Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
diabetická neuropatie
Datum vložení dotazu: 03.05.2022
Ptá se: Jaroslava
Dotaz
Odpověď
Milá Jaroslavo,
Z vašeho líčení jsem přesvědčen, že váš muž má diabetes 1. typu, který dostal asi ve 45 letech. Váží nyní ale 62 kg, a to zhubnul o 40 kg. Při výšce 164 cm musel být tedy původně velmi obézní, což bývá častější u diabetu 2. typu. Nicméně ztráta 40 kg živé váhy během krátké doby svědčí již o pěkném ignorování zdravotního stavu.
Podle vašeho líčení má váš muž nejspíše pokročilou diabetickou polyneuropatii, která se vyvinula v důsledku nedobře léčeného diabetu v průběhu několika posledních let. Při ní mohou vzniknout i zažívací problémy, protože i žaludek a střeva jsou řízeny nervovým systémem.
Na diabetickou polyneuropatii neexistují žádné konkrétní léky, které by ji léčily. Základem léčby je dobře vyrovnaný diabetes. Neurologické vyšetření bylo pro vašeho muže důležité zejména proto, aby se vyloučily jiné možné příčiny nervových obtíží, které by případně šly léčit jinak.
Při nevyrovnaném diabetu dochází postupně k poškozování nervové soustavy v těle. Podobně ale bývá často poškozována oční sítnice a vyvíjejí se i jiné komplikace diabetu, které se pak obtíže upravují.
Vzhledem k tomu, že diabetes netrvá ještě tak dlouho (alespoň rozpoznaný), je možné, že v případě zásadní změny ve vyrovnání diabetu se nervové obtíže postupně upraví a zmírní. Většinou to trvá alespoň půl roku. A i potom je nutné o diabetes řádně dbát. Pacienti potřebují podrobné poučení a zaškolení, případně pomoc při motivaci. Jinak ale každodenní péči o diabetes neprovádí ani lékař, ani sestra, ani manželka – ale pacient sám. Je jenom nutné ho to naučit, on o to musí stát a musí se snažit. Když to pak dělá dobře, daří se mu dlouhodobě skoro stejně dobře jako zdravým osobám, i když mu to dá více práce.
V současné době je vhodná podrobná edukace, navržení vhodného způsobu léčby diabetu a jeho kontroly a naučení, jak si správně monitorovat glykémie a podle toho podávat inzulín. Existuje mnoho vynikajících technických pomůcek, a proto pokud se pacient snaží, zpravidla vede normální život jako ostatní. Podle současného stav jak to líčíte by asi byla vhodná hospitalizace na nějakém diabetologickém pracovišti, kde by proběhlo nastavení léčby a základní zaučení.
Léky, které se při diabetické polyneuropatii používají, poruchu neléčí, ale zmírňují příznaky. Tak působí např. Grimodin i Amitriptylin, což je látka, která se jinak používá jako antidepresivum. Při vysokých dávkách se po nich může skutečně cítit jako zfetovaný. Pacienti, kteří o sebe nedbají a neuropatie pokračuje, vyžadují často řadu léků proti bolesti, na které postupně vzniká návyk (to nejsou dva uvedené léky) a celá situace, hlavně společensky, se postupně zhoršuje. Proto je nutné situaci pochopit, uvědomit si, že převážná část úkolů je v rukách pacienta samotného, a ne se tomu všemu podvolit. Pro manželku je to pak situace opravdu těžká, ne vždy to vydrží, když se manžel není ochoten postarat o sebe sám.
Co tedy navrhuji: krátkou hospitalizaci na interním oddělení, kde je zajištěná dobrá diabetologická péče a jsou tam dostupní edukační pracovníci. Zde by měla být nastavena vhodná léčba inzulínem, provedeno zaučení, měl by být zhodnocen neurologický nález k vyloučení jiných příčin obtíží a měla by být nastavena přiměřené léčba obtíží s přiměřenými dávkami léků. Doma by pak měla pokračovat odborná ambulantní edukace v diabetologii. Pacient by se měl také věnovat vhodné fyzické aktivitě, cvičit, hodně se hýbat. Někdy je vhodná i podpora psychologa. Nutné je také oční sledování a zkontrolování funkce ledvin, správná kontrola krevního tlaku a hladin krevních lipidů.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"
260 dotazů
-
Hubnutí a vyrážka
(08.01.2025)
Dotaz
Dobrý den zdvořile se na Vás obracím se žádostí o případnou radu v otázce zdravotní problematiky mé maminky, které je 76 let. Maminka má 10 let cukrovku druhého stupně. Během této doby zhubla 20 kg. Užívala prášky a před 2 měsíci jí paní doktorka prášky změnila a nyní užívá Metrformin 50mg. 1000mg bere 2x denně. Po těchto práškách hubne ještě více a ztrácí se nám před očima. Štítnou žlázu a slinivku má v pořádku. Ranní cukr má 7,3. Má bohužel ještě jeden problém a to velký flek na zádech, který byl tak 10x10 cm veliký, bohužel teď je pomalu už přes celé záda, který ji hrozně svědí. Jsem přesvědčena na 100%, že je to tím, že má cukrovku. Několikrát jsme to ukazovaly paní doktorce, která tvrdí, že je to pigment. Na dermatologie nám zase řekli, že je to alergie na spony z podprsenky. Chtěla jsem se zeptat zda je možnost zakoupit nějaké léky proti svědění. Chci mamince pomoc a bohužel už nevím na koho se obrátit. Paní doktorka ani neví, že po těchto práškách se může hubnout a ani neví, že lidé s cukrovkou mají problém s alergií na kůži. Předem Vám mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne S pozdravem AlenaOdpověď
Milá Aleno, ohledně vyrážky u vaší matky bych se řídil doporučením kožního lékaře.
Z nedostatečně zřetelné fotografie se zdá nejpravděpodobnější, že se jedná o projev alergie, která může být téměř na cokoliv. Pokud je vyrážka opravdu jen na zádech, tak bych uvažoval, s čím přichází vaše matka do styku speciálně na tomto místě. Spona od podprsenky je opravdu reálná možnost a používání podprsenky bez spony, jen látkové, považuji za rozumný pokus.
Další možností ale může být kosmetika, prací prášky a mnoho dalších možností včetně složek potravy.
Může jít také o alergické projevy na některé léky. Pak je potřeba ve spolupráci s lékařem postupně jednotlivé léky vysazovat a zkoušet, zda se stav zlepší.
Méně pravděpodobné je, že by se jednalo o kvasinkové nebo mykotické onemocnění kůže, které bývá u osob se špatně léčeným diabetem častější. Nejčastější místo výskytu jsou ale partie, kde se člověk zapařuje, např. v tříslech, pod prsy, na břiše mezi „faldy“, které ovšem vaše maminka nemá.
Nakonec, může se výjimečně jednat o projev nějakého celkového onemocnění nesouvisejícího s diabetem.
Kožní lékař by vám jistě poradil jak místní tak i celkovou léčbu. Vy byste mohla např. zkusit kapky Fenistil celkově a Fenistil gel místně. Oba léky jsou volně prodejné bez předpisu.
Diabetes má maminka asi celkem uspokojivě vyrovnaný. Nyní má maminka hmotnost celkem přiměřenou, ale pokud opravdu dál hubne, tak bych po vyloučení nechutenství z důvodu nějaké nemoci doporučoval malou dávku dlouze působícího inzulínu.
-
Bezvědomí při hypoglykemii
(06.01.2025)
Dotaz
Je pravda, že když upadnu do bezvědomí při hypoglykémii bych se sama bez pomoci probrala k plnému vědomí?Odpověď
Dobrý den,
při závažné hypoglykémii může dojít k poruše vědomí. Je nutné si uvědomit, že pro mozek je glukóza jediným zdrojem energie a tak při hypoglykémii vznikají neurologické příznaky jako např. zmatenost, spavost, porucha vidění, hůře srozumitelná řeč, vrávoravá chůze, neobvyklé chování - někdy až agresivita. V další fázi může dojít k poruše vědomí. Samozřejmě jsou i příznaky jako bušení srdce, změnu barvy kůže (zblednutí nebo naopak zarudnutí), pocení, třes rukou...
Při hypoglykémii se u jedince spouští kontraregulační procesy (tělo dělá všechno proto, aby nemělo hypoglykémii - uvolňuje stresové hormony...). Teoreticky tyto procesy mohou o něco zvednout glykémii a mohlo by dojít k "probuzen z bezvědomí". Hodně zaleží na tom, čím byla hypoglykémie vyvolána - inzulinem (jakým inzulinem), léky, jinou příčinou. Jak říkám teoreticky se může jedinec z bezvědomí probudit, ale nebude to jasné vědomí bez obtíží - stále tam může být zmiňovaná zmatenost, porucha vidění, spavost...
Rozhodně nelze spoléhat na to, že tělo vyřeší hypoglykémii samo a jedinec se z bezvědomí probudí. Současně závažné hypoglykémie (hlavně ty dlouho trvající) poškozují neurony v mozku a může dojít ke zhoršování kognitivních funkcí (vnímání, pozornost, paměť, učení, myšlení, rozhodování...).
-
Cukrovla 2.typu, stáří 80 let, vysoká glykémie
(28.12.2024)
Dotaz
Manzelovi picham onzulin. Ma 80 let. Ale stale ma po jidle 13-16 glykemii. Dnes dokonce 20. Nevim co mam delat je nedele a nemam s kym se poraditOdpověď
Milá tazatelko,
omlouvám se za pozdní odpověď, ale dotaz se ke mně dostal teprve nyní.
Je velmi těžké navrhnout nějaké doporučení, když nevím, jaký inzulín a v jaké dávce váš manžel užívá a nevím také, zda a jakou drží dietu.
Glykémie má obecně stále velmi vysoké a je potřeba léčbu upravit. Nejčastěji se inzulín v takovém případě dává ve 3 nebo 4 dávkách, a to 1x dlouze působící inzulín a dále před jídly rychle působící inzulín v závislosti na tom, jakou má zrovna glykémii a co se chystá sníst.
Při vysoké glykémii kolem 20 se zpravidla přidá určitá dávka rychle působícího inzulínu, aby glykémie klesla, např. 6 či 8 j., ale to je individuální, lékař musí pacienta znát a znát jeho obvyklé dávky.
Jako první reakce ve vašem případě, kdy skutečně nevím, jaké dávky inzulínu má, je nejlepší omezit příjem sacharidů v dietě a pokračovat v dosavadní inzulínové léčbě. Při hodnotě směřující k 20 mmol/l tedy zcela vynechat sacharidy a zajistit dostatečný příjem nesladkých tekutin.
Dlouhodobě bude asi nutné zvýšit dávky inzulínu, ale na prvním místě je nutné se ujistit, že váš muž nemá v dietě příliš mnoho sacharidů. Rozhodně se budete muset poradit s lékařem, který vašeho muže zná a získat přesnější instrukce, jak postupovat.
-
Způsobuje Forxiga časré infekce močových cest a krvácení do močových cest?
(13.12.2024)
Dotaz
Dlouhodobě si léčím cukrovku. Počátkem roku 2023 dosavadní léky nebyly účinné a hodnoty cukrovky se zvýšily. Diabatologie mi změnila medikaci - nově Forxiga a v roce 2024 byl přidán Rybelsus (postupně od 3 do 14mg). Hodnoty cukru v krvi se viditelně snížily a došlo i k dalším pozitivním výsledků jako např. velké zhubnutí. Bohužel jsem začal trpět na časté infekce močových cest (zaléčeno různými ATB). Příznaky infekce sice vymizely, ale v moči mám krev. Testy moči ukazují na přítomnost bakterií, kvasinek a mikrobů, které ATB nezničily. Neměl bych vysadit Forxigu? Při poslední diabetologické vizitě jsem byl ubezpečen, že Forxiga je pro léčení prospěšná, i když způsobuje infekce a krvácení. IvanOdpověď
Milý Ivane, Forxiga by neměla způsobovat ani infekce ani hematurii (krev v moči). Pokud tomu tak je, tak je to špatně. Je třeba vyloučit i jiné možné příčiny, např. onemocnění prostaty nebo ledvin, ale pokud by to bylo lékem Forxigou, neměl by se používat.
Forxiga obecně způsobuje vylučování cukru do moči. To má léčebné účinky, ale přítomnost cukru v moči může zvyšovat náchylnost k množení bakterií a kvasinek, což může např. působit i zánět předkožky.
Prvním opatřením je dobrá hygiena po močení: je potřeba odstranit i poslední kapky moči, aby neulpívaly při ústí močové trubice. Toho je možné dosáhnout "otřepáním", odsátím posledních kapek papírem nebo opláchnutím v běžné vodě.
Pokud toto nepomůže a záněty předkožky se opakují nebo se objevují časté močové infekce, je lepší tento lék nahradit jiným. Krev v moči by rozhodně být neměla. Objevuje se při opravdu těžkých infekcích, nebo má úplně jinou příčinu, jako např. onemocnění ledvin či prostaty.
-
Diabetus vysoké hodnoty nad 30
(06.12.2024)
Dotaz
D.M. II typu, dobrý den pane profesore Beru Gliklazite 30 mg, Euthyrox 75 mg ráno, něco před snídani, Pregabalinum 150mg, a večer cca denně ve stejnou dobu momentálně 26 jednotek perem Toujeo SoloStar, nicméně se mi v průběhu dne a to zejména navečer udělá tak nevolno a po měření mám hodnoty 31 29, atd, tedy zřejmě hyper…Nižší hodnoty Hypo mám jen občas, např. 3.8, 3.2.,3.8. .Jsem 58 letý muž. Děkuji za odpovědi TomášOdpověď
Milý Tomáši, váš diabetes je opravdu velmi rozkolísaný. Jak vidím z vašich údajů, máte vysokou postavu a vážíte jen 65 kg. Jste tedy vyhublý.
Podle mého názoru vám chybí vlastní sekrece inzulínu a vy potřebujete si jej řádně pravidelně podávat a sledovat svoje glykémie.
Pro nyní bych vám určitě vysadil Gliclazid a nasadil inzulín ve 4 denních dávkách, 3x rychle působící, na noc to Toujeo. Byl by pro vás také vhodný senzor hodnot glukózy v podkoží, na ten byste měl potom nárok a nemusel jej platit.
Nemohu vám ale dát okamžitou radu, zejména proto, že kromě opravdu vysokých hodnot udáváte i hodnoty nízké. Musel bych lépe znát váš zdravotní stav.
Určitě byste měl co nejdříve navštívit diabetologa, možná by byla vhodná i krátká hospitalizace k úpravě léčby. Než se tak stane, tak bych vám zatím radil zvýšit dávku Toujeo třeba na 36 j. (funguje déle než 24 hod.), sledovat glykémie a při vyšších hodnotách nejíst zbytečné sacharidy. Nevolno vám asi je z těch vysokých glykémií a není vyloučené, že máte i určitý stupeň ketoacidózy z dekompenzovaného diabetu. Honem k diabetologovi.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!