Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Syndrom úsvitu?
Datum vložení dotazu: 22.10.2022
Ptá se: Alena
Dotaz
Odpověď
Milá Aleno,
Tzv. syndrom úsvitu (anglicky „dawn phenomenon) se používá k vysvětlení, proč některým lidem stoupá potřeba inzulínu (ať již vlastního či podávaného léčebně) v časných ranních hodinách. Vysvětluje se to tím, že tělo se připravuje na ranní „boj s okolnostmi“, které jej obklopovaly v dávné době, když se kdysi probudil v jeskyni uprostřed divoké přírody. Dnes by se to dalo přirovnat k rannímu ruchu, který zahrnuje spěšnou přípravu a odchod do práce, akrobatické cviky v hromadné dopravě a ranní nástup do práce. Je k tomu potřeba hodně energie, která musí být po ruce. Proto si tělo zařizuje uvolnění energetických zásob z jaterního glykogenu (který se štěpí na glukózu) a z tukové tkáně. Uplatňují se při tom tzv. stresové hormony, zejména kortizol z nadledvinek a adrenalin z dřeně nadledvinek, které to všechno zprostředkovávají …. No, ale když nic takového nenastane, člověk si klidně hoví v posteli, nikam nespěchá a pak si ještě připravuje chutnou snídani, tak z toho nakonec je jenom zvýšená glykémie a cukr nemá kam se podít, protože svaly nic nedělají, žádný boj s přírodními živly se neodehrává, možná jen úlek při ranním převážení.
Tento stav začíná někdy kolem 4. až 5. hodiny ráno a zdravý člověk tu energii buď vynaloží, nebo jeho vlastní inzulín se postará, aby glukóza zůstala tam, kde, je (tedy v játrech) a glykémie nestoupá.
Termín úsvitu se popisuje zejména u osob léčených inzulínem. Ráno se zvyšuje potřeba inzulínu, a proto je potřeba dobře nadávkovat večerní či noční inzulín tak, aby působil více právě v ranních hodinách, a přitom nepůsobil hypoglykémii. Nebo u inzulinových pump se naprogramuje ranní rychlost pumpy o něco výše.
U diabetu 2. typu se tento termín moc nepoužívá. Pacienti s diabetem 2. typu jsou obecně méně citliví na působení inzulínu. Inzulín během noci tlumí uvolňování glukózy z jaterního glykogenu, ale u diabetiků 2. typu je jeho působení slabé, takže to nestačí k obraně před vzestupem glykémie. Proto se podávají různé léky, které účinek inzulínu zvyšují (např. metformin). A také je důležité pokud možno k večeru či večer nic moc nejíst, nebo jen zeleninu. Protože játra jsou pak „napěchovaná“ glykogenem, který se po jídle tvoří do zásoby, a ten tak musí někudy z jater zase ven, tedy do krve během noci či během rána.
Já bych se na žádný syndrom úsvitu moc nevymlouval. Moc vám doporučuji zpřísnit dietu a večer místo jídla se jít raději projít nebo si zacvičit. Kdyby to pak opravdu nestačilo, je vhodné podávat večerní inzulín. Ale k tomuto kroku máte ještě bohatou rezervu v podobě diety, pohybu a případně ještě dalších léků.
A také vám doporučuji lépe porozumět řeči vašeho těla, které se chce zalíbit svojí paničce a tak ji pobízí: „milá Alenko, tvoje tělíčko nutně potřebuje ještě jeden plátek chleba a támhletu houstičku se šunčičkou, a ne abys mě moc namáhala! To bych tě pak muselo pozlobit bolavými nožičkami a klouby a nepěknou únavou…“. Vy jste jeho pán a tak mu máte nařídit: „Kuš a koukej mě pěkně nosit a natřásat a papání jsi už dostalo dost a dost, koukni, jak nám zdražili plyn a elektřinu, nejsi na světě samo!“.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Obecné"
957 dotazů
-
Zvýšené leukocity
(04.04.2025)
Dotaz
Dobrý den potřebovala bych spiš trochu uklidnit. V pondělí jsem byla na krvi a mám zvýšené leukocity a bílkovinu v moči. Nic mi není jen jsem měla úraz nohy a mám ji stále ještě oteklou. A dost jsem ve stresu. Dnes jsem byla na odběrech znovu. V pondělí budu mít výsledky. Děkuji vám vřele za odpověďOdpověď
Milá Moniko, vzhledem k tomu, že sama píšete, že vám nic není, tak vás snad mohu uklidnit. Ale jinak z vašeho opravdu stručného líčení nemohu nic usuzovat. Leukocyty mohou být zvýšené jen mírně, a to je docela běžná věc, ale také mohou být zvýšeny 10x i 100x, a to je už vážnější. A podobně je to i s bílkovinou v moči. Ta může být přítomna jen málo a přechodně, nebo jí tam může být moc, a zo už většinou něco znamená. Proto se omlouvám, ale při tak nepřesném dotazu nemohu moc odpovídat. Nejjednodušší bude poradit se o tom s lékařem, který dal ta vyšetření provést. Ten snad toho bude o vás vědět trochu víc.
-
hladina glykémie
(02.04.2025)
Dotaz
Hodnota 7,3 mmol z žilniho odběru je indikováno k nasazení tabletek?Odpověď
Dobrý den,
při nasazení léků na cukrovku se řídíme celkovým stavem pacienta, hladinou aktuální glykémie a také parametrem HbA1C (tzv dlouhý cukr) Toto číslo ukazuje průměrnou hodnotu glykémie cca za 3 měsíce zpětně. On totiž cukr v krvi kolísá a pokud budete mít 1x 7,3 a ostatní hodnoty v normálu, tak léky ještě potřebovat nebudete.
Pokud je to ale opakovaně, tak již ano.
Doporučuji Vám tedy zahájit dietu, snažit se hýbat a nechat si udělat kontrolní glykémii cca za 3-4 měsíce včetně HbA1C. Bude-li HbA1C nad 40 mmol/mol nebo glykémie nalačno opět nad 7,0 mmol/l, pak bych již zahájila léčbu léky. Ono totiž včasné zahájení léčby oddaluje zhoršení glykémií do dalších let.
s pozdravem
-
Zvýšená hladina po ránu
(30.03.2025)
Dotaz
Dobrý den,mám prediabetes, změnil jsem přístup,dal dolů 10kg váhy,sportuji a držím přísně stravu, pořídil jsem si glukometr za 8 týdnů jsem se dostal na čísla 4,9-5,8 na lačno.... nyní posledních 10 dnů opět zhoršení na lačno cukr mezi 6,4-7,7 přitom jsem stravu neporušil.Mohlo by to být vyšší z nějaké např.virozy? Děkuji za odpověďOdpověď
Milý Martine, vlohu ke vzniku diabetu nesporně máte. Každé zdravotní zhoršení, na prvním místě nadváha, mohou poruchu zhoršovat, trvale či přechodně. Diabetes 2. typu je zpravidla postupující onemocnění, takže často může postačovat redukce hmotnosti, snížené množství kalorií a dostatečný pohyb, ale někdy se zejména vaše schopnost produkovat inzulín může přesto snižovat, takže můžete v budoucnu potřebovat léčbu, a nemusí to „být vaše vina“.
Zatím to ale máte v pořádku. Vydržte tedy dodržovat ten nový režim a zatím nic dalšího nepodnikejte. Nyní je to celkem v pořádku.
-
Stížnost - odběry na lačno a bez léků, nebo ne?
(27.03.2025)
Dotaz
Dory den,před každem oděru jsem šel na lačno i bez léku a nepit,a tentokrat jsem šel na oděr na cukr po druhé a řekli my že musim myt v sobě leky. ZdeněkOdpověď
Milý Zdeňku, já úplně nerozumím vaší otázce, ale domnívám se, že se divíte, proč vám jednou před kontrolou u lékaře řekli, ať přijdete na lačno a před podáním léků, a podruhé naopak chtěli, abyste si před vyšetřením léky klidně vzal (a nepíšete, zda jste měl být také na lačno, nebo po jídle).
Cílem léčby cukrovky je, abyste měl glykémie co nejvíce v pořádku, ať již na lačno či po jídle, ať již před léky či po lécích. Při běžných kontrolách je pro lékaře pouze důležité, aby věděl, zda jste už jedl či ještě nikoliv, či zda jste si již vzal léky. Takže obojí je možné, jenom musíte být s lékařem domluveni.
Trochu jiná situace je, když lékař vyšetřuje nového pacienta a chce vědět, zda tento pacient má či nemá cukrovku. Někdy je to úplně jasné, třeba když zjistí glykémii 20 mmol/l, tak je naprosto jasné, že jde o diabetes, ať už je to na lačno či po jídle. Pokud je ale porucha malá, tak je nutné pacienta vyšetřit za tzv. standardních podmínek a to je: na lačno, případně před podáním léků na diabetes (ostatní léky, např. na krevní tlak, je možné ráno normálně užít). Pro hodnotu glykémie na lačno jsou totiž stanoveny normy, a ty jsou: na lačno nemá být hodnota vyšší než 5,6 mmol/l. Je-li hodnota mezi 5,7 a 7, tak může jít o poruchu glukózové tolerance, a je-li nad 7 mmol/l, jedná se již o diabetes. Takové vyšetření má být provedeno alespoň 2x.
Někdy se také kontrolují jiné věci než jenom glykémie. Např. když lékař posuzuje hladinu cholesterolu v krvi, musí být pacient na lačno. Pokud je po snídani, zvláště když sní něco tučného, jako je třeba mléko, sýr, máslo, tak hladina krevních tuků v krvi rychle stoupá a lékaře to může zmást.
Pokud tedy půjdete příště na kontrolu a lékař vás pozve na krevní odběr, tak se předem zeptejte, zda máte být na lačno a zda si máte vzít ráno svoje běžné léky. Pak si to poznamenejte do diáře, abyste na to nezapomněl.
-
67 roků po noci cukr 7,2
(24.03.2025)
Dotaz
Je to už cukrovka?Odpověď
Dobrý den,
z této jedné hodnoty nelze jednoznačně říci, že máte diabetes mellitus (cukrovku). Pokud se jednalo o odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách bez jídla, za běžné noci - nebyl jste v práci, nebyl jste nemocný....), tak by odběr měl být alespoň jednou zopakován. Pokud by se i podruhé potvrdila ranní lačná glykémie ≥ 7,0 mmol/l, tak už by se dalo říci, že se jedná o diabetes mellitus. Pokud by druhá glykémie vyšla méně než 7mmol/l, tak by jste měl být poslán na oGTT (https://www.cukrovka.cz/oralni-glukozovy-tolerancni-test-ogtt). Pokud se jednalo jen o odběr glukometrem (např. který má na měření rodinný příslušník), tak byste se měl domluvit s praktickým (obvodním) lékařem na odběru lačné glykémie ze žilní krve a dle výsledku by Vás měl případně poslat na oGTT.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!