Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Léčba diabetu typu 1 a možné oddálení inzulínové léčby.

Datum vložení dotazu: 11.05.2022

Ptá se: Jaroslav

Dotaz

Dobrý den, četl jsem Vaše články a velmi se mi líbí Vaše práce. Já se jmenuji Jaroslav, je mi 25 let a jsem čerstvě diagnostikovaný pacient diabetu typu 1. Aktuálně jsem ve fázi, kdy mi slinivka stále funguje, ale brzy se bude muset přejít na inzulinovou léčbu. Jsem velmi aktivní a nespokojím se s faktem, že bych měl celý život podstupovat pouze léčbu inzulinem a neměl nic se svoji situací dělat. Existuje nějaký program, do které bych se mohl zapsat? Mám na mysli transplantace pankreatu, transplantace Langerhansových ostrůvů, transplantace beta buněk nebo cokoliv, co by mohlo zlepšit nebo výlečit můj diabet. Také by mě zajímalo, jak bych mohl oddálit inzulinovou fázi. Existuje něco? Je nějaký portál, kde bych se mohl registrovat na testování nových léků? Pracuji v IT, nemám problém se kamkoliv přestěhovat nebo mluvit anglicky, jde mi pouze o to něco se sebou dělat a do budoucna i někomu pomoci. Těším se na Vaši odpověď. Pokud mátě nějaký nápad, rád bych si s Vámi zavolal a probral možnosti. Nabízíte Konzultace? Děkuji za Váš čas a přeji hezký den. Jaroslav
věk: 26 let výška: 180 cm váha: 71 kg

Odpověď

Milý Jaroslave, mnoho osob s diabetem 1. typu se upíná k naději, že jednoho dne lékaři odhalí příčinu vzniku tohoto onemocnění a podaří se jim diabetes vyléčit ať už tím, že zastaví autoimunitní zánik beta buněk, které produkují inzulín, nebo budou schopni chybějící beta buňky nahradit transplantací, nebo regenerací. Existuje řada důkazů, že to  je reálná představa a že by to v dohledné době mělo být možné. Např. ztrátu beta buněk je možné zastavit velmi intenzivní imunosupresivní léčbou, která má ale zatím významné nežádoucí účinky, a tak není pro většinu osob s rozvíjejícím se diabetem 1. typu vhodná. Beta buňky lze již nyní nahradit formou transplantace celého pankreatu nebo izolovaných ostrůvků, ale i zde je nutná imunosupresivní léčba. Metody jsou navíc limitované nedostatečným počtem vhodných dárců pankreatu. Proto se obě metody zatím používají spíše výjimečně, a to jen u osob, u kterých přínos transplantace (většinou současně s transplantací ledviny) výrazně převýší nebezpečí nežádoucích efektů transplantační léčby. A nakonec: získat větší množství náhradní tkáně produkující inzulín je již v principu možné. Nyní je ale potřeba tyto metody vypracovat tak, aby jejich výsledky byly zcela předvídatelné a především bezpečné.

V posledních letech výrazně pokročily technické metody pro léčbu diabetu. Kvalitních inzulínových pump propojených se senzory je nyní množné vyrábět dostatek. Jejich kvalita je naprosto standardní, a tak víme, co od nich můžeme očekávat. Navíc, další vylepšení je možné celkem bezpečně dále testovat a tím další možnosti rozšiřovat.

Biologické náhrady beta buněk mohou být sice v principu mnohem dokonalejší, ale testování jejich spolehlivosti a především bezpečnosti je mnohem, mnohem náročnější. Je nutné zachovat nejen jejich funkční schopnosti, ale především je nutné ručit za jejich bezpečnost, tedy za to, že se nepřemění ve tkáně jiného typu, které by případně vykazovaly růst podobný nádorům. I na našich stránkách jsem již opakovaně psal, že probíhají již první pilotní studie u lidí, ale zatím nelze ještě očekávat, že by se dosavadní postupy dostaly do praxe během 2 – 3 let. Testování bezpečnosti je naprosto zásadní a pro pacienty rozhodně nemá smysl vrhat se střemhlav do nekontrolovaných pokusů. K takovém spěchu není ani důvod – vždyť plody, které technologický pokrok v poslední době přinesl, se teprve budou sklízet. Pokud tedy k transplantační léčbě nejsou jiné závažné důvody, měla by většina osob vašeho typu maximálně využít dostupné technologie a používat je správně. To určitě přispěje k udržování jejich dobrého zdravotního stavu. A až i buněčná terapie učiní další významný pokrok, určitě se to včas dozvíte i na našem webu. Ostatně o všech zásadních úspěších a možnostech hodláme nadále informovat.

Další dotazy z kategorie "Obecné"

959 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý de, mám dotaz ohledně naměřeného cukru po jídle cca 3,5 hodiny byla 10.5. Zda to řešit s obvodním lékařem nebo zda je hodnota v normálu. Děkuji za odpověď. Jana

    Odpověď

    Milá Jano, váš „test“ nebyl proveden za standardních podmínek a proto jej není možné posuzovat z hlediska přesné diagnostiky diabetu či porušené glukózové tolerance. Záleží na tom, co jste jedla a čím jste si glykémii měřila.

    Obecně je to hodnota zvýšená, ale kritériem pro orientační diagnostiku diabetu by byla teprve hodnota nad 11 mmol/l. Při vaší příští kontrole u obvodního lékaře by bylo vhodné změřit glykémii ráno na lačno ve standardní laboratoři.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám dotaz jde léčit tato nemoc ?

    Emil

    Odpověď

    Milý Emile, vy máte asi na mysli možnost „zcela vyléčit diabetes 1. typu“, aby měl člověk zase normální glykémie, mohl normální jíst a nemusel si k tomu píchat inzulín...

    Dá se říci, že zatím to v podstatě možné není, i když některé postupy fungují, ale jen při určitých spíše výjimečných okolnostech.

    Při diabetu 1. typu zcela chybějí beta buňky pankreatu, které vyrábějí inzulín a dodávají jej tělu přesně podle aktuální potřeby. Dnes je možné transplantovat celou slinivku břišní, ve které se tyto buňky nacházejí, a tím zajisti normální regulaci glykémií bez potřeby inzulínu. Je také možné transplantovat jenom Langerhansovy ostrůvky, ve kterých se inzulín ve slinivce tvoří. Obě metody ale vyžadují trvalou imunosupresivní léčbu a je nutné podstoupit náročný (celá slinivka) nebo méně náročný operační výkon. Na našich stránkách jsme o těchto metodách opakovaně psali, tak si to můžete najít. Je to vhodné jen za zcela výjimečných okolností a pro standardní léčbu diabetu 1. typu se to rozhodně neprovádí, a to nejen pro nedostatek vhodných orgánů k transplantaci, ale také pro nežádoucí efekty této léčby. I o léčbě diabetu pomocí beta buněk připravených v laboratoři jsme na našich stránkách opakovaně psali. Tyto metody jsou zatím ve stádiu prvního testování u lidí a obecně se zatím v léčbě diabetu nepoužívají.

    Existují také možnosti zasáhnout v časné fázi po zjištění diabetu ve snaze zachránit mizející beta buňky pacienta. Tyto metody se rovněž zatím testují, ale zavedený způsob zatím neexistuje.

    https://www.cukrovka.cz/diabetikum-pomuze-transplantace-ledviny-a-slinivky

    https://www.cukrovka.cz/transplantace-pankreatu-se-v-institutu-klinicke-a-experimentalni-mediciny-ikem-provadeji-jiz-40-let

    https://www.cukrovka.cz/co-by-mohlo-zajimat-kazdeho-diabetika

    https://www.cukrovka.cz/pokrok-v-lecbe-diabetu-kmenovymi-bunkami

    https://www.cukrovka.cz/poradna/lecba-diabety-typu-1-a-mozne-oddaleni-inzulinove-lecby

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den potřebovala bych spiš trochu uklidnit. V pondělí jsem byla na krvi a mám zvýšené leukocity a bílkovinu v moči. Nic mi není jen jsem měla úraz nohy a mám ji stále ještě oteklou. A dost jsem ve stresu. Dnes jsem byla na odběrech znovu. V pondělí budu mít výsledky. Děkuji vám vřele za odpověď

    Odpověď

    Milá Moniko, vzhledem k tomu, že sama píšete, že vám nic není, tak vás snad mohu uklidnit. Ale jinak z vašeho opravdu stručného líčení nemohu nic usuzovat. Leukocyty mohou být zvýšené jen mírně, a to je docela běžná věc, ale také mohou být zvýšeny 10x i 100x, a to je už vážnější. A podobně je to i s bílkovinou v moči. Ta může být přítomna jen málo a přechodně, nebo jí tam může být moc, a zo už většinou něco znamená. Proto se omlouvám, ale při tak nepřesném dotazu nemohu moc odpovídat. Nejjednodušší bude poradit se o tom s lékařem, který dal ta vyšetření provést. Ten snad toho bude o vás vědět trochu víc.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hodnota 7,3 mmol z žilniho odběru je indikováno k nasazení tabletek?

    Odpověď

    Dobrý den,

    při nasazení léků na cukrovku se řídíme celkovým stavem pacienta, hladinou aktuální glykémie a také parametrem HbA1C (tzv dlouhý cukr) Toto číslo ukazuje průměrnou hodnotu glykémie cca za 3 měsíce zpětně. On totiž cukr v krvi kolísá a pokud budete mít 1x 7,3 a ostatní hodnoty v normálu, tak léky ještě potřebovat nebudete.

    Pokud je to ale opakovaně, tak již ano.

    Doporučuji Vám tedy zahájit dietu, snažit se hýbat a nechat si udělat kontrolní glykémii cca za 3-4 měsíce včetně HbA1C. Bude-li HbA1C nad 40 mmol/mol nebo glykémie nalačno opět nad 7,0 mmol/l, pak bych již zahájila léčbu léky. Ono totiž včasné zahájení léčby oddaluje zhoršení glykémií do dalších let.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,mám prediabetes, změnil jsem přístup,dal dolů 10kg váhy,sportuji a držím přísně stravu, pořídil jsem si glukometr za 8 týdnů jsem se dostal na čísla 4,9-5,8 na lačno.... nyní posledních 10 dnů opět zhoršení na lačno cukr mezi 6,4-7,7 přitom jsem stravu neporušil.Mohlo by to být vyšší z nějaké např.virozy? Děkuji za odpověď

    Odpověď

    Milý Martine, vlohu ke vzniku diabetu nesporně máte. Každé zdravotní zhoršení, na prvním místě nadváha, mohou poruchu zhoršovat, trvale či přechodně. Diabetes 2. typu je zpravidla postupující onemocnění, takže často může postačovat redukce hmotnosti, snížené množství kalorií a dostatečný pohyb, ale někdy se zejména vaše schopnost produkovat inzulín může přesto snižovat, takže můžete v budoucnu potřebovat léčbu, a nemusí to „být vaše vina“.

    Zatím to ale máte v pořádku. Vydržte tedy dodržovat ten nový režim a zatím nic dalšího nepodnikejte. Nyní je to celkem v pořádku.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!