Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

nárok na Freestyle Libre

Datum vložení dotazu: 21.01.2022

Ptá se: Markéta

Dotaz

Dobrý den, mám diabetes 1. typu, ale zatím nejsem na inzulínu, ale na lécích Metformin Teva 500mg . Rozvoj cukrovky je velmi pomalý, od lékaře jsem obdržela glukometr a k tomu proužky. Diabetes mi potvrdil až oGTT test. Moje sestřenice diabetes má a nemusí si hladinu glukózy měřit tak často glukometrem, jelikož má ty senzory, ale ta je kompletně závislá na inzulínu. Se svým lékařem jsem o tom zatím nemluvila, ale chtěla bych se zeptat, mám na ně nárok? Také bych ráda místo tablet začala na inzulínu, jelikož má slinivka stále nějaký produkuje, byl by to asi pouze dlouzepusobici, nebo velmi malé dávky, ale vím, že se injekcím do budoucna stejně nevyhnu. Navíc jsem hodně hubená a myslím, že ty léky mi na váze akorát ubírají. Kompenzace je s těmi léky v pořádku, vadí mi vlastně jen úbytek hmotnosti. Z 49 kg jsem po měsíci užívání na 46 kg a chuť k jídlu nemám, s lékařem jsem to konzultovala, ale jinou možnost mi nenabídl, s inzulínem by se bál hypoglykémií, ale kdyby dávky byly minimální, byla by tu ta možnost? Předem děkuji za odpověď.
věk: 19 let výška: 166 cm váha: 50 kg

Odpověď

Dobrý den, 

diabetes mellitus 1. typu vzniká působením autoimunitních mechanismů, jejichž vlivem dochází k zániku buněk produkujících inzulin a postupnému snížení (až vymizení) celkové sekrece inzulinu. U pacientů s LADA (late-onset autoimmune diabetes of adults) může diabetes mellitus 1. typu vzniknout ve vyšším věku a mít pomalý nástup. U těchto pacientů  někdy dochází nejprve k podezření na diagnózu DM 2. typu a jsou proto léčeni PAD (perorálními antidiabetiky = tabletami), ale většinou se po upřesnění diagnózy přechází alespoň na částečnou terapii inzulinem. Na diagnózu DM 1. typu ukazuje snížení sekrece inzulinu a většinou současná pozitivita některé ze specifických protilátek.

Terapie inzulinem vyžaduje u diabetiků 1. typu ke správnému nastavení dávek inzulinu poměrně časté kontroly glykémie glukometrem. Proto u pacientů s DM 1. typu na intenzifikovaném inzulinovém režimu (např. aplikace bazálního inzulinu 1-2x denně + prandiálních inzulinů před jídlem, aplikace inzulinovou pumpou…) pojišťovna dnes hradí např. senzory Freestyle Libre (26kusů na rok) nebo, pokud splňují určitá kritéria, monitoraci pomocí CGM.

Pokud jste v současnosti pouze na terapii metforminem, tak podle mne v tuto chvíli nárok na úhradu senzorů pojišťovnou nemáte. Senzory Freestyle Libre jsou již dostupné volně ke koupi i pro ostatní diabetiky, ale musí si je pacient hradit sám. Stran Vaší terapie a celkově typu Vašeho diabetu si bez Vašich podrobných výsledků a stavu kompenzace nedovolím moc radit. 

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

904 dotazů

  • Dotaz

    Je to v pořádku,?

    Martin

    Odpověď

    Milý Martine,

    poslal jste na naše stránky ofocený papír s několika laboratorními hodnotami. Nic o sobě neuvádíte, např. proč bylo vyšetření provedeno, tělesnou konzistenci, kolik vám je let apod.,

    jen stručně připisujete: „Je to v pořádku?“.

    Na to mám, s prominutím, dvojí odpověď:

    1. Hodnota glykémie je v pořádku. Máte mírně sníženou funkci ledvin, soudě podle mírně zvýšené hladiny kreatininu. Čili, je to celkem v pořádku, ale nikoliv úplně. Je potřeba zjistit, proč je hodnota glomerulární filtrace nižší.
    2. Není to v pořádku. Přece jenom jsme tady, abychom odpovídali na dotazy osob s diabetem, na které nenalézají snadno odpověď, nebo jim pořádně nerozuměli, když jim to jejich lékař vysvětloval. Předhodit kus papíru bez jakýchkoliv dalších údajů, abychom vám jej vyhodnotili, místo abyste se poradil se svým lékařem, který ví, proč vyšetření dělal a zná váš zdravotní stav, to v pořádku není.

    Poznámka redakce:

    U  zdravého člověka mají být hodnoty HbA1c mezi 28–40 mmol/mol.

    Pro diagnostiku diabetu doporučujeme nahlédnout zde https://www.cukrovka.cz/diagnostika 

    Pro komplexní pohled na hodnocení glykovaného hemoglobinu u pacientů s diabetem pak zde https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-cilove-hodnoty

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den vážení, chtěl bych se zeptat, má-li v dnešní době ještě nějaký význam monitorace Gly z kapil. krve používaná jako marker kompenzace při dispenzarizačních prohlídkách pac. s PDM a DM. Jsem nyní jako VPL na pracovišti, kde je to zvykem. Moc vám děkuji za info. Petr

    Odpověď

    Milý Petře,

    monitorace glykémií z kapilární krve u osob s prediabetem či diabetem má velký význam pro sledování vývoje onemocnění. Má to význam především pro pacienta samotného, protože vidí, jak mnoho a za jakých okolností se glykémie mění a může podle výsledků upravovat svoji dietu i léčbu tabletami nebo inzulínem. U osob intenzivně léčených inzulínem se stále více uplatňuje používání kontinuálních senzorů hladiny glukózy v podkoží. Tento způsob ale vyžaduje splnění preskripčních podmínek pro tyto senzory, což jsou zejména intenzifikovaná inzulínová léčba (3 a více dávek inzulínu či inzulínová pumpa), zaučení pacienta s motivace. Podmínkou je také skutečné sledování hodnot nejméně 10x denně. Tyto podmínky ale většiny pacientů s diabetem (převážně 2. typu) nesplňuje. Zde potom monitorování glykémií hraje velmi důležitou úlohu. Podle výsledků se řídí zejména pacient sám, ale je to také důležitá informace pro lékaře.

    Pro samotné stanovení diagnózy diabetu či pre-diabetu je již takovéto monitorování méně vhodné, zejména jedná-li se o jednorázové vyšetření. Pak je důležité mít „přesnou“ diagnózu stanovenou za standardních podmínek, a tou je vyšetření žilní krve v akreditované laboratoři, a to za standardních podmínek, např. ráno na lačno či při orálním glukózovém tolerančním testu na lačno a za 120 min. po podání glukózy. K přesnému stanovení, zda se např. jedná o poruchu glukózové tolerance při hodnotách blízko normě, nejsou osobní glukometry určené. Jejich přesnost nemusí být dostatečná a často se udává rozpětí až plus minus 1 mmol/l jako dostatečné.

    Je-li ale již diagnóza stanovena a nebo není-li přesné rozhodnutí nutné (např. lékař z domácích záznamů z glukometru jasně vidí, že jde o diabetes nebo že o diabetes nejde), není podle mého názoru nutné posílat krev do laboratoře. Lékař může poradit podle zaznamenaných výsledků, jen musí sám posoudit jejich věrohodnost. Pro samotného pacienta je důležité sledovat průběh onemocnění, tedy zda se stav zlepšuje či zhoršuje. Z klinického hlediska jsou rozdíly v hodnotách např. po jídle nad 11,1 mmol/l (zjevný diabetes) či třeba 10 mmol/l málo důležité.

    Kromě toho je vhodné sledovat také glykovaný hemoglobin, který ukáže, jak závažná je porucha z hlediska dlouhodobého.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, můj syn měl ráno ve 4 :00 hypoklikemii 2,7 dala jsem mu šťávu a ráno před snídaní v 8:00 měl patnáct dnes po obědě měl 2,7 před půl hodinou jsem syna zméřila a měl 4,9 kolik prosím vás kolik inzulínu mu mám píchnout Dekuji Hana

    Odpověď

    Milá Hano, je prakticky nemožné dát vám doporučení, pokud případ vašeho syna podrobněji neznám. Navíc nevím, zda demografické údaje se týkají syna (to by znamenalo, že je dospělý) anebo vás jako matky, což zas není příliš informativní.

    Je opravdu nezbytné poradit se s ošetřujícím lékařem, který to s vámi podrobně probere. U každé hypoglykémie je potřeba posoudit, proč k ní došlo a jak jí bylo možné zabránit. Kromě toho je nutné zjistit, zda se hypoglykémie opakují přibližné v podobných časových obdobích. Cílem totiž není jen „zaléčit“ aktuální hypoglykémii, ale především poučit se a předejít jejímu opakovaná ní, ať již úpravou dávek inzulínu nebo zařazením nějakého jídla či zvýšení dávky sacharidů v určité denní době.

    V každém případě je velmi přínosné užívat senzor glykémií, který syna a případně i vás může včas upozornit, že hypoglykémie hrozí, a to ještě v době, kdy jí lze zabránit. Nevím, zda váš syn senzor užívá, ale rozhodně by měl.

    Stává se velmi často, že po hypoglykémii dostane člověk velký hlad a spořádá více sacharidů, než by stačilo na úpravu glykémie. Většinou by stačilo jen malé množství sacharidů, např. 20 g v podobě sladkého nápoje. Když se vezme více, často následuje hyperglykémie. Tu se pak člověk snaží zkorigovat a může se tak dostat znovu do hypoglykémie a vše se opakuje dokola. Tomu je třeba předejít.

    Má-li syn tedy hypoglykémie častěji, je pravděpodobné upravit dávku inzulínu, která hypoglykémii předcházela. Pokud k tomu dochází brzy k ránu, asi je příliš vysoká dávka nočního inzulínu. To ale opravdu musíte bod po bodu probrat s vaším lékařem a teď opravdu nevím, zda s dětským diabetologem či diabetologem pro dospělé.

    Kromě toho je dobré si pro případ hypoglykémie připravit malou dávku rychle působících sacharidů, např. 200 ml džusu. Po vypití je třeba chvíli počkat, až se hodnoty upraví a teprve pokud k tomu opravdu nedochází ani po 20 minutách, tak přidat další.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, mam podezreni na inzulinovou rezistenci. Nechala sem si udelat testy. Vysledky posilam v priloze. Prosim muzete mi rici, jestli jsou vysledky v poradku? Nebo jestli je tam neco špatně? Dekuji J. 

    Odpověď

    dobrý den

    hladinu inzulínu nalačno i hladiny glykémie máte v normě. O inzulínovou resistenci ani o cukrovku se podle těchto testů nejedná

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Tresibu jsem omilem Pichla ráno místo večer

    Odpověď

    Nedělejte nic a pokračujte dále už správně. Tresiba působí velmi pomalu.

    Poznámka redakce:

    podobné dotazy 

    https://www.cukrovka.cz/poradna/nocni-inzulin-tresiba

    https://www.cukrovka.cz/poradna/omylem-pichnuty-nocni-inzulin-namisto-denniho

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!