Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

syndrom bílých plášťů, zvýšený cholesterol, žluč. kameny

Datum vložení dotazu: 17.04.2023

Ptá se: Radovan

Dotaz

Dobrý den. Prosím o Váš názor na mé dva dotazy: 1. Asi před 10-ti lety mi byl potvrzen syndrom bílých plášťů. Při měření TK ve zdrav. zařízeních mám vždy vysoké hodnoty, v domácích podmínkách je TK v pořádku. Hodnoty tlaku v domácím prostředí 120-130/70-80, u lékaře 170-190/90-100. Od května 2022 jsem v péči diabetologa a nutričního poradce. Užívám Siofor Prolong 1000. Z původní váhy 96 kg jsem během ½ roku zhubnul o cca 8 kg. Při ranním měření glukometrem nalačno v domácích podmínkách mám hodnoty 5,4 – 6,0 mmol/l. Absolvuji náběry v nemocnici, před tím nic nesním ani se nenapiji a naměřené hodnoty jsou 7,0 – 7,5 mmol/l. Ty samé nebo velmi blízké hodnoty naměřím i osobním glukometrem, u kterého si zároveň ověřuji správnost měření porovnáním výsledků naměřených v laboratoři. Je možné, že se syndrom bílých plášťů „podepíše“ i na zvýšených hodnotách glukózy? 2. Celý život se vyhýbám tučným jídlům, nepiji alkohol, nekouřím. Před návštěvou diabetologa jsem ale jedl hodně sladkosti. Naměřené hodnoty cholesterolu z dřívější doby se pohybovaly v rozmezí: P/S cholesterol 3,9 – 4,3 mmol/l, LDL do max 2,5 mmol/l. Během půl roku, co jsem v péči diabetologa a dodržuji jeho a nutričního poradce doporučení ohledně stravování, se mi zvýšila hodnota P/S cholesterolu na 5,2 mmol/l, LDL 3,07 mmol/l. Zároveň mi při sonu žlučníku zjistili žlučníkové kameny, které jsem před započetím dia léčby prokazatelně neměl (dřívější sono žlučníku). Může za to právě ten můj přechod na jiný způsob stravování (menší a častější dávky jídla, více zeleniny) a současně snížení mé váhy, popř. užívání Sioforu? Děkuji, přeji hezký den - Radek
věk: 65 let výška: 183 cm váha: 88 kg

Odpověď

Milý Radovane, to čemu se lidově říká „syndrom bílého pláště“, nepochybně existuje. Nejenže člověk opouští klid a bezpečí svého domova, ale také různě cestuje, účastní se různých méně či více důležitých konfrontací se zevním světem, a na závěr všeho přichází ten hlavní viník, který mi chce vyčítat moji ve skutečnosti dokonalou dietu, moje dietní prohřešky a moji občasnou neochotu cvičit. Všichni jsme rádi pochváleni a i lékař by to měl vědět, však i on občas zatouží po pochvale (které se mně ale nedostane, protože vám odpovídám příliš otevřeně).

Život už je takový a lékař není jedinou věcí, která nás znervózňuje a ruší a není to jenom ten lékař, kdo vás není ochoten vždy pochválit. Proto si vždycky říkám, že má-li někdo opravdu vysoký krevní tlak u lékaře, to má vysoký krevní tlak asi také, když nastoupí do tramvaje revizor (i když máte zakoupený lístek), manželka se na vás oboří pro zbytečnost nebo nemůžete najít brýle a viníte z toho vnučku.

Většinou potom žádám pacienta, aby si krevní tlaky zaznamenával a příště mi ty záznamy ukázal. Pokud má opravdu skoro stále krevní tlak v normě, tak zpravidla věřím a intenzivní léčbu nenasazuju, ale když i doma jsou občas krevní tlaky vyšší, tak přece jenom dám na svoje měřidlo v ordinaci. Ostatně – je dnes možné provádět i 24-hodinové měření v domácím prostředí a potom výsledek vyhodnotit.

S glykémiemi je to dost podobné. Od ranního vstávání uplyne většinou dost času, a tak může klidně glykémie mírně stoupnout. Ostatně – právě proto máme dnes k dispozici měření glykovaného hemoglobinu, a to se jen tak ošálit nedá.

No a konečně, že by vám z obavy před zlým lékařem vznikly žlučníkové kameny, tomu asi ani vy sám nevěříte.

Doufám, že se na mě nezlobíte pro trochu odlehčující odpověď. Jinak ale vězte, že správná „diabetická“ dieta je v podstatě ta nejzdravější, a to i z hlediska hladiny krevních tuků a prevence žlučových kamenů. Vlastně to ani není žádná dieta v pravém slova smyslu, je to v podstatě zdravá strava, kterou bych doporučoval skoro každému.

Možná by měl váš lékař na vás vaše starosti líp poznat a trochu vás občas pochválit, abyste z něho neměl zbytečně trému a aby návštěva u lékaře byla také trochu legrace a ne jenom kázání o tom, co všechno člověk dělá nebo nedělá špatně. Ale jinak byste měl vy sám vědět, že mít dobrý krevní tlak (doma i v ambulanci), dobrou hladinu cholesterolu a mít glykémii co nejblíže normy, je pro vás to nejlepší a zejména vy byste si to měl hlídat.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

257 dotazů

  • Dotaz

    Dlouhodobě si léčím cukrovku. Počátkem roku 2023 dosavadní léky nebyly účinné a hodnoty cukrovky se zvýšily. Diabatologie mi změnila medikaci - nově Forxiga a v roce 2024 byl přidán Rybelsus (postupně od 3 do 14mg). Hodnoty cukru v krvi se viditelně snížily a došlo i k dalším pozitivním výsledků jako např. velké zhubnutí. Bohužel jsem začal trpět na časté infekce močových cest (zaléčeno různými ATB). Příznaky infekce sice vymizely, ale v moči mám krev. Testy moči ukazují na přítomnost bakterií, kvasinek a mikrobů, které ATB nezničily. Neměl bych vysadit Forxigu? Při poslední diabetologické vizitě jsem byl ubezpečen, že Forxiga je pro léčení prospěšná, i když způsobuje infekce a krvácení. Ivan

    Odpověď

    Milý Ivane, Forxiga by neměla způsobovat ani infekce ani hematurii (krev v moči). Pokud tomu tak je, tak je to špatně. Je třeba vyloučit i jiné možné příčiny, např. onemocnění prostaty nebo ledvin, ale pokud by to bylo lékem Forxigou, neměl by se používat.

    Forxiga obecně způsobuje vylučování cukru do moči. To má léčebné účinky, ale přítomnost cukru v moči může zvyšovat náchylnost k množení bakterií a kvasinek, což může např. působit i zánět předkožky.

    Prvním opatřením je dobrá hygiena po močení: je potřeba odstranit i poslední kapky moči, aby neulpívaly při ústí močové trubice. Toho je možné dosáhnout "otřepáním", odsátím posledních kapek papírem nebo opláchnutím v běžné vodě.

    Pokud toto nepomůže a záněty předkožky se opakují nebo se objevují časté močové infekce, je lepší tento lék nahradit jiným. Krev v moči by rozhodně být neměla. Objevuje se při opravdu těžkých infekcích, nebo má úplně jinou příčinu, jako např. onemocnění ledvin či prostaty.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    D.M. II typu, dobrý den pane profesore Beru Gliklazite 30 mg, Euthyrox 75 mg ráno, něco před snídani, Pregabalinum 150mg, a večer cca denně ve stejnou dobu momentálně 26 jednotek perem Toujeo SoloStar, nicméně se mi v průběhu dne a to zejména navečer udělá tak nevolno a po měření mám hodnoty 31 29, atd, tedy zřejmě hyper…Nižší hodnoty Hypo mám jen občas, např. 3.8, 3.2.,3.8. .Jsem 58 letý muž. Děkuji za odpovědi Tomáš

    Odpověď

    Milý Tomáši, váš diabetes je opravdu velmi rozkolísaný. Jak vidím z vašich údajů, máte vysokou postavu a vážíte jen 65 kg. Jste tedy vyhublý.

    Podle mého názoru vám chybí vlastní sekrece inzulínu a vy potřebujete si jej řádně pravidelně podávat a sledovat svoje glykémie.

    Pro nyní bych vám určitě vysadil Gliclazid a nasadil inzulín ve 4 denních dávkách, 3x rychle působící, na noc to Toujeo. Byl by pro vás také vhodný senzor hodnot glukózy v podkoží, na ten byste měl potom nárok a nemusel jej platit.

    Nemohu vám ale dát okamžitou radu, zejména proto, že kromě opravdu vysokých hodnot udáváte i hodnoty nízké. Musel bych lépe znát váš zdravotní stav.

    Určitě byste měl co nejdříve navštívit diabetologa, možná by byla vhodná i krátká hospitalizace k úpravě léčby. Než se tak stane, tak bych vám zatím radil zvýšit dávku Toujeo třeba na 36 j. (funguje déle než 24 hod.), sledovat glykémie a při vyšších hodnotách nejíst zbytečné sacharidy. Nevolno vám asi je z těch vysokých glykémií a není vyloučené, že máte i určitý stupeň ketoacidózy z dekompenzovaného diabetu. Honem k diabetologovi.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý, muže saxenda způsobit zvýšení tlaku a tepu, současne horečku s následným omdlenim? Dávka přechod z 0,6 na 1,2.

    Odpověď

    Milá Petro, Saxenda takové obtíže nepůsobí.

    Na druhé straně, je nutné připustit, že v medicíně je možné skoro všechno. Snášenlivost Saxendy je individuální a je nutno si na její efekt zvykat. Dovedu si představit, že u někoho může způsobit nadměrnou nevolnost, což by mohlo být provázeno i zvýšeným krevním tlakem, případně omdlením. Zvýšenou teplotu si představit při tom neumím.

    Pátrejte spíš po jiné příčině.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak časté jsou u pacientů s diabetem 1. typu hypoglykémie, při kterých dojde ke ztrátě vědomí? Ptám se konkrétně kvůli příteli (31 let), který upadl podle jeho slov do bezvědomí již mininálně 6x během posledních 15 let (stává se mu to tedy zhruba každé 2 roky). Pro mě je toto číslo děsivé, ale nevím, jaká je v tomto ohledu statistika. Druhý dotaz se týká rozpoznávání příznaků hypoglykémie - přijde mi, že příznaky jako třes, vrávoravá chůze nebo zmatenost se u přítele moc nevyskytují, i když má glykémii nízkou. Znamená to, že už má kvůli častým hypoglykémiím oslabené varovné reakce? Občas si ale všímám, že má rozšířené zorničky - může to souviset s hypoglykémií nebo to poukazuje na jiný problém? Přítel používá inzulinovou pumpu a bere lék Atoris. Moc děkuji za odpověď Jana

    Odpověď

    Milá Jano, těžké hypoglykémie, kdy člověk potřebuje pomoc jiné osoby nebo dokonce upadá do bezvědomí, by se u správně léčeného diabetu 1. typu vyskytovat neměly. Přesto jsou pacienti, u kterých se vyskytují a mohou mít i fatální důsledky.

    Prevence spočívá v důkladné edukaci pacienta, jak takovým stavům předcházet. Základem je používání kontinuálního senzoru hodnot krevního cukru v podkoží s možností včasného varování (např. zvukově, ale také případně oznámením další osobě) při hrozící hypoglykémii.

    Pokud odstranění chyb v léčbě, edukace pacienta a zacvičení v užívání senzoru nepomáhají, může být zvažována i léčba transplantací pankreatu či Langerhansových ostrůvků. Je nutno se poradit s ošetřujícím diabetologem, který navrhne další postup.

    Porucha včasného subjektivního rozpoznání hypoglykémie se označuje jako syndrom porušeného vnímání hypoglykémie, při němž kontraregulační mechanismy pro hypoglykémii špatně fungují. Je to nebezpečný stav a je nutné s tím něco dělat.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Při pohybu, chuzi nebo lehké práci se mi začne motat hlava. Většinou je to po snědení něčeho sladkého. Může to být cukrovka? Miroslava

    Odpověď

    Milá Miroslavo, předpokládám, že cukrovku nemáte a tážete se, zda vaše příznaky nemohou odpovídat nějakému příznaku začínající cukrovky.

    Ačkoliv mě život naučil, že v medicíně není skoro nic zcela nemožné, tak uvedené příznaky neodpovídají cukrovce.

    Po jídle se může někdy motat lidem hlava proto, že se jim po jídle hodně prokrví zažívací ústrojí. To může vést k poklesu krevního tlaku a mírnému nedokrvení mozku, což může způsobit motání hlavy.

    Někomu se také může stát, že po požití sladkého jídla se mu výrazně stimuluje sekrece inzulínu, až to může způsobit hypoglykémii s motáním hlavy. U lidí po odstranění části žaludku se stávalo (tato operace se totiž dnes provádí málo), že jídlo prošlo žaludkem příliš rychle a dostalo se rychle do střeva. Zde se cukr rychle vstřebával, což působilo hypoglykémii a spolu s velkým prokrvením střeva i nízký krevní tlak a motání hlavy. Říká se tomu tzv. „dumping syndrom“.

    Já vám navrhuji: Jezte pomaleji a po jídle chvilku počkejte. Nejezte velké porce jídla najednou. Obecně, nejezte zbytečně sladké jídlo, už jen proto, že máte nadváhu.

    Kontrolně je ale možné asi za 30 minut po jídle změřit si krevní tlak a glykémii.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!