Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Preco mi lekár odmieta predpisat ozempic

Datum vložení dotazu: 05.09.2023

Ptá se: Alica

Dotaz

Preco mi lekár nechce predpisat ozempic,?mam už 5brokov diabetes 2.a 80 kga cukor mi skáče,dakujem Alica
věk: 60 let výška: 163 cm váha: 80 kg

Odpověď

Milá Alice, takové dotazy dostáváme opakovaně a je už skoro zbytečné na ně znovu a znovu odpovídat. Nejlepší bude, když se podíváte do naší poradny a zvolíte heslo „Ozempic“. Objeví se vám řada dotazů velmi podobných tomu vašemu, a to již s odpověďmi.

Abych vás ale neodbyl úplně, zopakuji v současné době platné omezení pro úhradu léku:

„Semaglutid je hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.“

Je ovšem také potřeba, aby lékař, který vás zná, usoudil, že lék je pro vás vhodný. Např. lék nenahradí zjevnou nekázeň pacienta a v současné době není možné jej předpisovat osobám bez diabetu 2. typu, ani kdyby si jej chtěli sami hradit.

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

679 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, dnes mi byl diagnostikován diabetes typu 2 a předepsán inzulín Novomix 6 jednotek před snídaní a 6 před večeří. Denní hodnoty se mi pohybují mezi 7-12 mmol a dlouhodobý cukr vyšel 48 mmol. Na lačno mívám cca 7,8 mmol. Chtěla bych znát další názor, proč dle Vás lékař předepsal inzulín ačkoliv se jedná o 2. typ? Moc studií či názorů kromě negativních názorů jsem nenašla. Bojím se, že mi to přivodí více potíží, než užitku a váhám, zda nemám změnit lékaře. Více než rok dodržuji diabetickou dietu a cvičím, mám pouze problém se shozením posledních kg a bojím se, abych nezačala znovu nabírat na váze díky inzulínu. Děkuji Veronika.

    Odpověď

    Milá Veroniko,

    abych vám mohl lépe poradit, potřeboval bych znát více podrobností o průběhu vašeho diabetu.

    Je vám 28 let a nejste přímo obézní. Na druhé straně jste v posledních měsících zřejmě dost zhubla a dříve jste asi obézní byla.

    Diabetes 2. typu se v poslední době objevuje častěji i u mladších osob, ale obyčejně je spojen s výraznou obezitou. Tito lidé mají často nadprodukci vlastního inzulínu, který jim ale nepostačuje, a proto se objeví zvýšená glykémie. Zpravidla se u nich opravdu postupuje tak, že se doporučí výrazně zhubnout a hodně se hýbat a k tomu většinou jen tablety, nebo některé nové injekční přípravky, které ale nejsou inzulín, jenom podporují jeho funkci a dávají se zpravidla 1x týdně.

    Když ale vlastní sekrece inzulínu není dostatečná, používá se i u diabetu 2. typu někdy inzulín.

    Ve vašem případě existuje několik možností, které nedokážu jen tak od stolu odlišit:

    1. Jedná se opravdu o diabetes 2. typu, ale nefungují u vás dostatečně tablety a je zjevné, že vám váš vlastní inzulín nestačí. V tom případě váš lékař postupuje správně. Bude se snažit, abyste měla co nejmenší dávky inzulínu tak, abyste měla dobré glykémie, cítila se dobře a nepřibírala na váze. Tato možnost je nejpravděpodobnější.
    2. Teoreticky se může jednat o pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu, který vznikl u osoby s nadváhou. V tomto případě vám bude postupně, asi pomalu, ubývat sekrece inzulín a vy jej budete nutně potřebovat. V tomto případě lze očekávat, že potřeba inzulínu se bude časem zvyšovat. Diagnózu je možné potvrdit zjištěním autoprotilátek v krvi (anit-GAD, anti-IA2, anti-ZnT8). Pokud by to tak byla, připadalo by v úvahu i zařazení do některé klinické studie zaměřené na časné stádium tohoto typu diabetu, např.: https://www.cukrovka.cz/byl-u-vas-prave-zjisten-diabetes-1.-typu-nabizime-moznost-ucastnit-se-klinicke-studie  . Je ale dost možné, že váš lékař tato vyšetření provedl a byla negativní.
    3. Existují i jiné typy diabetu, z nichž některé jsou silně dědičné, takže onemocnění má více členů v rodině různého věku. Léčba se podovádí podle potřeby tak, aby glykémie byly v pořádku, tedy často i inzulínem. Přesná diagnostika je obtížná, protože je nutné provést molekulárně biologické potvrzení.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    U pera na 0,25 mg jsem ři prvních třech dávkách provedla vždy kontrolu průchodnosti jehly. Pokaždé se objevila kapička při nastavení čárky a pak jsem to stiknutím tlačítka nastavila na nulu. A nikdy nic nevystříklo. U poslední 4. dávky když stisknu tlačítko, tak z jehly vystříklo hodně roztoku. Pero se sice nastavilo na 0, ale vystříkl proud z jehly. Je to v pořádku? Nepřišla jsem tm o celou dávku? Sice jsem si pak pero nastavila na dávku 0,25 a píchla jsem si ji jako vždy, ale netuším, jestli se se mi vstříkl lék nebo jen roztok. Netuším, jestli je normální, že z jehly vystříklo tolik kapaliny. Pak jsem to jen pro kontrolu zkusila znovu (jednalo se o 4., tudíž poslední dávku, takže v peru už by měl být jen roztok), a zase znovu po stisknutí tlačítka a nastavení na 0 došlo k vytrysknutí velkého množství z jehly. Je to normální? Lenka

    Odpověď

    Milá Lenko, před použitím léku Ozempic je nutné prostudovat návod k použití a případně se ještě poradit s edukační sestrou, pokud vám není něco jasné. Jedná se o lék drahý a je zbytečně s ním doma experimentovat, jak se podává.

    V příbalovém letáku je jasně uvedeno a graficky znázorněno, jak se lék má podávat. U nového pera se před podáním první dávky provede test průchodnosti a to tak, že se na voliči dávky zvolí příslušný obrazec, který je v návodu zobrazen. Pak se zmačkne píst a pozoruje se objevení kapky roztoku. Pak se teprve navolí příslušná první dávka.

    Pero je určeno na podání celkem 4 dávek. Před druhou, třetí a čtvrtou dávkou se test již nedělá! Jestliže tedy znovu provádíte test, pero ukazuje špatně a dávkování je celé špatné. Při aplikaci léku se má píst pohybovat volně a plynule a ukazatel dávky se postupně vrátí na nulu a tam zůstane až do příští dávky. Pak navolíte dávku a test již neprovádíte.

    Pokud na pero nevidíte dostatečně, požádejte jinou osobu s dobrým zrakem o pomoc. Ale mohou se to naučit i nevidomí pacienti.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, co je podmínkou pro získání receptu na glukagen hypokit (injekce), jsem diabetik na inzulinu, žiji sama, nepříjemné stavy hypoglykemie jsem zažila a zatím jsem je zvládla sama. Nicméně mám v chytrých hodinkách pro případ pádu kontakt na sousedy, kteří by mi mohli v krajním případě aktivně pomoci s aplikací glukagenu hypokit. Na kontrole u diabetologa bych nerada vznášela dotaz o možnosti získání receptu, pokud nevím, komu může být předepsán. Děkuji Jana

    Odpověď

    Milá Jano, Glukagen hypokit obsahuje hormon glukagon přímo připravený k použití ve formě injekce do svalu (to pro ostatní naše čtenáře). Je určen pro případ hypoglykémie u blízké osoby a injekci může podávat neodborník, pokud je o důvodu a způsobu podání informován. Předepsat jej je možno každému pacientovi s diabetem, který je léčený inzulínem a mívá těžší až těžké hypoglykémie, které dobře nerozpoznává včas.

    Není určen pro podání samotným pacientem, protože ten, když je schopen si jej podat, tak je současně schopen vypít něco sladkého, což účinkuje mnohem lépe a není to drahé. Glukagon tak výrazný efekt nemá, ale pomůže, zejména u osob, které jsou v bezvědomí nebo blízko bezvědomí kvůli hypoglykémii a polykané jídlo či pití by mohly vdechnout.

    Předpis byste tedy dostat mohla (o tom, že žijete sama, není nutné mluvit, může se to stát i v práci, kde by vám poučení kolegové mohli pomoci. Glukagen hypokit po určité době exspiruje, takže může být nutné jej pak nahradit.

    Existuje také glukagon ve formě prášku do nosu (Basquimi). Působí velmi dobře. Balení je k jednomu použití, je velmi drahé (asi 3 000 Kč) a není hrazeno ze zdravotního pojištění.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Přibírá se po inzulínu tresiba. Petra

    Odpověď

    Milá Petro, odpovím vám nejprve z opačné strany:

    Při nedostatku inzulínu se hubne. Inzulín je anabolický hormon, to znamená, že podporuje růst, tvorbu svalstva a obecně také energetických zásob, jako jsou glykogen v játrech a tuková tkáň v celém těle. Je-li inzulínu opravdový nedostatek, člověk hubne, ztrácí energii a ubývá mu svalstvo. Protože je to také hlavní hormon pro udržování hladiny krevního cukru, stoupá glykémie a to někdy do takové míry, že se glukóza ztrácí močí, takže hubnutí se ještě více projeví.

    Pokud se chybějící inzulín nahradí injekčně, např. podáváním inzulínu Tresiba, stav se postupně upravuje, takže se upraví glykémie a také se obnoví anabolické procesy a člověk dohoní váhový úbytek, kterých díky chybění inzulínu vznikl.

    Když ale potom je již stav výživy v pořádku, může si člověk zvyšovat glykémii tím, že příliš mnoho jí, zejména sacharidů. Na zvýšenou glykémii si pak zvyšuje dávku inzulínu, nebo si v některých případech diabetu 2. typu inzulín nově nasazuje, ačkoliv ho ve skutečnosti má dostatek. Zvyšování dávek pak pochopitelně vede k tloustnutí, a to je asi to, na co se ptáte.

    Tedy, je-li inzulín podáván zbytečně nebo pokud člověk příliš jí a málo se pohybuje, potom se po inzulínu skutečně tloustne. Lékaři většinou pacientům s diabetem 2. typu a nadváhou nasazují inzulín teprve tehdy, když snaha utužit dietu a zvýšit tělesnou aktivitu selhává a navíc nedostatečně fungují jiné léky, které také glykémii snižují, ale nezvyšují produkci inzulínu v těle. Pokud glykémie stoupá, lékařům nezbývá nic jiného, než inzulín nasadit. A pacient potom dále hodně jí, přidává si k tomu inzulín a vesele tloustne. Tedy vesele jen do určité doby.

    A nyní moje odpověď: Inzulín by se měl podávat jen lidem, kterým jejich vlastní sekrece inzulínu selhává a inzulín chybí. Není to jen u diabetu 1. typu, ale také dost často u starších osob s diabetem 2. typu, kteří nemají nadváhu a prostě jim ubývá sekrece inzulínu. Podává-li se inzulín správně, netloustne se po něm. A to platí i pro Tresibu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Muž, 34let, 196cm, 92kg, DM2. Dobrý den, beru každý den večer 1000mg Glucophage XR. Držím se low-carb diety(cca 50g) ve 2 jídlech, kdy se má večeře odehrává okolo 4. odpolední. Můj dotaz je, jak optimalizovat účinek léku vzhledem k tomu, že jím v tuto hodinu? Je výhodnější jej pozřít s jídlem ve 4 odpoledne, nebo nalačno třeba v 9 večer? Jde mi především o ty ranní glykemie. Instrukce, večer s jídlem jsou pro mě tímto splnitelné vždy jen na 50%. Nepociťuji vedlejší účinky při aplikaci nalačno. Mockrát děkuji, Honza.

    Odpověď

    Vážený pane Jane, přeji dobrý den,

    mnohokrát děkuji za Váš dotaz, jsem vždy potěšen, když pacienti o své léčbě přemýšlejí, protože to přispívá ke zlepšení jejich zdravotního stavu. Metformin v lékové formě s prodlouženým/řízeným uvolňováním je možné užívat nalačno, během jídla i po jídle, oficiální doporučení výrobce je užívání po jídle. Užití nalačno může být u části pacientů vhodné, protože při podání nalačno dosahuje metformin v lékové formě XR nejvyšších koncentrací v krvi rychleji, průměrně za přibližně 5 hodin (s rozpětím 4-10 hodin), zatímco při podání po jídle (záleží na množství a tučnosti jídla) přibližně za 7 hodin (s rozpětím 5-12 hodin). Celková absorbce metforminu v této lékové formě je ale po jídle mírně vyšší. Merformin ve standardních lékových formách působí přibližně 6-8 hodin, v lékové formě s prodlouženým/řízeným uvolňováním je to významně déle než 12 hodin. Při užívání metforminu večer je smyslem jeho podávání především (vedle dalších mechanismů) zabránění syntézy nové glukózy z látek necukerné povahy a současně zabránení rozkladu glykogenu, což je "zásobárna" glukózy nacházející se v játrech. Při hladovění dochází jak ke zvýšení glukoneogeneze, tak i ke glykogenolýze. Podání mefrominu je proto racionální večer, proto prakticky nikdo v noci, když spí, nejí. Z mého pohledu farmakologa je optimální užívat metformin v lékové formě XR, tj. s prodlouženým/řízeným uvolňováním mezi 19-21 hodinou, v takovém případě by mělo být příznivé ovlivnění ranní glykémie největší. Pochopitelně ale díky tomu, že toto doporučení vychází z průměrných hodnot, nemusí nutně platit pro všechny pacienty. Pokud metformin dobře tolerujete nalačno, pak jej užívejte nalačno.

    Ještě si dovolím vysvětlit co vlastně je myšleno pojmem jídlo. Klinické studie, které se s "jídlem" provádějí, používají vlastně jen takovou malou svačinku, kdy jídlo tvoří 1 toast bez másla, šálek obilovin a sklenice mléka nebo jiného vhodného nápoje. Rozhodně jídlem není myšleno knedlo-vepřo-zelo. Proto kdyby jste si vzal k metforminu např. malý krajíček celozrnného chleba s plátkem šunky rozhodně by to nebylo na škodu, protože celkové množství metforminu, které by se vstřebalo (především díky zpomalené činnosti střev) by bylo vyšší. Nezapomeňte také zapít metforminu dostatečným množstvím tekutiny (1 dl), optimálně vody.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!