Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

léky-psychofarmaka a ketoacidóza

Datum vložení dotazu: 04.12.2022

Ptá se: Zuzana

Dotaz

V posledních třech letech mám pocit, že se rozpadám. Začalo to tím, že mi nasadili u psychiatra Zyprexa a Quetiapin. Protože mi toto ovšem nepotlačovalo bažení po opiátech ani po půl roce abstinence a pořád jsem měla pocit, že to nejsem já, bohužel jsem zase Tramadol nasadila. Nejdříve mi začala paradontoza, pak vždy na kontrole u lékaře cholesterol, pak žlučové kameny a steatoza, pak proběhl covid, po něm jsem přišla o 5 zubů a jsem permanentně unavená, pořád píšu, pokaždé se probudím se rty naprosto suchými a kyselý zápachem z úst. Nejsem schopns se dostavit na lačno na 7.00 k lékaři na glykemickou zkoušku se sirupem. Když se ráno nenajím, nestanu. Taková situace trvá už 3/4 roku. Mám strach, že mi selže organismus. Můj režim dne je jenom ležení v posteli. Už jsem zkusila veškeré potravinové doplňky, beru pravidelné vitamin D, zn,C, Mg+B6. Prý mám málo soli. Obvodní lékař mi píše pouze potravinové doplňky na prodej. Vím, že tu ketoacidozu mám. Co mám dělat? Mám si zajít za OL, i když beru 1 tabletku Tramalu 200 mg denně+ 2mg Rivotrilu a ještě Quetiapin 100 mg. Taky kouŕím, ale jen tak 5 denné. Sport už momentálně vůbec. Já vím, ŕeknete si. Co feťačka otravuje. Mám ID 3.stupně a za sebou opravdu dost hodné drastickě dětství. Nesuďte, prosím. Poraďte. OL je naprosto lázní. Nemůžu už vůbec pracovat z domu. Poŕád spím. Děkuji za odpověď.
věk: 49 let výška: 169 cm váha: 75 kg

Odpověď

Vážená Zuzano, přeji dobrý den,

jsem poslední kdo by Vás chtěl soudit. Jestli máte ketoacidózu jen tušíte, pokud jsem dobře porozuměl dotazu, tak jste se k provedení vyšetření u lékaře dosud neodhodlala. Pro Váš klid doporučuji koupit si diagnostické papírky BeKeto (cca 170 Kč), pomocí kterých je možné stanovit ketolátky v moči, případně diagnostické proužky BeKeto and Glucose (za stejnou cenu), kde vedle ketolátek můžete stanovit i glukózu v moči. Myslím, že by pro Vás bylo užitečné vědět, jak je to doopravdy. V případě pozitivity testu určitě kontaktujte svého lékaře. Užíváte totiž léky, které mají schopnost zvýšit hladinu glukózy v krvi a vyvolat hyperglykémii (Zyprexa, Quetiapin) a u některých pacientů i ketoacidózu, neznám bohužel dávky, které užíváte. Určitě ale platí, že vyšší dávky jsou spojeny s vyšším rizikem zvýšení glykémie. Kouříte a přitom užíváte lék Zyprexa (olanzapin). Hladiny tohoto léku v krvi, a tím i jeho účinnost, jsou u kuřáků výrazně nižší než u nekuřáků, protože kouření urychluje odbourávání olanzapinu. Rád bych Vám sdělil, že léky, které užívátě označujeme jako holly trinity (svatá trojice), jedná se o kombinaci antipsychotika (olanzapin, quetiapin), benzodiazepinu (klonazepam s názvem Rivotril) a opioidů (tramadol), i když ve Vašem případě se jedná o opioid slabý. Takovou kombinaci léků není dobré užívat dlouhodobě, jeden z projevů takové kombinace jste přesně popsala ve svém dotazu: jedná se o únavu, neschopnost akce, nezájem a celkové vyčerpání (alespoň takto Váš dotaz chápu já), negativních projevů je ovšem daleko více. Možná užíváte ještě nějaké další léky, třeba na cholesterol, kupodivu i ty mohou zvyšovat hladinu glukózy v krvi. Vcelku lehce se to napíše, ale pokud se chcete dát do pořádku, musíte něco udělat s holly trinity. Poraďte se s Vaším lékařem, zda můžete snížit dávku Rivotrilu a následně jej vysadit (nevím zda je to možné, protože neznám důvod proč jej užíváte), případně (postupně) vysadit quetiapin a olanzapin. To ale nedělejte sama na základě Vašeho rozhodnutí, zejména pokud tyto léky již nějakou dobu užíváte, mohl by se dostavit syndrom z odnětí, jehož projevy již patrně znáte z minulosti. Vaše myšlenky na odvykací léčbu jsou podle mého názoru zcela na místě, ale musíte se smířit s tím, že Vám tam bude odebrán i tramadol. Odvykací léčba by Vám ale mohla pomoci, protože zvládnout to sama je nadlidský úkol.

Vážená Zuzano, poraďte se s adiktologem (můžete např. anonymně napsat na www.neocentrum.cz nebo kontaktovat Institut Origanum www.institutoriganum.cz, případně kontaktujte neziskovou organizaci Sananim na www.sananim.cz). Závislost na tramadolu je vážná věc. Lék je na první pohled nevinný, ale zasahuje hluboko v mozku nejen na opioidních receptorech, ale také do systému regulace serotoninu a noradrenalinu. Zbavit se takové závislosti vyžaduje Vaší vůli a spolupráci. Bez Vás to nikdo nezvládne. Proto Vám držím palce a rozhodněte se správně.

S přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

717 dotazů

  • Dotaz

    Uživání léku ozepic a amlator, je tato kombinace připustná. Ivan

    Odpověď

    Vážený pane Ivane, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Amlator obsahuje dvě účinné látky, jednou je lék snižující hladinu cholesterolu (atorvastatin), a druhou je amlodipin, který lék snižující krevní tlak (amlodipin). Léčivý přípravek Ozempic nemá vliv ani na atorvastatin, ani na amlodipin, snižuje sice mírně jejich maximální krevní koncentrace, bylo ale prokázáno, že nemá vliv na jejich účinnost. Oba léky (atorvastatin i amlodipin) pak nemají žádný vliv na účinnost nebo bezpečnost přípravku Ozempic. Považujeme za dobře prokázané, že současné podávání léků Ozempic a Amlator je bezpečné a není spojeno s nežádoucí lékovou interakcí.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, již 2 měsíce užívám lék Saxenda. Je možné, že na někoho tento lék neúčinkuje? Jsem týden na nejvyšší možné dávce. Vůbec nepociťuji jak nežádoucí účinky léku ani účinky, kvůli který se užívá. Vůbec u mě nedochází k vyblokování chuti na jídlo, nepociťuji na svém těle nějakých změn.. jak těch negativních, které uživatelé uvádějí, ani těch pozitivních..hubnutí. Je to možné? Děkuji Petra.

    Odpověď

    Milá Petro, samozřejmě to možné je. Léky působí na různé lidi různě. V USA dokonce existuje stejný přípravek ještě v dvojnásobně vyšším dávkování.

    Upozorňuji ale, že bez důsledného dodržování diety Saxenda nemůže dostatečně působit. Je to podpůrný lék na hubnutí (a na léčbu diabetu), ale bez diety to nejde. Není to  lék, který přímo blokuje chuť k jídlu. Zkuste to ještě chvíli vydržet a držet dietu, ale pokud to nepomůže, tak byste jen utrácela peníze.

    Jako poznámku dodávám, že v současné době je možné v ČR předepsat ještě jiný lék určený na podporu hubnutí, který je podle klinických studií značně účinnější a je založen na podobném principu. Jmenuje se Mounjaro, není hrazen ze zdravotního pojištění a léčba na měsíc vyjde asi na 6 tis. Kč. Vím, že je to hodně, ale je to v současné době nejúčinnější lék z této skupiny.

    Poznámka redakce:

    Možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli pokračuje výzkum přeprogramování buněk dvanáctníku. Myslim že se to nazývalo Diagone. Hodně se o tom mluvilo že je to nadějné a pak to nějak utichlo. Předem děkuji za odpověd. Antonín

    Odpověď

    Milý Antoníne, máte pravdu. Povyk okolo tohoto postupu pominul. Postupy na podobném principu se nadále zkoušejí, ale v podstatě je do velké míry vytlačil úspěch léků ze skupiny tzv. GLP-1 agonistů, z nichž nejnovější dostupný je lék Mounjaro.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Omlouvám se že obtěžuju, ale dostal jsem lék Glyclada a nevím jestli jej mám brát před jídlem nebo jídle , bohužel jsem si to nezamapamatoval...poradíte prosím?

    Odpověď

    Přípravek Glyclada 30 mg tablety s řízeným uvolňováním se užívá v jedné denní dávce, a to v době snídaně, či po snídani. Obecně vzato, tedy po jídle. Tablety se polykají vcelku nerozkousané.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jestli má špatnou charakteristiku? Co jestli doktorka ne chce napsat recept. Jak koupit bez receptu? Děkuji Natálija

    Odpověď

    Milá Natálijo, zase jeden krásně formulovaný dotaz. Jedno slovo.

    No, ale tuším, nač se ptáte. Saxenda? Odpověď zní: Ano. Hodila by se. Jen je nutné si ji hradit a držet k tomu poctivou dietu. Jinak by to nemělo smysl.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!