Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

prosba o radu ke své medikaci

Datum vložení dotazu: 10.01.2021

Ptá se: Antonín

Dotaz

Vážený pane profesore, prosím o radu pro úpravu mojí medikace. Dg.urologa: Benigní hyperplazie prostaty s polakisuriemi, nykturie a noční polyurie. Užívané léky: původně Omic Tocas 0,4 ( 1x1), později nahrazen Urorec 4 mg (1x1) a pro zmírnění častého noč.močení Minirin 120 mg. Dále Dg. léčba cukrovky 2 tyou: Glucophage XR 1000 ( 1x2) a přidán Jardiance 10 mg tabl. (1x1). Nyní moje reakce na současnou léčbu. Urolog - nová kombinace s urorec zlepšila vyprazdňování a noč. močení cca po 3 hod.dle pití. Diabetolog - při kontrole byl ke Glucophage XR 1000 ( 2x1) nyní přidáno Jardiance 10 mg a výsledek: snížení glykemie ale díky vylučování cukru došlo ke zvýšenému močení po 2 hod. během dne i v noci ! , kdy účinek Minirinu 120 mg není znát. Můj problém, tedy nyní je jestli bude podle Vás možné zlepšit to časté močení a myslím, že jsem i více unavený i to močení je jako by rozděleno na více drobných částí. A tak se omlouvám, za mnoho slov a předem děkuji za pomoc. Antonín 
věk: 78 let výška: 186 cm váha: 88 kg

Odpověď

Vážený pane Antoníne, k Vaší otázce se vyjádřili dva odborníci, jeden z pohledu farmakologa a druhý z pohledu diabetologa:

Pohled farmakologa:

Přípravek Jardiance patří k antidiabetikům, která vedle snížení hladiny cukru příznivě ovlivňují činnost kardiovaskulárního systému a snižují riziko úmrtí. Jedná se tak o lék, který pacientům s diabetem přináší značný prospěch. Důležitou vlastností tohoto léku je, že dovoluje krevnímu cukru aby se vyloučil močí. To však má za následek zvýšení tvorby moči a častější močení, jak ostatně uvádíte. Váš problém spočívá v tom, že máte onemocnění prostaty, které také vede k potřebě častějšího močení. Bylo by možné zvážit změnu času podávání léků, přípravky Glucophage a Jardiance užívat ráno, přípravek Urorec večer nejlépe ihned po večeři a přípravek Minirin přibližně 1-2 hodiny před spaním (pokud možno na prázdný žaludek). Pokud takto již léky užíváte, bude nezbytné poradit se se svým urologem o případné změně terapie benigní hyperplazie prostaty.

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

Pohled diabetologa:

Já zcela souhlasím s panem magistrem Suchopárem a rovněž vám doporučuji používat lék Jardiance ráno a Minirin před spaním. Možná to tak ale již děláte. Mám ale ještě následující poznámky:

  1. Jardiance nepůsobí u většiny pacientů časté noční močení. Množství moči za den se přechodně často zvětšuje, ale po určité době dojde k určitému přizpůsobení. Nicméně lék působí na vylučování cukru močí tím více, čím má pacient vyšší hodnoty glykémie. Při vysokých hodnotách glykémie dochází i tak ke zvýšenému močení a Jardiance to pak ještě zvyšuje. Pokud ale máte diabetes vyrovnaný s hodnotami glykémie pod 10 mmol/l, nebude vliv Jardiance na noční močení tak výrazný. Připomínám také, že Jardiance může případně zvyšovat množství moče za den, ale tento lék sám o sobě nepůsobí časté močení, ale spíše (u lidí bez onemocnění prostaty) hojnější močení.
  2. Lék Minirin zvyšuje koncentraci moči. Snižuje tedy její objem, a to především u osob, které mají nedostatek tzv. antidiuretického hormonu. Používá se buď u lidí, kterým tento hormon chybí, nebo přechodně u dětí, které se pomočují. U dospělých se používá tehdy, když v noci z nějakého důvodu hodně močí, ale po vyloučení řady známých příčin. U lidí starších než 65 let se má používat s opatrností, aby nedošlo k nerovnováze hladin krevních iontů (zejména sodíku).
  3. Lék Urorec působí cíleně na tzv. benigní (nenádorové) zbytnění prostaty, což je váš případ. Zvětšená prostata dráždí močový měchýř, zmenšuje proud moči a vede často k tomu, že měchýř se při močení nevyprázdní dostatečně. Močový měchýř se proto dříve znovu naplní a vyvolává nucení k močení. Tento lék tedy nesnižuje množství moči za den, ale spíše pomáhá k tomu, aby při každém močení odešlo více moče a vy se pak v noci zbytečně nebudil.
  4. Řada starších lidí má problémy s nočním močením a nemusí to být vyvoláno jen zbytněnou prostatou. Během dne se u řady lidí postupně hromadí voda v těle, zejména v oblasti dolních končetin. To může vést ke zjevným či nenápadným otokům. Přispívají k tomu menší výkonnost srdce a ledvin, ale také (zejména u diabetiků) větší propustnost kapilár na dolních končetinách, kde je vlivem stání vyšší celkový tlak tekutiny. V noci se srdce méně namáhá a vede k lepšímu prokrvení ledvin a rovněž se sníží tlak tekutiny v dolních částech těla. Voda se pak během ležení dostává zpět z mezibuněčných prostorů do krve a je vylučována močí. To se pak projevuje nočním močením.

Co bych vám tedy doporučil?

  • Pokud močíte v noci často a jen malé množství, konzultujte svého urologa. Tato porucha je zřejmě vyvolána prostatou nebo jinou poruchou v oblasti dolních močových cest. Pokud byste navíc měl opakované infekce močových cest, bylo by lepší Jardiance nahradit jiným lékem.
  • Pijte dostatečně, ale většinu tekutin vypijte do 16 hod., do večeře pijte méně a pak už nepijte.
  • Dejte si pozor na nadměrné solení. To zvyšuje sklon k otokům, které se pak upravují větším močením v noci.
  • Minirin raději užívejte jen přechodně. Pokud jsou problémy způsobené prostatou, tento lék nebude mít žádný léčebný efekt na prostatu.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

956 dotazů

  • Dotaz

    Hodnota 7,3 mmol z žilniho odběru je indikováno k nasazení tabletek?

    Odpověď

    Dobrý den,

    při nasazení léků na cukrovku se řídíme celkovým stavem pacienta, hladinou aktuální glykémie a také parametrem HbA1C (tzv dlouhý cukr) Toto číslo ukazuje průměrnou hodnotu glykémie cca za 3 měsíce zpětně. On totiž cukr v krvi kolísá a pokud budete mít 1x 7,3 a ostatní hodnoty v normálu, tak léky ještě potřebovat nebudete.

    Pokud je to ale opakovaně, tak již ano.

    Doporučuji Vám tedy zahájit dietu, snažit se hýbat a nechat si udělat kontrolní glykémii cca za 3-4 měsíce včetně HbA1C. Bude-li HbA1C nad 40 mmol/mol nebo glykémie nalačno opět nad 7,0 mmol/l, pak bych již zahájila léčbu léky. Ono totiž včasné zahájení léčby oddaluje zhoršení glykémií do dalších let.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,mám prediabetes, změnil jsem přístup,dal dolů 10kg váhy,sportuji a držím přísně stravu, pořídil jsem si glukometr za 8 týdnů jsem se dostal na čísla 4,9-5,8 na lačno.... nyní posledních 10 dnů opět zhoršení na lačno cukr mezi 6,4-7,7 přitom jsem stravu neporušil.Mohlo by to být vyšší z nějaké např.virozy? Děkuji za odpověď

    Odpověď

    Milý Martine, vlohu ke vzniku diabetu nesporně máte. Každé zdravotní zhoršení, na prvním místě nadváha, mohou poruchu zhoršovat, trvale či přechodně. Diabetes 2. typu je zpravidla postupující onemocnění, takže často může postačovat redukce hmotnosti, snížené množství kalorií a dostatečný pohyb, ale někdy se zejména vaše schopnost produkovat inzulín může přesto snižovat, takže můžete v budoucnu potřebovat léčbu, a nemusí to „být vaše vina“.

    Zatím to ale máte v pořádku. Vydržte tedy dodržovat ten nový režim a zatím nic dalšího nepodnikejte. Nyní je to celkem v pořádku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dory den,před každem oděru jsem šel na lačno i bez léku a nepit,a tentokrat jsem šel na oděr na cukr po druhé a řekli my že musim myt v sobě leky. Zdeněk

    Odpověď

    Milý Zdeňku, já úplně nerozumím vaší otázce, ale domnívám se, že se divíte, proč vám jednou před kontrolou u lékaře řekli, ať přijdete na lačno a před podáním léků, a podruhé naopak chtěli, abyste si před vyšetřením léky klidně vzal (a nepíšete, zda jste měl být také na lačno, nebo po jídle).

    Cílem léčby cukrovky je, abyste měl glykémie co nejvíce v pořádku, ať již na lačno či po jídle, ať již před léky či po lécích. Při běžných kontrolách je pro lékaře pouze důležité, aby věděl, zda jste už jedl či ještě nikoliv, či zda jste si již vzal léky. Takže obojí je možné, jenom musíte být s lékařem domluveni.

    Trochu jiná situace je, když lékař vyšetřuje nového pacienta a chce vědět, zda tento pacient má či nemá cukrovku. Někdy je to úplně jasné, třeba když zjistí glykémii 20 mmol/l, tak je naprosto jasné, že jde o diabetes, ať už je to na lačno či po jídle. Pokud je ale porucha malá, tak je nutné pacienta vyšetřit za tzv. standardních podmínek a to je: na lačno, případně před podáním léků na diabetes (ostatní léky, např. na krevní tlak, je možné ráno normálně užít). Pro hodnotu glykémie na lačno jsou totiž stanoveny normy, a ty jsou: na lačno nemá být hodnota vyšší než 5,6 mmol/l. Je-li hodnota mezi 5,7 a 7, tak může jít o poruchu glukózové tolerance, a je-li nad 7 mmol/l, jedná se již o diabetes. Takové vyšetření má být provedeno alespoň 2x.

    Někdy se také kontrolují jiné věci než jenom glykémie. Např. když lékař posuzuje hladinu cholesterolu v krvi, musí být pacient na lačno. Pokud je po snídani, zvláště když sní něco tučného, jako je třeba mléko, sýr, máslo, tak hladina krevních tuků v krvi rychle stoupá a lékaře to může zmást.

    Pokud tedy půjdete příště na kontrolu a lékař vás pozve na krevní odběr, tak se předem zeptejte, zda máte být na lačno a zda si máte vzít ráno svoje běžné léky. Pak si to poznamenejte do diáře, abyste na to nezapomněl.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je to už cukrovka?

    Odpověď

    Dobrý den,

    z této jedné hodnoty nelze jednoznačně říci, že máte diabetes mellitus (cukrovku). Pokud se jednalo o odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách bez jídla, za běžné noci -  nebyl jste v práci, nebyl jste nemocný....), tak by odběr měl být alespoň jednou zopakován. Pokud by se i podruhé potvrdila ranní lačná glykémie ≥ 7,0 mmol/l, tak už by se dalo říci, že se jedná o diabetes mellitus. Pokud by druhá glykémie vyšla méně než 7mmol/l, tak by jste měl být poslán na oGTT (https://www.cukrovka.cz/oralni-glukozovy-tolerancni-test-ogtt). Pokud se jednalo jen o odběr glukometrem (např. který má na měření rodinný příslušník), tak byste se měl domluvit s praktickým (obvodním) lékařem na odběru lačné glykémie ze žilní krve a dle výsledku by Vás měl případně poslat na oGTT.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Syn 7 let. Ranní hodnoty na lačno kolem 9. Přes den se pohybuje hladina cukru kolem 10. Byly mu již dělány krevní testy, dlouhodobý cukr mu vyšel 48. Protilátky ovšem byly negativní. Nyní mu paní doktorka dala na 14 dní měřící sondu. Stále mě paní doktorka ujišťuje, že se nemusí jednat o cukrovku 1.typu. Čeká nás glukózový test. Pokud se nejedná o cukrovku, co by mohlo být příčinou takto vysokých hodnot prosím? Předem děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Milá Kristýno, pokud se zvýšená glykémie vyskytuje opakovaně, je opravdu nejpravděpodobnější diagnóza diabetes 1. typu. Většinou se diagnóza potvrdí pozitivitou tzv. autoprotilátek, vyšetřují se zpravidla 4 typy. Výjimečně mohou být i u diabetu 1. typu negativní, ale zpravidla je alespoň jedna z nich pozitivní.

    V úvahu ještě přicházejí jiné typy diabetu, např. silně geneticky vázané. To může být u dětí, které mají v rodině, často ve 2 či 3 generacích, tento typ diabetu a časti se i tom ví. Většinou pak bývá v rodině i někdo, kdo to má zjištěné již od dětství. Existuje dnes asi 10 známých typů a zjišťují se poměrně déle trvajícím genetickým vyšetřením. Genetická porucha může ale vzniknout nejen dědičným přenosem, ale jako nově vzniklý genetický „defekt“ – tedy i v rodině, kde to dosud nikdo neměl, i když je to vzácné.

    Důležité je, že léčba se provádí podle toho, co je potřeba k vyrovnání diabetu – tedy u dětí většinou inzulín. Jen výjimečně u některých zmíněných silně dědičných typů je možné vyzkoušet i perorální antidiabetikum ze skupiny sulfonylmočoviny.

    Senzor rozhodně doporučuji dlouhodobě.

    Zvýšená glykémie se může vyskytnout také v průběhu některých těžších infekcí, či jiných onemocnění, nebo při podávání některých léků, nejčastěji kortikoidů ve vyšší dávce. Po odeznění onemocnění se mohou glykémie upravit. To je v podstatě také snad jediný případ, kdy by se nejednalo přímo o diabetes. Pokud zvýšené hodnoty glykémie trvají, o diabetes se jedná. Nejpravděpodobnější je typ 1., možné jsou ale i ty zmíněné genetické typy (tzv. MODY) či další vzácné případy.

    Asi jsem vás moc nepotěšil, ale lepší bude se s tím co nejdříve vyrovnat a dělat všechno co nejlépe, aby byl diabetes dobře vyrovnaný.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!