Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Je to cukrovka? Není to cukrovka?
Datum vložení dotazu: 12.12.2023
Ptá se: T. Krob
Dotaz
Odpověď
Vážený pane, zasíláte značně podrobný a dlouhý dotaz, který obsahuje hodně podrobností, ale neuvádíte podrobněji, jak se stravujete. Pojmy jako "nízko sacharidové" či "vysoko sacharidové" jídlo by pro mě byly srozumitelnější, kdybyste uvedl, jaké množství sacharidů jste snědl. Znalost složení potravy a dodržování dietního režimu stejně důležité, jako monitorování glykémií. Máte dosti štíhlou postavu a tak se může snadno stát, že při požití většího množství sacharidů a tyto sacharidy rychle vstřebávají, a tak brzy po jídle vám glykémie stoupá víc, než jsme zvyklí pozorovat, když nepoužíváme senzory.
Nejprve odpověď na první otázku: Máte diabetes? Moje odpověď je, že nikoliv. Pro stanovení diagnózy diabetu jsou stanovena přesná kritéria. Diagnózu je možno posuzovat podle použití několika testů, z nichž nejpřesvědčivější je standardní glukózový toleranční test. Představuje poměrně vysokou zátěž, a tak odhalí i mírnější poruchy. Glykémie se mají měřit akreditovaným laboratorním přístrojem (nikoliv jen glukometrem či senzorem). Vy jste před testem měl hodnotu na lačno 5,0 mmol/l a po 120 minutách 4,5 mmol/l. Tyto hodnoty nesvědčí ani pro poruchu glukózové tolerance, ani pro diabetes.
Nyní namítáte, že jste v průběhu testu měl podle senzoru hodnotu až 11,4 mmol a chytáte autory stanovených norem za slovo. Je totiž pravda, že hodnota nad 11 mmol/l zjištěná kdykoliv během dne (podmínkou je ještě slovo "opakovaně", tedy alespoň 2x) svědčí rovněž pro diabetes. Jenže to by asi měl diabetes každý, protože podle mého názoru u každého lze vyvolat hyperglykémii, když si to zamaneme. Jen na to někomu stačí vypít na ex 200 ml sladkého čaje a jiný 2 litry. Napadá mě příměr z běžeckým závodem: Pan Novák doběhnul první a dostal první cenu. Jenže jeho soupeř Dvořák namítá: "Jak můžete říkat, že vyhrál? Když jsme vystoupali kopec, on vůbec už nemohl a musel si na chvíli lehnout. Já poctivě běžel dál, ale on si podvodně odpočinul a potom mě předhonil." Jako rozhodčí tedy říkám: "Novák doběhnul první a proto vyhrál, taková jsou pravidla".
Pan Dvořák se ale stejně cítí ukřivděný a myslí si: "Stejně běhám rychleji. Kdyby ten kopec byl ještě trochu delší, Novák by ho vůbec nevyběhnul a odpad by v půli cesty". Ale pravidla jsou holt pravidla a tak je to i s kritérii diabetu.
A teď vám odpovím jako starý lékař: Pro mě je skoro každá osoba potenciální diabetik. I když to sám zdaleka na sto procent nedodržuju, doporučuju všem lidem, aby se stravovali rozumně, udržovali si štíhlou linii, věnovali se tělesnému pohybu a nejedli zbytečně velké množství sacharidů, zejména nárazově. Aby rozhodně nepili sladké nápoje, zejména ne ve větším množství a aby v přílohách k jídlu volili rozumné množství sacharidů, tedy mezi asi 40 - 70 g v jedné porci, osoby s diabetem spíše méně. Na vašich hodnotách vidím, že občas se již pohybují v pásmu prediabetu, někdy dokonce diabetu. Na dietu asi moc nehledíte.
A tak vám radím: Prostudujte se obsah sacharidů v jídle. Stanovte si podle vašeho věku a hmotnosti vhodné množství sacharidů za den v rozsahu mezi 150 a 250 g/den. Rozdělte si toto množství nejlépe do 3 jídel denně. Občas si zkontrolujte glykémii, ale stačí zatím třeba 2x měsíčně, jednou na lačno, jednou za 2 hodiny po jídle.
Kontinuální monitorování hladiny krevního cukru v podkoží je krásná a užitečná věc. Dovede to ale také lidem pěkně poplést hlavu. Jednak to neukazuje a nemůže vždy ukazovat totéž, co glukometr, ale také se ukazuje, že i osoby metabolicky zdravé mají po jídle někdy zvýšené hodnoty třeba až na 12 mmol/l. A pokud máte starost, čím se budete "dojídat", tak vám místo těch nadbytečných tuků rozhodně doporučuju spíš zeleninu.
Doporučení redakce:
podívejte se na naše Fotojídelníčky, kde si můžete vybrat ze 4 kategorií diet, co se týká množství cukru na den. Klikněte se na tento odkaz: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky, vyberte Typ diety, vyberte zda chcete svačiny, či nikoliv, určete počet dnů jídelníčku a pak již stačí kliknout na Generovat náhodně a hrát si s úpravami jednotlivých jídel...
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Obecné"
959 dotazů
-
Hladina cukru po jídle
(11.04.2025)
Dotaz
Dobrý de, mám dotaz ohledně naměřeného cukru po jídle cca 3,5 hodiny byla 10.5. Zda to řešit s obvodním lékařem nebo zda je hodnota v normálu. Děkuji za odpověď. JanaOdpověď
Milá Jano, váš „test“ nebyl proveden za standardních podmínek a proto jej není možné posuzovat z hlediska přesné diagnostiky diabetu či porušené glukózové tolerance. Záleží na tom, co jste jedla a čím jste si glykémii měřila.
Obecně je to hodnota zvýšená, ale kritériem pro orientační diagnostiku diabetu by byla teprve hodnota nad 11 mmol/l. Při vaší příští kontrole u obvodního lékaře by bylo vhodné změřit glykémii ráno na lačno ve standardní laboratoři.
-
Diabetes 1. typu - léčit, či vyléčit?
(06.04.2025)
Dotaz
Mám dotaz jde léčit tato nemoc ?
Emil
Odpověď
Milý Emile, vy máte asi na mysli možnost „zcela vyléčit diabetes 1. typu“, aby měl člověk zase normální glykémie, mohl normální jíst a nemusel si k tomu píchat inzulín...
Dá se říci, že zatím to v podstatě možné není, i když některé postupy fungují, ale jen při určitých spíše výjimečných okolnostech.
Při diabetu 1. typu zcela chybějí beta buňky pankreatu, které vyrábějí inzulín a dodávají jej tělu přesně podle aktuální potřeby. Dnes je možné transplantovat celou slinivku břišní, ve které se tyto buňky nacházejí, a tím zajisti normální regulaci glykémií bez potřeby inzulínu. Je také možné transplantovat jenom Langerhansovy ostrůvky, ve kterých se inzulín ve slinivce tvoří. Obě metody ale vyžadují trvalou imunosupresivní léčbu a je nutné podstoupit náročný (celá slinivka) nebo méně náročný operační výkon. Na našich stránkách jsme o těchto metodách opakovaně psali, tak si to můžete najít. Je to vhodné jen za zcela výjimečných okolností a pro standardní léčbu diabetu 1. typu se to rozhodně neprovádí, a to nejen pro nedostatek vhodných orgánů k transplantaci, ale také pro nežádoucí efekty této léčby. I o léčbě diabetu pomocí beta buněk připravených v laboratoři jsme na našich stránkách opakovaně psali. Tyto metody jsou zatím ve stádiu prvního testování u lidí a obecně se zatím v léčbě diabetu nepoužívají.
Existují také možnosti zasáhnout v časné fázi po zjištění diabetu ve snaze zachránit mizející beta buňky pacienta. Tyto metody se rovněž zatím testují, ale zavedený způsob zatím neexistuje.
https://www.cukrovka.cz/diabetikum-pomuze-transplantace-ledviny-a-slinivky
https://www.cukrovka.cz/co-by-mohlo-zajimat-kazdeho-diabetika
https://www.cukrovka.cz/pokrok-v-lecbe-diabetu-kmenovymi-bunkami
https://www.cukrovka.cz/poradna/lecba-diabety-typu-1-a-mozne-oddaleni-inzulinove-lecby -
Zvýšené leukocity
(04.04.2025)
Dotaz
Dobrý den potřebovala bych spiš trochu uklidnit. V pondělí jsem byla na krvi a mám zvýšené leukocity a bílkovinu v moči. Nic mi není jen jsem měla úraz nohy a mám ji stále ještě oteklou. A dost jsem ve stresu. Dnes jsem byla na odběrech znovu. V pondělí budu mít výsledky. Děkuji vám vřele za odpověďOdpověď
Milá Moniko, vzhledem k tomu, že sama píšete, že vám nic není, tak vás snad mohu uklidnit. Ale jinak z vašeho opravdu stručného líčení nemohu nic usuzovat. Leukocyty mohou být zvýšené jen mírně, a to je docela běžná věc, ale také mohou být zvýšeny 10x i 100x, a to je už vážnější. A podobně je to i s bílkovinou v moči. Ta může být přítomna jen málo a přechodně, nebo jí tam může být moc, a zo už většinou něco znamená. Proto se omlouvám, ale při tak nepřesném dotazu nemohu moc odpovídat. Nejjednodušší bude poradit se o tom s lékařem, který dal ta vyšetření provést. Ten snad toho bude o vás vědět trochu víc.
-
hladina glykémie
(02.04.2025)
Dotaz
Hodnota 7,3 mmol z žilniho odběru je indikováno k nasazení tabletek?Odpověď
Dobrý den,
při nasazení léků na cukrovku se řídíme celkovým stavem pacienta, hladinou aktuální glykémie a také parametrem HbA1C (tzv dlouhý cukr) Toto číslo ukazuje průměrnou hodnotu glykémie cca za 3 měsíce zpětně. On totiž cukr v krvi kolísá a pokud budete mít 1x 7,3 a ostatní hodnoty v normálu, tak léky ještě potřebovat nebudete.
Pokud je to ale opakovaně, tak již ano.
Doporučuji Vám tedy zahájit dietu, snažit se hýbat a nechat si udělat kontrolní glykémii cca za 3-4 měsíce včetně HbA1C. Bude-li HbA1C nad 40 mmol/mol nebo glykémie nalačno opět nad 7,0 mmol/l, pak bych již zahájila léčbu léky. Ono totiž včasné zahájení léčby oddaluje zhoršení glykémií do dalších let.
s pozdravem
-
Zvýšená hladina po ránu
(30.03.2025)
Dotaz
Dobrý den,mám prediabetes, změnil jsem přístup,dal dolů 10kg váhy,sportuji a držím přísně stravu, pořídil jsem si glukometr za 8 týdnů jsem se dostal na čísla 4,9-5,8 na lačno.... nyní posledních 10 dnů opět zhoršení na lačno cukr mezi 6,4-7,7 přitom jsem stravu neporušil.Mohlo by to být vyšší z nějaké např.virozy? Děkuji za odpověďOdpověď
Milý Martine, vlohu ke vzniku diabetu nesporně máte. Každé zdravotní zhoršení, na prvním místě nadváha, mohou poruchu zhoršovat, trvale či přechodně. Diabetes 2. typu je zpravidla postupující onemocnění, takže často může postačovat redukce hmotnosti, snížené množství kalorií a dostatečný pohyb, ale někdy se zejména vaše schopnost produkovat inzulín může přesto snižovat, takže můžete v budoucnu potřebovat léčbu, a nemusí to „být vaše vina“.
Zatím to ale máte v pořádku. Vydržte tedy dodržovat ten nový režim a zatím nic dalšího nepodnikejte. Nyní je to celkem v pořádku.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!