Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cukrovka v těhotenství

Datum vložení dotazu: 20.10.2022

Ptá se: Nika

Dotaz

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, dlouho mě to nenechavá v klidu. Je mi 29let, jsem těhotná, momentálně v 35+3 týdnu. V 26 tt jsem byla na vyšetrení OGTT, tam mi vyšly hodnoty 5,0-6,5-5,4 , tak můj gynekolog cukrovku vyloučil. O týden nebo dva déle, jsem si ale přeměřila ráno cukr domácím glukometrem, hodnota 5,8. Po jídle jsem vůbec neměřila. Rozhodla jsem se, že zkusím jít do nějaké diabetologické poradny. V jedné mě přijali i bez doporučení, dali mi přesnější glukometr a že se mám 2týdny měřit, poté kontrola a poté jsem se měřila další 2týdny- měřit jsem měla každé ráno na lačno a 1-2x týdně po jídle a dodržovat dietu. Glykovaný hemoglobin byl 33, ale mám i anemii, takže to prý není uplně směrodatné. Na lačno se mi pohybovaly hodnoty s novým glukometrem kolem 5,2-5,6 a po jídle mě hrozně mrzí, že jsem měřila tak málo. Po jídle jsem měřila za tu dobu dle doporučení jen pár jídel a hodnoty se pohybovaly od 6,3-8,5, ale měřeno opravdu snad jen po 6 náhodně vybraných jídlech, z toho 3 byly přes hranici 7,7. Takže to tam ve výsledku (kdybych měřila pořádně) možná mohlo skákat mnohem víc. Poté jsem dostala Lantus na noc ( až od 32+4), píchám si 6j. Mezi tím jsem si řekla, že si papírky budu kupovat sama a měřit se raději po každém jídle, abych zjistila, co jíst a co ne a také, abych si byla jistá správnými hodnotami. Nedávno jsem dostala nějakou virozu ( ve 34tt), hodnoty po jídle se mi uplně zbláznily, a já po zelenině měla 11,8 a za dvě hodiny 7,8. Hrozně mě taková hodnota vyděsila. Nyní už se mi opět daří držet hodnoty v normách. Ale k mému dotazu- jaké hodnoty mohou miminku ublížit a jak dlouho by musely být neřešené? Mám velké obavy, že jsem vše začala pořádně řešit až dost pozdě a k tomu teď 2x ty hodnoty přes 11. Jinak, od té doby co mám inzulín (od toho 32tt) a měřím se pravidelně, tak hodnoty držím v normě, pouze dvakrát mi to vyskočilo nad limit ( 8,0 a 7,9) a pak při té virozce 11,6. Gynekologovi jsem řekla, že se léčím s cukrovkou a jsem na inzulínu, moc s tím nesouhlasí, takže mi k tomu ani moc neříká. Naposledy mi dal zprávu, v ní je psáno grav. 34+1 (dle CRL 32+6) hmotnosti 2290g 88.percentil. dopp AU PI 0,88. Prosáknutí na hlavičce 1,0mm. Ještě mám zprávu z 30tt - odpovídá grav 31+2 (dle CRL 30+0) a hmotnosti 1689g – 92.percentil, více (dopp ani prosáknutí nezmiňuje). To tedy obojí bylo ještě před tou virozou a hodnotami nad 11. Na kontrolu mě objednal až na 37tt. Je takto prosím všechno v pořádku? Vím, že takto na dálku asi nemůžete říct s jistotou, ale vzhledem k hodnotám a výsledkům z gynekologie, bylo by možné mi alespoň zhruba říci? Velmi mě vyděsily ty hodnoty přes 11 a také to, že jsem byla vlastně od 26 do 32týdne bez léčby, nebo pořádného sledování hodnot. Tedy teoreticky od 26tt, netuším, od jaké doby mám zvýšené hodnoty. Omlouvám se, za zmatenou zprávu, snad z toho půjde něco vyčíst a odpovědět. Předem Vám mnohokrát děkuji.
věk: 29 let výška: 167 cm váha: 74 kg těhotenství: 35. týden

Odpověď

Dobrý den, 

z toho, co jste uvedla v dotazu, to vypadá, že je u Vás vše v pořádku. Hodnota glykovaného hemoglobinu a zprávy z ultrazvuku jsou v pořádku. Při viróze nebo jiném onemocnění může glykémie stoupat. Krátkodobé zvýšení glykémie miminku neublíží, ovlivní ho opakované vyšší glykémie. K tomu Vaše OGTT bylo úplně v pořádku, měření na glukometru může mít určitou chybovost. Pokračujte v pravidelném maření glykémie a pokud budou hodnoty i nadále vyšší, kontaktujte svého diabetologa, a ten Vám upraví léčbu inzulínem.

S pozdravem  

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

382 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, po sněžení čokoládové tyčinky jsem si naměřila nejvyšší hodnotu glykemie 7,7 poté klesla, vím ze je to v normě, ale zajímá mě, zdali v případě ze sním ty treba ty tyčinky dve, bude hodnota vyšší nebo na množství sladkého nezáleží? Dekuji

    Odpověď

    Dobrý den, 

    při těhotenské cukrovce byste vůbec neměla jíst rychlé sacharidy, tzn. všechno sladké. I když máte  hodnotu glykémie 1 hodinu po snězení čokolády v normě, glykémie může stoupnout již za 30 nebo 40 min a to nemusíte na glukometru zachytit. Sladké při těhotenské cukrovce nedoporučujeme. Čím více sníte rychlých sacharidů, tím více Vám bude glykémie stoupat. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 23 let a jsem ve 3 měsíci těhotenství, dle odběrů krve ze žíly mi bylo diagnostikována těhotenská cukrovka hodnoty jsem měla 5,5 a 5,1 byla jsem poslána na diabetologii a tam mi řekli že se musím celý týden měřit a poté zavolat výsledky sestře. Jenže mám problém s ranní glykémií ráno jí mám mimo normu ( 5,7.5,4.5,8. A dnes ráno 6,1 ) přes den se po hodině od jídla zvládnu než problémů vmáčknout do hodnot 7,8 většinou mám okolo 5,8 a max 6,5. Nevím jak s ranním cukrem bojovat a mám obavy aby léky nebo inzulín neublížili plodu. Bylo by možné řešit ranní cukr?

    Odpověď

    Odpověď: 

    Dobrý den,  pokud byste měla opakovaně vyšší glykémii nalačno, mohlo by to již ovlivnit vývoj miminka. Je tedy důležité ranní glykémii snížit pod hodnotu 5,3 mmol/l. Některým maminkám pomáhá zařazení 2. večeře, cca mezi 21-22 hod. Zkuste večerní chlebík, ořechy, pečivo se šunkou a sýrem, zbytek od 1. večeře. Pokud toto nepomůže nasazujeme metformin, příp. inzulín. Oba dva léky jsou bezpečné v těhotenství - bylo to prověřeno v řadě studiích, jejich použití je v těhotenství schváleno. 

    Zdravím 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám jít na ogtt test po těhotenské cukrovce. Nyní držím přerušovaný půst,je vhodné ho držet i den před ogtt nebo je riziko,ze zvýší hladinu cukru? Děkuji

    Odpověď

    Dobrý den, nedoporučujeme před testem držet žádné speciální diety. Naopak jezte běžnou stravu a mějte běžnou fyzickou aktivitu. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám čerstvě GDM a nemám problém s dietou (manžel je diabetik, takže se více méně diabeticky stravuji běžně). Hodnoty mám v normě, jsem pouze na dietě. Používám senzor a průměrná denní glykémie je 4,8. Ranní bývá 3,9-4,1, lačná přes den 4-5,5 a 1 h po jídle je do 7,8. Nemám hlad, dokážu se řádně nacpat (před dietou jsem toho na objem snědla méně). Ale trápí mne to, že když si zadám stravu do kalorických tabulek, tak vlastně přijímám pouze 1000-1300 kalorií denně. Tuky, bílkoviny a zeleninu splňuji, ale průměrně přijmu 130g sacharidů. Obávám se, aby takto nízký kalorický příjem neohrozil dítě. Lehce jsem zhubla a to jsem doteď přibrala 2,5 kg v těhotenství. Nevím, čím nahnat kalorie, aby to neovlivnilo glykémie a já nejedla od rána do večera? K tomu všemu denně chodím na procházky, čímž jistě vydávám dost energie. Děkuji a přeji hezký den

    Odpověď

    Dobrý den, 

    není nutné nahánět kalorie a přejídat se a "jíst za dva". Miminko si od Vás vezme vše co potřebuje.  Doporučený váhový přírůstek během těhotenství je u ženy s normální váhou 6-10 kg. Velké váhové přírůstky jsou naopak spojeny s větším rizikem těhotenských komplikací. U žen s těhotenskou cukrovkou doporučujeme denní příjem do 150-175 g sacharidů. Spodní hranice není stanovena. Je důležité, aby strava byla vyvážená, racionální,  měla dostatek vitamínů a minerálů. 

    S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravím minulý čtvrtek jsem byla na oGTT a naměřily mi z krve hodnotu 5,13 nevím jestli to je v pořádku.A zítra jdu podruhé,dietu jsem dodržovala od čtvrtka nejím sladké 🙂

    Odpověď

    Dobrý den, 

    ano, glykémii nalačno jste měla vyšší. Norma je do < 5,1 mmol/l. Další den se Vám zopakuje opět glykémie nalačno. Pokud bude opět vyšší, budete mít pozitivní OGTT a budete odeslána na diabetologii. Pokud bude glykémie nižší než 5,1 mmol/l, vypijete roztok glukózy a následně Vám bude měřena glykémie ve 60. a 120.minutě (Norma je do 10,0 mmo/l, resp 8,5 mmol/l). S pozdravem 

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!