Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Toujeo a fyzická aktivita
Datum vložení dotazu: 09.07.2023
Ptá se: Radek
Dotaz
Odpověď
Milý Radku, přemýšlím, co vás po 17 let trvání diabetu vyvedlo tolik z míry. Člověk samozřejmě není stroj, od kterého, když se o něj staráme stále stejně, vyžadujeme od něho stejné věci a dáváme mu stejné palivo, můžeme očekávat, že bude fungovat také pořád stejně.
Ale přece jenom i v biologii platí určitá pravidla, kterým musíme porozumět a chovat se podle nich, aby tělo dobře fungovalo.
U zdravého člověka probíhá regulace hladiny krevního cukru automaticky aniž bychom to vůbec registrovali. U pacienta s diabetem 1. typu je ale řídící systém zcela narušen. Máme sice k dispozici velmi kvalitní možnosti, jak podávat inzulín, ale řídící úlohu místo samotných beta buněk pankreatu přebírá náš rozum, který je někdy nerozumný, někdy krátký a někdy je naše tělo „líné“ rozum dostatečně poslouchat.
Na druhé straně, máme nyní k dispozici úžasné možnosti monitorování glykémií, jen je velmi důležité naučit se informace správně používat. I k tomu máme nyní další vynikající pomůcky, a to jsou inzulínové pumpy, které mohou dokonce přímo spolupracovat se senzorem glykémií a dávkování inzulínu samy poloautomaticky „dolaďovat“. Takové systémy již zdaleka nejsou ve fázi testování, ale naopak již výrazně pomáhají motivovaným diabetikům v každodenním životě, vedou ke zlepšení vyrovnání diabetu a ke snížení počtu a závažnosti hypoglykémií.
Vy musíte nejprve vybřednout ze „začarovaného kruhu“, do kterého jste se sám dostal. Jste mladý, jak uvádíte, nemáte vyvinuté závažnější komplikace diabetu, jste ochotný sportovat. Zřejmě i vhodnou dietu jste ochoten správně dodržovat.
Navrhuji vám, abyste si vytvořil určitý modelový denní program, který zatím budete dodržovat. Není samozřejmě nutné, abyste dělal pořád to samé, ale je potřeba, abyste vstával v určitou hodinu, rozvrhnul si příjem potravy podle svých preferencí, např. do 3 nebo 4 denních jídel, naplánoval si dobu a intenzitu fyzické zátěže (opět nejlépe několikrát denně) a znal složení svých jídel, zejména s ohledem na množství sacharidů. Jak uvádíte, měl jste určitě nadváhu a trochu ji máte dosud. Tak byste rozhodně neměl přibírat, možná i trochu ještě zhubnout.
Fyzické aktivitě byste se měl věnovat každý den, přičemž se nemusí jednat jenom o běhání či fotbal, ale třeba o procházky či vyprovázení dětí do školy apod. Ale pohybovat byste se měl alespoň hodinu denně, spíš více, a to alespoň trochu i v zaměstnání. Jako vzor byste mohl zvolit dietu asi s 220 g sacharidů celkem, je ale nutné tomu znovu věnovat pozornost a naučit se to z kalorických tabulek, od dietních sester či např. i z našich stránek.
Používejte nadále svůj senzor a kontrolujte jeho údaje minimálně 12x denně, raději i více. Trvá to vždy asi 30 vteřin a je důležité vědět, zda glykémie stoupá či klesá, jak moc stoupá po jídle, zda neklesá příliš při sportu a podobně. Podle zjištěných hodnot se náležitě chovejte – to samozřejmě není jednoduché a je třeba se to naučit, nic nepřehánět a nepřekombinovávat, myslet dopředu. Existují k tomu edukační programy a ty by vám měl doporučit váš diabetolog. Např. na stránkách www.ikem.cz můžete najít pod hlavičkou Centra diabetologie vynikající stručné edukační materiály, jak správně senzor používat a jak na něj reagovat, ale také jak upravovat dávky inzulínu při sportu apod.
Nyní používáte 4 dávky inzulínu. Toujeo působí déle než 24 hod. a mělo by vám zaručit zejména dobré glykémie během noci a ráno, a to bez nočních hypoglykémií. Pokud máte ráno glykémie vysoké, měla by se dávka pravděpodobně mírně zvýšit, tedy pokud zbytečně nejíte večer sacharidy navíc. Během dne by pak mělo Toujeo poskytovat základní dávku inzulínu tak, abyste neměl hyperglykémii i když nic nejíte, nebo naopak hypoglykémie když nic nejíte. Ale to už můžete sám opatrně dolaďovat tím, že buď něco malého sníte navíc, nebo že jídlo uberete, či se budete více pohybovat.
Vaše dávky Fiaspu jsou poměrně vysoké. Je to možná tím, že jíte příliš mnoho sacharidů. Když se potom ještě spletete a dáte si dávku 2x, tak je hypoglykémie opravdu pravděpodobná. Před jídlem volte dávku vždy podle množství sacharidů a podle aktuální glykémie. Pokud je glykémie zvýšená, omezte množství sacharidů, případně sacharidové jídlo odložte. A když chcete potom sportovat, určitě si dávku při dobré glykémii snižte a během sportu se kontrolujte.
Ale na soukromý kurs diabetologie tady nemám prostor. Musíte se prostě rozhodnout pro větší pečlivost a také si vyžádejte odbornou „reedukaci“. Inzulínová pumpa by byla určitě vynikající další krok a polouzavřený okruh krok následující. Zlepšení ale můžete dosáhnout i s inzulínovými pery. Jen do toho nevkládejte magii, ale raději přesnost, odpovědnost a pečlivost.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a pohyb"
20 dotazů
-
Po sportovni aktivite mam vysokou glikěii i o cca 4 jednoky
(22.10.2024)
Dotaz
Jsem diabetik 2.typu, 73 let. Pri sportovni zatezi jizde na kole cca 3-4x tydne, s vetsim prevysenim terenu cca 1,5 hod mi stoupne glykemie i o cca 3 jednotky, mimo to provozuji denne cca 10 km svizne chuze i casto jeste po jizde na kole. Jsem zvykla na pravidelny pohyb celorocne tj. kolo chuze lyze. Mam vyssi ranni glykemie, denni hodnoty po jidle cca 8-9. Po jizde na kole jsem mela i 12,4, coz me hodne prekvapilo. Pry to nemam resit, ale myslim, zemi to zhorsuje vysledky dlouheho cukru. Jak na to? Dekuji StanislavaOdpověď
Milá Stanislavo,
pohyb obecně zlepšuje průběh diabetu 2. typu. Vede k lepší účinnosti inzulínu, ale zlepšuje i stav kardiovaskulárního ústrojí. Tento efekt má zejména pohyb vytrvalejší, tady takový, jaký provádíte vy. Proto vám jej nadále doporučuji.
Někdy u osob, které jsou málo trénované a cvičí jen krátkodobě a nárazově skutečně může glykémie stoupat jako projev určitého stresu, který pro ně cvičení představuje. Vy ale jste "sportovkyně", a tak bych to u vás neočekával.
Pochopitelně velmi záleží na tom, zda před fyzickou zátěží jíte sacharidy a kolik jich jíte. Je také možné, že vám prostě chybí dostatek inzulínu. Tomu trochu nasvědčuje fakt, že nemáte nadváhu. I v tomto případě cvičení pomáhá, ale pokud je inzulínu opravdu málo, cvičením ani tabletami jej nenahradíte. To by ale musel posoudit váš diabetolog - nevím, jaké léky užíváte a jak se stravujete. Možná by pro vás byla vhodná malá dávka inzulínu, zatím 1x denně. To ale na dálku posoudit nemohu.
-
Test fyzicke aktivity a vliv na glykemii
(17.04.2024)
Dotaz
Dobry den, jsem celozivotne nemocny s diabetem a po normalnim jidle mivam vzdy glukozu pres 10 mmol/l. Nyni jsem udelal test po komzumaci celozrne tycinky muesli hmotnost 60kg a potom jsem sel pesky domu rychlou chuzi cca 4km/hod celkem 60 minut. Nic jineho jsem nejedl od rana. Bylo 15h pri konzumaci te muesli tycinky. Glykemii jsem meril v 16h, tedy hodinu po konzumaci, a bylo namereno 6.5mmol/l. Je to normalni hodnota nebo ne ? Dekauji s pozdramOdpověď
Dobrý den,
glykémie 6,5 mmol/l může být v této situaci úplně normální. Záleží i na tom kolik jste měl glykémii před tyčinkou. Tyčinka může dle své velikosti a složení mezi 20-40 g sacharidů. Běžný oběd klidně kolem 50-80g sacharidů - podle toho, jaké množství a co jíte.
Běžně při anaerobní aktivitě (kam u většinou chůze spadá) glykémie (hladiny glukózy v krvi) klesá. Při chůzi se tedy mohla část cukru, který jste snědl spálit. Hladina glykémie 6,5 mmol/l může tedy být úplně normální. Rozhodně se nejedná ani o hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) ani o hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).
Poznámka redakce:
omlouváme se za opožděnou reakci
-
sport
(07.04.2024)
Dotaz
Dobrý den , potřebuji poradit ohledně proteinového nápoje sportovního nápoje FueRide - GymBeam , jestli ho můžu používat při cyklistice, když mám zvýšení cukr v krvi. Mám diabetes 2 stupně. Děkuji za radu. S pozdravem Petr KřížOdpověď
Dobrý den Petře,
tento sportovní nápoj je slazen glukózou a fruktózou, to znamená, že zvyšuje cukr v krvi. Nicméně při sportu je potřeba tělu dodávat rychle působící sacharidy, proto bych se ho nebála užívat. Ale jedna dávka tohoto nápoje obsahuje téměř 30g S, to už se vám na glykémii podepíše. Nepíšete, jak máte vysoké glykémie ani jakou kompenzaci DM nyní máte či i druh léčby. To všechno jsou důležité body při rozhodování...
Doporučila bych vám následující, změřit si cukr v krvi před cyklistikou, pokud bude glykémie v mezích normy, můžete si nápoj dát. Pokud bude glykémie vysoká, počkala bych, než se glykémie vyrovná..
Můžete si pořídit zkušební senzor, který vám velmi toto sledování glykémií usnadní. Myslím, že by vám mohl stačit i jen jeden, pouze abyste si udělal představu, jak reagujete na pohyb a tento nápoj. Dá vám to krásný, ucelený, pohled na vaše glykémie po celý den i noc.
-
jak často mít pohyb
(29.11.2023)
Dotaz
Dobrý den,jsem diabetik 2.Měřím 174cm a vážím 64 kg chtěl bych trochu přibrat...Je vhodné po každém jídle mit nějaký pohyb(hodinvá procházka) Jde mně o snížení cukru ale současně abych nehubnul.Chtěl bych najít nějaký kompromis.Děkuji za odpovědOdpověď
Dobrý den,
Váš dotaz je pro diabetika 2. typu rozhodně neobvyklý, protože náš problém bývá většinou opačný. Nevím o Vás další informace, jako jsou výsledky odběrů, kompenzace diabetu, typ terapie…, takže mohu radit jen obecně.
Pokud jste hubený diabetik 2. typu - je vhodné zkontrolovat i jednou za čas sekreci inzulinu, což ale možná Váš diabetolog již provedl. Dále záleží na typu terapie, protože některá léčba působí spíše nárůst hmotnosti, některá může naopak pomoci s hubnutím. Důležitá je i kompenzace diabetu. Pokud se opakovaně vyskytují glykémie nad 10 mmol/l, je viditelně problém s přesunem glukózy do buněk a může docházet již ke ztrátám cukru (a tím i energie) do moči.
Pravidelný pohyb je opravdu potřebný a to nejen pro diabetiky 2. typu, ale pro všechny. Doporučuje se minimálně 150 minut aktivity týdně - rozdělené do úseku po minimálně 30 minutách, ale i to mi přijde někdy docela málo. Nemluvím o extrémní zátěži, ale o právě Vámi zmiňovaném běžném pohybu. Jeho omezení jistě není žádoucí. Předpokládám, že Vaším cílem je sice přibrat, ale také celkově zlepšit kondici a stav a ne se jen obalit tukem na břiše. Proto pohyb budete potřebovat. Pokud jste schopen mít po každém jídle hodinovou procházku, nemělo by to být na škodu - rozhodně to pomůže s kompenzací diabetu, udržení kardiovaskulární kondice a stavbě svalové hmoty. Samozřejmě ale s ohledem na aktivitu musíte i úměrně jíst.
Při radách pro hubnutí doporučuji často kalorické tabulky ať jako aplikaci, internetové stránky nebo jiné tabulky s hodnotami kalorií pro jídlo a aktivity. Ty bych doporučila použít i zde. Spočítat kolik by měl být Váš běžný denní příjem energie (kolik Vaše tělo potřebuje vůbec pro základní život). Poté nesmíte zapomenout započítat aktivitu. Buď orientačně jako způsob života - sedavý, lehce až …extrémně aktivní nebo můžete zadávat a počítat výdej energie klidně podle času jednotlivých typů pohybu (60 minut chůze, 40 minut na kole…). Zde bude pro Vás jasný pokyn - Váš příjem energie by měl převýšit výdej. Další důležitou složkou bude složení potravy. Protože jste diabetik a nechcete jen přibrat tuky, musíte se zaměřit i na dostatečný příjem bílkovin, který je často zanedbáván. U zdravých jedinců (bez poškození ledvin) je doporučován 1-1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti jedince na den (s úpravou dle aktivity a toho jaký je Váš cíl - přibrat, nabrat svalovou hmotu…). Při onemocněních ledvin je bohužel nutné dávat na příjem bílkovin pozor, protože zde naopak hodně vysoký příjem bílkovin může ledviny více poškozovat. Je nutno myslet i na dostatečný příjem vlákniny, vitamínů. Kalorické tabulky Vám i umožní zjistit kolik mají potraviny sacharidů (cukrů).
Tyto rady jsou velice základní a možná Vám přijdou nedostatečné, ale tak jako hubnutí, tak i přibírání (alespoň to rozumné) není jednoduchá věc. Více Vám může pomoci i nutriční terapeut, ke kterému Vás může poslat Váš ošetřující diabetolog.
-
Ozempic - v remisi po rakovině
(25.09.2023)
Dotaz
Jsem ro v remisi po rakovině( lymfom) BMI 35.6. Je pro mě vhodný lěky Ozempic?
Mám cukrovku 2 typu. Janka
Odpověď
Milá Janko, lék Ozempic má svoje preskripční omezení, a tím jsou zejména diabetes 2. typu s obezitou a dále nedostatečný efekt jiných základních léků na léčbu diabetu. Je tedy dost možné, že vy preskripční omezení splňujete a váš lékař vám jej může předepsat.
Ozempic po léčbě pro lymfom můžete užívat. Bude dobré, když zhubnete, a k tomu vám Ozempic může pomoci. Jenom vám nedoporučuji nějakou vysloveně drastickou hubnoucí dietu, abyste se po léčbě pro ten lymfom dobře zotavila. Snížit kalorický příjem byste ale rozhodně měla.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!