Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

účinnost léku glucophage 500

Datum vložení dotazu: 08.03.2019

Ptá se: Alena

Dotaz

Manželovi v lednu 2018 diagnost. diabetes 2.typu (9,8mmol/). Od té doby zhubnul 15 kg a vloni se mu pohyboval kap. cukr od 6,0-7,0mmo/l. Od ledna 2019 se mu zvýšil na 8-9 mmol/l přestože dodržuje dietu, pohyb, doplňkové čaje. Jsem v důchodu tak to sleduji na glukoměru. Ale nevím co je špatně, že se hladina nesnižuje pouze po plavání (min. 1x týdně). Někdy mívá ráno vyšší hladinu než večer . Lék bere 1x večer. Manžel je ročník 1949. Na kontrole byl vloni 3x vždy Ok. Jednou jsme zkusili 3 dny vynechat a měl hladinu nižšší. Nyní jde 17.3. Děkuji Alena
věk: 69 let

Odpověď

Milá Aleno, určitě by stálo za to, kdybyste si přečetla náž příspěvek o diabetu 2. typu na našich stránkách. Jedná se o onemocnění, které je vyvoláno dvěma souběžnými poruchami. Tkáně v těle nedostatečně reagují na působení inzulínu a jeho množství v těle už nestačí k tomu, aby tuto sníženou citlivost vyrovnalo. Porucha se většinou rozvíjí pomalu a nenápadně. Zhoršuje se s přibývajícím věkem, zvyšující se váhout, a také nedostatkem pohybu. Mírně zvýšená glykémie může být zjištěna náhodně. Pak často skutečně stačí nasadit dietu a začít se více pohybovat. Je-li porucha výraznější, pacient se již může cítit unavený, více močí, může mít žízeň a mohou se u něho projevovat některé komplikace, které diabetes přináší.

Prvním opatřením je skutečně nasazení diety a pohybu. Má to efekt zejména u osob, které mají nadváhu, jsou ve stádiu spíše dalšího tloustnutí a žijí sedavým způsobe života. Po nasazení diety (v níž je ze všeho nejdůležitější snížení cekového kalorického příjmu a omezení množství sacharidů) a s použitím vhodného léku glykémie často klesne a může se přiblížit k normálním hodnotám. Samotná vloha k jednou takto zjištěnému diabetu se však neodstraní a postupem času se bohužel spíše zhoršuje, než aby se zlepšovala. Týká se to zejména schopnsti produkovat dostatečné množství inzulínu.

Pro samotnou léčbu velmi dobře pomůže sledování glykémií osobním glukometrem a to nejenom na lačno, ale také po jídle. Měly by být stanoveny určité cílové hodnoty, které mohou být poměrně přísné u člověka, který nemá poruchu příliš těžkou, a který je schopen a ochoten dodržovat dietní omezení.

Řekněme, že váš manžel je jinak celkem zdráv a nyní úspěšně zhubnul díky dodržování diety. Takovým cílem by tedy mohlo být dosahovat ranní glykémie na lačno mezi 5 a 6 mmol/l (možná o občasnými výkyvy maximálně do 7), glykémie 1 hod. po jídle do 10 mmol/l s následným poklesem za několik hodin opět na 5 - 6. Tomu by mohla odpovídat hodnota glykovaného hemoglobinu kolem 50 mmol/mol. Glykovaný hemoglobin je, jak byste měla vědět - ale mnohem lépe měl by to vědět váš muž - dlouhodobý ukazatel, který je vhodné sledovat po 3 až 6 měsících.

Pokud se dosahovat takovýchto hodnot nedaří, znamená to, že člověk stále ještě přijímá příliš mnoho kalorií a sacharidů, nebo že jeho další léčba je nedostatečná, případně obojí. Trvá-li to tak 10 dní a déle, je nutné něco podniknout.

Není-li váš muž nyní již obézní a neche dál už utužovat dietu, je potřeba přidat nějaké léky. Těch je nyní k dispozici celá řada a je možné volit podle toho, co se pro konkrétní případ bude nejvíce hodit.

Základem je lék metformin. 500 mg 1 x denně je minimální dávka, která většinou nepostačuje. Nejčastější dávkování je 2x 850 nebo 2x 1000 mg. Protože bývají hodnoty až 17 mmol/l, pravděpodobně ani toto nebude postačovat. Dalším krokem by mohlo být přidání např. léku ze skupiny "gliptinů", kterých je několik a je možné je brát současně v jedné tabletě s metforminem. Chce-li váš muž být zdráv, měl by si naměřené hodnoty přehledně zapisovat a ukázat je svému obvodnímu lékaři nebo diabetologovi a požádat jej o zintenzinění léčby. Možností je nyní celá řada. Teprve když opravdu žádný z těchto léků nebude postačovat, bude to znamenat, že člověk už není schopen vytvářet sám dostatečné množství inzulínu. Ten potom musí být podáván injekčně. Není ale opravdu žádná tragédie. Inzulín je tělu zcela vlastní látka a jeho podávání, pokud se to člověk dobře naučí, je snadné.

Ptáte se, co je nyní špatně. Opominu možnost, že váš muž stále příliš mnoho jí a nechce nebo nemůže se pohybovat. Pak je zejména špatně to, že jeho tělo není schopno produkovat dostatečné množství inzulínu. Kdyby skutečně několik hodin plaval nebo držel téměř hladovku, asi by glykémie postupně zas klesly, ale takto dlouhodobě nelze žít. Bude tedy třeba posílit léčbu. Zvýšit dávku metforminu a přidat k němu jeden nebo i dva další léky.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

755 dotazů

  • Dotaz

    Existuje jiný lék na diabetes 2.typu? Potřebovala bych co nejmenší pilulky. Děkuji pěkně Blanka

    Odpověď

    Milá Blanko, pro léčbu diabetu 2. typu existuje řada léků, které se navíc dají různě kombinovat. Metformin patří mezi základní léky a zpravidla se s ním léčba zahajuje. Je dobře účinný a velmi bezpečný. Existuje mnoho výrobců a výsledné tablety mohou vypadat různě a vyvolávat různé pocity. Tablety jsou pro někoho příliš velké, ale existují i menší, jen se musejí potom vzít 2 najednou nebo několikrát denně.

    Pro řadu léků ale existují určitá preskripční omezení, což znamená, že lékař je může předepsat jen při splnění určitých podmínek ze strany pacienta – např. nesnášenlivost jiných léků (např. metforminu), použití jejich již maximálních dávek, výše glykémie aj. Pokud by tyto podmínky nebyly splněny a lékařem zaznamenány, pacient by si musel lék hradit sám.

    Vhodný lék volí lékař individuálně podle typu pacienta. Pro vás by tedy mohlo být vhodné zkusit nejprve jiný přípravek s metforminem, a to v nižší dávce, a k němu zvolit ještě další lék, který efekt metforminu podpoří. Nabídka je poměrně široká a vy byste to měla s vaším lékařem prodiskutovat.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Maminka má diabete z druhého typu A již 35 let si aplikuje třikrát denně NovoRapid adresy bude na noc jelikož má v současné době stále vyšší hodnoty cukru nebo glykémie kolem 16:17 milionu na litr chtěla bych se zeptat zda je možné tento inzulín nahradit jiným podobným který by mohl lépe snižovat cukr

    Odpověď

    Milá Věro, bohužel jste si po sobě asi nepřečetla, co jste napsala, a váš počítač to potom nějak sám opravil, takže výsledek není srozumitelný.

    Usuzuji z vaší „šifry“, že vaše maminka si píchá rychle působící inzulín Novorapid 3x denně před jídly a k tomu ještě asi 1x denně nějaký dlouze působící inzulín, který neuvádíte.

    Každopádně Novorapid je velmi kvalitní a spolehlivý inzulín, takže bych chybu hledal spíše jinde, např. ve volbě dávky, v množství sacharidů v dietě, nebo možná v chybění toho dlouze působícího inzulínu, což z vašeho dotazu není jasné.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jak bych měl skladovat otevřený dlouho působící inzulín (Toujeo). Platí pro něj jiná pravidla, nebo bych ho měl uchovávat mezi jednotlivými dávkami v lednici a vyndavat třeba hodinu před aplikací? Beru jen 6 jednotek a tak mi jedno pero vydrží opravdu dlouho.

    Odpověď

    Milý Martine, inzulín Toujeo vydrží asi 6 týdnů při pokojové teplotě stabilní. Ukládat pero do ledničky je asi vhodnější, ale není to nutné.

    Po prvním použití nového inzulínového pera s Toujeo může být lék skladován až 42 dnů při teplotě až 25 °C, déle by používán být neměl, i když to neznamená, že potom bude už „zkažený“. Tato doba byla prostě testována výrobcem a prokázalo se, že lék je po tuto dobu stabilní. Protože máte dávku opravdu nízkou, nezapomínejte vždy asi 1 j. dát nejprve „do vzduchu“, aby se jehla řádně naplnila.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Na internetu jsem zachytil informaci, že dávky OZEMPICU na hubnutí mají být 2,5 krát vyšší než na léčbu cukrovky. Jaká je tedy správná týdenní dávka Ozempicu na hubnutí? Jan

    Odpověď

    Vážený pane Honzo, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek OZEMPIC obsahuje účinnou látku semaglutid, která působí jako agonista GLP-1 receptoru (glucagon-like peptide-1), který:

    • zpomaluje vyprazdňování žaludku,
    • snižuje chuť k jídlu a příjem potravy,
    • zvyšuje senzitivitu na inzulin,
    • a snižuje hladinu glukózy u pacientů s diabetem.

    Je využíván ve dvou indikacích, přičemž konkrétní přípravky a jejich dávky se liší.
     

    OZEMPIC – schválen pro léčbu diabetu 2. typu

    Obvyklé dávkování: začíná se na 0,25 mg týdně (titrace), udržovací dávka: 0,5 mg nebo 1,0 mg týdně.

    Dávka 1,0 mg týdně je maximální dávkou schválenou pro léčbu diabetu.

    WEGOVY – jiný přípravek se stejnou účinnou látkou schválen pro léčbu obezity

    Dávky se postupně titrují: v týdnech 1–4: 0,25 mg týdně, v týdnech 5–8: 0,5 mg týdně, v týdnech 9–12: 1,0 mg týdně, v týdnech 13–16: 1,7 mg týdně, v týdnech 17 dále: 2,4 mg týdně (udržovací dávka).

    Tato dávka (2,4 mg týdně) je schválená v indikaci chronická léčba obezity nebo nadváhy (BMI ≥30 nebo ≥27 s komorbiditami).

    Udržovací dávka přípravku WEGOVY pro hubnutí je tedy 2,4× vyšší než maximální dávka používaná u diabetiků léčených přípravkem OZEMPIC.

    Přestože Ozempic a Wegovy obsahují stejnou účinnou látku, nelze je automaticky zaměňovat. Wegovy má jinou schválenou indikaci, jiné schéma titrace a jiné síly předplněného pera. Používání Ozempicu v dávkách nad 1,0 mg týdně pro účely hubnutí je off-label, tedy mimo schválenou indikaci, a mělo by být vedeno zkušeným lékařem.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, maminka 79 let, 157 cm váha nyní 43 kg, 2021 CMP pravá strana a afázie. vážila 50 kg. 12/2024 CMP vlevo zatím mobilní ale na lůžku. Diabetes od cca 60 let. Brala Akarbozu a Glycladu. Často měla hypoglykémii i po jídle. Od 2021 Trajenta pak přidáno Mulado prolong 500 mg. Od 3/2025 ráno Trajenta + Mulado 1000 mg, večer Mulado 1000 mg + Glyclada 30 mg. Protože měla zvýšené hodnoty něco přes 10 ráno před jídlem a po snídani cca 9,5 -11. Od doby co byla zvýšena dávka Mulado Prolog na 4-násobek má tyto potíže: - červený jazyk bolavý polovinu má bez přirozeného povlaku - bolí ji břicho - ztratila chuť k jídlu - nevolnost - zvrací Údajně to nemůže být z toho. Léky na vše jí předepisuje OL. Vážila 50 kg nyní 43 kg. Je možné takto kombinovat a navíc vše drcené najednou ráno Mulado 1000mg Trajenta, Nitresan, Trombex a Sertalin večer Mulado 1000 mg Sorvasta, Nitresan a ještě přidala Glycladu 30 mg. Prosím o radu, zda je to normální takto míchat léky a 3 druhy na diabetes - Trajenta Mullado a Glyclada u člověka vážícího už jen 43 kg. Děkuji. Ela

    Odpověď

    Vážená paní Elo, přeji dobrý den,

    Vaše maminka užívá metformin ve formě léčivého přípravku MULADO PROLOG v dávce 1000 mg 2krát denně (ráno a večer). Pro dávkování metforminu není rozhodující tělesná hmotnost pacienta, ale jeho funkční stav ledvin. Pokud tedy není přítomna porucha funkce ledvin je možné podávat retardovanou lékovou formu metforminu (přípravek MULADO PROLONG) v maximální denní dávce 2000 mg. Je však zřejmé, že takový pacient bude mít vyšší riziko nežádoucích účinků, protože koncentrace metforminu budou obecně vyšší a patrně i míra jeho vstřebávání obecně nižší. To by vysvětlilo špatnou gastrointestinální toleranci, která se projevuje bolestmi břicha, nevolností a zvracením. Metformin v retardované lékové formě je nezbytné užívat vždy po jídle a tabletu je třeba zapít plnou sklenicí vody. To není hloupé doporučení, protože tableta je vyrobena tak, aby plavala na povrchu obsahu žaludku a lék se z ní pomalu uvolňoval a byl dobře tolerován. Nevolnost a zvracení může ale vyvolat i přípravek GLYCLADA, který by se měl proto užívat během jídla.

    Doporučoval bych zkontrolovat funkční stav ledvin. Poradil bych se s lékařem nad dalším postupem léčby. Dochází totiž k bludnému kruhu lék vyvolá nevolnost a nechutenství, pacient hubne, v játrech se mu tvoří méně nové glukózy (tzv. glukoneogeneze), což je ale cíl léčby metforminem. Metformin nemůže pronikat do svalů, které chybí. Zvyšují se koncentrace metforminu v krvi a ve střevě. To vede ke zvýšení rizika nevolnosti a nechutenství (a dalších nežádoucích účinků). Metformin je tak postupně méně a méně efektivní terapií a současně vyvolává stále více nežádoucích účinků.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!