Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Možný prediabet?
Datum vložení dotazu: 07.07.2022
Ptá se: Ondřej
Dotaz
Odpověď
Dobrý den,
glukometr je možné využít ke kontrole glykémií, bohužel ale nemůže sloužit k diagnostice diabetes mellitus.
Aby bylo možné určit diagnózu diabetu používá se měření glykémie nalačno odběrem ze žilní krve. Samotná hodnota se stanoví ze séra odebrané krve. Pokud je hodnota nad 7mmol/l (2x opakovaně ráno nalačno) můžeme říct, že je to diabetes.
< 5,6 mmol/l |
Normální glykémie |
5,6 – 6,9 mmol/l |
Zvýšená koncentrace glukózy nalačno |
> 7 mmol/l |
Diagnóza diabetu - Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu. |
Pokud je glykémie v pásmu zvýšené koncentrace glukózy nalačno (případně úplně hraniční) je ideální doplnit oGTT, které nám stanoví i glykémie po podání glukózy.
Tento test se standardně provádí podáním roztoku 75g glukózy. Glykémie se měří před podáním glukózy (po minimálně 8 hodinovém lačnění) a následně po 2 hodinách
Hodnocení glykémie ve 120 minutě:
< 7,8 mmol/l |
Vyloučení diabetes mellitus |
7,8 – 11 mmol/l |
Porušená glukózová tolerance |
> 11 mmol/l |
Diabetes mellitus |
Z ranních měření glykémie glukometrem proto nelze diagnózu diabetu stanovit. I při dobrých glykémiích ráno mohou být vyšší glykémie po jídle.
Pojem prediabetes se používá, pokud stanovené výsledky glykémií spadají buď k zvýšené koncentraci glukózy nalačno nebo k poruše glukózové tolerance.
Známky jako velká žízeň a časté hojné močení se vyskytují většinou až při glykémiích minimálně nad 10mmol/l. Tyto obtíže jsou totiž způsobeny přechodem glukózy (“cukru”) do moči. Glukóza se do koncové moči běžně dostává až při glykémii nad 10 mmol/l. Při nižších glykémiích by se u zdravého člověka neměl cukr v moči objevit.
Pokud je cukr v moči, strhává na sebe vodu a proto diabetici s hodně vysokou glykémií zvýšeně močí a následně mají velkou žízeň, aby dodaly ztracené tekutiny. Stejně tak úbytek hmotnosti a rozmazané vidění se většinou vyskytují až když jsou glykémie vysoké po delší dobu. Počátek diabetu se nemusí u jedince ničím výrazným projevovat. Z tohoto důvodu děláme právě pravidelné kontroly, aby byl diabetes zachycen včas.
Pokud se bojíte diabetu a jsou Vaše hodnoty hraniční je možné se domluvit s praktickým lékařem, aby Vás poslal na oGTT. Pokud Vám vyjde diabetes budete mít jasno. Pokud budete spadat k prediabetu měl byste už začít pracovat na režimových opatřeních, ať diabetes co nejvíce oddálíte.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Další dotazy z kategorie "Obecné"
954 dotazů
-
Stížnost - odběry na lačno a bez léků, nebo ne?
(27.03.2025)
Dotaz
Dory den,před každem oděru jsem šel na lačno i bez léku a nepit,a tentokrat jsem šel na oděr na cukr po druhé a řekli my že musim myt v sobě leky. ZdeněkOdpověď
Milý Zdeňku, já úplně nerozumím vaší otázce, ale domnívám se, že se divíte, proč vám jednou před kontrolou u lékaře řekli, ať přijdete na lačno a před podáním léků, a podruhé naopak chtěli, abyste si před vyšetřením léky klidně vzal (a nepíšete, zda jste měl být také na lačno, nebo po jídle).
Cílem léčby cukrovky je, abyste měl glykémie co nejvíce v pořádku, ať již na lačno či po jídle, ať již před léky či po lécích. Při běžných kontrolách je pro lékaře pouze důležité, aby věděl, zda jste už jedl či ještě nikoliv, či zda jste si již vzal léky. Takže obojí je možné, jenom musíte být s lékařem domluveni.
Trochu jiná situace je, když lékař vyšetřuje nového pacienta a chce vědět, zda tento pacient má či nemá cukrovku. Někdy je to úplně jasné, třeba když zjistí glykémii 20 mmol/l, tak je naprosto jasné, že jde o diabetes, ať už je to na lačno či po jídle. Pokud je ale porucha malá, tak je nutné pacienta vyšetřit za tzv. standardních podmínek a to je: na lačno, případně před podáním léků na diabetes (ostatní léky, např. na krevní tlak, je možné ráno normálně užít). Pro hodnotu glykémie na lačno jsou totiž stanoveny normy, a ty jsou: na lačno nemá být hodnota vyšší než 5,6 mmol/l. Je-li hodnota mezi 5,7 a 7, tak může jít o poruchu glukózové tolerance, a je-li nad 7 mmol/l, jedná se již o diabetes. Takové vyšetření má být provedeno alespoň 2x.
Někdy se také kontrolují jiné věci než jenom glykémie. Např. když lékař posuzuje hladinu cholesterolu v krvi, musí být pacient na lačno. Pokud je po snídani, zvláště když sní něco tučného, jako je třeba mléko, sýr, máslo, tak hladina krevních tuků v krvi rychle stoupá a lékaře to může zmást.
Pokud tedy půjdete příště na kontrolu a lékař vás pozve na krevní odběr, tak se předem zeptejte, zda máte být na lačno a zda si máte vzít ráno svoje běžné léky. Pak si to poznamenejte do diáře, abyste na to nezapomněl.
-
67 roků po noci cukr 7,2
(24.03.2025)
Dotaz
Je to už cukrovka?Odpověď
Dobrý den,
z této jedné hodnoty nelze jednoznačně říci, že máte diabetes mellitus (cukrovku). Pokud se jednalo o odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách bez jídla, za běžné noci - nebyl jste v práci, nebyl jste nemocný....), tak by odběr měl být alespoň jednou zopakován. Pokud by se i podruhé potvrdila ranní lačná glykémie ≥ 7,0 mmol/l, tak už by se dalo říci, že se jedná o diabetes mellitus. Pokud by druhá glykémie vyšla méně než 7mmol/l, tak by jste měl být poslán na oGTT (https://www.cukrovka.cz/oralni-glukozovy-tolerancni-test-ogtt). Pokud se jednalo jen o odběr glukometrem (např. který má na měření rodinný příslušník), tak byste se měl domluvit s praktickým (obvodním) lékařem na odběru lačné glykémie ze žilní krve a dle výsledku by Vás měl případně poslat na oGTT.
-
Diagnostika cukrovky
(18.03.2025)
Dotaz
Dobrý den, Syn 7 let. Ranní hodnoty na lačno kolem 9. Přes den se pohybuje hladina cukru kolem 10. Byly mu již dělány krevní testy, dlouhodobý cukr mu vyšel 48. Protilátky ovšem byly negativní. Nyní mu paní doktorka dala na 14 dní měřící sondu. Stále mě paní doktorka ujišťuje, že se nemusí jednat o cukrovku 1.typu. Čeká nás glukózový test. Pokud se nejedná o cukrovku, co by mohlo být příčinou takto vysokých hodnot prosím? Předem děkuji za odpověď.Odpověď
Milá Kristýno, pokud se zvýšená glykémie vyskytuje opakovaně, je opravdu nejpravděpodobnější diagnóza diabetes 1. typu. Většinou se diagnóza potvrdí pozitivitou tzv. autoprotilátek, vyšetřují se zpravidla 4 typy. Výjimečně mohou být i u diabetu 1. typu negativní, ale zpravidla je alespoň jedna z nich pozitivní.
V úvahu ještě přicházejí jiné typy diabetu, např. silně geneticky vázané. To může být u dětí, které mají v rodině, často ve 2 či 3 generacích, tento typ diabetu a časti se i tom ví. Většinou pak bývá v rodině i někdo, kdo to má zjištěné již od dětství. Existuje dnes asi 10 známých typů a zjišťují se poměrně déle trvajícím genetickým vyšetřením. Genetická porucha může ale vzniknout nejen dědičným přenosem, ale jako nově vzniklý genetický „defekt“ – tedy i v rodině, kde to dosud nikdo neměl, i když je to vzácné.
Důležité je, že léčba se provádí podle toho, co je potřeba k vyrovnání diabetu – tedy u dětí většinou inzulín. Jen výjimečně u některých zmíněných silně dědičných typů je možné vyzkoušet i perorální antidiabetikum ze skupiny sulfonylmočoviny.
Senzor rozhodně doporučuji dlouhodobě.
Zvýšená glykémie se může vyskytnout také v průběhu některých těžších infekcí, či jiných onemocnění, nebo při podávání některých léků, nejčastěji kortikoidů ve vyšší dávce. Po odeznění onemocnění se mohou glykémie upravit. To je v podstatě také snad jediný případ, kdy by se nejednalo přímo o diabetes. Pokud zvýšené hodnoty glykémie trvají, o diabetes se jedná. Nejpravděpodobnější je typ 1., možné jsou ale i ty zmíněné genetické typy (tzv. MODY) či další vzácné případy.
Asi jsem vás moc nepotěšil, ale lepší bude se s tím co nejdříve vyrovnat a dělat všechno co nejlépe, aby byl diabetes dobře vyrovnaný.
-
hodnota cukru v krvi
(12.03.2025)
Dotaz
Prosím o vysvětlení...ráno nalačno jsem měla v krvi 6,05 glu..lékařka se o tom nezmínila,přečetla jsem si výsledky doma. Děkuji za Vaši odpověď. Vladimíra.Odpověď
Milá Vladimíro,
striktně podle statistiky je hodnota glykémie 6,05 mmol/l na lačno lehce zvýšená. Norma je do 5,6 mmol/l.
Z tohoto jediného vyšetření vyplývá, že můžete mít poruchu glukózové tolerance. Aby se to prokázalo, měla by být změřena minimálně ještě jedna hodnota, rovněž na lačno. Myslím ale, že se nemusíte zneklidňovat, hodnota je to blízko normy. Může vás to inspirovat, abyste dodržovala zdravý životní režim a, je-li to ve vašich silách, trochu zhubla.
Při velké zvědavosti byste mohla podstoupit orální glukózový toleranční test, při kterém by se úroveň vašeho metabolismu glukózy posoudila přesněji. Myslím ale, že postačí změřit glykémie ještě jednou, na lačno a v laboratoři.
-
Kroujan@post.cz
(11.03.2025)
Dotaz
Dobrý den. Jak přesně je měření glukózy z prstu (mám přístroj glukometr SD codefree). Jedno ráno jsem měla lačno třeba 6,2 -spal jsem na lačno 9 hodin. A druhý den jsem měl po 8 hodinovém lacneni a 5 hodinách spánku po noční 5,1. A dále se chci kdyzchci náhodnou glukemii tak kdy se má měřit po jídle. Děkuji za radu HonzaOdpověď
Dobrý den,
na lačnou glykémii má vliv mnoho věcí
- např. glykémie před spaním (ta je zase ovlivněna tím, co a kdy jste jedl večer)
- délka lačnění = doby kdy nejíte - Někdy dlouhé lačnění může paradoxně lehce zvýšit hladinu cukru v krvi, protože začne v rámci “hladu” uvolňovat “zásobní cukry”.
- aktivita předchozí den a večer - Pokud byla předchozí den velká aktivita nebo byla ve večerních hodinách, tak může klidně glykémie přes noc ještě doklesávat.
- příjem alkoholu ve večerních hodinách
- doba vstávání a mnoho dalších.
Jinak glukometry mají povolenou odchylku přibližně +- 15%
Po jídle je většinou ideální se měřit 2 hodiny (v těhotenství je pak většinou lepší 1 hodina - ale to asi u Vás nebude :)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!