Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Ještě mi diabetoložka nedokázala upravit cukrovku.

Datum vložení dotazu: 07.01.2020

Ptá se: Radek

Dotaz

Dobrý večer potřebuji poradit s úpravou nemoci. Cukrovku mám již 2 roky, nejdříve jsem bral léky Glucophage a pořád vysoké hodnoty v krvi. 16.7 ráno a 13.1 večer. Stále se to pohybuje. Nyní už 10 měsíců beru léky Glukophage + Jardiance ráno a píchám si inzulin Treshiba večer 50 + Humalog ráno 20 v poledne 16 a večer 16. Stále mi není dobře, stále chodím močit, není mi dobře od žaludku, často mne bolí hlava, jsem stále unavený atd. Prosím o radu, Radek

Odpověď

Milý Radku, pokusím se vám trochu poradit. Musím si vás ale trochu více představit, než jen podle vašich stručných údajů. Pokud se netrefím, tak pravděpodobně stejně budete moci moje rady využít, jen si je trochu pravíte.

Představuje si tedy, že je vám něco mezi 60 a 70 lety a máte nadváhu, možné nikoliv příliš výraznou. Ale kolem 100 kg by to asi mohlo být. Jste mírně fyzicky aktivní, ale větší fyzickou zátěž asi nemáte, a pokud ano, tak nepravidelně. Máte pocit, že dobře dodržujete dietu, ale přece jen poctivě vyprazdňujete talíř se snídaní, obědem i večeří a občas si dáte i něco malého navíc. Předpokládám, že nemáte žádné další závažnější onemocnění, jako je např. poškození ledvin či prožitou srdeční příhodu v anamnéze. Také neužíváte nějaké léky, které zhoršují diabetes, což jsou zejména kortikoidy, které se používají v léčbě některých závažnějších onemocnění, nebo se s jejich pomocí provádějí obstřiky při bolestech zad, ramene či podobně. Občas si asi měříte glykémii, odhaduji tak 2x denně.

Protože máte poměrně intenzivní léčbu včetně dost vysokých dávek inzulínu, máte zřejmě malou citlivost vašich tkání vůči působení inzulínu, a to vašeho vlastního i toho, který si dáváte ve 4 denních dávkách. Citlivost vůči inzulínu zlepšuje metformin (Glucophage), a pokud není proti tomu zdravotní důvod, měl byste mít dávky alespoň 2x 850 mg, ale spíše 2x 1000 mg. Jardiance zvyšuje vylučování cukru močí a dobře se k metforminu hodí. Pokud ale máte stále vysoké glykémie, tak skutečně zvyšuje množství moči a proto musíte chodit často na záchod. To ale nevadí, zlepšilo by se to, kdyby se vám podařilo glykémie více srovnat.

Dávky inzulínu máte dost vysoké a asi nemá cenu je dále zvyšovat. Sice by vám asi glykémie trochu klesly, ale zase by to podporovalo více přírůstek na váze a citlivost vůči inzulínu by to nezlepšilo.

Navrhuji vám, abyste si opatřil podrobný předpis diabetické diety, a to s obsahem pouze 100 až 120 g sacharidů. Dále si opatřete alespoň stručnou tabulku, která vám ukáže, kolik sacharidů je v jakém jídle. Jídlo si budete muset nějakou dobu přesně vážit, než se to naučíte správně odhadovat. Pamatujte na to, že sacharidy se přidávají do mnoha jídel. Jsou ve formě zavářky v polévkách, ve formě zahuštění v omáčkách, obsahuje je ovoce, veškeré obilniny, brambory apod. 100 g sacharidů denně je sice málo, ale určitě vám to bude stačit.

Jídlo si rozdělte nejlépe do 3 denních dávek. Před jídlem se vždy změřte a zaznamenejte glykémii a zkuste to občas také 1 hodinu po jídle. Předepsaná dieta bude mít určitě méně kalorií, než máte dosud, ale je potřeba, abyste to nějakou dobu vydržel. V těle se vám hromadí spousta „energie“ ukryté ve snědeném jídle a nadbytečném cukru a vaše tělo si s tím neví rady. Zvyšujete dávky inzulínu, aby se tato „energie“ někam uložila a glykémie vám klesly, ale vede to jen ke hromadění tuku. V lepším případě podkožního tuku, v horším případě tuku ve stěně krevních cév a v jaterní tkáni. To vše je ale škodlivé, podporuje to vznik kardiovaskulárních onemocnění a poškození jater. Když to chvíli vydržíte, tělo se vypořádá s tímto nadbytkem „energie“, nadbytečné tuky a cukry zpracuje a využije pro vaše pohybové aktivity. Jen půjde o to mít vůli a opravdu to vydržet, dokud se glykémie neupraví. Dost pravděpodobně pak budete moci snížit dávku inzulínu.

Bylo by velmi dobré, kdybyste navštívil nutričního terapeuta, který by vám pomohl vhodný jídelníček sestavit a doporučil vám vhodné tabulky o složení potravy. Na vás ale bude nový režim dodržovat. Řadu informací najdete také přímo na našem webu v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA.

I když na léčbu diabetu existují ještě další léky, myslím, že nyní je vaše farmakologická léčba dostatečná.

Omlouvám se, pokud jsem se dostatečně netrefil do vašeho profilu. Samozřejmě existují v medicíně méně obvyklé případy a je úkolem lékaře na ně reagovat a léčbu přizpůsobit individuálnímu pacientovi. To bude případně úkolem vašeho diabetologa. Oběma vám přeji zdar. 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

717 dotazů

  • Dotaz

    Uživání léku ozepic a amlator, je tato kombinace připustná. Ivan

    Odpověď

    Vážený pane Ivane, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Amlator obsahuje dvě účinné látky, jednou je lék snižující hladinu cholesterolu (atorvastatin), a druhou je amlodipin, který lék snižující krevní tlak (amlodipin). Léčivý přípravek Ozempic nemá vliv ani na atorvastatin, ani na amlodipin, snižuje sice mírně jejich maximální krevní koncentrace, bylo ale prokázáno, že nemá vliv na jejich účinnost. Oba léky (atorvastatin i amlodipin) pak nemají žádný vliv na účinnost nebo bezpečnost přípravku Ozempic. Považujeme za dobře prokázané, že současné podávání léků Ozempic a Amlator je bezpečné a není spojeno s nežádoucí lékovou interakcí.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, již 2 měsíce užívám lék Saxenda. Je možné, že na někoho tento lék neúčinkuje? Jsem týden na nejvyšší možné dávce. Vůbec nepociťuji jak nežádoucí účinky léku ani účinky, kvůli který se užívá. Vůbec u mě nedochází k vyblokování chuti na jídlo, nepociťuji na svém těle nějakých změn.. jak těch negativních, které uživatelé uvádějí, ani těch pozitivních..hubnutí. Je to možné? Děkuji Petra.

    Odpověď

    Milá Petro, samozřejmě to možné je. Léky působí na různé lidi různě. V USA dokonce existuje stejný přípravek ještě v dvojnásobně vyšším dávkování.

    Upozorňuji ale, že bez důsledného dodržování diety Saxenda nemůže dostatečně působit. Je to podpůrný lék na hubnutí (a na léčbu diabetu), ale bez diety to nejde. Není to  lék, který přímo blokuje chuť k jídlu. Zkuste to ještě chvíli vydržet a držet dietu, ale pokud to nepomůže, tak byste jen utrácela peníze.

    Jako poznámku dodávám, že v současné době je možné v ČR předepsat ještě jiný lék určený na podporu hubnutí, který je podle klinických studií značně účinnější a je založen na podobném principu. Jmenuje se Mounjaro, není hrazen ze zdravotního pojištění a léčba na měsíc vyjde asi na 6 tis. Kč. Vím, že je to hodně, ale je to v současné době nejúčinnější lék z této skupiny.

    Poznámka redakce:

    Možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli pokračuje výzkum přeprogramování buněk dvanáctníku. Myslim že se to nazývalo Diagone. Hodně se o tom mluvilo že je to nadějné a pak to nějak utichlo. Předem děkuji za odpověd. Antonín

    Odpověď

    Milý Antoníne, máte pravdu. Povyk okolo tohoto postupu pominul. Postupy na podobném principu se nadále zkoušejí, ale v podstatě je do velké míry vytlačil úspěch léků ze skupiny tzv. GLP-1 agonistů, z nichž nejnovější dostupný je lék Mounjaro.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Omlouvám se že obtěžuju, ale dostal jsem lék Glyclada a nevím jestli jej mám brát před jídlem nebo jídle , bohužel jsem si to nezamapamatoval...poradíte prosím?

    Odpověď

    Přípravek Glyclada 30 mg tablety s řízeným uvolňováním se užívá v jedné denní dávce, a to v době snídaně, či po snídani. Obecně vzato, tedy po jídle. Tablety se polykají vcelku nerozkousané.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jestli má špatnou charakteristiku? Co jestli doktorka ne chce napsat recept. Jak koupit bez receptu? Děkuji Natálija

    Odpověď

    Milá Natálijo, zase jeden krásně formulovaný dotaz. Jedno slovo.

    No, ale tuším, nač se ptáte. Saxenda? Odpověď zní: Ano. Hodila by se. Jen je nutné si ji hradit a držet k tomu poctivou dietu. Jinak by to nemělo smysl.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!