Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

První příznaky diabetu ?...

Datum vložení dotazu: 20.03.2020

Ptá se: Tomáš

Dotaz

Dobrý den, je mi 50 let dá se říci atletický typ 195 cm, 95 kg nemám problém s nadváhou. Cca 7 let nazpět mě občas, nyní si uvědomuji že většinou v zimních měsících- trápili noční stavy, kdy jsem i párkrát skončil na pohotovosti s podezřením na infarkt. Nepravidelné bušení srdce, závratě, slabost , mdloby.. Výsledkem vyšetření, bylo pacient zdráv jako ryba, pouze možná diagnosa panická porucha ... Naposledy to bylo cca před třemi roky. Nyní zase v zimě (výjimečný stav omezené vycházení, nedostatek pohybu) zase tyto stavy ... Po dvoudenním googlování a seznámení se s popisem příznaků hypoglykémie, jsem pojal podezření... Okamžitě jsem chtěl navštívit dvou obvodní lékařku, ale bohužel neordinuje - (Nemá roušky) ... Zakoupil jsem si alespoň v lékárně glukometr a provedl první testy . Hodnoty glukózy před jídlem nalačno jsem měl 5,6 A hodnoty 1 hodiny po jídle byli 8,2 mmol/l a 2 hodinky po jídle 11,1 mmol/l. (hovězí polévka+chléb, zákusek ananas) otázka na Vás - Mám s těmito hodnotami opravdu možný diabetes, (nikdo nikdy v rodině nic takového neměl) nebo bude ještě lepší počkat na další případné noční shora popisované problémy, při kterých ihned změřit hodnoty glykémie a pokud bude pod 3,5 mmol až potom teprve při jasném potvrzení hypoglykémie navštívit odborníky, zahájit léčbu... Dalšími příznaky pro posouzení uvádím, že ve 43 letech jsem prodělal makulární degeneraci (cévy v oku) již tenkrát se mne dotazovali na cukrovku. Že prý jsem (tenkrát) na tuto nemoc moc mladý, že to mívají většinou pouze důchodci nebo právě diabetici. Denně oteklé nohy v kotnících, a ranní (i noční) močení nadměrné množství moči... Ne však častokrát a po troškách, ale jedinou a pořádně ? někdy tam stojím i dvě minuty a močím a močím a... Přikládám to těm oteklým nohám, neb ráno již oteklé nejsou ... To je asi tak vše, co mne trápí. Za případné odpovědi uctivě děkuji a přeji Vám hezký den. Tomáš
věk: 51 let

Odpověď

Milý Tomáši, podle toho, co líčíte, bude možná správná odpověď spočívat v tom, co shledali lékaři před časem, kdy jste podstoupil podrobné vyšetření, tedy panická porucha. Tuto diagnózu může lékař – internista použít až jako poslední a napřed musí vyloučit ostatní možné příčiny. Já nevím, jaká vyšetření jste podstoupil, a navíc je opravdu doba nyní komplikovaná. Pokud by se vaše problémy výrazně zhoršily, tím myslím to bušení u srdce, tlak na hrudi a podobně, určitě byste ale měl vyžádat opětovné vyšetření i za dnešních okolností. Především je nutné vyloučit srdeční arytmii, což lze vyšetřit i doma po zapůjčení speciálního přístroje od kardiologa. Také se může jednat o náhle nízký krevní tlak. Proto byste asi časem měl být vyšetřen kardiologem.

Diabetu se ale nyní určitě nemusíte bát, i když jsou vaše hodnoty glykémií hraniční. Na nějaké bezprostřední léčebné opatření to není. Také jste se měřil jen osobním glukometrem (i když to chválím) a ne za zcela standardních podmínek.

Hodnota glykémie na lačno 5,6 mmol/l je hraniční, 11,1 za 2 hodiny již odpovídá diabetu. V budoucnu to bude třeba ověřit, nyní ale určitě stačí, když se změříte tak 1x týdně, abyste se ujistil, že se to nehorší.

Náhlé spontánní hypoglykémie byste klidně mohl mít. To ale nesouvisí s diabetem a jednalo by se tedy o jinou poruchu. Příčin je mnoho, i když jsou poměrně vzácné. Vy jste ale hypoglykémii nezachytil. Musel byste mít tak 3,5 a méně, nejspíše pod 3,2 mmol/l. V nemocnici se to testuje tak, že pacient dlouho nic nejí, klidně až 3 dny a čeká se, zda nebude mít příznaky hypoglykémie. Pokud ano, nabere se  opakovaně glykémie a současně se změří hladina inzulínu v krvi. Vysoká hladina inzulínu při hypoglykémii je známka nadměrné tvorby inzulínu a je pak nutné pátrat proč. Naopak mírná hypoglykémie s nízkou hladinou inzulínu se při hladovění může vyskytnout, u někoho ale snáze.

Pokud jde o vaše otoky, to nemohu posoudit. Především by bylo potřeba vědět, jak jsou velké a kam až sahají, či zda jsou i jinde na těle než na nohách. Mohl by to být projev srdečního či plicního onemocnění, onemocnění ledvin, ale také jen přílišné pití večer a příliš velký příjem soli.

Existuje řada možných příčin kolapsových stavů. Napřed tedy bude nutné vyloučit ty časté. Pak teprve by bylo vhodné podstupovat složitější sledování. Uklidnit vás nyní může, že závažnější formu diabetu nemáte. Doporučuji vám nyní dostatek pohybu a omezení sacharidů v dietě, např. na 200 g denně. Vzorový jídelníček najdete i na našich stránkách v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

956 dotazů

  • Dotaz

    Hodnota 7,3 mmol z žilniho odběru je indikováno k nasazení tabletek?

    Odpověď

    Dobrý den,

    při nasazení léků na cukrovku se řídíme celkovým stavem pacienta, hladinou aktuální glykémie a také parametrem HbA1C (tzv dlouhý cukr) Toto číslo ukazuje průměrnou hodnotu glykémie cca za 3 měsíce zpětně. On totiž cukr v krvi kolísá a pokud budete mít 1x 7,3 a ostatní hodnoty v normálu, tak léky ještě potřebovat nebudete.

    Pokud je to ale opakovaně, tak již ano.

    Doporučuji Vám tedy zahájit dietu, snažit se hýbat a nechat si udělat kontrolní glykémii cca za 3-4 měsíce včetně HbA1C. Bude-li HbA1C nad 40 mmol/mol nebo glykémie nalačno opět nad 7,0 mmol/l, pak bych již zahájila léčbu léky. Ono totiž včasné zahájení léčby oddaluje zhoršení glykémií do dalších let.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,mám prediabetes, změnil jsem přístup,dal dolů 10kg váhy,sportuji a držím přísně stravu, pořídil jsem si glukometr za 8 týdnů jsem se dostal na čísla 4,9-5,8 na lačno.... nyní posledních 10 dnů opět zhoršení na lačno cukr mezi 6,4-7,7 přitom jsem stravu neporušil.Mohlo by to být vyšší z nějaké např.virozy? Děkuji za odpověď

    Odpověď

    Milý Martine, vlohu ke vzniku diabetu nesporně máte. Každé zdravotní zhoršení, na prvním místě nadváha, mohou poruchu zhoršovat, trvale či přechodně. Diabetes 2. typu je zpravidla postupující onemocnění, takže často může postačovat redukce hmotnosti, snížené množství kalorií a dostatečný pohyb, ale někdy se zejména vaše schopnost produkovat inzulín může přesto snižovat, takže můžete v budoucnu potřebovat léčbu, a nemusí to „být vaše vina“.

    Zatím to ale máte v pořádku. Vydržte tedy dodržovat ten nový režim a zatím nic dalšího nepodnikejte. Nyní je to celkem v pořádku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dory den,před každem oděru jsem šel na lačno i bez léku a nepit,a tentokrat jsem šel na oděr na cukr po druhé a řekli my že musim myt v sobě leky. Zdeněk

    Odpověď

    Milý Zdeňku, já úplně nerozumím vaší otázce, ale domnívám se, že se divíte, proč vám jednou před kontrolou u lékaře řekli, ať přijdete na lačno a před podáním léků, a podruhé naopak chtěli, abyste si před vyšetřením léky klidně vzal (a nepíšete, zda jste měl být také na lačno, nebo po jídle).

    Cílem léčby cukrovky je, abyste měl glykémie co nejvíce v pořádku, ať již na lačno či po jídle, ať již před léky či po lécích. Při běžných kontrolách je pro lékaře pouze důležité, aby věděl, zda jste už jedl či ještě nikoliv, či zda jste si již vzal léky. Takže obojí je možné, jenom musíte být s lékařem domluveni.

    Trochu jiná situace je, když lékař vyšetřuje nového pacienta a chce vědět, zda tento pacient má či nemá cukrovku. Někdy je to úplně jasné, třeba když zjistí glykémii 20 mmol/l, tak je naprosto jasné, že jde o diabetes, ať už je to na lačno či po jídle. Pokud je ale porucha malá, tak je nutné pacienta vyšetřit za tzv. standardních podmínek a to je: na lačno, případně před podáním léků na diabetes (ostatní léky, např. na krevní tlak, je možné ráno normálně užít). Pro hodnotu glykémie na lačno jsou totiž stanoveny normy, a ty jsou: na lačno nemá být hodnota vyšší než 5,6 mmol/l. Je-li hodnota mezi 5,7 a 7, tak může jít o poruchu glukózové tolerance, a je-li nad 7 mmol/l, jedná se již o diabetes. Takové vyšetření má být provedeno alespoň 2x.

    Někdy se také kontrolují jiné věci než jenom glykémie. Např. když lékař posuzuje hladinu cholesterolu v krvi, musí být pacient na lačno. Pokud je po snídani, zvláště když sní něco tučného, jako je třeba mléko, sýr, máslo, tak hladina krevních tuků v krvi rychle stoupá a lékaře to může zmást.

    Pokud tedy půjdete příště na kontrolu a lékař vás pozve na krevní odběr, tak se předem zeptejte, zda máte být na lačno a zda si máte vzít ráno svoje běžné léky. Pak si to poznamenejte do diáře, abyste na to nezapomněl.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je to už cukrovka?

    Odpověď

    Dobrý den,

    z této jedné hodnoty nelze jednoznačně říci, že máte diabetes mellitus (cukrovku). Pokud se jednalo o odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách bez jídla, za běžné noci -  nebyl jste v práci, nebyl jste nemocný....), tak by odběr měl být alespoň jednou zopakován. Pokud by se i podruhé potvrdila ranní lačná glykémie ≥ 7,0 mmol/l, tak už by se dalo říci, že se jedná o diabetes mellitus. Pokud by druhá glykémie vyšla méně než 7mmol/l, tak by jste měl být poslán na oGTT (https://www.cukrovka.cz/oralni-glukozovy-tolerancni-test-ogtt). Pokud se jednalo jen o odběr glukometrem (např. který má na měření rodinný příslušník), tak byste se měl domluvit s praktickým (obvodním) lékařem na odběru lačné glykémie ze žilní krve a dle výsledku by Vás měl případně poslat na oGTT.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Syn 7 let. Ranní hodnoty na lačno kolem 9. Přes den se pohybuje hladina cukru kolem 10. Byly mu již dělány krevní testy, dlouhodobý cukr mu vyšel 48. Protilátky ovšem byly negativní. Nyní mu paní doktorka dala na 14 dní měřící sondu. Stále mě paní doktorka ujišťuje, že se nemusí jednat o cukrovku 1.typu. Čeká nás glukózový test. Pokud se nejedná o cukrovku, co by mohlo být příčinou takto vysokých hodnot prosím? Předem děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Milá Kristýno, pokud se zvýšená glykémie vyskytuje opakovaně, je opravdu nejpravděpodobnější diagnóza diabetes 1. typu. Většinou se diagnóza potvrdí pozitivitou tzv. autoprotilátek, vyšetřují se zpravidla 4 typy. Výjimečně mohou být i u diabetu 1. typu negativní, ale zpravidla je alespoň jedna z nich pozitivní.

    V úvahu ještě přicházejí jiné typy diabetu, např. silně geneticky vázané. To může být u dětí, které mají v rodině, často ve 2 či 3 generacích, tento typ diabetu a časti se i tom ví. Většinou pak bývá v rodině i někdo, kdo to má zjištěné již od dětství. Existuje dnes asi 10 známých typů a zjišťují se poměrně déle trvajícím genetickým vyšetřením. Genetická porucha může ale vzniknout nejen dědičným přenosem, ale jako nově vzniklý genetický „defekt“ – tedy i v rodině, kde to dosud nikdo neměl, i když je to vzácné.

    Důležité je, že léčba se provádí podle toho, co je potřeba k vyrovnání diabetu – tedy u dětí většinou inzulín. Jen výjimečně u některých zmíněných silně dědičných typů je možné vyzkoušet i perorální antidiabetikum ze skupiny sulfonylmočoviny.

    Senzor rozhodně doporučuji dlouhodobě.

    Zvýšená glykémie se může vyskytnout také v průběhu některých těžších infekcí, či jiných onemocnění, nebo při podávání některých léků, nejčastěji kortikoidů ve vyšší dávce. Po odeznění onemocnění se mohou glykémie upravit. To je v podstatě také snad jediný případ, kdy by se nejednalo přímo o diabetes. Pokud zvýšené hodnoty glykémie trvají, o diabetes se jedná. Nejpravděpodobnější je typ 1., možné jsou ale i ty zmíněné genetické typy (tzv. MODY) či další vzácné případy.

    Asi jsem vás moc nepotěšil, ale lepší bude se s tím co nejdříve vyrovnat a dělat všechno co nejlépe, aby byl diabetes dobře vyrovnaný.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!