Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Příliš vysoká glykemie při inzulínu fiasp

Datum vložení dotazu: 27.12.2023

Ptá se: Renata

Dotaz

Prosím o radu ,syn DM 1 od rána glykemie přez 20 ,4 - 6 j.pri jídle glykemie stojí ,při svačině v 16.30 8j fiasp glykemie stoupla na H .drží se už 2 hodiny ,přitom má 4j tresiba na 24 hodin ,syn je Down syndrom 34 let ,83 kg ,156 výška,, je to nízká hladina inzulínu nebo může mít obrácený efekt,čím víc píchnu tím vyšší je glykemie.dekuji
věk: 54 let

Odpověď

Milá Renato, o mnoho lépe se odpovídá na otázku, pokud je známo více podrobností. Já o vašem synovi vím jen to, že mu je 34 let, má mírnou obezitu a aplikuje si inzulín. Mohu tedy odpovědět spíše obecně, než udělit přesnější doporučení. 

Nejprve k vašemu dotazu, zda nemůže vyšší dávka inzulínu působit opačně, tedy nikoliv snižovat nýbrž naopak zvyšovat glykémii. Inzulín glykémii pouze snižuje. Nebude to váš případ, ale může se stát, že vlivem příliš velké dávky inzulínu vznikne hypoglykémie, kterou pacient koriguje zvýšeným příjmem jídla. Hypoglykémie zvyšuje chuť k jídlu a pokud rychle neustoupí, lidé často snědí příliš mnoho sacharidů a potom mají naopak glykémii vysokou. Tomu napomáhá také přirozená obrana těla proti hypoglykémii tím, že se zvolňují hormony, které glykémii zvyšují. To ale podle vašeho popisu nebude případ vašeho syna.

U Downova syndromu je obecně zvýšený výskyt diabetu, a to jak 1. tak 2. typu. Oba typy se vyskytují asi 3x častěji než u ostatní populace. Diabetes 2. typu, který bývá spjat s obezitou a vyšším věkem, vzniká u osob s Downovým syndromem často dříve, někdy již v období dospívání.

Podle toho, co uvádíte, je dávkování inzulínu u vašeho syna velmi nízké. Domnívám se tedy, že jde spíše o diabetes 2. typu, který je provázen zejména sníženou citlivostí na inzulín. Citlivost na působení inzulínu se může různě měnit např. v průběhu nějaké nemoci nebo při malé fyzické aktivitě. Zvláště nebezpečným obdobím jsou vánoční svátky, kdy většina lidí více jí. Kromě zvýšených porcí lidé jedí vysloveně nevhodné cukroví, které obsahuje hodně sacharidů, a to i když se jedná o tzv. pečivo pro diabetiky, tedy s menším množstvím volného cukru nebo jen s umělými sladidly. I tak je v něm hodně sacharidů. Hodně bych si vsadil na tuto variantu u vašeho syna. Lékem je zde zejména dieta, to znamená vynechání sacharidů v jídla do doby, než glykémie poklesne k normě.

Nevím, jak dlouho diabetes u vašeho syna již trvá a jaké máte s jeho léčbou zkušenosti. Pravděpodobně bude nutné zvýšit celkovou dávku. Tresiba 4 j. denně je opravdu velmi nízká dávka. Zatím byste ji mohla zvýšit třeba na 10 j., ale počítejte s tím, že Tresiba působí skoro 2 dny a efekt se proto objeví až za několik dnů, asi za 5 dnů, kdy se jeho hladina v krvi ustálí. Fiasp naopak působí rychle. Pokud je ale glykémie vysoká, nemusí 6 j. stačit, případně je nutné dávku opakovat. Je ale nutné mít s tím určité zkušenosti, abyste náhodou nevyvolala hypoglykémii, případně abyste ji včas zachytila. Rozhodně bych zatím "opravnou" dávku Fiaspu nedával na noc před spaním. Jinak ale je nutné dohlédnout na množství sacharidů a podpořit tělesný pohyb. Až se glykémie upraví, pokračoval bych již pravidelnými dávkami, případně je jen lehce zvýšil. Vyšší dávka Tresiby ale si bude vhodná dlouhodobě.

Přeju vám klidný zbytek vánoc. Asi byste je měla klidnější, kdybyste prováděli častější měření glykémií a do budoucna si pořídili senzor glykémií, který měří kontinuálně. Myslím, že i váš syn by se s tím naučil zacházet a pomohlo by mu to.

 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

749 dotazů

  • Dotaz

    Dobry den,už asi 1 rok mám hodnoty 6,8 cukr z krve na lacno,dnes při měřeni glukometrem po snědeni nožky parku naměřeno z kapky krve 7,8 ,pani doktorka z interny mi řekla,že mi prášky zatím nedá,pan doktor mi dnes dal 500 mg stadamet ,tak nevím jestli ho brát,beru na tlak ,cholestero,ezoletu ,začala jsem držet dietu a chuze 4 km přes den děkuji za odpoved

    Odpověď

    Milá Lenko, dieta spolu se zvýšeným pohybem jsou určitě nejlepším řešením. Stadamet je ale rovněž vhodný a není moc důvodů, proč jej neužívat. Zatím jste dostala velmi nízkou dávku, ale pomoci může.

    Zda budou vhodná ještě další opatření, by pomohla rozhodnout znalost i vašich hodnot glykémie po jídle (určitě za 2 hod. by glykémie neměla být nad 10 mmol/l) a hodnota glykovaného hemoglobinu – což, jak známo je ukazatel dlouhodobý a nezáleží na tom, kolik byste před odběrem snědla nožiček párků.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mohu koupit ozempic bez receptu?

    Odpověď

    Bez receptu Ozempic koupit nelze.

    Doporučení redakce:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Zajímalo by mne, jaký lék zvolit v případě léčby obezity ? Jestli Saxendu nebo Mounjaro či Rybelsus ? Cukrovku nemám, ale dnes jsem byla u obezitologa a byla mi navrhnuta léčba z důvodu obezity 1. stupně. Jaké jsou mezi zmíněnými léky rozdíly a který je nejvhodnější ? Předem velmi děkuji. Kamila

    Odpověď

    Vážená paní Kamilo, přeji dobrý den,

    kladete dobrou otázku, která jistě napadá mnoho dalších osob, které se rozhodly udělat krok správným směrem a snížit si zdravotní rizika plynoucí z nadváhy. Důvodem o otázky, které kladete, je patrně velké množství informací ve veřejném prostoru, ve kterých je mnohdy obtížné se orientovat. Navíc všechny tři léky (Saxenda, Mounjaro a Rybelsus) působí na regulaci chuti k jídlu, ale liší se mechanismem účinku, účinností i způsobem podávání.

    1) Jaké jsou rozdíly mezi těmito léky?

    Lék

    Účinná látka

    Mechanismus účinku

    Podávání

    Průměrný úbytek hmotnosti

    Saxenda

    liraglutid

    agonista GLP-1 (zpomaluje vyprazdňování žaludku, snižuje chuť k jídlu)

    denní injekce

    5–10 %

    Mounjaro

    tirzepatid

    agonista GLP-1 a GIP (dvojí účinek na regulaci chuti k jídlu a metabolismu)

    týdenní injekce

    15–22 %

    Rybelsus

    semaglutid

    agonista GLP-1 (podobný jako Saxenda, ale v tabletách)

    denní tableta

    10–15 %


    2) Který lék je nejvhodnější?

    Při požadavku na co největší úbytek tělesné hmotnosti:
    Mounjaro (tirzepatid) je nejúčinnější, protože působí na dva receptory (GLP-1 a GIP). Má ale vyšší cenu a může mít více vedlejších účinků.

    Při preferenci tablet místo injekcí:
    Rybelsus (semaglutid) je jediná možná volba, protože je to jediný perorální lék v této skupině. Je méně účinný než Mounjaro, ale působí pravděpodobně lépe než Saxenda.

    Při preferenci osvědčeného léku, pokud nevadí denní aplikace injekce:
    Saxenda (liraglutid) je nejdéle používaný a má stabilní účinnost, ale vyžaduje každodenní injekční aplikaci.

    3) Na co si dát pozor?

    Všechny tyto léky mohou mít vedlejší účinky, nejčastěji nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpu. Nejsou vhodné pro lidi s anamnézou karcinomu štítné žlázy nebo závažnými poruchami trávení.

    4) Moje doporučení:

    Pokud nevadí injekce jednou týdně a při požadavku na nejlepší (nejvyšší) účinnost, zvolil bych Mounjaro. Při preferenci tablety místo injekce, pak bych doporučil Rybelsus. Při preferenci nejdéle v klinické praxi používaného (a tím i osvědčeného) léku, který má ale o málo mírnější účinnost, pak bych volil lék Saxenda.

    Nikdy si tyto léky neordinujte sama, je vždy na posouzení lékaře, zda je jejich podávání pro Vás vhodné (což je i Váš případ). Léky vždy používejte pokud jsou vydány v lékárně, nejvíce padělků těchto léků se objevuje na internetu. Mějte na paměti, že tyto léky mohou poskytovat lékové interakce s jinými souběžně užívanými léky, důvodem je jejich vliv na zpomalení činnosti žaludku a tenkého střeva, což se např. projevuje snížením vstřebávání paracetamolu a jeho o něco slabším účinkem.

    S přátelským pozdravem

    Doporučení redakce:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně postupně klíčová slova Ozempic, Saxenda a Mounjaro, naleznete spoustu zajímavých dotazů na tyto přípravky a mnoho dalších užitečných odpovědí.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mohu nahradit Lantus , který došel za Lyumjev, ktery na cukrovku užívá maminka?

    Odpověď

    Milý Zdeňku, absolutně nikoliv.

    Lantus je středně dlouze až dlouze působící inzulín. Maximum účinku má asi za 4 hod. a působí celkově 18 – 24 hod. Používá se jako tzv. bazální inzulín, zajišťující kontinuální hladinu inzulínu v krvi.

    Lyumjev tzv. velmi rychle působící inzulín, jehož akce začíná asi za 20 min. a trvá 2 – 3 hod. a slabě doznívá ještě asi hodinu.

    Okamžitě si opatřete svůj inzulín.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, čerstvě mi byla diagnostikována cukrovka, cukr 7,6. PL mi předepsala Siofor Prolong - 1 tbl denně. Až doužívám toto první balení, je možná výměna - předepsání jiného léčivého přípravku, a to přípravku Saxenda? Může tento LP předepsat PL? Jaké musí diabetik splňovat podmínky pro předepsání tohoto LP? Děkuji.

    Odpověď

    Milá Sylvie, bohužel o sobě nic neuvádíte, tak nemohou posoudit, do jaké míry mohou být různé léky pro vás vhodné. Lék Siofor je obecně vhodný pro převážnou většinu osob s diabetem 2. typu. K němu se pak mohou přidávat další léčiva, např. i tzv. analoga GLP-1, ke kterým patří i Saxenda.

    Saxenda je lék, který se předepisuje především pro usnadnění hubnutí při redukční dietě. V ČR jej může předepsat každý lékař, ale pacienti si jej vždy musejí sami plně hradit. Cena se pohybuje kolem asi 2 400 Kč za měsíc léčby.

    Existují i jiné podobné léky, které při splnění preskripčních omezení mohou být i plně hrazeny. Zpravidla se doplňují k dalším lékům, jako např. zmíněný Siofor. Důvodem nasazení musí být nedostatečně vyrovnaný diabetes při správně dodržované dietě.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!