Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diagnostika diabetu ogtt, těhotenský, či jiný typ diabetu

Datum vložení dotazu: 30.11.2021

Ptá se: Barbora

Dotaz

Dobrý den, v těhotenství jsem měla vysledky ogtt nalačno 5,6 za hodinu 12, za dvě hodiny 13,8. Bylo mi řečeno, ze se jedna o regulérní diabetes, ne jen těhotenský. Byla jsem na inzulínu. Nyní po porodu mívám hlavně po ranním jídle vyšší hodnoty, i přes 10 za dvě hodiny. Kontrolnímu ogtt jsem se cjt la vyhnout, protože mi minule bylo zle. Přesto jsem jej musela absolvovat, ale pro lepší snášenlivost byl nahrazen roztok glukózy dvěmi a půl ovocnými přesnídávkami. Nyní ale čtu, ze fruktóza nemá vliv na vyplacení inzulínu. Chci se zeptat, zda test buď mít výpovědní hodnotu. Během testování jsem se sama měřila, cca za 45 min jsem měla 10,6 za dve hodiny 7,4. Výsledek bude tedy dobrý. Nicméně v běžném životě pozoruji vyšší glykémie. Chci se zeptat jak mám postupovat, když bude negativní výsledek ogtt. Situaci řeším, protože mi bývá špatně po jídle, plus mi tehda bylo řečeno, ze se jedna o klasickou cukrovku, z toho důvodu se kontroluji i nadále (8.mesic po porodu) Děkuji vám.
věk: 32 let výška: 158 cm váha: 58 kg

Odpověď

Dobrý den, 

pokud jste měla klasicky provedený oGTT ve 24-28. týdnu těhotenství a měla Vámi uvedené výsledky (+ následně musela aplikovat inzulin), nemusí to ještě nutně znamenat diabetes mimo těhotenství. Znamená to však, že máte minimálně predispozici (zvýšený předpoklad), že se u Vás diabetes mellitus může v budoucnu vyvinout. Gestační diabetes vzniká vlivem hormonů produkovaných během těhotenství (z větší části placentou), které působí na buňky osoby, která má pro diabetes zmiňovanou predispozici. Vlivem těchto hormonů může dojít k nárůstu glykémií až na úroveň diabetu. Samozřejmě vyskytují se i případy, kdy se do té doby nediagnostikovaná cukrovka odhalí v době těhotenství. Z tohoto důvodu doporučujeme kontroly glykémií a kontrolní oGTT i po porodu. 1. kontrolní oGTT se nejčastěji provádí 6 měsíců od porodu (v případě kojení po jeho ukončení).

Pro diagnózu diabetu jako takového je nutné nejprve zkontrolovat lačnou glykémii ze žilní krve -  zde platí:

< 5,6 mmol/l

Normální glykémie

5,6 – 6,9 mmol/l

Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

> 7 mmol/l

Diagnóza diabetu

- Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

Pokud nezjistíme již dle lačné glykémie (u ženy po prodělaném gestačním diabetu), že má ve skutečnosti diabetes mellitus, doplníme oGTT.

Ten se standardně provádí podáním roztoku 75g glukózy, jak jste již zažila v těhotenství. Glykémie se měří před podáním glukózy a následně po 2 hodinách (což se trochu liší od testu během těhotenství, kdy se hodnotí glykémie po 1. i 2. hodině.

Glykémie ve 120 minutě: 

< 7,8 mmol/l

Vyloučení diabetes mellitus

7,8 – 11 mmol/l

Porušená glukózová tolerance

> 11 mmol/l

Diabetes mellitus

Bojím se že tato diagnostická kritéria jsou nastavena přímo na test provedený s roztokem glukózy. Při použití přesnídávky těžko říci, jak vyhodnotit výsledek. Většina přesnídávek má v obsahu psáno 17 – 19 g sacharidů, z toho kolem 15 – 16 g cukrů, takže kromě jednoduchých sacharidů obsahuje i složené sacharidy. Jednoduché sacharidy pak asi tvoří z většiny fruktóza, i když v některých případech může být i přidán jiný typ jednoduchých sacharidů. Dále bude obsahovat jistě i vlákninu, která ovlivňuje rychlost vstřebávání sacharidů z trávicího traktu. Stran fruktózy je to problém. Fruktóza má velice nízký glykemický index díky tomu, že většina buněk ji nedokáže přijímat (to zahrnuje i buňky produkující inzulin) a odbourává se následně v játrech. Proto po jejím požití glykémie (hladina glukózy v krvi) stoupá pomalu a později. Celý metabolismus fruktózy funguje trochu jinak a k samotné glukóze a tím pádem i glykémii je to několik “metabolických zatáček a zákrutů”.  Naším cílem při oGTT je vyzkoušet funkci pankreatu a celé metabolické nastavení organismu za standardních podmínek, které jsou jasně stanoveny. Myslím tedy, že výsledek testu za použití přesnídávek nelze podle běžných parametrů oGTT hodnotit.

S ohledem na to, že jste schopna se po běžné snídani pohybovat na glykémii přes 10 mmol/l, dá se předpokládat, že u Vás je minimálně porucha glukózové tolerance. Zda máte přímo diabetes nedokážu říci. Každopádně ať již podstoupíte standardní oGTT nebo ne, měla byste být pravidelně kontrolována. Asi by nebylo na škodu nabrat vám minimálně glykovaný hemoglobin a C-peptid, jako u nově zjištěného diabetika. Vhodná by jistě byla i úprava jídelníčku stran sacharidů – prostě taková diabetická dieta. A následně podle naměřených výsledků a vývoje glykémií případně postupovat dále.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

364 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý deň, v septembri na prvej kontrole u dia som mala dlhodoby cukor 29 … teraz mi stúpol na 32, ale hodnoty čo meram doma po jedle/rano mám vždy super (lačná do 5) …. Môže to naznačovať niejake diétne chyby alebo sa to stáva aj bez toho? Ďakujem 🙂

    Odpověď

    Dobrý den, 

    během těhotenství se vlivem těhotenských hormonů cukrovka postupně zhoršuje. Můžete to sama poznat, že některá jídla Vám za začátku "projdou", ale později Vám mohou glykémii zvyšovat. Proto se Vám zvýšila hodnota glykovaného hemoglobinu. Nemějte ale obavy.  Norma je do 40 mmol/l, takže u Vás je kompenzace diabetu výborná. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím, ráda bych se zeptala, zda má při těhotenské cukrovce smysl měřit si hladinu glukózy například i po svačinkách? A je prosím "lepší" po hlavních jídlech sledovat hodnotu glukózy 1 nebo 2 hodiny po jídle? Předem mockrát děkuji za radu.

    Odpověď

    Dobrý den, ano, můžete se měřit i po svačinkách, obzvlášť pokud jsou větší nebo pokud sníte více ovoce, abyste si ověřila, že máte glykémie v normě. Ideální by bylo měření na glukózových senzorech. Tyto senzory se zavádí do podkoží na dobu 10-14 dní a měří glykémii kontinuálně (po celých 24 hodin). Bohužel pro ženy s těhotenskou cukrovou nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami a jejich pořizovací cena je cca 1700Kč na 14 dní. 

    S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den Byla mi zjištěna těhotenská cukrovka. Mám strach, že se mi v následujících letech rozvine prediabetes nebo cukrovka typu 2. Myslíte , že když se upraví váha, životní styl ( mám mírnou nadváhu) že se jde tomu vyhnout ? Jsem po IVF , takže kila šli nahoru. Momentálně jsem 23+3tt a pouze 3kg nahoře (naštěstí ) Děkuju za odpověď

    Odpověď

    Dobrý den,

    ženy s těhotenskou cukrovkou mají až 50% riziko, že se u nich rozvine v pozdějším věku cukrovka 2. typu.  Důležitou prevencí je zdravý životní styl, tj. udržovat se štíhlé, zdravě jíst, pravidelně se hýbat a nezapomínat na pravidelné kontroly u Vašeho praktického lékaře. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem těhotná v 14 tt. Před třemi týdny mi byla zjištěna lačná glykemie 5,3mmol/l. Lékař indikoval kontrolní OGTT. Aktuální hodnoty z žilní krve jsou: lačná 4,35 po hodině 4,81 a po dvou hodinách 2,09 mmol/l. Hodnotu 2,09 jsem pociťovala silně (závrať atd., ale po brzy se zlepšilo). Můžou být tyto hodnoty způsobeny tím, že se snažím v poslední době vyhýbat jednoduchým cukrům (nejím však nízkosacharidově, jím hodně ovoce a mléčných výrobků) a tělo reagovalo na inzulín více citlivě? Glukometr, který jsem si zakoupila po zjištění první vyšší glykemie pro svou kontrolu měřil cca o 2 mmol/l výše; Ranní glykemie mám podle tohoto glukometru z lékárny běžně 5,6 mmol/l. Mám věc nějak řešit dále? Děkuji mnohokrát. Eva 

    Odpověď

    Dobrý den, 

    Vaše hodnoty jsou vpořádku. Těhotenská cukrovka Vám nebyla potvrzena, ale musíte ještě podstoupit 2. fázi screeningu (tj OGTT mezi 24.-28. týdnem těhotenství). Dietu zatím držet nemusíte, doporučuji racionální pestrou stravu s dostatkem zeleniny, ovoce, vyhnout se rychlým sacharidů a průmyslově zpracovaným potravinám.  To že jste měla ve 120. minutě nízkou hladinu cukru, to se některým ženám stává. Je to tím, že Vaše slinivka příliš "citlivě/přemrštěně" reagovala na zátěž glukózy.  Jedinou prevencí je vyhýbat se sladkému, které Vám tuto reakci způsobují. Ne každý glukometr je spolehlivý, rozdíly v přesnosti měření mohou být hodně velké. V tuto chvíli není nutné abyste se měřila, ale pokud by to bylo nutné, na diabetologii Vám spolehlivý glukometr dají/zapůjčí. 

    S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať kedy merať lačnú hodnotu .. či ihneď po zobudení (max umyť ruky) alebo stačí nalačno, pred raňajkami … čo je napr. 20-30 min po zobudení. Ďakujem

    Odpověď

    Dobrý den, 

    glykémii nalačno byste si měla změřit hned po probuzení. Ale nemusíte mít glukometr hned u postele, interval do 20 min je ještě ok. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!