Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
přístroj na měření glukózy a aplikaci správné dávky inzulinu
Datum vložení dotazu: 07.03.2019
Ptá se: Pavlína
Dotaz
Odpověď
Dobrý den, pokud se opravdu jedná o diabetes mellitus tzv. typ LADA, což je vlastně Diabetes mellitus 1.typu objevující se ve vyšším věku, tak Váš manžel opravdu skončí na terapii inzulinem.
V dnešní době kromě možnosti aplikace inzulinu inzulinovými pery, existuje i možnost využití inzulinové pumpy.
Jak pumpa funguje:
Lidské tělo během celého dne produkuje malou bazální dávku inzulinu. Při jídlech se sacharidy začne tělo (přesněji beta-buňky slinivky) tvořit a rychle uvolňovat zvýšené množství inzulinu, aby se vypořádalo s rychlým přísunem glukózy do krve. Inzulinová pumpa po celý den průběžně podává malou dávku inzulinu, která napodobuje přirozenou bazální produkci. Při jídlech pak pacient dle plánovaného množství přijatých sacharidů a aktuální glykémie před jídlem nastaví kolik bude podáno bolusově (naráz) k pokrytí vzestupu glykémie po jídle. Tento systém se výrazně neliší od podávání inzulinovými pery. Jednou z výhod pumpy je však možnost nastavení rychlosti podávání bazálu pro různé časové úseky během dne, protože ani přirozená produkce inzulinu v těle není vždy během dne stejná. Dalším pozitivem je, že se diabetik nemusí opakovaně píchat do podkoží.
Pumpa je systém pro aplikaci inzulinu. V současné době lze některé pumpy propojit se CGM (kontinuální monitorací glukózy). CGM snímá 24 hodin denně hladinu glukózy v intersticiální (mezibuněčné) tekutině. Umí, při správném nastavení alarmů, upozornit na nebezpečné hladiny glykémie, případně na prudký vzestup nebo pokles glykémie. Při výše zmiňovaném propojení s některými inzulinovými pumpami má tento spojený systém schopnost při předpokládaném vývoji do hypoglykémie sám zastavit bazální aplikaci inzulinu. Po opětovném nárůstu glykémie se pak aplikace zase sama obnoví. Ke konci roku by se na českém trhu měla objevit nová pumpa, která by měla umět při nárůstu glykémie (zaznamenaném pomocí CGM) dokonce zvýšit výdej bazálního inzulinu.
I s dalším technickým vývojem je ale nutná aplikace bolusů zadávaná pacientem (I při využití bolusových kalkulátorů = systému pro výpočet dávky bolusu, musí diabetik zadávat kolik sacharidů bude jíst). Bolusy k jídlu musí být podávány včas, pacient na ně nesmí zapomínat. Současně musí umět s pumpou pracovat, aby mělo její použití vůbec význam. Pacient by samozřejmě měl dodržovat určitá režimová opatření. Proto se bojím, že i přes veškerý technický vývoj se bez spolupráce diabetika s léčbou nikam nedostaneme.
Předpis inzulinové pumpy a CGM podléhá schválení revizním lékařem a jsou stanovena přesná kritéria, kdy oba systému mohou být předepsány - viz Úhradový katalog VZP, str. 53-58. Inzulinové pumpy se ještě dále dělí do kategorií, podle funkcí, které zvládají. Zásadní indikační kritérium u všech pump je, že pacient musí být spolupracující a motivovaný. Terapi pomocí pumpy je volena (vynecháme-li těhotné a pac. po transplantaci) až po selhání terapie intenzifikovaným inzulinovým režimem při podávání inzulinovými pery. Jelikož úhrada pojišťovnou je většinou dána procentuálně, liší se doplatek pacientem dle CGM nebo pumpy, kterou spolu s diabetologem zvolí. Kdybych se měla rozepsat o jednotlivých typech bojím se, že by to vydalo na několik stran.
Jak vidíte systémy se vyvíjí stále kupředu, ale dokonalý stroj, který by dělal vše za diabetika bohužel na trhu stále ještě není :)
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"
82 dotazů
-
Neinvazivny Glukomer
(03.03.2025)
Dotaz
Na internete koluje reklma -ponuka "Neinvazivneho Glukomera Siemens na monitorovanie stavu glukozy v krvy cena 55 E Objednal so a poslali mi"PULSE Oximeter " reklamacia nebola uspešna ,určite naletelo na podvodnu reklamu tisice dibetikov ,prosim ,či je vôbec na trhu tento glukomer a kde sa da normlne bez podvodu kupiť ,prosim o odpoved DakujemOdpověď
Dobrý den,
o neinvazivních glukometrech/hodinkách měřících glykémii... se diskutuje letitě a provádějí se různé studie.
Nevím o tom, že by byl v ČR volně dostupný nějaký neinvazivní glukometr, který by měl studiemi prokázané rovnocené výsledky jako jiné typy schválené monitorace hladin glukózy. Ale přiznávám, že nevím vše a mohlo mi něco uniknout.
Předpokládám ale, že narážíte na internetu nabízenou technologii vypadající jako oxymetr - často od firmy Siemens. Na stránkách Siemens Healthineers (https://www.siemens-healthineers.com/cz/news/pozor-na-podvodne-reklamy) se již vyskytuje upozornění na klamavou reklamu. Bohužel i v diskuzích na internetu jsou zmiňovány případy tohoto podvodu a nejste rozhodně sám, kdo tento výrobek zakoupil.
-
Mobilní aplikace
(24.02.2025)
Dotaz
Dobrý den,existuje mobilní aplikace,do které bych zadala aktuální glykemii a množství sacharidů,které sním a aplikace vypočítává kolik jednotek inzulinu bych si měla píchnout? Děkuji za odpověďOdpověď
Dobrý den,
takové aplikace určitě jsou.
Je potřeba kromě glykémie a počtu sacharidů do nich zadat ještě
insulin-sacharidový poměr,
citlivost na inzulin
a cílovou glykémii.Tyto tři zmíněné věci Vám může pomoci spočítat/nastavit Váš diabetolog, liší se trochu u každého jedince. Jsou ale nezbytné, aby aplikace mohla počítat. Tyto hodnoty se nastavují do aplikace " napevno" - nemusíte je pokaždé zadávat. Je ale možné je v průběhu času měnit - např. když nastavení přesně nesedí, nebo se potřeba změní v průběhu času. Insulin-sacharidový poměr říká kolik 1j inzulinu u Vás pokryje sacharidů. U někoho 1j stačí na 12g, u někoho pokryje sotva 5g. Citlivost inzulinu znamená o kolik 1j inzulinu navíc sníží Vaši glykémii. Například, pokud si dopíchnete čistě na vysokou glykémii o kolik by šla hodnota cukru dolu při jedné jednotce. Cílová glykémie je, na jakou glykémii chcete přibližně mířit.
Z hlavy mě teď napadl např. mySugr, nebo kalkulátor v aplikaci mylife (sice je prvotně určena pro pumpy, ale dá se použít jen kalkulátor v ní), určitě je ale možné najít více možností na internetu - většinou je to značeno jako bolusový kalkulátor.
-
Mám cukrovku typu 2 - mám nárok na senzor Freestyle Libre 2 ?
(06.02.2025)
Dotaz
jsem na insulinie 3 až 4 X denně, mám nemocné srdce jsem rykzykovy pacjent, a mam defibratolacni ICD 2 Ddio
jsem kardiak na insulinie mám nárok na senzor libre2, děkuji
Odpověď
Dobrý den,
bohužel nesplňujete současnou indikaci pojišťoven na úhradu Freestyle Libre - kde je hlavní požadavek diabetes prvního typu. Projednává se možnost rozšíření i na úhradu u pacientů s jinými typy diabetu na inzulinu několikrát denně, ale zatím schválení neproběhlo.
Pokud máte velké kolísání glykémií, musíte opakovaně upravovat dávky inzulinu před jídly, máte častější hypoglykémie..., je možnost poslat žádost k reviznímu lékaři (na pojišťovnu) o schválení senzorů na výjimku. Zde u mých žádostí většinou neprocházely senzory Freestyle Libre, ale u několika pacientů (kde byl jasný a logický důvod potřeby monitorace glykémií) mi byly schváleny senzory z kategorie CGM. Je potřeba probrat případnou žádost o schválení CGM s Vaším ošetřujícím diabetologem, který by měl vyhodnotit, jak tyto senzory potřebujete a jaký by měly přínos, následně vystavuje i případnou žádost. Základní podmínkou je i předchozí spolupráce pacienta - pravidelné návštěvy v ambulanci, pravidelné kontroly glykémií glukometrem. Revizní lékař samozřejmě žádost nemusí schválit, ale zkusit je to možné.
-
glukometr Siemens
(27.01.2025)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na glukometr společnosti Siemens, přikládám obrázek v souboru a zajímá mě, zda to není podvod. Děkuji za odpověď HanaOdpověď
Milá Hano, pokud jde o tuto reklamu:
tak jde opravdu o podvod. Přikládám k tomu svůj odkaz.
https://www.siemens-healthineers.com/cz/news/pozor-na-podvodne-reklamy
-
Stav po hypogl.bezvědomí
(24.01.2025)
Dotaz
Dobrý den, 20.1.25 v 11.30 jsem měl glyk.pouze 4.1 proto jsem dal Actrapid po jidle 4 jedn. Určeny harmonogram od lékaře u Actrapidu 6jedn do 10 glyk.pak vždy po 1 jednotce na 2,5 glykemie.Insulatart rovněž tak.v 15.30 jssm měl glykemii 17.8 proto jsem píchl Actrapid 6 jedn.glukoza měřena čipem Freestyle 2 a snědl jsem400g polévk.zeleniny po 17.35 při cestě pěši cca1.5km domů jsem upadl do hypogl.bezvědomí z něhož mne probrali v RZT.stabilisovali na urg.přijmu a propustili s poučenim Actrapid do 10 glyk. 4 jedn.pak dle výše glyk.připíchávat po 2 h..Nočni Insulatard také tak.Od té chvile má stale vysokou glyk.okolo 18 .praktic.Dr.mi dal neschopenku neb jsem zmatený malátny spavý mám i sleby otřes mozku.Při měřeni glyk.mám velke rozpory ve výsledcich napr.čtečka Free ukazuje 2.9glyke.aplikace v mobilu Free 3.6 glyk.glukometr Wellion calla č1 10.9 glykemie ve stejný čas jako rozdilné výsledky z čipu a z téže kapky krve mi druhy glukometr ukazuje 6.8 glyk.včera jsem byl na Diabetologii tam jsme vše prozkoušeli.výsledky jse lišily o dost jen můj glukometr č1 totožny typ má i dr.se shodovaly.na 15.3glykemie. V 16.30 když ve 12.30.jsem měl glyk 18 Actrapid 4jedn. a ve 15.30glyk.17.5 s podánim 2 jedn.Actrapid.po 20 min od měřeni u lékare jsem šel pěšky domů cca 1.5km pozvolna ve 3/4cesty jsem cítil hypo.čtečka Libre mi ukazala glyk.3.9 a doma glukometr 10.9 glyk ač jsem citil hypogl. Můžete poradit prosim co dal Lékař dnes neni v ordinaci,kdyz jsem doma v klidu tak glykemka je vysoko včerejši cesta k lékaři a zpět byla prvni cestou od propuštěni po stabilizaci na urgentu nevim kterým výsledkům věřit a jak postupovat dal.s dikem PetrOdpověď
Milý Petře, osobní glukometry měřící hladinu glukózy z kapky krve zpravidla měří dobře, i když také mohou mít určitou "povolenou" odchylku. Třeba když ukazují hodnotu 3,6 mmol/l, byla by v laboratoři zjištěná hodnota ještě přípustná asi 3 až 4,2 mmol/l. Chyba může nastat, jen pokud by proužky byly zkažené, což se v záruční době málokdy stane. Přesnost lze také ověřit testovacím roztokem, který lze zakoupit ke konkrétnímu glukometru v lékárně.
Rovněž senzory zpravidla ukazují dostatečně přesně, i když ne tak, jako glukometry. Ukazují ale navíc trendy, a ty jsou důležité. Klesající hodnoty ukazují na možnost hypoglykémie v blízkém čase. Senzor může ukazovat špatně, když je smolně zaveden, ale to pak měří špatně celou dobu. Porovnání s glukometrem se má dělat v obě, kdy je glykémie stabilní alespoň 30 minut, protože hodnoty ze senzoru mohou být o trochu opožděné. Takže při vznikající hypoglykémii může být na senzoru ještě normální hodnota, ale z krve zjistíte hodnotu už nízkou.
Vy uvádíte dávky inzulínu Actrapid poměrně nízké, ale neudáváte dávku bazálního inzulínu. Je klidně možné, že hypoglykémie u vás vzniká právě díky příliš vysoké dávce. K hypoglykémii pak dochází zejména na lačno nebo při delší fyzické zátěži, což pro vás může být i procházka.
Navrhuji, abyste před každou vycházkou včas zkontroloval senzor, a to ne jen aktuální hodnotu, ale také směr šipky. Pokud je hodnota po 7 nebo dokonce klesá, tak byste před odchodem měl něco sníst, např. 60 g chleba, nějaké ovoce či podobně. Rozhodně také vývoj glykémie na senzoru dále sledujte a rozhodně zabraňte poklesu pod 4. Reagujte tedy již při hodnotě 5,5 nebo při klesající šipce.
Ohledně přesnosti vám doporučuji pokračovat se senzorem. Jen si po jeho zavedení výsledky zkontrolujte pomocí glukometru, ale jen v době, kdy je hodnota na senzoru stabilní, to jest přibližně rovná čára. Potom mu ale už věřte a sledujte jej v častějších intervalech.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!