Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
labilní diabetes u čtrnáctileté dcery
Datum vložení dotazu: 19.01.2019
Ptá se: Martina
Dotaz
Odpověď
Milá Martino, vaše dcera jistě chodí do ambulance dětského diabetologa, který má s podobnými problémy u dospívajících dívek větší zkušenosti. Já mohu odpovědět jen obecně. Vše se samozřejmě točí kolem toho, jak kvalitně si vaše dcera monitoruje glykémie a jak je ona schopna reagovat včas na měnící se potřebu inzulínu, respektive citlivost vůči němu.
Ta se u některých žen mění během menstruačního cyklu a spíše se snižuje na jeho konci (je proto potřeba více inzulínu) a s nástupem krvácení pak zase stoupá, takže může stačit inzulínu méně. Snadno se pak může stát, že si pacientka koncem cyklu spíše zvyšuje dávky, aby nebyly glykémie příliš vysoko. Když se jí podaří glykémie „zkrotit“, nastává změna, potřeba inzulínu klesá a pokud se dávky zase včas nesníží, vznikají snadno hypoglykémie.
Vaše dcera podle všeho používá kontinuální senzor glykémií a pravděpodobně si také dodává inzulín pomocí pumpy. Ta se dá určitým způsobem naprogramovat, aby se během měsíce mohl nastavit profil „normální“, používaný nejčastěji, a další 2 profily např. „před menses“ a „po menses“. Ke konci cyklu by podle svých zkušeností mohly být použity trochu vyšší rychlosti bazálních dávek, např. o 10 – 20 % větší a od začátku krvácení zas již rychlosti normální, nebo po určitou dobu dokonce snížené, např. o 10-20 % oproti hodnotám uprostřed cyklu.
Navrhoval bych také, aby byl senzor glykémií nastaven tak, aby před hypoglykémií varoval vaši dceru dříve, např. již při hodnotách kolem 5,5 mmol/l a zejména pak, aby reagoval na rychlý pokles glykémie včasným varováním, např. když v noci glykémie rychle klesá s 9 na 7, protože se dá čekat, že pokles bude pokračovat. Vaše dítě si potom pokles včas uvědomí a může např. sníst nějaké ovoce nebo vypít malé množství džusu, zvláště pokud by hodnoty dále klesaly.
Dnes existuje i možnost, že senzor varuje třeba rodiče, které pak mohou i během noci dítě zkontrolovat (přenos po internetu do jejich mobilního telefonu). Asi o tom víte, ale některé pumpy lze dnes naprogramovat i tak, že pokud glykémie klesá pod určitou hodnotu, dodávka inzulínu se přechodně zastaví, dokud se pokles nezastaví nebo nedojde k mírnému vzestupu. Je to výhodné zvláště v noci.
Pokud jsou nyní hypoglykémie tak ostré, jak uvádíte, tak bych alespoň na nějakou dobu slevil z požadavku mít hodnoty glykémií příliš blízko normálu. Cílové hodnoty by tak mohly po nějakou dobu být raději 6 – 8. Je to určitě lepší, než když jsou hodnoty vynikající, glykovaný hemoglobin téměř v normě, ale příliš často se vyskytnou hypa, která z člověkem „zatočí“ tak, jak popisujete.
Omlouvám se svým pediatrickým kolegům a znovu doporučuji, ať to podrobněji proberete s nimi.
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"
267 dotazů
-
Glukophage xr 1000 alebo siofor 1000
(03.02.2025)
Dotaz
Dobrý deň , mám cukrovku 2 a bral som siofor 1000 dávkach 1-0-0-1. Lekár mi zmenil liek za Glukophage xr 1000 nakoľko som mal asi vedľajšie účinky ako časté brnenie v žalúdku a ranné hnačky . Neviem či to bolo s toho či nie lebo sa to nejako ukludilo. Teda moja otázka či mám prejsť na ten Glukophage xr 1000 ale mám nechať Siofor 1000? Aké lieky sú lepšie ak ma niekto skúsenos. ErikOdpověď
Milý Eriku, oba léky jsou dobré a oba obsahují stejnou účinnou látku. Mají jen odlišnou lékovou formu. Glucophage XR působí o něco déle a lépe se vstřebává ze zažívacího ústrojí, takže může být efektivnější. Oba léky mohou zpočátku působit určité zažívací potíže, ale většina lidí se na tyto léky postupně zvykne.
Jedná se o dobré léky a spíše než že by se nahrazovaly něčím lepším, tak se k nim přidávají ještě léky další, pokud je to potřeba. Vy ale o vyrovnání svého diabetu vůbec nepíšete, takže v tomto vám nemohu poradit.
-
Kéto v moči a zvýšená glykemie
(30.01.2025)
Dotaz
Dobrý den, od prosince zánět močových cest, 2x ATB, pro alergii vysazena. Křeče v podbřišku ustaly, nález v moči byl přítomný i po čtyřech dnech ATB. Zakoupeny přípravky, Léčba D mannoza, lichořeřišnice, urologický čaj. Dne 16.12.24 v moči vyš. Penta PHAN Laura BLD neg., KET 5,2 mg/dl, GLU neg., PRO 30 mg/dl, pH 5. Dne 22.1.2025 vše neg., jen KET stále 5.2 mg/do. Dne 22.1.2025 v laboratoři biochemie, glykemie 6,8. Hmotnost za 7 týdnů nižší o 5 kg, nechutenství. Prosím co dělat s ketózou, mám mít i obavy z vyšší glykémie, nyní pobolivání břicha v nadbřišku. Jsem dětská sestra, seniorka, ale už si nevím rady. Děkuji za pochopení. IlonaOdpověď
Milá Ilono, na prvním místě vám doporučuji podstoupit vyšetření moče, a to nejlépe v normální laboratoři prostřednictvím praktického lékaře.
Je vhodné vyšetřit tzv. střední proud, což je u žen trochu komplikované, aby vzorek nebyl zejména bakteriálně kontaminovaný při odběru.
Pokud jste měla či míváte zánět močových cest, je vhodné vyšetřit močový sediment a kultivaci z moče. Vyloučíte-li příměs z gynekologické oblasti, přítomnost leukocytů ve vyšší míře může svědčit pro zánět močového měchýře, kultivace určí, o jakého mikroba se jedná.
Také by měla být vyšetřena moč chemicky. Malé množství ketolátek může být přítomno po delším hladovění, teprve opravdu vysoké hodnoty mohou svědčit pro ketózu. Normálně s hodnoty v moči u ketolátek udávají v mmol/l. Vaše hodnoty jsou mg/dl, což nebývá u českých proužků. Hodnota je sice pozitivní, ale není vysoká.
Lehce zvýšená glykémie svědčí pro porušenou glukózovou toleranci či možná pro diabetes, ale jedno vyšetření k posouzení nestačí. Je třeba to léčit, zejména dietou, ale je opět nutné podstoupit vyšetření lékařem, protože já od vás nemám dostatek informací.
Protože rychle hubnete a já nevím, zda úmyslně či neúmyslně, může případně jít i o nedostatek inzulínu, který se může mimo jiné projevovat i přítomností ketolátek v moči. Tomu by nasvědčovalo hubnutí bez zvláštní diety. Glykémie je ale jen mírně zvýšená, a tak si myslím, že tomu tak není.
Močovou infekci je vhodné léčit po dostatečnou dobu vhodným antibiotikem. Konkrétní antibiotikum je nejlépe vybrat podle výsledku kultivace a případně vyloučit léky, na které uvádíte alergii. Je ale potřeba se přesvědčit, zda se opravdu jednalo o alergii.
Poznámka redakce:
-
Vatinid 1 mg
(27.01.2025)
Dotaz
Motani,závratě, uzkost
Marie
Odpověď
Vážená paní Marie, přeji dobrý den,
Vás dotaz je stručný a nejsem si 100% jist, jestli jsem jej pochopil. Užíváte léčivý přípravek Vatinid 1 mg a v souvislosti s tím máte motání, závratě a úzkost jako nežádoucí účinky. Pokud tomu tak je, s největší pravděpodobností se jedná o projevy hypoglykemické příhody, tedy příliš velkého snížení hladiny glukózy v krvi. Správná dávka repaglinidu (léčivá látka obsažená ve Vatinidu) se totiž musí trpělivě vytitrovat. Lék se musí užívat přibližně 15 minut před jídlem a pokud lék užijete, musíte se potom najíst (není možné jídlo vynechat). Lék má spoustu lékových interakcí, a proto velmi záleží na tom, jestli neužíváte jiné léky. Má také interakce s některými potravinami nebo doplňky stravy. Doporučuji Vám změřit si hladinu glukózy, pokud bude za cca 1 hodinu po podání léku příliš nízká (3,3-3,5 mmol/l nebo méně), poraďte se se svým lékařem.
S přátelským pozdravem -
rychle působící inzulín a svědění v místě vpichu
(22.01.2025)
Dotaz
Dobrý den vážení lékaři, mám dotaz. Cukrovku 1.typu mám cca 20 let. Nyní věk 47let. Léčím se inzulínovou pumpou. Postupně jsem se dostal na hybridní systém s Ypsopump a používal inzulín Novorapid. Po domluvě s mým diabetologem jsem přešel na Lyumiev. Rychlý inzulín je naprosto perfektní, myslím, že i pumpa s ním díky rychlým reakcím lépe koriguje hladinu cukru. Lékař mne před nasazením upozornil, že některé pacienty aplikace inzulínu "pálí". Tato věc by mi nevadila i když je to poměrně nepříjemné, ale je to maličkost. Co mne trápí mnohem více je, že mě opravdu hodně svědí prostor vpichu a celé jeho okolí v oblasti celé nalepené plochy kanyly. Po odstranění kanyly mi zůstane celý prostor po ní rudý a velmi to svědí. Tento "flek" zmizí po dlouhé době. Klidně i po 14 dnech. A tři až čtyři dny svědí. A kanylu opravdu měním nejpozději po 3 dnech. S Lyumievem mnohdy i po dvou, protože opravdu svědí. Vyzkoušel jsem znovu 2x náplň s Novorapidem a toto se s ním neděje. Jenže já už Novorapid vzhledem k jeho "ne"schopnostem rychlých reakcí a následným ne příliš dobrým hodnotám nechci. Ale používání Lyumievu je opravdu velmi, velmi nepříjemné. Mohu poprosit o radu, zda existuje jiná alternativa ? Můj lékař mi řekl, že ne, ale když jsem hledal, tak existují i jiné "rychlé" inzulíny. Dohledal jsem například Fiasp. Nešlo by jím nebo jiným nahradit Lyumiev ? Velmi moc děkuji za Váš čas a ochotu a přeji všem hezký den. MartinOdpověď
Milý Martine, pro ilustraci i jiným čtenářům přikládám k vašemu dotazu i fotografii místa po odstranění kanyly.
Takto velmi typicky vypadá reakce na lepící prostředek, který fixuje kanylu na kůži, takže bych nejvíc uvažoval o změně druhy kanyly, nejlépe od jiného výrobce.
Protože ale udáváte, že když jste znovu použil Novorapid, tak jste tuto reakci neměl, tak připouštím, že to může být i tím inzulínem.
Lyumjev kromě analoga inzulínu obsahuje také látku, která v okolí vpichu uvolňuje látku, která roztahuje drobné kapilární cévy a tím má zrychlovat vstřebávání inzulínu. Současně však může vyvolávat i pálení a svědění v tomto místě, což může být nepříjemné.
Podle mého názoru je Lyumjev velmi dobrý inzulín, ale nikoliv lepší než Novorapid či Apidra, a nejsem si jist, zda při aplikaci inzulínovou pumpou jsou reakce na podaný inzulín rychlejší. Ono to trvání efektu trvá rozhodně déle, než se uvádí v reklamních textech. Musíte počítat alespoň se 2 hodinami, a to u všech rychlých inzulínů.
Zrychlené vstřebávání má také další analog inzulínu, a to Fiasp. Je asi srovnatelný s tím Lyumjevem. Já osobně myslím, že je to celkem jedno, Novorapid také funguje výborně a vše závisí na odstupu jídla od podání a na tom, co sníte. Fiasp ale můžete zcela klidně používat místo Lyumjevu.
Různé inzulíny mohou také obsahovat různé stabilizátory inzulínu v ampulce a i na tyto stabilizátory a antimikrobiální látky může vznikat u někoho reakce. Zkusit jiný typ inzulínu je určitě vhodné, ale nezapomeňte ani na ty kanyly.
-
obavy z hypoglykemie
(19.01.2025)
Dotaz
Vážený pane profesore, jen bych chtěla ještě reagovat na Váši odpověď.Před 2 měsíci jsem používala kontinuální senzor Freestyle Libre 2 14 dnů..Při stažení senzoru do PC mi vyšly hodnoty.Time in range-98%,hyperglykémie 0%,hypoglykémie 2%.Někdy jsem měla hodnoty nižší v noci,což prý je fyziologické.Nutriční terapeut mi doporučil kvalitní zdroje bílkovin a vlákniny.Připadám si jako hypochondr,protože se nemohu toho strachu zbavit.Stačí ,aby se mi trochu opotily dlaně a už začnu mít obavy z hypoglykemie a všechno si jen přivolám.Pokusím se co nejméně měřit a vyzkouším Vaše vzorové jídelníčky .Snad bude líp. LenkaOdpověď
Milá Lenko, myslím, že postupujete dobře. I u zcela zdravých lidí ukáže senzor občas nižší hodnoty, přičemž ovšem velmi záleží, jak si vyhodnocování dat ze senzoru nastavíte. Za dolní hranici se většinou zadává hodnota 4 mmol/l, což ale ještě není hypoglykémie. Ta se počítá od hodnoty 3,8. V praxi často teprve 3,5 a závažnější hypoglykémie 2,8 mmol/l a níže. Je nutno ale brát v úvahu, že senzor není dostatečně přesný. Takže pokud byste někdy měla vysloveně nízké hodnoty (skutečně pod 3,8 a k tomu příznaky hypoglykémie), tak by to byl důvod k podrobnějšímu vyšetření.
Nejčastější příčinou nízkých hodnot u jinak zdravých osob je
a) dlouhé hladovění či případně protrahovaný náročný sport
b) přehnaná sekrece inzulínu po jídle, zejména po jídle s větším obsahem sacharidů nebo přímo volného cukru.
Ani jedna z těchto příčin hypoglykémií ale není v podstatě nebezpečná, tělo si s tím samo poradí. Nebezpečné mohou být těžké hypoglykémie vyvolané neřízeným uvolňováním inzulínu z tkání např. některých nádorů. To vy ale určitě nemáte.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!