Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

LADA a těhotenství

Datum vložení dotazu: 19.09.2020

Ptá se: Veronika

Dotaz

Vážený pane doktore, před 8 lety mi byl diagnostikován diabetes typu LADA. Jsem nyní těhotná a v období kolem 15tt jsem měla častější výskyt hypoglykémií a především v noci jsem jak dle senzoru tak po přeměření z krve byla pod hodnotou 4 mmol/l ačkoliv jsem snížila dávku Tresiby na 2j z původních 12j na začátku těhotenství. Tresibu jsem zkusila vynechat úplně a noční glykémie se konečně držely na hodnotě kolem 5 mmol/l i výskyt denních hypoglykemií výrazně klesl. Glykemie jsem měla vyrovnané a většinu času cílovém rozmezí. Po měsíci bez Tresiby jsem se ale na kontrole dozvěděla že mi hodnota glykovaného hemoglobinu stoupla na 45 ze 30. Takový skok jsem nečekala a bojím se, zda jsem to nezavinila úplným vynecháním Tresiby.
věk: 25 let výška: 163 cm váha: 58 kg těhotenství: 30. týden

Odpověď

Dobrý den, 

potřeba inzulínu vlivem produkce hormonů v těhotenství kolísá. V prvním trimestru potřeba inzulínu klesá (proto jste měla hypoglykémie), od druhého trimestru spotřeba stoupá a dávky inzulínu se navyšují. Zvýšení hodnoty glykovaného hemoglobinu mohlo být vynecháním Tresiby, ale bez dat ze senzoru, Vám to nemohu přesně sdělit. V těhotenství je nutné si každý den pravidelně kontrolovat glykémie a hodnoty neustále konzultovat s Vaším lékařem. S pozdravem

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

379 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, mám čerstvě GDM a nemám problém s dietou (manžel je diabetik, takže se více méně diabeticky stravuji běžně). Hodnoty mám v normě, jsem pouze na dietě. Používám senzor a průměrná denní glykémie je 4,8. Ranní bývá 3,9-4,1, lačná přes den 4-5,5 a 1 h po jídle je do 7,8. Nemám hlad, dokážu se řádně nacpat (před dietou jsem toho na objem snědla méně). Ale trápí mne to, že když si zadám stravu do kalorických tabulek, tak vlastně přijímám pouze 1000-1300 kalorií denně. Tuky, bílkoviny a zeleninu splňuji, ale průměrně přijmu 130g sacharidů. Obávám se, aby takto nízký kalorický příjem neohrozil dítě. Lehce jsem zhubla a to jsem doteď přibrala 2,5 kg v těhotenství. Nevím, čím nahnat kalorie, aby to neovlivnilo glykémie a já nejedla od rána do večera? K tomu všemu denně chodím na procházky, čímž jistě vydávám dost energie. Děkuji a přeji hezký den

    Odpověď

    Dobrý den, 

    není nutné nahánět kalorie a přejídat se a "jíst za dva". Miminko si od Vás vezme vše co potřebuje.  Doporučený váhový přírůstek během těhotenství je u ženy s normální váhou 6-10 kg. Velké váhové přírůstky jsou naopak spojeny s větším rizikem těhotenských komplikací. U žen s těhotenskou cukrovkou doporučujeme denní příjem do 150-175 g sacharidů. Spodní hranice není stanovena. Je důležité, aby strava byla vyvážená, racionální,  měla dostatek vitamínů a minerálů. 

    S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravím minulý čtvrtek jsem byla na oGTT a naměřily mi z krve hodnotu 5,13 nevím jestli to je v pořádku.A zítra jdu podruhé,dietu jsem dodržovala od čtvrtka nejím sladké 🙂

    Odpověď

    Dobrý den, 

    ano, glykémii nalačno jste měla vyšší. Norma je do < 5,1 mmol/l. Další den se Vám zopakuje opět glykémie nalačno. Pokud bude opět vyšší, budete mít pozitivní OGTT a budete odeslána na diabetologii. Pokud bude glykémie nižší než 5,1 mmol/l, vypijete roztok glukózy a následně Vám bude měřena glykémie ve 60. a 120.minutě (Norma je do 10,0 mmo/l, resp 8,5 mmol/l). S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám GDM a snažím se jej zvádnout dietou. Mám načtene knihy o cukru i výživě během GDM a nikde jsem nenašla odpověd na dotaz ohledně lačné glykémie. Kdy PŘESNĚ se má měřit? Pořidila jsem si senzor, takže vím, že celou noc mám hodnoty pod 5,0. Ihned po probuzeni mám tedy max do 5,2 (porvrzeno glukometrem). Po chvilce leženi a odchodu do koupelny už jdou hodnoty vzhůru (třeba na 5,6.). Která z těchto dvou hodnot je tedy ta vypovídajici, kterou bych se měla řidit? Děkuji moc za odpověď!

    Odpověď

    Dobrý den, 

    ranní glykémie nalačno by se měla měřit ideálně po probuzení. Není nutné ihned, ještě v posteli, ale před ranní hygienou. Nasnídat byste se měla v rozumné době, nedoporučujeme noční hladovění více než 10 hodin. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v 10 tt mi byla z lačných glykémií 5,45 a 5,39 zjištěna těhotenská cukrovka. Jsem na dietě a docházím k diabetologovi. Tím, že jsem si o tom začala číst, zjistila jsem, že už jsem měla problém nejspíš před otěhotněním. Našla jsem dokonce jednu žádanku na vyšetření, na kterém mi u lékaře naměřili lačnou glykémii 6,1. Bohužel lékař mi neřekl, že bych měla nějakou hodnotu špatně, až teď, když vím, kolik mají být hodnoty, tak jsem se vyděsila. Předpokládám, že mi tedy cukrovka už zůstane i po porodu? Nebo znáte z praxe nějaký případ, kdy změna stravování v těhotenství a případné zhubnutí (mám z čeho) vyústilo k tomu, že se pak prediabetes po porodu vytratil? Zdravá strava a pohyb mi nevadí, ale představa, že budu muset do konce života řešit jen jídlo a čas na jídlo mě přivádí do obrovské deprese, takže už v noci ani nespím a přes den stále jen brečím a nedokážu se soustředit na nic jiného než jídlo a glykémie.

    Odpověď

    Dobrý den, 

    je možné, že se již u Vás rozvíjí prediabetes. Přesnou diagnózu je možné udělat až po porodu, kdy budete odeslána na kontrolní OGTT (provádí se cca 6 měsíců po porodu). Ženy, které prodělají těhotenskou cukrovku, mají více než 50% riziko, že se u nich později v životě může rozvinout cukrovka 2. typu.  Aby se u vás cukrovka neobjevila, je důležité udržovat se štíhlá, pravidelně se hýbat a dodržovat zásady racionálního stravování (omezit příjem sacharidů a průmyslově zpracovaných jídel, konzumovat dostatek ovoce a zeleniny apod).  

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v těhotenství mi byla zjištěn GDM hned z prvního odběru, lačna glykemie byla v obou odběrech 5,3, držela jsem tedy dietu hned od začátku těhotenství. Podařilo se mi držet hodnoty celou dobu pouze na dietě. Hodnotu po jídle jsem neměla zvýšenou nikdy, dlouhodobý cukr vždy v normě a lačna glykemie se mi držela 4,9-5,4 celé těhotenství. Pak jsem kojila téměř rok a půl. Občas jsem si měřila lačnou glykemii po porodu a na glukometru jsem měla hodnoty 5,4-6,1. Snažila jsem se držet zdravou stravu, cvičit a různé experimentovat s druhou večeří, delším lacnenim, cvičením večer, cvičením přes den, ale stejne lačná glykemie moc neklesala. Zhubla jsem i 7 kilo, ale znovu to nemělo na glykemii moc efekt. Co fungovalo na lačnou jeden den, druhý den už nefungovalo a byla třeba zas vyšší. Začala jsem i jíst psyllium, večer už se snažím moc sacharidů nejíst, ale stejně to moc nepomáhá. Občas jsem se změřila i po jídle, ale to hodnoty byly vždy v pořádku. Nekdy jsem mela treba před snídani hodnotu 5,6 a po snídani 4,9. Dneska jsem byla na ogtt (již tedy nekojím) lačná byla 5,4 a po 2 hodinách hodnota 4,7. Do roka bychom chtěli druhé dítě a proto jsem se snažila si dát glykemii do pořádku už teď, ale bohužel s tou lačnou nemůžu pohnout. Na kontrolu k diabetologovi jsem objednaná. Jenom by mě zajímal názor někoho dalšího. Děkuji Tereza

    Odpověď

    Milá Terezo, z důvodu ochrany plodu  jsou v současné době stanovena kritéria pro diagnózu diabetu v těhotenství přísnější než je stanovená norma pro zbytek populace. Normální hodnota glykémie na lačno je stanovena do 5,6 mmol/l a je to celkem praktické, protože hodně lidí má hodnoty vyšší než 5,1 a zjevně nemají diabetes ani pre-diabetes.

    Vy v současné době nemáte poruchu glukózové tolerance ani diabetes. Je sice dobře, že dodržujete správnou životosprávu, nepřibíráte na váze, jíte méně sacharidů a dostatečně se pohybujete, ale svoje glykémie asi sledujete příliš a jen vás to znervózňuje.

    Opatrná byste měla být při příštím těhotenství, abyste zbytečně nenabírala váhu. Možná určitý sklon k diabetu máte, ale stavíte se k tomu aktivně a víc dělat nemůžete.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!