Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

prediabetes

Datum vložení dotazu: 13.03.2021

Ptá se: Richard

Dotaz

Dobrý den, touto cestou se na Vás obracím s velikou prosbou. Potřeboval bych, zda byste mi mohli poradit v situaci, ve které se nacházím poprvé. Jako každý člověk, musím chodit na pravidelné zdravotní prohlídky. Při té letošní, však na mne čekalo nemilé překvapení. Mým praktickým lékařem mi bylo sděleno, že se moje hodnoty cukru v krvi nacházejí nad hranicí tolerance, tedy v překladu pro mne, že by se u mne mohla začít rozvíjet cukrovka. To mne, nebudu lhát překvapilo a začal jsem si klást otázku, z jakého důvodu se tak děje a co pro to, abych se diabetikem nestal, mohu udělat. K hodnotě, která mi byla zjištěna uvádím, že se jedná o hodnotu 6,3, kdy toto je hodnota, která se nachází v tzv. šedém pásmu, tedy, to, že nejsem zcela v pořádku, ale ještě nejsem cukrovkář. Je mi zřejmé, že toto víte. Ohledně sebe mohu říci, že si o sobě nemyslím, že bych byl obézní, i když asi jako každý o sobě občas pochybuji. nejsem rovněž nijak vychrtlý, řekl bych, že mám na svoji výšku normální váhu, kdy při výšce 175 cm vážím 75-76 kilogramů. Rovněž se snažím, pokud to jde, pravidelně sportovat. Nejím téměř žádné sladké, kromě ovoce, jím vícekrát denně, žádné extra mastné, kořeněné, nebo fast food jídlo. Je pravdou, že mám moc rád uzeniny, ale ty mám tak jednou, maximálně dvakrát do týdne. Rovněž nekouřím a nepiji a i jinak si myslím, že žiji prakticky zdravě. V rodině jsem se ptal a cukrovkou u nás nikdo netrpí. Každopádně na základě výsledků mé zdravotní prohlídky, jsem se rozhodl pozměnit své stravovací návyky a jídelníček, a zkusit udělat něco pro to, abych se do kolonky diabetik nikdy nedostal. Protože však cukrovkou nikdo z naší rodiny netrpěl ani netrpí a ani v mém okolí nikoho takového neznám, tak nevím, jakým způsobem a kde bych měl vlastně začít. Z tohoto důvodu se tedy obracím na Vás a zasílám Vám tento email s prosbou, zda byste mi nemohli nějak poradit tedy poradit s jídelníčkem, nebo odkázat na nějakou konkrétní osobu, která by mi s tímto mohla pomoci, rovněž jako předat jiné rady a zkušenosti, které jistě, s počtem lidí, kterým jste pomohli, budou reálné a vyzkoušené. Slyšel jsem, že vysoký cukr může být i z dlouhodobějšího stresu, kterého mám nyní požehnaně, neboť moje práce i soukromí je již několik měsíců permanentně přetěžované. I když u koho, toto za současné situace není. Snažím se tedy odbourávat i tento nahromaděný stres za pomoci odborníka. Budu pevně věřit ve Vaši odpověď a moc se na ni těšit. Předem děkuji za pomoc a přeji Vám mnoho zdraví a lepší zítřky. S pozdravem Richard
věk: 34 let výška: 175 cm váha: 76 kg

Odpověď

Milý Richarde, napsal jste poměrně rozsáhlý dotaz, ale nepodíval jste se, co všechno na téma prediabetu bylo na našem webu už napsáno. Proto vám doporučuji, podívejte se na následující odkazy:

https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence

https://www.cukrovka.cz/prevence

https://www.cukrovka.cz/diagnostika

Kromě toho byste tam našel hodně našich odpovědí na podobné otázky, viz https://www.cukrovka.cz/poradna?search=prediabetes.

Po přečtení vaší zprávy nalézám vlastně jen jeden dotaz. Ptáte se, jakou byste měl dodržovat životosprávu a zejména jak byste se měl stravovat. Nejprve mi ale dovolte, abych se vyjádřil k té glykémii na lačno 6,3 mmol/l.

Správně jste si vyhledal, že normální hodnota glykémie má stanovenou horní hranici, a tou je 5,6 mmol/l. Hodnoty od 7 mmol/l již odpovídají diabetu, přičemž výsledky mezi těmito dvěma čísly se označují jako porušená glykémie na lačno, porušená glukózová tolerance, respektive prediabetes. Není to všechno úplně totéž, ale přibližně ano. Podrobnější klasifikace by vyžadovala další upřesnění, např. glukózový toleranční test. V každém případě ale jedna hodnota glykémie ke klasifikaci nestačí. Pokud vám tedy lékař zjistil hodnotu na lačno 6,3 mmol/l, měl by vás přinejmenším pozvat na minimálně jedno další vyšetření. Vyšetření by mělo být provedeno ráno po celonočním lačnění. Stanovení by mělo být provedeno v centrální laboratoři, tedy nikoliv pouze s použitím osobního glukometru. Glykémie je hodnota kolísavá a jedna hodnota nad 5,6 mmol/l ještě „zimu“ nedělá, bych odpověděl v paralele s vlaštovkami, kdy se říká, že jedna vlaštovka jaro nedělá.

Budete-li mít opakovaně zvýšenou hodnotu a budete-li hodně zvědavý, tak byste se měl objednat na orální glukózový toleranční test, abyste věděl přesněji, jak na tom stran metabolismu glukózy jste. Vypijete 75 g cukru v čaji a glykémie vám bude vyšetřena před podáním, za hodinu a za 120 minut.

Nyní odpovím na otázku, co byste měl dělat, pokud by se zvýšená glykémie mezi 5,7 a 6,9 mmol/l potvrdila.

  1. Skoro jistě by se jednalo o prediabetický stav směřující ke vzniku diabetu 2. typu. Nelze ale ve vašem mladém věku a s přihlédnutím k tomu, že nemáte nadváhu, že by se mohlo jednat také a první a zcela náhodný záchyt rozvíjejícího se jiného typu diabetu, zejména diabetu 1. typu. Toto onemocnění vzniká různě rychle, a pokud se vyvíjí velmi pomalu, může být prvním nálezem jen mírně zvýšená glykémie. Pro tento případ bude nutné glykémii v kratší době (třeba za 1 měsíc) zopakovat, a stejně tak, pokud by se u vás objevily nějaké obtíže, jako třeba časté močení a hubnutí.
  2. Jinak by ale mohlo jít o varovný nález, který odpovídá riziku, že se postupem času u vás může vyvinout diabetes 2. typu. Ten velmi často souvisí s obezitou, malou fyzickou aktivitou a nezdravým způsobem života. V tomto případě je důležité, abyste si udržoval stabilní přiměřenou tělesnou hmotnost, pravidelně – pokud možno každý den – se dostatečně pohyboval, nejlépe alespoň jednu hodinu denně. Jídlo byste měl mít kaloricky vyrovnané s dostatkem zeleniny a méně sladkého ovoce, s určitým omezením sacharidů (asi 200 g denně), s vynecháním nezdravých tučných jídel a omezením vysloveně sladkých jídle. Neměl byste také pít nápoje slazené cukrem. To všechno ale platí obecně i pro zdravé osoby a podle vašeho líčení se ani moc neliší od toho, co dosud děláte. Jen byste v tom měl pokračovat. Zejména pohyb a štíhlá linie jsou důležité faktory v prevenci diabetu 2. typu.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

919 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat . Na cukrovku se neléčím ale teď jsem si u babičky jen tak změřila cukr a měla jsem ani ne hodinu po jídle hodnotu 8,1. Je to ještě v normě nebo ne? Děkuju za odpověď

    Odpověď

    Milá Jano, ano, je to normální. Není to ale závazné rozhodnutí, zda náhodou nemáte poruchu glukózové tolerance či diabetes. K tomu je potřebné vyšetření za standardních podmínek v laboratoři. Orientačně lze ale říci, že u vás je vše v pořádku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    4x denně si aplikují inzulin+ 2x denně metformin 1000mg.

    Invalidní důchod mi ale nebyl vyplácené jelikoš jsem v posledních 10ti letech neměl odpracovano 5 let. Mezi tím jsem se odstěhoval do Německa a odhlásil pobyt v ČR . V Německu pracuji již 13 let z toho 6 let jsem pendloval. Mohu v ČR zažádat o nový výměr důchodu nebo musím opět zažádat o částečný důchod . Hlavně mě zajímá jestli mužů Zadat v ČR ??? Jan

    Odpověď

    Dobrý den Honzo,

    naši lékaři se zabývají především klinickými problémy ve vztahu k onemocnění diabetes mellitus. Nicméně podívejte se na následující odkazy, je tam mnoho užitečných informací a možná i kontaktů...

    https://www.cssz.cz/invalidni-duchody-podrobne

    https://www.cukrovka.cz/poradna/invalidni-duchod-a-diabetes

    https://www.pracomat.cz/poradna/odchod-do-duchodu/1181-cukrovka-invalidni-duchod.html

    https://sweetdiabeticday.cz/diabeticke-okenko/invalidni-duchod-u-diabetiku/

    s pozdravem

    vaše redakce

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, diabetes 2.typu mi byl diagnostikován z oGTT před 15 lety. Od té doby dlouhodobě dodržuji nízkosacharidovou stravu (denní příjem kolem 150g sacharidů) a celou dobu držím glykovaný hemoglobin mezi 37 -42. Poslední měsíce mám obavy, že dieta přestává stačit. Ranní glykemie se pohybují mezi 6 -8. Moje diabetoložka mi ještě nechce předepsat léky, protože glykovaný hemoglobin mám stále v normě. Sama bych také raději vydržela bez léků co nejdéle, ale nejsem si jista, jestli je to tak v pořádku. Na mnoha místech jsem četla, že antidiabetika se mají nasadit okamžitě po stanovení diagnozy, což u mě bylo před 15 lety. Cítím se dobře, zdravotní potíže nemám. Nadváhu jsem nikdy neměla, ale oba moji rodiče byli diabetici. Díky moc za odpověď, Jana

    Odpověď

    Milá Jano, jak všeobecně známo, existují 2 nejčastější typy diabetu: U diabetu 1. typu chybí inzulín, protože zanikají buňky, které jej tvoří. Inzulín je životně nezbytný, a tak se musí podávat injekčně. U diabetu typu 2 je ve hře více faktorů. Inzulín špatně účinkuje, ale po čase ho může být také nakonec skutečně málo. Takže léčby hlavně spočívá ve snaze, aby inzulín lépe fungoval a teprve když je ho opravdu málo, tak se někdy musí podávat injekčně.

    Ve vašem případě se zjevně jedná o náběh na diabetes 2. typu. Léčba opravdu spočívá hlavně v dietě a pohybu. Když pak glykémie navzdory tomu začíná stoupat, přidávají se léky. Pokud se ale stane, že inzulínu je nakonec málo, i v tomto případě se musí někdy podávat. U vás se postupovalo správně. Jste štíhlá, aktivní. Vaše výsledky jsou dobré, ale onemocnění (pokud se tomu tak dá říkat) vlivem nejspíše věku postoupilo a asi máte určitý nedostatek inzulínu. Pokud by docházelo ke zhoršení, např. by glykémie byly opakovaně ráno vyšší než 7, měla byste mít určitou léčbu. Pro začátek metformin, pak  by se mohl do kombinace přidat další lék. Nic složitého by to nebylo. Pokud by ale později i tak glykémie stoupaly, domníval bych se ve vašem případě, že máte nedostatek inzulínu. Mohla byste pak např. dostávat jednu denní injekci dlouze působícího inzulínu.

    Nyní ale není třeba nic podnikat, ale pokud by se to opravdu horšilo, začal bych s tím metforminem.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem praktcký doktor a vaše stránky rutinně využívám při péči o pacienty s diabetem. Když jsem si procházel , co vše jim zde mohu nabídnout, a není toho málo, narazil jsem na rozpor v tom, co píšete jako diagnostická kriteria po diabetes vy a co máme v doporučených postupech pro praktické lékaře. V postupech se píše (a všude přednáší), že diagnostická je glykemi ze žilní krve opakovaně vyšší než 7,0. Na vašich stránkách píšete: - glykemie nalačno při opakovaném měření v kapilární krvi je větší nebo rovna 7,0 mmol/l, nebo v žilní plazmě 7,8 mmo/l (nutno ověřit 2x). Rozumím něčemu špatně? Díky

    Odpověď

    Vážený pane doktore,

    kritéria pro stanovení diagnózy diabetu podle naměřené glykémie používaná v ČR jsou stanovena Českou diabetologickou společností a jsou stejná, jako současná kritéria platná v USA na základě doporučení ADA (Americké diabetologické společnosti). Jsou to, jak správně uvádíte:

    1. glykémie na lačno v krevní plazmě (získané ze žilní krve) rovná nebo větší než 7 mmol/l
    2. glykémie při orálním glukózovém tolerančním testu po podání 75 g glukózy za 2 hodiny po podání rovná nebo větší než 11,1 mmol/l.

    V kapilární krvi se glykémie většinou stanovuje pomocí osobních glukometrů. Ty poskytují jen orientační hodnoty a nejsou určené pro stanovení přesné  diagnózy diabetu. Jsou určené pro monitorování glykémie u osob s diabetem. V ambulanci praktického lékaře slouží jako screeningové vyšetření. Pochopitelně lékaře mohou snadno upozornit na to, že pacient má poruchu glukózové tolerance nebo diabetes, ale pro přesnou diagnostiku nejsou určené. V praxi není velký rozdíl mezi hodnotami např. 6,8 a 7,5 na lačno, obojí upozorní, že něco není v pořádku, zvláště při opakovaném měření a z toho může vyplynout doporučení od lékaře. Pro přesnou klasifikaci, např. v klinických studiích, to ovšem nestačí. Chceme-li přesnou (formální) diagnózu, je pacienta nutné pozvat na vyšetření z žilní krve na lačno a vzorek poslat do akreditované laboratoře.

    V plné kapilární krvi jsou hodnoty o něco nižší (v závislosti na hematokritu o 10 – 15%) než současně zjišťované v krevní plazmě z krve odebrané ze žíly. Rovněž v arteriální krvi jsou hodnoty zase asi o 10% vyšší vlivem arteriovenózního rozdílu. Důležité je vědět, že současné osobní glukometry jsou však zpravidla (ne vždy) již továrně upraveny tak, aby naměřená hodnota z kapilární krve odpovídala hodnotám v žilní plazmě. Zjistit, jestli tomu tak skutečně je, není u všech značek dostupných glukometrů snadné.

    V knize Praktická diabetologie (připravovaná nová edice), jejímž hlavním autorem je prof. Terezie Pelikánová, se doslova v tabulce uvádí:

    Screeningové vyšetření je pozitivní, pokud je:

    náhodná glykemie (stanovená kdykoli během dne a nezávisle na jídle) v plné kapilární krvi (stanovení na glukometru je možné) ≥ 7,0 mmol/l nebo v žilní plasmě ≥ 7,8 mmol/l

    nebo

    glykemie na lačno v žilní plasmě stanovená v laboratoři ≥ 5,6 mmol/l

    nebo

    HbA1c stanovený v laboratoři ≥ 39 mmol/mol

    Se screeningovým vyšetřením se můžeme spokojit (a uzavřít, že pacient se má chovat jako diabetik či nemusí), ale pokud chceme stanovit diagnózu přesně, je potřeba se řídit následující tabulkou (platí pro stanovení z žilní plazmy v laboratoři):

    Porucha glukózové homeostázy (kategorie zvýšeného rizika diabetu)

    a)            glykemie na lačno ≥ 5,6 mmol/l a ≤ 6,9 mmol/l (hraniční glykemie na lačno)

    b)           glykemie ve 120. minutě oGTT ≥ 7,8 mmol/l a ≤ 11, 0 mmol/l (porucha tolerance glukózy)

    c)            HbA1c ≥ 39 mmol/mol a ≤ 47 mmol/mol

    Diabetes mellitus

    Diagnózu můžeme potvrdit na základě jednoho z rovnocenných diagnostických kritérií. Pro diabetes svědčí:

    a)            přítomnost klasických příznaků cukrovky + náhodná glykemie ≥ 11,1 mmol/l

    b)           glykemie na lačno ≥ 7,0 mmol/l

    Jak jsem sám zjistil, vysvětlení se pěkně zamotává. Doporučuji tedy držet se toho, že pomocí glukometru v kapilární krvi lze dobře provádět screening, se kterým se buď spokojíme (diagnóza se nám zdá jasná), nebo nespokojíme a potom musíme provést stanovení z odběru ze žíly a v laboratoři, často opakovaně nebo v kombinaci s jinými kritérii. Uvedené tabulky berte prosím jako platné, jejich smysl a správnost jsem ověřil u prof. Pelikánové. Zároveň děkujeme za upozornění na nejasnosti na našich stránkách, které upravíme.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, prosím ,mám intoleranciu na laktózu a po ročnom užívaní gliclazidu mám veľké zdravotné problémy, mimo normy červené, biele krvinky, fialové prsty, tŕpnutie oboch rúk, anémiu.......Už rok chodím po vyšetreniach a nič závažné sa nenašlo, crp po preliečení kleslo na 16, ruky sú stále drevené hlavne ráno po spánku.Prosím, mohol zápal v tele spustiť gliclazide keď mám intoleranciu na laktózu? Ďakujem pekne a pozdravujem Vás. Mária

    Odpověď

    Milá Mária,

    je velmi nepravděpodobné, že by vám právě gliclazid působil uvedené obtíže. Potřebujete interní vyšetření a pátrat, zda nemáte kromě diabetu nějaké další onemocnění. Je také nutné dbát o dobré vyrovnání diabetu. O tom nic nepíšete.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!