Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Úhrada léků diabetu 2 typu.

Datum vložení dotazu: 18.10.2024

Ptá se: Gabriel

Dotaz

Dobrý den, užívám trulicity 1,5 mg hradí mi to pojišťovna zároveň užívám Jardiance, nejlepší kombinace léčby, ovšem Jardiance hradním plné výši, prosím může mi pojišťovna hradit oba léky? Pan doktor mi tvrdí že to nejde tak jak to je prosím. Gabriel
věk: 66 let výška: 173 cm váha: 87 kg

Odpověď

Vážený pane Gabrieli, přeji dobrý den,

úhrady léčivých přípravků stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Pro léčivý přípravek Jardiance jsou momentálně schváleny následující podmínku pro přiznání úhrady:

A)    Empagliflozin je hrazen u diabetika 2. typu  
1)    ve dvojkombinaci s metforminem u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek metforminu po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované hladinou HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c a současnému poklesu tělesné hmotnosti nejméně o 2 % při kontrole po 6 měsících léčby, přípravek není dále hrazen.  
2)    v kombinaci s metforminem a inzulinem nebo inzulinem samotným u pacientů, u nichž terapie metforminem a inzulinem nebo inzulinem samotným po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedla k uspokojivé kompenzaci diabetu definované hladinou HbA1C nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyšší pokles hladiny HbA1C a současnému poklesu tělesné hmotnosti nejméně o 2 % při kontrole po 6 měsících léčby, přípravek není dále hrazen.

B)    Empagliflozin je hrazen jako přídatná terapie u pacientů:
1)    s chronickým srdečním selháním s EF menší nebo rovnou 40 % a eGFR větší než 20 ml/min/1,73 m2, u kterých i přes optimální léčbu přetrvává symptomatologie třídy NYHA II až III. Optimální léčbou se rozumí léčba alespoň jedním inhibitorem ACE nebo inhibitorem AT1 receptoru nebo inhibitorem receptoru angiotenzinu a neprylisinu a zároveň beta-blokátorem a antagonistou mineralokortikoidního receptoru. Optimální léčba je podána v cílové dávce dle doporučení nebo v maximální tolerované dávce.
2)    se symptomatickým chronickým srdečním selháním třídy NYHA II až III s EF větší než 40 % a eGFR větší než 20 ml/min/1,73 m2 a hodnotou NT-proBNP větší než 300 pg/ml nebo větší než 900 pg/ml v případě pacientů s fibrilací síní.
Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je ve všech indikacích hrazena maximálně jedna tableta o síle 10 mg na den terapie.

K tomu, aby zdravotní pojišťovna hradila přípravek Jardiance (obsahuje léčivou látku empagliflozin) musíte splňovat podmínku A, tj. mít diabetes 2. typu, který je léčen metforminem a není dostatečně kompenzován, nebo je léčen metforminem a insulinem a není dostatečně kompenzován. Podmínka B je pro pacienty se srdeční nedostatečností. Posouzení, zda uvedené podmínky splňujete musí provést Váš ošetřující lékař.

S přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

708 dotazů

  • Dotaz

    Dotaz? Jak dlouho vydrží inzulín v péru jednou použitý vystaven od výrobce z r.2019? Ted nutně potřebuji pro mámu a ve Vyškově nikdo nechce napsat recept. Má 2 typ cukr. a to zůstalo po dceři ,ta má pumpu t.1

    Odpověď

    Milý Ivo, vaše matka musí být sledována a léčena odborným diabetologem a nebo praktickým lékařem. Ten musí znát zdravotní stav svého pacienta a předepisovat mu potřebné léky. Pokud by vaše matka nebyla dostatečně pohyblivá, můžete to za ni vyzvednout vy. Pokud lékař pacientku opravdu sleduje a zná její případ, může také vystavit recept elektronicky a poslat jej vám, nebo jí na email nebo telefon. Zavolejte, nebo zajděte za jejím obvodním lékařem, či diabetologem, a to hned.

    Léčba inzulínem vyžaduje lékařský dozor. Kromě toho, inzulín je lék dosti nákladný a je nutné s ním jednat zodpovědně. Neinformovaný lékař jej nemůže předepsat jen tak bez řádné dokumentace.

    Takto staré pero s inzulínem již nepoužívejte.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Chtěl bych se zeptat, zda si mohu aplikovat ráno více jak 20j. inz.Levemir, teď to tak beru a podle kontroly třeba před obědem zjišťuji,že bych mohl aplikovat i více,pokud vím,že mě čeká nějaká větší fyzická aktivita. Večer aplikují 30j. Bohužel k vůli problémům se zády a kyc.klouby moc pohybu nemam, dá se tedy aplikovat více jednotek ráno? Nebo je nějaký účinnější inzulín? Dekuji Lubomír

    Odpověď

    Dobrý den Lubomíre,

    bohužel nepíšete, jestli cukrovku máte léčenou jen inzulinem (samostatně Levemirem nebo v kombinaci s bolusovým inzulinem) nebo v kombinaci s perorálními antidiabetiky (tablety na cukrovku). Levemir je inzulinový analog s dlouhodobým trváním účinku, patří mezi takzvané bazální inzuliny. Levemir dosáhne více než 50% svého maximálního účinku od 3–4 hodin do zhruba 14 hodin po podání dávky. Večerní dávku inzulinu byste měl upravovat dle lačné glykémie, tam je cíl 4 - 6 mmol/l, ranní dávku Levemiru bych nastavila dle průměrné glykémie přes den (tady je cíl 5 – 9 mmol/l). Není uvedena horní hranice (maximální dávka) inzulínu, kterou si můžete aplikovat, ale obvykle nepřesahujeme celkovou dávku bazálního inzulínu více než 0,6 j/kg a den. Dopolední hyperglykémie (vysoká hladina) inzulinu může být ovlivněna i stravou, tady by se zrovna hodila informace, jestli máte také bolusový inzulin před jídlem nebo jinou léčbu diabetu.

    Pokud byste plánoval nějakou fyzickou aktivitu (větší pohyb, „běhání“ po úřadech/doktorech/obchodech, delší aktivní procházku, práce na zahrádce atd.) doporučuje se ranní dávku bazálního inzulinu snížit o 20 %.

    Existují i další druhy bazálního inzulinu jako např. Tresiba s dobou působení více než 42 hodin, a Toujeo s dobou účinku až 36 hodin. Každá léčba má své výhody a nevýhody. Proto prosím veškerou úpravu své léčby konzultovat se svým ošetřujícím diabetologem.

    S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ošetřující lékař mi předepsal kombinaci léků Synjardy 5mg/1000mg(2xdenně), Nopvapio 30mg a Oltar 6mg (oba 1xdenně). I přes dodržování režimu glykemie průměrně kolem 10mmol. Je tato kombinace vhodná? děkuji za odpověď. David

    Odpověď

    Milý Davide,

    kombinace vašich léků nelze označit za nevhodnou,  ale je to už dosti silná kombinace z léků, které lze užívat v podobě tablet. Já vám doporučuji ověřit si, že to, čemu říkáte „dodržování režimu“ je dostatečné.

    Především je vhodné si měřit glykémie, což asi děláte. Pokud je glykémie vysoká, tak není vhodné za této situace přijímat další sacharidy, ani když současně požijete uvedené léky. Je nejprve nutné počkat, až glykémie klesne a potom si teprve vzít jídla, která by měla obsahovat malé množství sacharidů. Já bych vám za současné situace (vzhledem k věku a hmotnosti) doporučoval dietu tak se 180 g sacharidů denně za celý den. Je ale nutné započítat opravdu všechny sacharidy, tedy případně i ty v polévce, omáčce, v ovoci apod.

    Pokud byste i po několika dnech poctivě dodržované diety s omezením sacharidů měl glykémie vysoké, pravděpodobně byste potřeboval inzulínovou léčbu. Nevím, jak dlouho již máte diabetes, ale je také možné, že se nejedná o typický diabetes 2. typu, ale že vám ubývá vlastní sekrece inzulínu a může se jednat o pomalu probíhající diabetes 1. typu či jeho formu LADA.

    Jako první to ale zkuste s tou důslednější dietou a s dostatkem pohybu. Kdyby šly glykémie dále nahoru, musel byste kontaktovat svého diabetologa.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    DOBRY DEN MOZEM KOMBINOVAT MIROVIAN 1000 mg INVOKANA 100mg A GLICLAZIDE MR STADA 60mg

    Odpověď

    Vážený pane Ľubo, přeji dobrý den,

    tři léky, které užíváte je možné bez problémů užívat současně, nedochází ke klinicky významné lékové interakci, naopak uvedené léky si vzájemně posilují účinek. Měl byste být pouze opatrný s užíváním rostlinných přípravků s lékem Gliclazide MR Stada, protože mohou zvýšit jeho účinek (např. česnek, gymnema, dřišťál, kustovnice), nebo jej mohou snížit (třezalka, rdesno).

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, delši dobu mám nalačno hodnotu cukru kolem 5,8 -6. Poslední odběr vykázal hodnotu 6,6 a bylo mi doporučeno uživání léku Glucophage 750. Od března mám pocity unavy, závratí nadměrneho pocení, bolesti kloubů a svalů hlavně nohou, zápach potu.Provedena spousta vyšetrení bez nálezu. Teď cca 3 týdny vysazen lék na tlak Tezeo 40mg a Tulip 20mg na cholesterol. Je vhodné ten lek na cukr uživat? Děkuji Josef.

    Odpověď

    Milý Josefe, máte zjevně poruchu glukózové tolerance a možná i diabetes. K upřesnění by se musely stanovit glykémie po jídle nebo provést glukózový toleranční test.

    Prvním opatřením by mělo být nasazení diety s omezením sacharidů, mírně redukční a k tomu byste měl více dbát na dostatek fyzické aktivity. Metformin je rozhodně pro vás vhodný, ale nezbytně nutný není. Jenom nevím, proč vám jeho užívání vadí, je to prospěšný lék z více důvodů.

    O ostatních lécích se nemohu vyjadřovat. Tezeo jste zřejmě dostal na zvýšený krevní tlak a Tulip na zvýšenou hladinu LDL-cholesterolu. Možná, že vám kvůli nyní příliš nízkému tlaku lékař lék vysadil. Tulip vám možná vysadil proto, že jste udával slabost a bolesti svalů, což je ale poměrně vzácný nežádoucí efekt při jeho užívání.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!