Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

rychlé a časté změny glukózy v krvi

Datum vložení dotazu: 02.02.2024

Ptá se: Jana

Dotaz

Dobrý den, již zhruba od dospívání na sobě často pozoruji náhlé silné nevolnosti a musím si okamžitě dát něco sladkého, jinak omdlívám. Na pravidelných prohlídkách u lékaře mi vždy většinou naměřili podlimitní hladinu cukru a nikdo mi do teď neporadil co s tím. Ani můj lékař se tím nikdy nezaobíral. Při prvním těhotenství jsem měla cukr v normě, někde u spodní hranice. Myslím, že v rámci těhotenství jsem jedla dost ukázněně (největší prohřešek byl asi bílý jogurt s vlašskými ořechny ks snídani) - možná i proto, že mám sklony k přibírání a nechtěla jsem přibrat moc. I přesto jsem přibrala asi 35 kg, kterých jsme se nikdy pořádně nezbavila, protože i přes dodržování kalorických tabulek, bez bílého pečiva a sladkostí šla váha jen velmi obtížně dolů, ale naopak jsem byla úplně bez energie. Teď s druhým dítětem už se tolik neomezuji. Váha už nejde tak rychle nahoru, ale ale asi poslední 4 týdny jme byla několikrát na odběru krve a na testech těhotenské cukrovky, protože nebyli pořádně schopni určit co se mnou. Hodnota cukru mi skáče někde mezi 2,9 a 5,2. Nakonec mi tedy nasadili dietu - tedy řekli že mám omezit sacharidy. Vysvětlovala jsem jim, že mi zřejmě cukr kolísá někdy od puberty a mám s tím často problémy, ale nic mi neporadili. Jakožto diabetologie prý neumí pracovat s lidmi, kteří mají nižší hodnoty cukru. Doposud jsem se nedozvěděla, co může být příčinou a co třeba dělám špatně a jak kolísání cukru v krvi stabilizovat. Proto se zkouším obrátit na vás.
věk: 34 let výška: 170 cm váha: 110 kg těhotenství: 30. týden

Odpověď

Dávat vám doporučení jen tak po mailu si neodvažuji, protože k tomu bych potřeboval znát podrobně váš stav. Věřím v tomto ohledu vašemu gynekologovi či případně dialektologovi, který vás sleduje. Myslím ale, že pokud tento stav trvá již déle, nebude příčina závažná (např. nádorové onemocnění, které vede k nadprodukci inzulínu), protože to by se už dávno projevila závažnějšími příznaky.

Pro lékaře je na prvním místě nutné spolehlivě ověřit, že se hypoglykémie skutečně objevují. K tomu bývá nutné alespoň několikadenní sledování v nemocnici, kdy se měří glykémie a ve chvíli, kdy se objeví vaše příznaky, se nabírají také hladiny inzulínu a C-peptidu.

Jenom z pohledu statistiky a zkušeností lékaře uvádím, že alespoň v 50% se jedná o hypoglykémie pouze domnělé a pocit hladu a chuti na sladké, případně sklon k mdlobám, mají jiné příčiny. Ze zbylé poloviny se asi v dalších 50 % jedná o hypoglykémie uměle vyvolané, nejčastěji léky.

Když se tyto příčiny vyloučí a prokáží se skutečně hypoglykémie, začíná diagnostický program.

Já vám tedy nyní doporučuji, abyste se sama zkusila glykémie monitorovat. Je možné si k tomuto účelu zakoupit senzory FreeStyle Libre (je nutné se naučit s nimi pracovat, ale není to složité). Pacientům s diabetem na inzulínu to pojišťovna hradí, ale vy byste si je musela zakoupit. Nicméně jste těhotná a pro zdraví dítěte by se to vyplatilo.

Potom byste sama viděla, zda a jak vám glykémie kolísají. Jíst jídlo navíc byste rozhodně neměla, pokud by hodnoty neklesaly minimálně pod 3,8 mmol/l. Já to nijak neodsuzuju, ale podle mé praxe řada lidí vysvětluje svou nadváhu prostě "nutností" něco sníst a ono se často ukáže, že to prostě nutné není.

Se seznamem svých glykémií byste se pak měla dostavit k lékaři a ukázat mu průběh. On pak posoudí, zda se skutečně vyskytovaly závažnější hypoglykémie. I když měření senzorem není pro lékaře dostatečně objektivní, byl by takový nález od pacienta dostatečným důvodem k podrobnějšímu vyšetřování. Pokud se opravdu o hypoglykémie jedná, většinou se příčina objasní.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

190 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,mám 37 letou,mentálně postiženou dceru, má obezitu 3.stupně a cukrovku 2.typu na PAD.Mohla by hubnout lékem Ozempic?

    Odpověď

    Milá Jano, lék by užívat mohla. Vedle těchto léků má ale zásadní význam dieta. Je potřeba pokusit se řešit hlavně tento problém, i když je to náročné.

    Doporučení redakce 1:
    Podívejte se na naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    Doporučení redakce 2:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám dotaz píchám si inzulín po kterém jsem přibrala 15 kilo za tři měsíce teď sem dostala na předpis od doktora ozempic nebudou se tyto látky mezi sebou hádat?☺️jelikož jsem dostala lék po kterém jsem přibrala a v zápětí si pichnu lék po kterém mám hubnout? Děkuji za odpověď Petra

    Odpověď

    Milá Petro, především si uvědomte, že se nepřibírá po inzulínu, ale po jídle. Pokud jste předtím měla špatně vyrovnaný diabetes, který vedl k vysokým ztrátám glukózy v moči a špatnému metabolismu, pak opravdu je možné po inzulínu přibrat tím, že se metabolismus upraví a vy přestanete chátrat. Jakmile se ale metabolismus upraví, záleží již jen na množství inzulínu a množství jídla. Abyste si udržela glykémie blízko normy, pícháte si více inzulínu. Inzulín ale může působit i hypoglykémii, a proto pravidelně a více jíte.

    Správné tedy je snížit dávku inzulínu a jíst méně.

    Ozempic také snižuje glykémii, ale hubnutí působí tím, že vám klesá chuť k jídlu a jíte tedy méně. U lidí, kteří mají do určité míry zachovanou sekreci inzulínu při diabetu 2. typu často stačí, že začnou méně jíst a tím si vystačí se svým vlastním inzulínem.

    Ozempic je možné používat spolu s inzulínem. Je ale vhodné dávku inzulínu upravit tak, abyste nejedla nic zbytečně navíc. Jsou-li tedy glykémie dobré, dávku inzulínu snižujte a případně inzulín dokonce vysaďte. Pokud byste ale jedla již opravdu málo a přesto byly glykémie vysoké, může být nutné inzulín dále používat.

    Tedy: Omezte příjem jídla, zejména množství sacharidů. K tomu vám může pomoci Ozempic (vydržet to). Budou-li glykémie zvýšené i přesto, že budete jíst např. méně než 150 g sacharidů denně, přidejte malou dávku inzulínu, ale nezvyšujte přitom jídlo.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych ozempic vyzkoušet a zajímalo by mě jestli je potřeba také nějak zásadně upravit stravu? Četla jsem, že tělo potřebuje hlavně hodně proteinů a málo sacharidů?

    Odpověď

    Ano stravu je třeba upravit, samotný Ozempic bez dodržování diety nepomůže, ale vede ke snížení pocitu hladu, a tak pomáhá dietu dodržovat...

    Doporučení redakce:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám obezitu, polycysticke onemocnění ledvin a vysoký krevní tlak, je mi 51. Chci zhubnout a teď se všude mluví o semaglutidu. Můžu užívat semaglutid v ramci redukce vahy při svém onemocnění ledvin? Děkuji, M.V.

    Odpověď

    Milý Miroslave, v principu mohu odpovědět, že semaglutid můžete užívat. Hojně se nyní používá i u osob s onemocněním ledvin, jejichž progresi může dokonce i zpomalovat. Přesto je však nutné, abyste se domluvil se svým nefrologem.

    Navíc pamatujte, že základním opatřením je dieta – omezení kalorického příjmu. Semaglutid tomu pomáhá, ale pokud byste měl silnou vůli, zvládnul byste to i bez něj.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    je mi 77 let,BMI 39,25 let na inzulinu,2roky po mozkove mrtvici denne ujdu tři až pět tisic kroku/bolave klouby/dietoložka mi řekla že jej predepisuje mladším, mam fibrilaci srdecnim sinim,chronicke srdecní selhaní,komorova extrasystolie,hyprtenze 3 stupně.NYHA II-III děkuji

    Odpověď

    Milý Josefe, podle mého názoru byste Ozempic mohl užívat. Léčba se začíná nízkou dávkou, aby se pokud možno nevyskytovaly vedlejší účinky. Při dobré toleranci se pak dávka zvyšuje.

    Lék hradí zdravé pojišťovny pouze osobám s diabetem 2. typu, které nemají dostatečně vyrovnaný diabetes při léčbě jinými antidiabetiky. V indikace u nediabetiků si jej pacienti musejí hradit sami.

    Ozempic by vám mohl pomoci, ale bez diety stejně nezhubnete. Ozempic vám může pomoci dietu lépe dodržovat.
     

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!