krve na lacno,dnes při měřeni glukometrem po snědeni nožky parku naměřeno z kapky krve 7,8 ,pani doktorka z interny mi řekla,že mi prášky zatím nedá,pan doktor mi dnes dal 500 mg stadamet ,tak nevím jestli ho brát,beru na tlak ,cholestero,ezoletu ,začala jsem držet dietu a chuze 4 km přes den děkuji za odpoved

    Odpověď

    Milá Lenko, dieta spolu se zvýšeným pohybem jsou určitě nejlepším řešením. Stadamet je ale rovněž vhodný a není moc důvodů, proč jej neužívat. Zatím jste dostala velmi nízkou dávku, ale pomoci může.

    Zda budou vhodná ještě další opatření, by pomohla rozhodnout znalost i vašich hodnot glykémie po jídle (určitě za 2 hod. by glykémie neměla být nad 10 mmol/l) a hodnota glykovaného hemoglobinu – což, jak známo je ukazatel dlouhodobý a nezáleží na tom, kolik byste před odběrem snědla nožiček párků.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!