Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Stravovací rady od lékařky

Datum vložení dotazu: 29.08.2023

Ptá se: Ondra

Dotaz

Dobrý den, před dvěma týdny mi byl diagnostikován diabetes 2. typu s lékařkou jsem byl domluvený, že si dva týdny budu zapisovat co jím a ona mi pak poradí, co je dobře a co ne. Ihned jsem nastudoval co tak diabetik může a co ne a přešel na tuto stravu. Jsem si vědom některých dietních chyb, jako konzumace sladkého musli k snídani, smaženého řízku. Dnes jsem byl na zmíněné konzultaci, kam jsem šel s dobrou náladou, jelikož jsem se nahodil na pravidelnou stravu, zajel pitný režim, zlepšilo se mi zažívání a dokonce jsem shodil něco přes 1 kg, což při mé váze nic není, ale říkal jsem si pro začátek dobré. Bohužel z konzultace jsem odešel značně zklamaný a zpražený, to že mi byly vytknuty zmíněné chyby je v pořádku. Bylo mi však vytknuto, že piju kávu s cukrem, což také chápu, ale na můj dotaz čím sladit, protože umělá sladidla nejsou vhodná mi bylo sděleno, že ničím, že mohu pít jen neslazenou kávu či čaj. Dále mi bylo sděleno, že nesmím jíst brambory, rýži (jím nyní jen Basmati), tmavé celozrnné pečivo je prý také špatně a nesmím ho vůbec jíst. Špatně byla i kukuřice. Dále jsem se dozvěděl, že jíst po 18. hodině nesmím, což je v rozporu s mými časovými možnostmi, kdy kolem 18. hod nejdříve dojíždím z práce, tedy musel bych se stravovat cestou. Paní doktorka mi sdělila, že tedy mám jíst ve vlaku. Celé mi to tedy přijde takové podivné, zmíněné potraviny jsem opakovaně nalezl, že jsou doporučované, včetně tohoto webu, proto moc nerozumím absolutnímu zákazu těchto potravin a moc rád bych si tedy potvrdil či vyvrátil jak to tedy je. Dále prosím o radu jak je to s posledním jídlem večer, kdy současné trendy hovoří o tom, že si mám jídlo vychutnat v klidu. Naopak jíst ve vlaku mi v klidu moc nepřijde a spíše mi přijde stresující pro mě a především silně obtěžující pro spolucestující. Žádná dietní či jiná zdravotní omezení nemám. Děkuji moc za rady a přeji pěkný den. Ondra
věk: 44 let výška: 175 cm váha: 135 kg

Odpověď

Milý Ondro, jste mladý, je vám 44 let. Jste velmi obézní a jak se dalo dost čekat, byla u vás zjištěna cukrovka.

Ta cukrovka nevznikla jen tak sama od sebe. Velmi pravděpodobně sice máte vrozené vlohy, se kterými nic neuděláme, ale celá porucha se určitě vyvíjela léta, až se nyní projevila.

Jediná možnost je, že vy tuto skutečnost pochopíte a nebudete hledat nějaké zázračné řešení spočívající v tom, že třeba slazené dortíky nahradíte tmavým chlebem. V tom to netkví. Problém je v tom, že dlouhodobě konzumujete příliš mnoho kalorií, což během let vedlo k nashromáždění obrovského množství tuku, a to nejen v podkoží, ale také ve slinivce břišní, kde se tvoří inzulín a také v játrech, která slouží jako hlavní metabolický orgán v těle. To nakonec vede ke špatné funkci beta buněk v pankreatu, které tvoří inzulín, také ke špatné funkci jater, která mají sníženou citlivost vůči inzulínu.

Je tedy především potřeba, abyste zhubnul. To znamená snížil příjem kalorií v jídle, a to dost podstatně. K tomu byste se měl také co nejvíce pohybovat, abyste byl fyzicky fit a aby se zlepšila účinnost vašeho inzulínu v těle. Základem je ale omezení kalorií. Z mého pohledu není nyní tolik podstatné, jakým způsobem kalorie omezíte. Samozřejmě je nejlepší, když budete jíst zdravou vyváženou stravu, ale především je nutné, aby jí bylo málo, respektive aby byla málo kalorická.

Vy jste dosud asi na dietu vůbec nehleděl, a tak si myslím, že pokud jste v prvních 14 dnech přece jen přistoupil ke změně, tak si z hlediska psychologického zasloužíte pochvalu. Žádný zázrak z hlediska vaší hmotnosti ani výsledků bych po 14 dnech neočekával, je to dlouhodobý úkol a efekt bych posuzoval tak po 6 měsících. Je to pro vás tak náročné, že bych vám skutečně doporučoval spojit se s nutričním terapeutem nebo specialistou na léčbu obezity, protože potřebujete především získat motivaci a chuť jít do toho. Věřit tomu. Slibovat si od toho něco pozitivního do budoucnosti. A to s vámi pořídit během krátké návštěvy u lékaře nelze.

Já souhlasím s paní doktorkou, že nelze jenom vyměnit vysloveně nezdravé potraviny za potraviny tzv. zdravé. Celozrnný chléb sám o sobě není nijak zvlášť zdravý, ale je mnohem vhodnější, než potraviny s přidávaným cukrem či různým způsobem upravované. Zdravé je jíst malé porce celozrnného chleba či ve vašem případě jej klidně na nějakou dobu vynechat a spokojit se se sacharidy, které jsou obsaženy v zelenině a ovoci. To je ale moc velká změna, a tak vás spíš skutečně chválím za pozitivní začátek. Nakonec to vyjde skoro nastejno, jestli byste denně snědl jeden dortík místo krajíce chleba. Jen toho musí být málo. Je také skoro jedno, kolikrát denně jíte, i když pro udržení morálky se doporučují nejvíce 3 denní jídla a po večeři už pokud možno nic nekonzumovat. Jestli je to pro vás ale důležité, jezte večeři až v klidu doma. Jen si ji dobře odměřte, ať vás pokud možno trochu uspokojí. Musí tedy obsahovat zejména téměř nekalorickou zeleninu a k tomu trochu bílkovinné stravy bez zbytečného tuku.

Až se trochu vypořádáte se zahájením zdravějšího způsobu života, mohly by pro vás být vhodné také některé léky používané k léčbě diabetu a zároveň k hubnutí. Mohl byste také v budoucnu uvažovat o tzv. bariatrické léčbě, což je v podstatě chirurgický zákrok na zažívacím ústrojí, který zpravidla vede k dlouhodobému zhubnutí.

Pro nyní byste si mohl cvičně zkusit sestavit jídelníček s použitím naší aplikace, a to zde: FOTOJÍDELNÍČKY

Mohl byste si vybrat např. dietu se 150 g sacharidů, což je ale asi vzhledem k vašim zvykům dost málo. Ale stačit by vám to mělo, protože máte v sobě zásobu alespoň na 1 rok. Hlad byste měl řešit hlávkovým salátem, paprikami, rajčaty, kedlubnami, květákem. Snadné to není, potřebuje to především „přesmyknutím“ v hlavě. A k tomu pouhé pokárání nestačí, nebo vás to možná dokonce demotivuje.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

190 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,mám 37 letou,mentálně postiženou dceru, má obezitu 3.stupně a cukrovku 2.typu na PAD.Mohla by hubnout lékem Ozempic?

    Odpověď

    Milá Jano, lék by užívat mohla. Vedle těchto léků má ale zásadní význam dieta. Je potřeba pokusit se řešit hlavně tento problém, i když je to náročné.

    Doporučení redakce 1:
    Podívejte se na naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    Doporučení redakce 2:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám dotaz píchám si inzulín po kterém jsem přibrala 15 kilo za tři měsíce teď sem dostala na předpis od doktora ozempic nebudou se tyto látky mezi sebou hádat?☺️jelikož jsem dostala lék po kterém jsem přibrala a v zápětí si pichnu lék po kterém mám hubnout? Děkuji za odpověď Petra

    Odpověď

    Milá Petro, především si uvědomte, že se nepřibírá po inzulínu, ale po jídle. Pokud jste předtím měla špatně vyrovnaný diabetes, který vedl k vysokým ztrátám glukózy v moči a špatnému metabolismu, pak opravdu je možné po inzulínu přibrat tím, že se metabolismus upraví a vy přestanete chátrat. Jakmile se ale metabolismus upraví, záleží již jen na množství inzulínu a množství jídla. Abyste si udržela glykémie blízko normy, pícháte si více inzulínu. Inzulín ale může působit i hypoglykémii, a proto pravidelně a více jíte.

    Správné tedy je snížit dávku inzulínu a jíst méně.

    Ozempic také snižuje glykémii, ale hubnutí působí tím, že vám klesá chuť k jídlu a jíte tedy méně. U lidí, kteří mají do určité míry zachovanou sekreci inzulínu při diabetu 2. typu často stačí, že začnou méně jíst a tím si vystačí se svým vlastním inzulínem.

    Ozempic je možné používat spolu s inzulínem. Je ale vhodné dávku inzulínu upravit tak, abyste nejedla nic zbytečně navíc. Jsou-li tedy glykémie dobré, dávku inzulínu snižujte a případně inzulín dokonce vysaďte. Pokud byste ale jedla již opravdu málo a přesto byly glykémie vysoké, může být nutné inzulín dále používat.

    Tedy: Omezte příjem jídla, zejména množství sacharidů. K tomu vám může pomoci Ozempic (vydržet to). Budou-li glykémie zvýšené i přesto, že budete jíst např. méně než 150 g sacharidů denně, přidejte malou dávku inzulínu, ale nezvyšujte přitom jídlo.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych ozempic vyzkoušet a zajímalo by mě jestli je potřeba také nějak zásadně upravit stravu? Četla jsem, že tělo potřebuje hlavně hodně proteinů a málo sacharidů?

    Odpověď

    Ano stravu je třeba upravit, samotný Ozempic bez dodržování diety nepomůže, ale vede ke snížení pocitu hladu, a tak pomáhá dietu dodržovat...

    Doporučení redakce:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám obezitu, polycysticke onemocnění ledvin a vysoký krevní tlak, je mi 51. Chci zhubnout a teď se všude mluví o semaglutidu. Můžu užívat semaglutid v ramci redukce vahy při svém onemocnění ledvin? Děkuji, M.V.

    Odpověď

    Milý Miroslave, v principu mohu odpovědět, že semaglutid můžete užívat. Hojně se nyní používá i u osob s onemocněním ledvin, jejichž progresi může dokonce i zpomalovat. Přesto je však nutné, abyste se domluvil se svým nefrologem.

    Navíc pamatujte, že základním opatřením je dieta – omezení kalorického příjmu. Semaglutid tomu pomáhá, ale pokud byste měl silnou vůli, zvládnul byste to i bez něj.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    je mi 77 let,BMI 39,25 let na inzulinu,2roky po mozkove mrtvici denne ujdu tři až pět tisic kroku/bolave klouby/dietoložka mi řekla že jej predepisuje mladším, mam fibrilaci srdecnim sinim,chronicke srdecní selhaní,komorova extrasystolie,hyprtenze 3 stupně.NYHA II-III děkuji

    Odpověď

    Milý Josefe, podle mého názoru byste Ozempic mohl užívat. Léčba se začíná nízkou dávkou, aby se pokud možno nevyskytovaly vedlejší účinky. Při dobré toleranci se pak dávka zvyšuje.

    Lék hradí zdravé pojišťovny pouze osobám s diabetem 2. typu, které nemají dostatečně vyrovnaný diabetes při léčbě jinými antidiabetiky. V indikace u nediabetiků si jej pacienti musejí hradit sami.

    Ozempic by vám mohl pomoci, ale bez diety stejně nezhubnete. Ozempic vám může pomoci dietu lépe dodržovat.
     

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!