Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

nervozita a cukrovka

Datum vložení dotazu: 03.01.2021

Ptá se: Honza

Dotaz

Dobrý den, mám DM1,6 let, rozešla se semnou dlouholetá pritelkyne, v rodině nám to dost hapruje, zda se mi ze blízcí přátele jsou dost odtaziti. vim o sobě ze jsem více nervózní než dříve , ani nemam ten smysl pro humor jak dříve. snažím se udržovat hladinu cukru v normalu, ale nálady jsou tak kolísavé ze bych se sebou kolikrát nevydržel ani ja. jsem porad jako na ziletkach a stačí mi velmi malo abych vybuchl jako rachejtle. rodina ani přátele nic o cukrovce nevedi, nečtou , neinformuji se o této problematice, a kdyz bouchnu jsem všem pro smich. začal jsem meditovat a byt sam v sobě více v klidu, ale nekdy i o samotě jsem z ničeho nic tak nastvanej ze mi jdou slzy do oci. poraďte mi prosim co mam delat, mam opravdu navstivit psychologa?nechci se stahovat do samoty, ale posledni dobou je mi tak dobre kdyz jsem sam se svým psem treba v přírodě i doma. nechci zkoncit sam,co mam delat? Honza

věk: 40 let výška: 178 cm váha: 75 kg

Odpověď

Milý Honzo,

váš dotaz je opravdu vhodný spíše pro psychologa než pro diabetologa. Dobré vyrovnání diabetu považuji za zásadní věc, ale vy žádný konkrétní problém týkající se diabetu neuvádíte. Diabetes 1. typu, to je trvalá starost, které si nedá pokoj skoro nikdy, ale časem si na ni člověk zvykne skoro jako na dýchání nebo udržování rovnováhy. Když by si člověk udělal výčet toho, co všechno musí neustále dělat a na co dávat pozor, a ještě k tomu ani když to všechno dělá a pozor si dává, tak  to stejně často nevyjde, mohl by se nad sebou klidně rozplakat.

Moje zkušenost je ale taková, že lidé s diabetem nejsou o nic méně šťastní než ostatní. Asi také proto, že jsou dlouhodobě zvyklí překonávat překážky a nad svými zdravotními problémy pláčou míň, než ti zdraví. Problémy se totiž vždycky najdou. I když mládí, zdraví a peníze jsou krásné věci, vůbec to neznamená, že by ke spokojenosti a klidu stačily. Člověk je v určité situaci, kterou si nemůže vybrat, a záleží na něm, co s tím dokáže udělat.

Když s dostanete do problémů, ostatní vás mohou pochopit, mohou vám pomáhat, mohou projevit lítost. Ale když s nimi chcete déle být, naříkání, sebelítost a očekávání přehnaných ohledů jim dříve nebo později půjde na nervy a budou se snažit se vám vyhýbat. Snad s výjimkou rodičů, kteří to mají většinou v sobě zakódované, že problémy svých dětí pociťují trochu jako svoji vinu a zodpovědnost. A naopak, když ostatní vidí, jak se se svou nemocí statně perete a myslíte při tom více na druhé než na sebe, tak je to potěší a vzbuzuje to úctu. To určitě platí i pro přítelkyni, protože vztah založený na soucitu nemůže moc fungovat.

Cukrovka je dnes naštěstí nemoc, se kterou lze celkem dobře žít, a to skoro po všech stránkách. Jenom musíte o sebe dostatečně dbát. Musíte se leccos naučit a správně to používat, využít možností, které dnes medicína nabízí. Potom vám diabetes 1. typu zabere denně tak 30 minut navíc. Je to možná dost, ale den je tak dlouhý, tolik se toho dá stihnout, když člověk chce a když není líný.

Myslím, že ani vy ve skrytu duše nechcete, aby „když bouchnete“, se nad vámi vaši blízcí soucitně sklonili a říkali si: „chudáček, on to má tak těžké, to musíme to jeho hulvátské chování trpělivě tolerovat a ve všem mu vyhovět“. Oni jistě vědí, že život s cukrovkou přináší potíže. Ale proč by měli znát podrobnosti o diabetu. Oni vás chtějí brát jako každého jiného. Jako člověka, který má svoje dobré a špatné vlastnosti, svoji povahu, svoji odvahu, svoji snahu. Jenom tak se jim můžete opravdově líbit. Jako každý jiný a ne jako „ten chudák s cukrovkou“. A vždyť to ani není pravda. Diabetici žádní chudáci nejsou!

To všechno ale neznamená, že na člověka nemohou padnout chmury, že je lítostivý a podrážděný. Ostatně dnešní doba „lock-downu“ tomu silně napomáhá. Myslím, že vyhledat dobrého psychologa by pro vás opravdu bylo vhodné. Mezi tím vám ale doporučuju, abyste si stanovil určitá svoje pravidla a ta se snažil dodržovat. Týká se to především samotného diabetu. Měl byste si pravidelně měřit glykémie nebo používat senzor. Měl byste sám posoudit, zda se dostatečně vyznáte v dietě a zda opravdu pečlivě volíte dávky sacharidů a k nim odpovídající množství inzulínu. A konečně, měl byste dodržovat určitou fyzickou aktivitu, která vás unaví a zbaví vás alespoň části chmurných myšlenek. Mohl byste např. pravidelně chodit běhat za každého počasí, a to alespoň na 30 minut, ale raději déle, byť třeba jen pomalu. Přinejmenším váš pes z toho bude mít radost, ale já jsem si jist, že vy určitě také. Ta pravidelnost, pocit, že překonáváte nějakou obtíž, vám pomůže. A pak se také zamyslete nad tím, zda problémy nemá také někdo kolem vás, komu byste mohl pomoci. Dělejte to, čeho byste se rád dočkal od druhých. Když to budete dělat upřímně, uvidíte, že zas brzy kolem sebe budete mít kamarády i kamarádku.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

957 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den potřebovala bych spiš trochu uklidnit. V pondělí jsem byla na krvi a mám zvýšené leukocity a bílkovinu v moči. Nic mi není jen jsem měla úraz nohy a mám ji stále ještě oteklou. A dost jsem ve stresu. Dnes jsem byla na odběrech znovu. V pondělí budu mít výsledky. Děkuji vám vřele za odpověď

    Odpověď

    Milá Moniko, vzhledem k tomu, že sama píšete, že vám nic není, tak vás snad mohu uklidnit. Ale jinak z vašeho opravdu stručného líčení nemohu nic usuzovat. Leukocyty mohou být zvýšené jen mírně, a to je docela běžná věc, ale také mohou být zvýšeny 10x i 100x, a to je už vážnější. A podobně je to i s bílkovinou v moči. Ta může být přítomna jen málo a přechodně, nebo jí tam může být moc, a zo už většinou něco znamená. Proto se omlouvám, ale při tak nepřesném dotazu nemohu moc odpovídat. Nejjednodušší bude poradit se o tom s lékařem, který dal ta vyšetření provést. Ten snad toho bude o vás vědět trochu víc.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hodnota 7,3 mmol z žilniho odběru je indikováno k nasazení tabletek?

    Odpověď

    Dobrý den,

    při nasazení léků na cukrovku se řídíme celkovým stavem pacienta, hladinou aktuální glykémie a také parametrem HbA1C (tzv dlouhý cukr) Toto číslo ukazuje průměrnou hodnotu glykémie cca za 3 měsíce zpětně. On totiž cukr v krvi kolísá a pokud budete mít 1x 7,3 a ostatní hodnoty v normálu, tak léky ještě potřebovat nebudete.

    Pokud je to ale opakovaně, tak již ano.

    Doporučuji Vám tedy zahájit dietu, snažit se hýbat a nechat si udělat kontrolní glykémii cca za 3-4 měsíce včetně HbA1C. Bude-li HbA1C nad 40 mmol/mol nebo glykémie nalačno opět nad 7,0 mmol/l, pak bych již zahájila léčbu léky. Ono totiž včasné zahájení léčby oddaluje zhoršení glykémií do dalších let.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,mám prediabetes, změnil jsem přístup,dal dolů 10kg váhy,sportuji a držím přísně stravu, pořídil jsem si glukometr za 8 týdnů jsem se dostal na čísla 4,9-5,8 na lačno.... nyní posledních 10 dnů opět zhoršení na lačno cukr mezi 6,4-7,7 přitom jsem stravu neporušil.Mohlo by to být vyšší z nějaké např.virozy? Děkuji za odpověď

    Odpověď

    Milý Martine, vlohu ke vzniku diabetu nesporně máte. Každé zdravotní zhoršení, na prvním místě nadváha, mohou poruchu zhoršovat, trvale či přechodně. Diabetes 2. typu je zpravidla postupující onemocnění, takže často může postačovat redukce hmotnosti, snížené množství kalorií a dostatečný pohyb, ale někdy se zejména vaše schopnost produkovat inzulín může přesto snižovat, takže můžete v budoucnu potřebovat léčbu, a nemusí to „být vaše vina“.

    Zatím to ale máte v pořádku. Vydržte tedy dodržovat ten nový režim a zatím nic dalšího nepodnikejte. Nyní je to celkem v pořádku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dory den,před každem oděru jsem šel na lačno i bez léku a nepit,a tentokrat jsem šel na oděr na cukr po druhé a řekli my že musim myt v sobě leky. Zdeněk

    Odpověď

    Milý Zdeňku, já úplně nerozumím vaší otázce, ale domnívám se, že se divíte, proč vám jednou před kontrolou u lékaře řekli, ať přijdete na lačno a před podáním léků, a podruhé naopak chtěli, abyste si před vyšetřením léky klidně vzal (a nepíšete, zda jste měl být také na lačno, nebo po jídle).

    Cílem léčby cukrovky je, abyste měl glykémie co nejvíce v pořádku, ať již na lačno či po jídle, ať již před léky či po lécích. Při běžných kontrolách je pro lékaře pouze důležité, aby věděl, zda jste už jedl či ještě nikoliv, či zda jste si již vzal léky. Takže obojí je možné, jenom musíte být s lékařem domluveni.

    Trochu jiná situace je, když lékař vyšetřuje nového pacienta a chce vědět, zda tento pacient má či nemá cukrovku. Někdy je to úplně jasné, třeba když zjistí glykémii 20 mmol/l, tak je naprosto jasné, že jde o diabetes, ať už je to na lačno či po jídle. Pokud je ale porucha malá, tak je nutné pacienta vyšetřit za tzv. standardních podmínek a to je: na lačno, případně před podáním léků na diabetes (ostatní léky, např. na krevní tlak, je možné ráno normálně užít). Pro hodnotu glykémie na lačno jsou totiž stanoveny normy, a ty jsou: na lačno nemá být hodnota vyšší než 5,6 mmol/l. Je-li hodnota mezi 5,7 a 7, tak může jít o poruchu glukózové tolerance, a je-li nad 7 mmol/l, jedná se již o diabetes. Takové vyšetření má být provedeno alespoň 2x.

    Někdy se také kontrolují jiné věci než jenom glykémie. Např. když lékař posuzuje hladinu cholesterolu v krvi, musí být pacient na lačno. Pokud je po snídani, zvláště když sní něco tučného, jako je třeba mléko, sýr, máslo, tak hladina krevních tuků v krvi rychle stoupá a lékaře to může zmást.

    Pokud tedy půjdete příště na kontrolu a lékař vás pozve na krevní odběr, tak se předem zeptejte, zda máte být na lačno a zda si máte vzít ráno svoje běžné léky. Pak si to poznamenejte do diáře, abyste na to nezapomněl.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je to už cukrovka?

    Odpověď

    Dobrý den,

    z této jedné hodnoty nelze jednoznačně říci, že máte diabetes mellitus (cukrovku). Pokud se jednalo o odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách bez jídla, za běžné noci -  nebyl jste v práci, nebyl jste nemocný....), tak by odběr měl být alespoň jednou zopakován. Pokud by se i podruhé potvrdila ranní lačná glykémie ≥ 7,0 mmol/l, tak už by se dalo říci, že se jedná o diabetes mellitus. Pokud by druhá glykémie vyšla méně než 7mmol/l, tak by jste měl být poslán na oGTT (https://www.cukrovka.cz/oralni-glukozovy-tolerancni-test-ogtt). Pokud se jednalo jen o odběr glukometrem (např. který má na měření rodinný příslušník), tak byste se měl domluvit s praktickým (obvodním) lékařem na odběru lačné glykémie ze žilní krve a dle výsledku by Vás měl případně poslat na oGTT.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!