Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

těhotenská cukrovka - inzulín a hodnoty na glukometru

Datum vložení dotazu: 22.09.2019

Ptá se: Věra

Dotaz

Těhotenská cukrovka Dobrý den, Nyní jsem v 19. tt, před měsícem mi byla zjištěna těh. Cukrovka. Hodnoty po odběru ze žíly nalačno 5,1 a 5,3. Byla jsem odeslána do diabetologické ambulance. Začala jsem držet dietu a měřit hodnoty glukometrem. Nalačno jsem měla hodnoty stále vysoké v rozmezí 5,2 – 5,5, pak náhle skok až 6,8 (5,8 6,3 5,4 6,2 6,2 – hodnoty nalačno). Na kontrole mi na základě těchto výsledků nasadili noční inzulín 6 jednotek (před 5 dny) i když jsem před 7 dny měla při odběru nalačno ze žíly hodnotu 4,9. Problém je, že po nasazení inzulínu se hodnoty nalačno výrazně nesnížily – hodnoty 5,0 6,8 5,7 5,7 – dle glukometru. Navíc se mi ihned po nasazení inzulínu výrazně zhoršily hodnoty po jídle, ty jsem měla před nasazením inzulínu nízké – doktorka mi řekla, že mám víc jíst. Mám vážné podezření, že glukometr neměří správně, občas vykazuje hodně rozdílné hodnoty po sobě následujících měření. Navíc jsem se dočetla, že odchylka při měření může být až 30 % oproti odběru ze žíly. Je mi také divné, že před 6 dny jsem měla nalačno ze žíly hodnotu 4,9 a po nasazení inzulínu hodnoty výrazně vyšší (při měření glukometrem). Navíc mi včera hlásil při měření několikrát chybu. Pokud by chybovost glukometru oproti odběru ze žíly byla opravdu tak velká, tak by vlastně nasazení inzulínu bylo zbytečné. Moje otázka zní: 1) Je vůbec možné, že by se hodnoty nalačno po nasazení inzulinu výrazně nesnížily? 2) Je možné, že by noční inzulin způsobil výrazné zhoršení glykémie po jídle? Např. proto, že tělo si na inzulin „zvyklo“ a očekává ho i přes den? Děkuji moc za odpověď
věk: 38 let

Odpověď

Dobrý den, zvýšení glykémie po nasazení inzulínu je hodně zvláštní. Naopak by měly  hodnoty  klesnout. Někdy počáteční dávka inzulínu nestačí a musí se navyšovat. Zkonzultujte to s Vaším lékařem, ideální by bylo zkontrolovat přesnost měření Vašeho glukometru (třeba ověřit si hodnoty na jiném glukometru).

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

Další názor diabetologa, který není specialistou na těhotenskou cukrovku:

Kontrola hladiny krevního cukru v lidském těle rozhodně není jednoduchá a uplatňuje se na ní mnohem více faktorů než pouze sekrece inzulínu. V době těhotenství se navíc mohou uplatňovat některé hormonální změny, které většinou snižují citlivost tkání vůči inzulínu (a tudíž mohou zvyšovat jeho potřebu), větší příjem potravy pro zajištění růstu dítěte, a konečně i schopnost samotného dítěte vytvářet inzulín, což se děje zejména, když je glykémie matky zvýšená. Větší produkce inzulínu u dítěte se považuje za nežádoucí, protože může vést k zvýšenému růstu. To je jeden z hlavních důvodů, proč se snažíme, aby byl diabetes během těhotenství velmi dobře vyrovnán.

Podle toho, co uvádíte, je vaše porucha spíše lehká a žádné skutečně vysoké glykémie jste neměla. Bylo by dobré, kdyby vaše glykémie na lačno nepřesahovaly 5,1 – 5,3 mmol/, za hodinu po jídle asi 7,7 a za 2 hodiny 6,7 mmol/l. Velmi záleží, jak mnoho během těhotenství přibíráte. Pokud nejste velmi štíhlá, pomohlo by mírné snížení sacharidů v dietě, vynechání všeho slazeného, zejména sladkých nápojů, a nopak by se hodilo více zeleniny a nepříliš sladkého ovoce. Dále byste měla být fyzicky aktivní a v rámci možností „sportovat“. Když ani toto nepostačuje, většinou se doporučuje perorální antidiabetikum metformin, které je možné bez rizika během těhotenství užívat. Metformin snižuje zejména glykémii na lačno a zlepšuje účinnost vašeho vlastního inzulínu.

Pokud paní doktorka nechce podávat metfromin, je možné také přistoupit k podávání inzulínu už i u takto poměrně málo zvýšených hodnotách glykémie. Předpokládám, že ve vašem případě se jedná zejména o sníženou citlivost vůči inzulínu. Dávka 6 j. večer je velmi nízká a začíná se s ní proto, abyste zbytečně neměla hypoglykémie. Může se tedy velmi snadno stát, že přirozené kolísání vaší potřeby inzulínu je mnohem větší a 6 jednotek prostě nestačí. Doporučuje se tedy postupné opatrné zvyšování dávky, např. po 2 jednotkách. Po inzulínu opravdu glykémie nestoupá. Pokud si tedy jste jistá, že dodržujete správné stravování, dávku mírně zvýšíte tak, aby ranní hodnota byla do těch požadovaných 5,1 – 5,3 mmol/l a přitom abyste neměla noční hypoglykémii.

Přesnost glukometru můžete ověřit použitím kontrolního roztoku, který k vašemu glukometru získáte v lékárně (někdy se musí objednat). I tak ale není osobní glukometr zcela přesný, při hodnotě 5,1 mmo/l by u většiny glukometrů určitě vyhovovalo zjištění hodnoty přibližně 4,5 – 5,6 mmol/l, většinou je ale přesnost vyšší. V úvahu musíte vzít, že ani v laboratoři zjištěná hodnota není úplně přesná. Glukometr by spíše měl ukazovat konzistentně, to znamená, že by člověk měl mít jasnou představu, že jeho hodnoty jsou stabilní, zda klesají či stoupají a měl by s konkrétním glukometrem získat osobní zkušenost. Při testech se zpravidla ukáže, že glukometr měří dostatečně dobře. Osobní glukometry ale nejsou primárně určeny k přesnému testování glykémií u zdravých osob, kdy se normální hodnoty pohybují poměrně v úzkém rozmezí. Pro monitorování těhotenské cukrovky však rozhodně stačí.

Přeju vám, aby se vám glykémie srovnaly a také, abyste malé odchylky příliš neprožívala. Asi bude potřeba lehce zvýšit dávku inzulínu, ale jinak je všechno celkem v pořádku.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

364 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý deň, v septembri na prvej kontrole u dia som mala dlhodoby cukor 29 … teraz mi stúpol na 32, ale hodnoty čo meram doma po jedle/rano mám vždy super (lačná do 5) …. Môže to naznačovať niejake diétne chyby alebo sa to stáva aj bez toho? Ďakujem 🙂

    Odpověď

    Dobrý den, 

    během těhotenství se vlivem těhotenských hormonů cukrovka postupně zhoršuje. Můžete to sama poznat, že některá jídla Vám za začátku "projdou", ale později Vám mohou glykémii zvyšovat. Proto se Vám zvýšila hodnota glykovaného hemoglobinu. Nemějte ale obavy.  Norma je do 40 mmol/l, takže u Vás je kompenzace diabetu výborná. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím, ráda bych se zeptala, zda má při těhotenské cukrovce smysl měřit si hladinu glukózy například i po svačinkách? A je prosím "lepší" po hlavních jídlech sledovat hodnotu glukózy 1 nebo 2 hodiny po jídle? Předem mockrát děkuji za radu.

    Odpověď

    Dobrý den, ano, můžete se měřit i po svačinkách, obzvlášť pokud jsou větší nebo pokud sníte více ovoce, abyste si ověřila, že máte glykémie v normě. Ideální by bylo měření na glukózových senzorech. Tyto senzory se zavádí do podkoží na dobu 10-14 dní a měří glykémii kontinuálně (po celých 24 hodin). Bohužel pro ženy s těhotenskou cukrovou nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami a jejich pořizovací cena je cca 1700Kč na 14 dní. 

    S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den Byla mi zjištěna těhotenská cukrovka. Mám strach, že se mi v následujících letech rozvine prediabetes nebo cukrovka typu 2. Myslíte , že když se upraví váha, životní styl ( mám mírnou nadváhu) že se jde tomu vyhnout ? Jsem po IVF , takže kila šli nahoru. Momentálně jsem 23+3tt a pouze 3kg nahoře (naštěstí ) Děkuju za odpověď

    Odpověď

    Dobrý den,

    ženy s těhotenskou cukrovkou mají až 50% riziko, že se u nich rozvine v pozdějším věku cukrovka 2. typu.  Důležitou prevencí je zdravý životní styl, tj. udržovat se štíhlé, zdravě jíst, pravidelně se hýbat a nezapomínat na pravidelné kontroly u Vašeho praktického lékaře. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem těhotná v 14 tt. Před třemi týdny mi byla zjištěna lačná glykemie 5,3mmol/l. Lékař indikoval kontrolní OGTT. Aktuální hodnoty z žilní krve jsou: lačná 4,35 po hodině 4,81 a po dvou hodinách 2,09 mmol/l. Hodnotu 2,09 jsem pociťovala silně (závrať atd., ale po brzy se zlepšilo). Můžou být tyto hodnoty způsobeny tím, že se snažím v poslední době vyhýbat jednoduchým cukrům (nejím však nízkosacharidově, jím hodně ovoce a mléčných výrobků) a tělo reagovalo na inzulín více citlivě? Glukometr, který jsem si zakoupila po zjištění první vyšší glykemie pro svou kontrolu měřil cca o 2 mmol/l výše; Ranní glykemie mám podle tohoto glukometru z lékárny běžně 5,6 mmol/l. Mám věc nějak řešit dále? Děkuji mnohokrát. Eva 

    Odpověď

    Dobrý den, 

    Vaše hodnoty jsou vpořádku. Těhotenská cukrovka Vám nebyla potvrzena, ale musíte ještě podstoupit 2. fázi screeningu (tj OGTT mezi 24.-28. týdnem těhotenství). Dietu zatím držet nemusíte, doporučuji racionální pestrou stravu s dostatkem zeleniny, ovoce, vyhnout se rychlým sacharidů a průmyslově zpracovaným potravinám.  To že jste měla ve 120. minutě nízkou hladinu cukru, to se některým ženám stává. Je to tím, že Vaše slinivka příliš "citlivě/přemrštěně" reagovala na zátěž glukózy.  Jedinou prevencí je vyhýbat se sladkému, které Vám tuto reakci způsobují. Ne každý glukometr je spolehlivý, rozdíly v přesnosti měření mohou být hodně velké. V tuto chvíli není nutné abyste se měřila, ale pokud by to bylo nutné, na diabetologii Vám spolehlivý glukometr dají/zapůjčí. 

    S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať kedy merať lačnú hodnotu .. či ihneď po zobudení (max umyť ruky) alebo stačí nalačno, pred raňajkami … čo je napr. 20-30 min po zobudení. Ďakujem

    Odpověď

    Dobrý den, 

    glykémii nalačno byste si měla změřit hned po probuzení. Ale nemusíte mít glukometr hned u postele, interval do 20 min je ještě ok. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!