Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

hodně kolísající hladina cukru v krvi

Datum vložení dotazu: 15.11.2022

Ptá se: Jarmila

Dotaz

Začátkem roku mi na obvodě zjistili zvýšený cukr 7.4. Jelikož už přes rok jsem se snažila hubnout a hlídala jsem si všechny hodnoty podle kalorickych tabulek, za rok a půl jsem zhubla 15 kg, nebyl pro mě problém ještě si více upravit jídelníček s menším množstvím cukru a sacharidů. Snažím se jednoduché cukry držet na 25-30 g a sacharidy 150. Za čas jsem šla na kontrolu a cukr byl 7,9 a dlouhý 90. Doktorka mi dala Mulado. O prázdninách jsem šla znova na kontrolu a cukr byl 12. Poslala mě do poradny. Tam při vstupní prohlídce jsem měla 16,1 a dlouhý 120. A to jsem pořád hlídala hodnoty sacharidů a cukru. Dostala jsem glukometr, tak jsem se hodně měřila. Cukr mi dokázal vylétnout až na 28. To mě vyděsilo. Lékař mi přidal Glyclada lék. Cukr byl pořád vysoký. Tak mi přidal Galvus. Takže jsem brala 3 léky. Nabídl mi inzulín, to jsem odmítla s tím, že budu dělat všechno pro to, abych cukr snížila. Cvičím, občas vyrážím na delší procházku, piji různé bylinkové čaje na játra a slinivku. Teď už měsíc mám cukr od ,4,2- 5,6 před jídlem, po jídle 2 hod. tak 6,6-8,2. Dokonce jsem přestala brát lék Galvus a cukr je celkem v pohodě. Na kontrolu jdu v lednu, tak doufám, že to vydrží. Co si o těchto vysokých výkyvech mám myslet. Jarmila
věk: 68 let výška: 157 cm váha: 65 kg

Odpověď

Milá Jarmilo, jak můžete najít na více místech našich stránek

např. zde: https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence

diabetes vzniká kombinací dvou poruch, a sice zaprvé sníženou citlivostí na působení inzulínu (zejména u diabetu 2. typu), zadruhé vlivem nedostatečné schopnosti inzulín produkovat. U diabetu 2. typu se předpokládá, že hlavní podíl nese právě porušená citlivost tkání vůči působení inzulínu. Tělo po nějakou dobu je schopné inzulín produkovat ve větší míře, takže se diabetes ještě neprojevuje. Pokud ale začne selhávat schopnost tvořit více inzulínu, objeví se diabetes. Časem pak může sekrece inzulínu dále klesat, takže nakonec i pacienti s diabetem 2. typu mohou potřebovat inzulín.

Potřebu inzulínu výrazně zvyšuje obezita, nadměrný příjem kalorií a malá fyzická aktivita. Jestliže se tedy u vás jednou diabetes projevil, je jasné, že vaše tělo již není schopno produkovat inzulín ve větší míře. Stačí pak jen menší zátěž, spočívající např. ve větším příjmu potravy, a hyperglykémie se hned projeví. Sama vidíte, jak se vše zlepšilo, když jste zhubla a začala se víc věnovat fyzické aktivitě. Vaše kolísání glykémií si vysvětluji právě tímto. Asi jste začala zase více jíst a méně se pohybovala. A stačilo asi jen málo, protože vaše rezervy v produkci inzulínu jsou asi již minimální a stačí vám jen na úsporný způsob stravování. Zhoršit to však může i nějaká probíhající nemoc, jako třeba chřipka či běžné nachlazení. Hodnota glykovaného hemoglobinu 90 mmol/mol, kterou jste měla, je opravdu vysoká.

Myslím, že léky pro zlepšení působení inzulínu byste ale i nyní měla užívat. Jedná se zejména o ten metformin (např. Mulado, které jste brala). Přispět může také Galvus, který mírně stimuluje sekreci inzulínu a také zlepšuje jeho účinnost. Glyclada je lék, který stimuluje sekreci inzulínu. I když v lécích v podobě tablet máte ještě rezervu, stejně vám doporučuji nadále dost přísnou dietu s obsahem všech sacharidů, nejlépe jen 150 g sacharidů/den a nikoliv více, a k tomu dost pohybu. Pokud by pak toto nestačilo, asi byste opravdu už potřebovala inzulín, nejspíše zatím v jedné večerní dávce déle působící přípravek. Vůbec bych se toho nebál, důležité je, abyste si uchovala zdraví a neměla zbytečné komplikace s dlouho trvající zvýšené glykémie.

Kontrola až v lednu nevadí, pokud si sama měříte glykémie na lačno i po jídle. Ani po jídle byste ale neměla mít hodnoty vyšší než 10 mmol/l. Pokud by takové hodnoty byly, musela byste dále zpřísnit dietu, nebo skutečně souhlasit s tím inzulínem. Je to tělu vlastní látka a je to věc, která vám určitě chybí. Podávání inzulínu je jednoduché a zvládne to každý, pokud není "zatvrzelý" a z nějakého mylného důvodu jej odmítá.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

717 dotazů

  • Dotaz

    Uživání léku ozepic a amlator, je tato kombinace připustná. Ivan

    Odpověď

    Vážený pane Ivane, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Amlator obsahuje dvě účinné látky, jednou je lék snižující hladinu cholesterolu (atorvastatin), a druhou je amlodipin, který lék snižující krevní tlak (amlodipin). Léčivý přípravek Ozempic nemá vliv ani na atorvastatin, ani na amlodipin, snižuje sice mírně jejich maximální krevní koncentrace, bylo ale prokázáno, že nemá vliv na jejich účinnost. Oba léky (atorvastatin i amlodipin) pak nemají žádný vliv na účinnost nebo bezpečnost přípravku Ozempic. Považujeme za dobře prokázané, že současné podávání léků Ozempic a Amlator je bezpečné a není spojeno s nežádoucí lékovou interakcí.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, již 2 měsíce užívám lék Saxenda. Je možné, že na někoho tento lék neúčinkuje? Jsem týden na nejvyšší možné dávce. Vůbec nepociťuji jak nežádoucí účinky léku ani účinky, kvůli který se užívá. Vůbec u mě nedochází k vyblokování chuti na jídlo, nepociťuji na svém těle nějakých změn.. jak těch negativních, které uživatelé uvádějí, ani těch pozitivních..hubnutí. Je to možné? Děkuji Petra.

    Odpověď

    Milá Petro, samozřejmě to možné je. Léky působí na různé lidi různě. V USA dokonce existuje stejný přípravek ještě v dvojnásobně vyšším dávkování.

    Upozorňuji ale, že bez důsledného dodržování diety Saxenda nemůže dostatečně působit. Je to podpůrný lék na hubnutí (a na léčbu diabetu), ale bez diety to nejde. Není to  lék, který přímo blokuje chuť k jídlu. Zkuste to ještě chvíli vydržet a držet dietu, ale pokud to nepomůže, tak byste jen utrácela peníze.

    Jako poznámku dodávám, že v současné době je možné v ČR předepsat ještě jiný lék určený na podporu hubnutí, který je podle klinických studií značně účinnější a je založen na podobném principu. Jmenuje se Mounjaro, není hrazen ze zdravotního pojištění a léčba na měsíc vyjde asi na 6 tis. Kč. Vím, že je to hodně, ale je to v současné době nejúčinnější lék z této skupiny.

    Poznámka redakce:

    Možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli pokračuje výzkum přeprogramování buněk dvanáctníku. Myslim že se to nazývalo Diagone. Hodně se o tom mluvilo že je to nadějné a pak to nějak utichlo. Předem děkuji za odpověd. Antonín

    Odpověď

    Milý Antoníne, máte pravdu. Povyk okolo tohoto postupu pominul. Postupy na podobném principu se nadále zkoušejí, ale v podstatě je do velké míry vytlačil úspěch léků ze skupiny tzv. GLP-1 agonistů, z nichž nejnovější dostupný je lék Mounjaro.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Omlouvám se že obtěžuju, ale dostal jsem lék Glyclada a nevím jestli jej mám brát před jídlem nebo jídle , bohužel jsem si to nezamapamatoval...poradíte prosím?

    Odpověď

    Přípravek Glyclada 30 mg tablety s řízeným uvolňováním se užívá v jedné denní dávce, a to v době snídaně, či po snídani. Obecně vzato, tedy po jídle. Tablety se polykají vcelku nerozkousané.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jestli má špatnou charakteristiku? Co jestli doktorka ne chce napsat recept. Jak koupit bez receptu? Děkuji Natálija

    Odpověď

    Milá Natálijo, zase jeden krásně formulovaný dotaz. Jedno slovo.

    No, ale tuším, nač se ptáte. Saxenda? Odpověď zní: Ano. Hodila by se. Jen je nutné si ji hradit a držet k tomu poctivou dietu. Jinak by to nemělo smysl.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!