Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Spicka a ovoce

Datum vložení dotazu: 11.10.2024

Ptá se: Petra

Dotaz

Dobry den, jeste se doptam k predchozimu dotazu ohledne pozvolna stoupajiciho cukru v krvi - dekuji za odpoved :) Jiz jsem vysledovala, ze po jidlech s vlakninou, tuky ci bilkovinami (salat), kterymi je nadupane me temer kazde jidlo, byva vrchol mereni okolo 2. hodiny s tim, ze stoupa opravdu pozvolna, zatimco u jidel prevazne sacharidovych, varenych, bez balastu jiz 1. hodinu (tepla polevka). Nicmene jsem ted cetla, ze u zdravych osob byva spicka hodinu po jidle a ty dve hodiny po jidle uz jsou vlastne spatne. Je to tedy s moji "tezkou" stravou v poradku nebo uz to znaci problem? A co kdyz zdravy clovek sni krabici zmrzliny? Opravdu mu cukr po "jidle" nevyskoci nad 7,8? Co vlastne znamena termin "jidlo" ve vztahu ke spravnym hodnotam "po jidle"? Jeste by me zajimalo, jak je to treba s raw tycinkou, ovocem ci cokoladou - kdyz si dam kousek po tezce vlaknitovem a tucnem jidle, stoupa cukr v krvi pozvolna dohromady a muzu merit za hodinu nebo vlivem rychlych cukru udela nezaznamenatelny vykyv? Zeny v tehotenskych skupinkach totiz rychle cukry velmi demonizuji, ale je to jeste "rychly cukr", kdyz se sni dohromady s "nerychlym jidlem"? (A zrovna v cokolade je tuk, v ovoci i raw tycince vlaknina, tak vlastne nevim, nakolik jsou tohle "rychle cukry".) Dekuji za odpoved. Petra
výška: 172 cm váha: 62 kg těhotenství: 35. týden

Odpověď

Milá Petro, váš dotaz mi byl nyní přeposlán, a tak se pokusím odpovědět, i když nejsem nutriční specialista a nezabývám se ani cíleně těhotenským diabetem.

Bohužel nevím přesně, zda máte zjištěný diabetes nebo jen poruchu glukózové tolerance, ani zda jste léčena něčím jiným než pouze dietou. Také nevím, jak závažná porucha je.

Cílem léčby diabetu během těhotenství je zabránit tomu, aby vaše dítě reagovalo „za vás“ na zvýšené hodnoty krevního cukru. Proto se doporučuje, abyste měla hodnoty co nejblíže normě, ale samozřejmě abyste při tom z nadměrné léčby neměla na druhé straně hypoglykémie, což hrozí prakticky jen při inzulínové léčbě.

Z vašich skrovných údajů vidím, že rozhodně nemáte nadváhu a že se tedy nejspíše stravujete rozumně. Těhotenská cukrovka se nejčastěji vyskytuje o osob s nadváhou nebo v případě, že během těhotenství zbytečně nabíráte mnoho kil a tím se zhoršuje citlivost vašeho organismu na působení inzulínu.

Zde bych tedy prostřednictvím diety u vás příliš velké zlepšení neočekával a ani bych vám nedoporučoval výrazné omezování kalorického příjmu.

Těhotné ženy často jedí hodně a denní příjem sacharidů může přesahovat 300 g. Ve vašem případě bych se raději držel množství asi 200 g denně, nejlépe rozdělených do více denních porcí. Protože toto množství je poměrně malé, je lepší jíst raději pokrmy se složenými sacharidy a nikoliv jednoduchými, které jsou např. přímo v řepném cukru, medu, ve sladkých nápojích, sirupech, kompotech, džusech a ve sladkém ovoci. Tím se množství doporučených sacharidů snadno vyčerpá a vy ani nemáte pocit pořádného jídla. Jinak bych to ale zase tak vědecky nestudoval – jezte, na co máte chuť, jen je třeba znát množství těch sacharidů.

U zdravých lidí bez diabetu glykémie stoupá rychle do jedné hodiny po jídle a potom většinou již klesá. Pochopitelně ale záleží na množství, po takové pizze stoupá klidně déle než 3 hodiny. Glukózová tolerance je i mezi zdravými osobami dosti variabilní.

Myslím si, že pokud byste měla patologicky zvýšené hodnoty glykémií po jídle a měla zvýšené hodnoty glykovaného hemoglobinu i doporučené zdravé dietě, bylo by lepší zahájit léčbu malými dávkami inzulínu, raději než dietu dále omezovat. Lezu trochu specialistům na těhotenský diabetes do zelí, ale neměla byste během těhotenství přibrat více než 10-12 kg.

Redakce:

omlouváme se za pozdější dodání odpovědi

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

364 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý deň, v septembri na prvej kontrole u dia som mala dlhodoby cukor 29 … teraz mi stúpol na 32, ale hodnoty čo meram doma po jedle/rano mám vždy super (lačná do 5) …. Môže to naznačovať niejake diétne chyby alebo sa to stáva aj bez toho? Ďakujem 🙂

    Odpověď

    Dobrý den, 

    během těhotenství se vlivem těhotenských hormonů cukrovka postupně zhoršuje. Můžete to sama poznat, že některá jídla Vám za začátku "projdou", ale později Vám mohou glykémii zvyšovat. Proto se Vám zvýšila hodnota glykovaného hemoglobinu. Nemějte ale obavy.  Norma je do 40 mmol/l, takže u Vás je kompenzace diabetu výborná. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím, ráda bych se zeptala, zda má při těhotenské cukrovce smysl měřit si hladinu glukózy například i po svačinkách? A je prosím "lepší" po hlavních jídlech sledovat hodnotu glukózy 1 nebo 2 hodiny po jídle? Předem mockrát děkuji za radu.

    Odpověď

    Dobrý den, ano, můžete se měřit i po svačinkách, obzvlášť pokud jsou větší nebo pokud sníte více ovoce, abyste si ověřila, že máte glykémie v normě. Ideální by bylo měření na glukózových senzorech. Tyto senzory se zavádí do podkoží na dobu 10-14 dní a měří glykémii kontinuálně (po celých 24 hodin). Bohužel pro ženy s těhotenskou cukrovou nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami a jejich pořizovací cena je cca 1700Kč na 14 dní. 

    S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den Byla mi zjištěna těhotenská cukrovka. Mám strach, že se mi v následujících letech rozvine prediabetes nebo cukrovka typu 2. Myslíte , že když se upraví váha, životní styl ( mám mírnou nadváhu) že se jde tomu vyhnout ? Jsem po IVF , takže kila šli nahoru. Momentálně jsem 23+3tt a pouze 3kg nahoře (naštěstí ) Děkuju za odpověď

    Odpověď

    Dobrý den,

    ženy s těhotenskou cukrovkou mají až 50% riziko, že se u nich rozvine v pozdějším věku cukrovka 2. typu.  Důležitou prevencí je zdravý životní styl, tj. udržovat se štíhlé, zdravě jíst, pravidelně se hýbat a nezapomínat na pravidelné kontroly u Vašeho praktického lékaře. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem těhotná v 14 tt. Před třemi týdny mi byla zjištěna lačná glykemie 5,3mmol/l. Lékař indikoval kontrolní OGTT. Aktuální hodnoty z žilní krve jsou: lačná 4,35 po hodině 4,81 a po dvou hodinách 2,09 mmol/l. Hodnotu 2,09 jsem pociťovala silně (závrať atd., ale po brzy se zlepšilo). Můžou být tyto hodnoty způsobeny tím, že se snažím v poslední době vyhýbat jednoduchým cukrům (nejím však nízkosacharidově, jím hodně ovoce a mléčných výrobků) a tělo reagovalo na inzulín více citlivě? Glukometr, který jsem si zakoupila po zjištění první vyšší glykemie pro svou kontrolu měřil cca o 2 mmol/l výše; Ranní glykemie mám podle tohoto glukometru z lékárny běžně 5,6 mmol/l. Mám věc nějak řešit dále? Děkuji mnohokrát. Eva 

    Odpověď

    Dobrý den, 

    Vaše hodnoty jsou vpořádku. Těhotenská cukrovka Vám nebyla potvrzena, ale musíte ještě podstoupit 2. fázi screeningu (tj OGTT mezi 24.-28. týdnem těhotenství). Dietu zatím držet nemusíte, doporučuji racionální pestrou stravu s dostatkem zeleniny, ovoce, vyhnout se rychlým sacharidů a průmyslově zpracovaným potravinám.  To že jste měla ve 120. minutě nízkou hladinu cukru, to se některým ženám stává. Je to tím, že Vaše slinivka příliš "citlivě/přemrštěně" reagovala na zátěž glukózy.  Jedinou prevencí je vyhýbat se sladkému, které Vám tuto reakci způsobují. Ne každý glukometr je spolehlivý, rozdíly v přesnosti měření mohou být hodně velké. V tuto chvíli není nutné abyste se měřila, ale pokud by to bylo nutné, na diabetologii Vám spolehlivý glukometr dají/zapůjčí. 

    S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať kedy merať lačnú hodnotu .. či ihneď po zobudení (max umyť ruky) alebo stačí nalačno, pred raňajkami … čo je napr. 20-30 min po zobudení. Ďakujem

    Odpověď

    Dobrý den, 

    glykémii nalačno byste si měla změřit hned po probuzení. Ale nemusíte mít glukometr hned u postele, interval do 20 min je ještě ok. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!