Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
FreeStyle Libre, hodnoty glykémie z krve a ze senzoru se liší
Datum vložení dotazu: 04.01.2023
Ptá se: szanda
Dotaz
proc mi ukazuji spatně senzory, libree ukazuje treba z krve 18 cukr a ze senzoru mam 13.5 cukr pak jindy zase ukazuje senzor 15.5 a z krve mam 12 cukr jindy mam cukr ze senzoru 6.0 a z krve ve stejnou dobu mam 3.0 a jak se mam podle toho ridit, kdyz my to ukazuje porad takhle divne a jak si mam pichat inzulin na neco, co nemam, kdyz ukazuje smyslene hodnoty, ze uz se bojim jist a pichat si inzulin. tak nejim skoro nic hlavne kvuli tomu ze nevim kolik mam cukr a prikupovat si porad prouzky, i kdyz mam senzor, tak mi to leze do penez. musim se stejne merit aspon 8 krat denne, tak uz dokupuji porad prouzky k tomu senzoru, ze ukazuje divne porad nebo jím bez inzulinu, jak se toho bojim a mam vysoke moc a ted nejim skoro nic jsem z toho obsvi proc to ukazuje divne a ka si pak nemuzu picunou protoze nevim kolik mam dekuji standa
Odpověď
Dobrý den,
samozřejmě nikdy nelze vyloučit, že u Vás měří senzor nebo glukometr špatně, ale je nutné si uvědomit několik základních faktů.
Glukometr stanovuje glykémii = hladinu cukru v krvi - u běžných glukometrů z kapilární krve na konečcích prstů. Senzor freestyle Libre, ale i senzory kontinuální monitorace stanovují hladinu glukózy v intersticiální tekutině = mezibuněčná tekutině (NE v krvi). Hladina glukózy v této tekutině reaguje na změny hladiny cukru v krvi s určitým zpožděním. Toto zpoždění může být někdy i 15-30 minut. Pokud máte zrovna hladinu cukru vyrovnanou, tak by rozdíly mezi čísly na glukometru a na senzoru neměly být tak výrazné. (Samozřejmě i zde hraje roli přesnost měření přístrojů - např. glukometry mají povolenou odchylku měření ± 15% a ani Freestyle Libre není stoprocentně přesný.)
Pokud měříte hladiny cukru při stoupání nebo klesání, hlavně pokud je prudké, mohou být, rozdíly mezi hodnotami z krve a na Freestyle Libre poměrně výrazné a to právě díky zpoždění změn hladin glukózy v mezibuněčné tekutině oproti krvi.
Tento obrázek je pro lepší pochopení
- Pokud hladina cukru výrazně stoupá - na glukometru již můžete změřit např. 15,0 mmol/mol. Protože, ale hodnota na Freestyle Libre má zpoždění o 15-30 minut, bude senzor při prudkém stoupání ukazovat např. zatím 12 mmol/l.
- Naopak pokud glykémie prudce klesá - reálná hladina cukru v krvi může být už např. 11,5 mmol/l, ale senzor ještě ukazuje 13,6 mmol/l.
- V okamžiku stabilní hodnoty glykémií jsou poté hodnoty na glukometru a senzoru hodně podobné.
- Senzor nakonec nízkou nebo vysokou hodnotu ukáže, jen to bude např. o 15-30 minut později.
Teď se někdo může zeptat. A má cenu vůbec senzory využívat. Senzory nám relativně hezky ukazují vývoje glykémie, je možné se z nich naučit, jak na co tělo reaguje (jak na jídlo, inzulin, tak i pohyb nebo třeba stres). Hodnota při prudkém stoupání nebo klesání nemusí být přesná, ale právě v těchto situacích je možné využívat tzv. trendové šipky, které za tímto účelem mají prakticky všechny typy oficiálně schválených senzorů na měření hladiny glukózy. Trendová šipka u Freestyle Libre má 5 směrů (viz níže) a ukazuje zda je glykémie v okamžiku Vašeho snímání přibližně stabilní, klesá, stoupá, či prudce klesá, či stoupá.
Díky tomu může diabetik odhadnout, zda hladina glykémie (hodnoty v krvi) bude reálně o něco vyšší, nižší nebo hodně podobná.
Jak jsem říkala, nelze vyloučit špatnou funkci Vašeho senzoru nebo glukometru, ale pokud chcete porovnávat jejich funkci, je nutné toto srovnání provádět při rovné trendové šipce.
Pokud by opravdu měření Freestyle Libre u Vás byla nepřesná, je nutné se dohodnout s Vaším ošetřujícím diabetologem na jiném typu monitorace. Případně přejít pouze na měření glukometrem (je však nutné ověřit správnou funkci samotného glukometru).
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"
84 dotazů
-
Senzor a vyšetření CT
(15.04.2025)
Dotaz
Lze se senzorem Free style libre absolvovat CT zubů? Děkuji za odpověď.Odpověď
doporučujeme podívat se na odkaz:
https://www.cukrovka.cz/poradna/senzor-free-style-libre-ii-a-rentgen
-
Medtronic Minimed 780G - Apidra
(01.04.2025)
Dotaz
Dobry den, Mám inzulín Apidra a pouzivam v pumpe Medtornic Minimed 780G. Poslednej dobe hlási pumpa každý deň, že kanýl upchatý a musím to výmenit všetko. Môže byť dôvod problému že Apidra nevhodná do pumpy?Odpověď
Dobrý den,
dle SPC (souhrnu údajů o přípravku) je možné apidru do inzulinových pump používat, ale to neznamená, že Vám nemůže častěji ucpávat kanyly. Rozhodně nic nedáte za to, když zkusíte výměnu inzulinu - např. Novorapid nebo Humalog mají velice podobnou rychlost a délku působení - takže by to nebyla jinak velká změna a viděl byste, jestli se něco změní. Lyumjev, případně Fiasp mají o něco rychlejší nástup účinku, u Lyumjevu je i působení o něco kratší. Fiasp není špatný, ale už jsem párkrát zažila, že také více ucpával kanyly, i když u spousty jedinců je bez problémů (tak tam nevím nakolik byste pomohl). Jinak je potřeba kontrolovat pečlivě místa vpichů, zda už tam nejsou změny podkoží, které by vstřebávání inzulinu ovlivnily.
-
Neinvazivny Glukomer
(03.03.2025)
Dotaz
Na internete koluje reklma -ponuka "Neinvazivneho Glukomera Siemens na monitorovanie stavu glukozy v krvy cena 55 E Objednal so a poslali mi"PULSE Oximeter " reklamacia nebola uspešna ,určite naletelo na podvodnu reklamu tisice dibetikov ,prosim ,či je vôbec na trhu tento glukomer a kde sa da normlne bez podvodu kupiť ,prosim o odpoved DakujemOdpověď
Dobrý den,
o neinvazivních glukometrech/hodinkách měřících glykémii... se diskutuje letitě a provádějí se různé studie.
Nevím o tom, že by byl v ČR volně dostupný nějaký neinvazivní glukometr, který by měl studiemi prokázané rovnocené výsledky jako jiné typy schválené monitorace hladin glukózy. Ale přiznávám, že nevím vše a mohlo mi něco uniknout.
Předpokládám ale, že narážíte na internetu nabízenou technologii vypadající jako oxymetr - často od firmy Siemens. Na stránkách Siemens Healthineers (https://www.siemens-healthineers.com/cz/news/pozor-na-podvodne-reklamy) se již vyskytuje upozornění na klamavou reklamu. Bohužel i v diskuzích na internetu jsou zmiňovány případy tohoto podvodu a nejste rozhodně sám, kdo tento výrobek zakoupil.
-
Mobilní aplikace
(24.02.2025)
Dotaz
Dobrý den,existuje mobilní aplikace,do které bych zadala aktuální glykemii a množství sacharidů,které sním a aplikace vypočítává kolik jednotek inzulinu bych si měla píchnout? Děkuji za odpověďOdpověď
Dobrý den,
takové aplikace určitě jsou.
Je potřeba kromě glykémie a počtu sacharidů do nich zadat ještě
insulin-sacharidový poměr,
citlivost na inzulin
a cílovou glykémii.Tyto tři zmíněné věci Vám může pomoci spočítat/nastavit Váš diabetolog, liší se trochu u každého jedince. Jsou ale nezbytné, aby aplikace mohla počítat. Tyto hodnoty se nastavují do aplikace " napevno" - nemusíte je pokaždé zadávat. Je ale možné je v průběhu času měnit - např. když nastavení přesně nesedí, nebo se potřeba změní v průběhu času. Insulin-sacharidový poměr říká kolik 1j inzulinu u Vás pokryje sacharidů. U někoho 1j stačí na 12g, u někoho pokryje sotva 5g. Citlivost inzulinu znamená o kolik 1j inzulinu navíc sníží Vaši glykémii. Například, pokud si dopíchnete čistě na vysokou glykémii o kolik by šla hodnota cukru dolu při jedné jednotce. Cílová glykémie je, na jakou glykémii chcete přibližně mířit.
Z hlavy mě teď napadl např. mySugr, nebo kalkulátor v aplikaci mylife (sice je prvotně určena pro pumpy, ale dá se použít jen kalkulátor v ní), určitě je ale možné najít více možností na internetu - většinou je to značeno jako bolusový kalkulátor.
-
Mám cukrovku typu 2 - mám nárok na senzor Freestyle Libre 2 ?
(06.02.2025)
Dotaz
jsem na insulinie 3 až 4 X denně, mám nemocné srdce jsem rykzykovy pacjent, a mam defibratolacni ICD 2 Ddio
jsem kardiak na insulinie mám nárok na senzor libre2, děkuji
Odpověď
Dobrý den,
bohužel nesplňujete současnou indikaci pojišťoven na úhradu Freestyle Libre - kde je hlavní požadavek diabetes prvního typu. Projednává se možnost rozšíření i na úhradu u pacientů s jinými typy diabetu na inzulinu několikrát denně, ale zatím schválení neproběhlo.
Pokud máte velké kolísání glykémií, musíte opakovaně upravovat dávky inzulinu před jídly, máte častější hypoglykémie..., je možnost poslat žádost k reviznímu lékaři (na pojišťovnu) o schválení senzorů na výjimku. Zde u mých žádostí většinou neprocházely senzory Freestyle Libre, ale u několika pacientů (kde byl jasný a logický důvod potřeby monitorace glykémií) mi byly schváleny senzory z kategorie CGM. Je potřeba probrat případnou žádost o schválení CGM s Vaším ošetřujícím diabetologem, který by měl vyhodnotit, jak tyto senzory potřebujete a jaký by měly přínos, následně vystavuje i případnou žádost. Základní podmínkou je i předchozí spolupráce pacienta - pravidelné návštěvy v ambulanci, pravidelné kontroly glykémií glukometrem. Revizní lékař samozřejmě žádost nemusí schválit, ale zkusit je to možné.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!