Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cukrovka a vysoký cholesterol

Datum vložení dotazu: 21.01.2022

Ptá se: Zuzana

Dotaz

Dobrý den, mé matce, 80. let, po odběrech lékařka řekla, že má vysoký cholesterol a cukrovku. Dívala jsem se na doporučené a nedoporučené potraviny tady na vašich stránkách a můžete mi, prosím, poradit, jaké mléčné výrobky by měla jíst? Při vysokém cholesterolu nesmí plnotučné a pri cukrovce píšete jako nevhodné nízkotučné a odtučněné. Děkuji Zuzana
věk: 81 let výška: 176 cm váha: 65 kg

Odpověď

Dobrý den Zuzano, 

doporučení nekonzumovat nízkotučné mléčné výrobky je dnes spíše zastaralé. Naopak mnoho nízkotučných výrobků má kromě nízkého obsahu tuku také vyšší podíl bílkovin. Bílkoviny jsou důležitou stavební složkou lidského organismu a jejich dostatečné množství ve stravě má pozitivní efekt na svalovou hmotu a svalovou sílu. To vaše maminka vzhledem k věku jistě potřebuje. 

Není třeba se obávat mléčných polotučných výrobků, je to zlatá střední cesta v poměru výkon a chuť. Ještě se můžete podívat v obchodě po výrobcích typu SKYR či proteinové jogurty a nápoje, které pokud nejsou doslazovány, mají rovněž skvělé nutriční vlastnosti. 

Pokud nemá maminka ráda neochucené mléčné výrobky, můžete bílé jogurty zkusit dosladit čekankovým sirupem nebo čerstvým ovocem. Na trhu jsou i k dostání výrobky s náhradními sladidly, tedy výrobky, které zvyšují cukr v krvi minimálně.  Minimálně říkám proto, že každý mléčný výrobek obsahuje jednoduchý cukr laktózu, která glykémii zvyšuje. Většinou je to asi do 5g laktózy na 100g výrobku. Podle toho můžete lehce zjistit, kolik asi přidaného cukru v jogurtu je. Obvykle neochucené mléčné výrobky obsahují na 100 g výrobku přibližně 5 g sacharidů. Ochucené i 3 x tolik.

O mléčných výrobcích jsem psala rozsáhlý článek zde. 

Mléko a mléčné výrobky I. – mléko, fermentované mléko a jogurty | O cukrovce

Cholesterolu pocházejícího z mléka a mléčných výrobků se nemusíte obávat, pokud  bude maminka konzumovat polotučné mléko a výrobky z něho v  doporučeném denní množství.

Příjem cholesterolu za den by neměl přesáhnout 300 mg. Literatura uvádí, že mléko obsahuje 5-15 mg cholesterolu na 100 ml mléka. Z toho vyplývá, že v jedné sklenici (200 ml) je 10-30 mg cholesterolu v závislosti na jeho tučnosti. 

Větší efekt na cholesterol v krvi než cholesterol v potravinách mají ale trans mastné kyseliny (TFA). Ty jsou obsaženy především v  částečně ztuženém tuku, se kterým se setkáváme velice běžně. Je obsažen v polotovarech, náhražkách čokolády, polevách, sušenkách, cereálních sušenkách, cukrářských výrobcích, jemném sladkém pečivu, salátových zálivkách, majonézách a fastfoodu.

TFA je také v malém množství přirozenou součástí mléčného tuku. Není třeba ale konzumaci mléka, másla, smetany, jogurtů a sýru z tohoto důvodu omezovat.

Konzumace potravin bohatých na trans-tuky zvyšuje množství škodlivého LDL cholesterolu a snižuje množství příznivého HDL cholesterolu v krvi. TFA jsou příčinou srdečního onemocnění, mrtvice, cukrovky a dalších chronických onemocnění. Také přispívají k rezistenci na inzulín, což zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu.

Spíše jak na polotučné mléčné výrobky je třeba se zaměřit na tučné maso, sádlo, velké množství másla (smažení na másle a sádle je naprosto nevhodné), uzeniny a částečně ztužený tuk.. Velmi vhodné je do stravy zařadit naopak ořechy, semenu, ryby, margaríny, rostlinné oleje - jako je olivový lisovaný za studena a olej lněný, který má vyvážený poměr omega 3 a 6 kyselin. Rovněž tepelná úprava stravy je velmi podstatná. Nejzdravější tepelná úprava je vaření na páře, vaření, dušení. Naopak je třeba se vyvarovat smaženým jídlům. 

(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

192 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o názor, kdy je nejlepší jíst dvě jídla denně. Stále hůře se mi daří zvládat glykemii - teď jsem byl na vyšetření s výsledky dlouhého cukru 40 a C_Pep 296. Obě hodnoty byly v normě (i když některé zdroje uvádějí hranici normy 38), ale problém je, že hraniční dlouhý cukr mám s nízkosacharidovou dietou, přestože s normální zdravou a kaloricky odpovídající stravou jsem před dvěma lety měl 38. Popravdě jsem čekal, že bude výsledek daleko lepší, když se poslední dva roky stravuji víceméně jen tukem a proteiny plus hromadou neškrobové zeleniny, např. místo pečiva si namažu burákové máslo na plátek tvarohu a obložím ředkvičkami, nebo si dám kuře s hrstí ořechů a salátem. I přes takto nízkosacharidové jídlo už mám málokdy ranní glykemii pod 6 (před rokem byla po takovémto jídle vždy v normě, většinou i pod 5). Pokud během cestování není možné jíst nískosacharidově, když prostě nic jiného než např. pečivo, brambory nebo rýže není, postupně glykemie nalačno vystoupá na 8-9 (u střídmých porcí - nedělá mi problém nedojídat). Navíc po pečivu nebo i ovoci je hodně vysoká i glykemie po jídle, okolo deseti - někdy méně, někdy více. Proto chci přejít na dvě jídla denně a chtěl bych požádat o odbornou radu, zda raději nesnídat, nebo nevečeřet. Většina lidí vynechává snídani, to i dává smysl, když je poránu zvýšená glykemie. Nevidím důvod do těla dostávat další sacharidy, když jich má dost. Na druhou stranu nejíst večer se zdá též rozumné, když přes noc nebude žádný výdej energie, navíc hodně sportuji, takže nějaká energie by se hodila spíše ráno, než vyrazím do práce na kole. V současnosti jím v 6, 12 a 18h, naprosto striktně bez svačin i jakéhokoliv ochutnávání při vaření. Po snídani kolo, v poledne silová cvičení, odpoledne kolo, před spaním 5 km běh. To glykemie spadne někdy i pod tři, ale do půl hodiny je zase přes šest, a to i bez jídla dále lehce stoupá až do rána. Někde jsem se dočetl, že se má sníst před spaním jablko, aby nebyla vysoká glykemie po ránu, ale to moc nefunguje, je to spíše "babská rada". Po jablku nalačno vystřelí hodnoty na 12, pak spadnou někdy až k normě, ale ráno je hodnota spíše k sedmi než šesti, jako kdyby mě chtělo tělo potrestat za zbytečnou noční pochoutku. Jaká varianta dvou jídel může přinést lepší dlouhodobý cukr a ranní hodnoty? Eliminace snídaní, nebo večeří? Děkuji předem za odpověď.

    Odpověď

    Milý Tome, jsem lékař – diabetolog a nejsem protagonista žádné speciální diety. Za rozumnou považuji každou stravu, která obsahuje potřebné živiny, minerály a vitamíny, není příliš bohatá na živočišné tuky a obsahuje dostatek vlákniny. U osob, které mají přiměřenou hmotnost a jsou jinak zdravé, nezastávám nutnost nějak zasahovat a dietu propočítávat.

    Jinak je tomu u osob s diabetem nebo prediabetem, protože zejména množství sacharidů úzce souvisí s ostatní režimovou a medikamentosní léčbou a je potřeba najít vhodnou rovnováhu.

    Obecně doporučuji určité omezování sacharidů, protože lidé jich často jedí příliš mnoho a nemá to pro ně nutriční smysl. Naproti tomu neprosazuji ani dietu nízko sacharidovou, např. s množstvím sacharidů pod 120 g/den, snad kromě nárazových diet u osob obézních, kdy ovšem to souvisí s celkovým kalorickým omezením a není to vyvažováno nadměrným příjmem tuků.

    Z vašeho líčení jsem nepochopil, proč vlastně problém s dietou tolik řešíte. Neuvádíte, zda máte nějaké onemocnění a berete léky a Váš BMI je 20,68, což je na gratulaci k ideální váze... Glykémii si zřejmě hodně sledujete, což je u nediabetiků vzácné. Usuzuji, že jste snad někdy měl hodnoty glykémie vyšší, a proto se obáváte vývoje směrem k diabetu.

    Z tohoto hlediska vám doporučuji: Jezte normální zdravou dietu, která vám bude chutnat a bude vám vyhovovat časově. Obsah sacharidů by měl být něco mezi 150 a 220 g denně, podle toho, co vám vyhovuje. Jezte raději 3x denně, ale i 2x denně je správně, přičemž nejrozumnější se mi jeví jíst ráno a v pozdním odpoledni, pokud chcete jíst jen 2x.  Při takovéto životosprávě, pokud zůstanete štíhlý, uděláte pro prevenci diabetu hodně. Všechno ostatní je z dlouhodobého hlediska zbytečné. Pokud i při zdravém životním stylu se u vás vyvine diabetes, bude to vašimi zdravotními vlohami a bude nutné se s tím vyrovnat léčebně. U štíhlých osob vzniká diabetes nejčastěji v důsledku snižující se inzulínové sekrece. Snižování obsahu sacharidů pod navržené hodnoty má sice přechodně určitý efekt, ale v pozdějším období může být naopak škodlivé a vést ke ketóze.

    Jsem si vědom, že vás moje odpověď zklame. Zdraví lidé mohou sice se svými dietami experimentovat, ale osoby s diabetem či prediabetem by měli volit dietu rozumnou a nikoliv různé módní výstřelky. U osob zdravých i u osob s poruchou glukózové tolerance se osvědčily diety jak s 3 tak i s 2 jídly denně. U osob se zjevným diabetem je lepší dávky sacharidů více rozdělit, tedy raději na dávky alespoň 3.

    Doporučení redakce:

    https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, na preventivní kontrole při odběru krve na lačno mi byl zjištěn cukr 6,2. Prosím o radu, jak má v této fázi vypadat jídelníček? Děkuji. Renata

    Odpověď

    Dobrý den, Renato,

    úprava stravovacích zvyklostí musí vycházet z Vašeho dosavadního jídelníčku, je tudíž těžké přesně určit, jak by měl jídelníček vypadat. 

    Obecně je potřeba snížit příjem jednoduchých cukrů na minimum (60 g/den), hlídat porce příloh a pečiva (u hlavních chodů- snídaně, oběd a večeře nepřevyšovat 1/3 talíře), dbát na dostatečný příjem kvalitních bílkovin (maso, ryby, vejce, sýry, tvaroh, skyr, tofu apod.), neopomíjet konzumaci vlákniny (zelenina denně min 2-3 porce, ovoce 1 ks velikosti pěsti/den, celozrnné obilniny, ořechy, semínka, luštěniny alespoň 2xtýdne). V případě tuků se zaměřte spíše na rostlinné varianty. Pitný režim nechť tvoří neslazené druhy tekutin.

    Doporučuji vám inspirovat se našimi fotojídelníčky zde https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    Zdraví,

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den chtěla bych se zeptat co může diabetes 1. typu jak jídla mužů Děkuji za odpověď 

    Odpověď

    Dobrý den, Hedviko,

    diabetik I. typu by měl zastávat zásady racionální stravy, které zohledňují rovněž naše fotojídelníčky. Zkuste se jimi inspirovat 

    https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    S pozdravem,

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám gestační diabetes a poslední dny trpím zácpou. Byla mi doporučena lactulosa. Ale v příbalový letáku jsem se dočetla, že obsahuje fruktozu. Můžu jí tedy užívat? Ivana

    Odpověď

    Vážená paní Ivano, přeji dobrý den,

    laktulóza je disacharid složený z galaktózy a fruktózy, který se vyznačuje tím, že se nevstřebává a jakmile se dostane do tlustého střeva je rozkládán mikrobiomem na nízkomolekulární látky charakteru organických kyselin, které ovlivňují kyselost v lumen střeva a současně na sebe váží vodu. Těmito účinky obnovují fyziologickou peristaltiku (rytmické pohyby) střeva a urychlují jeho vyprazdňování. Laktulóza je podle všech doporučení bezpečná v těhotenství. Při výrobě laktulózy však dochází je vzniku malého množství laktózy, galaktózy a fruktózy, které jsou obsaženy ve finálním léčivu. To je důvodem proč pacienti s vrozenou intolerancí galaktózy (např. galaktosemie), fruktózy, s nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy nemají laktulózu užívat. Pokud tedy netrpíte vrozenou intolerancí fruktózy, můžete laktulózu užívat v dávkách doporučených lékařem.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mohu držet přerušovaný půst 16/8 a jíst pouze 2x denně když jsem DM2 léčena inzulinem? Hana

    Odpověď

    Dobrý den, Hano,

    přerušovaný půst v poměru 16:8, lze u diabetu 2.typu držet. Dvě porce jídla za den musí ovšem plnit energetickou a nutriční potřebu Vašeho organismu, což si nejsem jista, zdali zvládnete. Volila bych alespoň 3 hlavní chody o všech základních živinách (bílkoviny/tuky/sacharidy) za den. Neopomíjejte rovněž dostatečný příjem vlákniny, alespoň 30-35 g/den, tu zajistíte kontumací celozrnných obilovin, luštěnin, ovoce a zeleniny a rovněž ořechů, či semínek. Soustřeďte se na dostatečný příjem neslazených tekutin a pravidelnou aerobní pohybovou aktivitu (svižná chůze, plavání, jízda na rotopedu aj. min 30 min/den, zpočátku dle tolerance), která hraje v léčbě diabetu také nemalou roli.

    Zdraví

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!