Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Volba inzulínové pumpy s hybridním okruhem
Datum vložení dotazu: 06.08.2023
Ptá se: Martin
Dotaz
Odpověď
Dobrý den,
výběr pumpy není opravdu úplně jednoduchý a každému může vyhovovat něco jiného. Ale zkusím se k tomu alespoň trochu vyjádřit.
Náplasťová pumpa TouchCare Nano funguje sama o sobě docela dobře, trochu horší je u tohoto systému přesnost senzorů (oproti např. senzorům Dexcom). Senzory je nutné alespoň 1x denně kalibrovat (někdy je lepší i 2x), aby byla jejich lepší přesnost. Asi bych tento systém nedoporučila ani silnějším jedincům, protože kanyla na pumpě je o něco kratší a u silnějšího podkoží s tím mohou být trochu problémy. Jinak samotný algoritmus systému je učící se (měl by získávat data z předchozích dní a podle toho upravovat podávání inzulinu v dalších dnech). Cílová glykémie je nastavitelná mezi třemi možnostmi - 5,6 mmol/l, 6,1 mmol/l, 6,7 mmol/l. Systém umožňuje režim cvičení, kdy se cílová glykémie změní na 8,3 mmol/l. Pumpa je ovládána z telefonu, protože na ní nejsou “žádná” tlačítka, ale samotný ovládací algoritmus není v telefonu, ale v základně pumpy. Proto při vzdálení od telefonu nezměníte nic na pumpě (nepodáte bolus…), ale okruh by měl pracovat v klidu dál.
U zmiňovaných pump t:slimX2 a Ypsopump (a s nimi spojených hybridních systémů) je několik rozdílů, některé z nich se pokusím ještě zmínit. Jinak společný mají naopak senzor - oba systémy nyní využívají senzory Dexcom. První a zásadní rozdíl je ovládání:
t:slimX2 (hybridní systém Control IQ) je ovládán a nastavován na inzulinové pumpě. Nelze ovládat z telefonu + samotný algoritmus řídící hybridní systém je v pumpě. Ypsopump (hybridní systém CamAPS) má ovládací algoritmus v aplikaci telefonu, je ovládán z mobilního telefonu a u tohoto systému by měl být pacient ideálně neustále v dosahu bluetooth mobilního telefonu, z kterého je celá pumpa při zapnutí automatického režimu (funkci hybridního systému) řízena.
Dalším zásadním rozdílem je:
pumpa Tandem vychází z nastaveného bazálního režimu - ten běží po celou dobu. Cílová glykémie je pro pumpu mezi 6,25 - 8,9 mmol/l. Pumpa předpokládá vývoj hladiny glukózy v dalších 30 minutách. Podle této předpokládané hodnoty pumpa upraví (zvýší, sníží, vypne) dávku bazálního inzulinu nebo podá automatický korekční bolus. Pokud se vývoj glykémie upraví, pumpa pracuje dále opět podle nastaveného bazálního režimu. Pumpa se neučí. Pumpa pracuje po celou dobu s nastaveným bazálem i nastavenou citlivostí inzulinu. To má své výhody i nevýhody. Pumpa se neučí z předchozích dní, někdy je proto vhodné/nutné upravit nastavení bazálních dávek inzulinu a citlivosti na inzulin. Pokud máte různorodý životní režim (směny, nárazové víkendy aktivity…) je možné vytvořit několik bazálních režimů v pumpě (např. noční, nemoc, aktivita…) a mezi nimi přepínat. To může být ideální pro jedince, kteří díky své práci/aktivitě mají hodně různé potřeby inzulinů v rámci krátkých časových úseků (např. 3 dny velká potřeba během sezení doma, poté 2 dny velice nízká spotřeba inzulinu při celodenním ježdění na kole…) Tato možnost je výhodná i např. při již uvedené nemoci, kdy je náhle zvýšena potřeba inzulinu - zde je možné přepnout na nastavený režim s vyššími dávkami bazálu a nižší citlivostí, nebo svůj základní režim upravit a pumpa bude podávat rovnou více inzulinu podle nového nastavení. Pokud jste zvyklý do bazálních režimů občas sáhnout, nebo více nastavovat pumpu, tak zde můžete. Systém má samozřejmě i další možnosti - pro aktivitu je zde možné využít režim cvičení, který má odlišnou základní cílovou glykémii a to 7,8 - 8,9 mmol/l + odlišné hodnoty glykémie pro zastavení pumpy… Dále je možné využívat např. funkce spánek.
Systém CamAPS funguje na principu podávání bolusů (místo klasického bazálního režimu). Pumpa vyhodnocuje glykémii, její směřování a v 8 až 12 minutových intervalech podává různě velké bolusové dávky. Cílová glykémie zde není pevně dána - je nastavitelná od 4,4 do 11 mmol/l, což umožňuje pacientům cílícím na těsnou kompenzaci (nížší glykémie) nastavit hodně nízký cíl. Je možné nastavit i odlišné hodnoty cílové glykémie pro různé časové úseky dne. Systém se učí z předchozích dní. Postupně dle potřeby sám nastaví zvýšené nebo snížené dávky inzulinu. Do základního běhu automatického režimu není nutné moc zasahovat. Přesto je vhodné občas upravit nastavení bazálního inzulinu přímo v pumpě (i když podle něj automatický režim v hybridním systému neběží) - a to pro okamžik, kdyby pumpa musela někdy přejít do ručního režimu a běžet např. bez senzoru, aby poté nepodávala úplně nesmyslné dávky inzulinu. Učení z předchozích dní má velké výhody, ale může být někdy problém. Zde uvedu již zmiňovanou nemoc, kdy vyskočí potřeba inzulinu prakticky ze dne na den např. o 50% nahoru. V této situaci může pumpě chvíli trvat, než dostatečně navýší dávkování inzulinu. Jinak automatický režim ze zkušeností funguje velice dobře. Učení zde je např. rychlejší než u systému Smart Guard 780G. I u systému CamAPS jsou různé možnosti funkcí - např. Easy-off, který je určen pro aktivitu a dobu s vysokým rizikem hypoglykémie - zde se zvýší citlivosti na inzulin o 50% a cílová glykémie o 2,5 mmol/l oproti základnímu nastavení. Další možností je např. funkce Boost, který zvýší množství podávaného inzulinu přibližně o 35% - po dobu zadanou uživatelem.
U všech hybridních systémů je stále nutné zadávat včas bolusy před jídly a to ideálně ve formě sacharidů do nastaveného bolusového kalkulátoru, který pak podle zadaných parametrů, glykémie a aktivního inzulinu vypočítá vhodný bolus k jídlu.
Doufám, že Vám moje odpověď aspoň trochu pomohla. Systém Smart Guard pumpy Minimed 780G nezmiňuji, protože jste se na něj neptal, ale jistě také patří k v ČR dostupným hybridním systémům.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"
74 dotazů
-
Neinvazivní glukometr
(16.12.2024)
Dotaz
Kde koupit a jakou značkuOdpověď
Bohužel s neinvazivním glukometrem nemám žádné osobní zkušenosti a nemám prošlé studie, které by ukazovaly přesnost měření těchto přístrojů.
Na internetu jsem našla, že tato technologie vypadá jako oxymetr (měření kyslíku v krvi - saturace) a že už je zmiňován i na českých internetových stránkách. Většina odkazů mě zavedla na přístroj od siemens, který i slouží jako zmiňovaný oxymetr a je údajně schopen měřit i další funkce, jako hladiny glukózy. Neinvazivní měření ve mě vyvolává jisté pochybnosti, ale zkušenosti s ním nemám a neměla jsem bohužel šanci nastudovat materiály o tomto přístroji a jemu podobných systémech.
Proto se nemohu k tomuto dotazu vyjádřit, protože by informace ode mne nebyly objektivní.
Moc se omlouvám.
-
Ozempic a bublinka v náplni
(07.12.2024)
Dotaz
Dobrý den, začala jsem si píchat Ozempic 1mg a v peru mám bublinu.Když si píchnu poslední dávku nepíchnu si i tuto bublinu?A ještě prosím jeden dotaz,nepochopila jsem z návodu jestli musím pokaždé, když nasadím novou jehlu na novou davku zkontrolovat průtok pera?Děkuji za odpověď. PetraOdpověď
Milá Petro, průtok jehlou zkontrolujte pouze před první aplikací s každým novým perem. Lék se perem zpravidla aplikuje ve vzpřímené poloze, tedy směrem jehly dolů. V takovém případě případná bublinka je nahoře v ampulce a nebude injikována. Případné malé množství vzduchu při aplikace ale nevadí, jen by nebylo správné aplikovat zejména ten vzduch a nikoliv účinnou látku, což by se mohlo stát, kdyby jehla při aplikaci směřovala nahoru.
-
masážní přístroj
(05.12.2024)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli masážní přístroje na nohy / chodidla jsou vhodné i pro diabetiky? Děkuji za odpověď. TerezaOdpověď
Milá Terezo, existují různé druhy masážních strojů. Většina je založena na vibracích, posunu tlakových hlavic po chodidle a po lýtku a případně na vyhřívání. Intenzita masáže se dá většinou regulovat, ale nebývá ani při maximu nadměrná. Proto je to obecně pro osoby s diabetem vhodné. Může to přinést úlevu při neuropatických bolestech, může to zlepšit prokrvení, dodává to pocit pohody.
Jen je potřeba se ujistit, že nemáte v současné době defekty na končetinách, jejichž masáž a uměle zvýšené prokrvení tímto způsobem jsou pro jejich hojení nevhodné.
-
Dítě s diabetem v ZŠ
(26.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, v ZŠ mám na starosti dítě s diabetem. Ma glukopumpu a port. Takže maminka vše vidí i u sebe. Neustále řeším, velké kolísání, kdy ji během dopoledne hodnota glykémie spadne třeba i během hodiny z 12 na 3,2. Kolik máme zadávat sacharidů před jídlem, to vše určuje maminka. Hodně se stává i to, že do svačiny je to v pořádku. Po jídle to jde rychle nahoru a pak rychle dolů. Jsem z toho docela nervózní, pokud téměř každý den řeším že jí to padá pod 4. Když má hodnotu 4,2 tak máme dávat pět bonbónů hroznového cukru. Což tedy dáváme každý den, někdy i víckrát za dopoledne. Nevím tedy, pokud ji to neustále takhle klesá, zda je to v pořádku?Odpověď
Dobrý den,
velice se omlouvám za pozdní odpověď.
Bohužel na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď. Samozřejmě opakované propady do hypoglykémie nejsou v pořádku a mohou mít spoustu příčin. Důvod by měl ideálně rodičům pomoci najít ošetřující diabetolog - probere s nimi údaje z pumpy a ze senzoru. Ale chápu, že je tato situace děsivá, a vy hledáte nějaké řešení.
Předpokládám, že se jedná o hybridní systém, kdy je pumpa propojena se senzorem. V tomto případě pumpa sama upravuje bazální dávky inzulinu = malou dávku inzulinu podávanou během celého dne, která je nutná aby mohlo tělo fungovat a cukr se dostával do buněk. Hybridní systémy umí podle dat ze senzoru navýšit, snížit nebo dokonce zastavit výdej inzulinu pumpou. Dokáže podat i malý korekční bolus při vysoké glykémii. Systém dokáže dobře udržet glykémii, pokud je dítě (diabetik) relativně v klidu, nejí…
Pokud by se jednalo o starší pumpu nebo novější pumpu, která by ale nebyla zapnuta v hybridním módu, tak pumpa prostě jede dle nastavené dávky, nezávisle na glykémii - to by mohlo vést k hypoglykémii nezávisle na jídle, pokud by bylo nastavení moc vysoké. Většina dětí s DM 1. typu by ale snad už měla mít v ČR hybridní systémy.
Koukneme proto na situace jídla a sacharidů u hybridních systémů, protože podle Vašeho popisu zde často nastává problém.
Běžně po jídle stoupne glykémie (hladina cukru v krvi) - normálně tělo uvolní v reakci na vzestup cukru v krvi inzulin. Diabetici 1. typu sekreci inzulinu nemají, proto musíme inzulin k jídlu podat my. Toto dělají zmiňovanými bolusy podávané před jídlem.
Proč vznikají hyperglykémie a následné hypoglykémie po jídle může mít několik příčin. Hyperglykémie po jídle může nastat, pokud je zadané množství sacharidů moc nízké, nebo je nastavený špatně inzulin sacharidový poměr (Je příliš vysoký, takže pumpa podá málo inzulinu. Zní to paradoxně - vysoké číslo, málo inzulinu - ale slibuji, že při výpočtech to logiku má).
Inzulin- sacharidový poměr určuje kolik 1j pokryje gramů sacharidů - je to číslo, které se zadává do pumpy a pumpa podle tohoto čísla počítá kolik podá jednotek inzulinu na jídlo. Toto číslo je možné upravovat. A někdy je nutné ho postupně doladit. Pokud inzulin-sacharidový poměr nesedí - může být inzulinu podáno moc, nebo naopak málo.
S ohledem na to, že Váš svěřenec se následně po hyperglykémii (vysoké glykémii) dostává do hypoglykémie (nízké glykémie), tak vyloženě málo inzulinu jako příčina vysoké glykémie bude spíše méně pravděpodobná.
Další důležitou věcí je načasování dávky inzulinu - to můžete ovlivnit i vy. Bolus na pokrytí jídla (zadání sacharidů) by měl být podán dle typu inzulinu 5-10 minut před jídlem (inzulin Lyumjev a Fiasp stačí 5 minut, Humalog či Novorapid je lepší 10 minut). Inzulin se totiž musí vstřebat z podkoží a pokud je inzulin podán až se začátkem jídla nebo dokonce po něm, tak se stihne cukr do krve dostat ještě předtím než začne vůbec inzulin působit. To vede k nárůstu glykémie. Inzulin, pak začne působit se zpožděním a glykémii stáhne (ale až se zpožděním). Pokud je inzulinu moc, tak klidně může vést až k hypoglykémii, ale prvotní pozdní podání vysokou glykémii může způsobit. Vy můžete pomoci právě s načasováním bolusů.
Proč může nastat následná hypoglykémie má také několik možností. Příčina může být podobná jako u hyperglykémie:
Zadané příliš velké množství sacharidů. - Můžete zkusit někdy jídlo spočítat - “ jen pro kontrolu” - na internetu se dají najít hodnoty sacharidů pro většinu jídel.
Je špatně nastavený inzulin-sacharidový poměr - číslo je moc přísné (nízké) a pumpa podává příliš inzulinu.
Může být problém ve zmiňovaném načasování. Pokud by byla dávka inzulinu podána až např. 15 minut po jídle nebo dokonce později a diabetik užívá hybridní systém, tak pumpa již reaguje na vysokou glykémii a začne sama navyšovat výdej inzulinu. Takže sama podá inzulin navíc. Pokud v tomto pozdním okamžiku je zadán plný počet snědených sacharidů, tak pumpa podá spočítaný plný bolus, protože si myslí, že dítě půjde teprve jíst (neví čím je způsoben předchozí vzestup). Pumpa již ale podala několik jednotek inzulinu předtím (nevěděla, že je vysoká glykémie po jídle) a dávka podaná automaticky pumpou a dávka na jídlo se potom spojí a mohou způsobit hypoglykémii.
Další příčinou hypoglykémie může být aktivita. Při pohybu padá glykémie u všech lidí dolů. Podání plné dávky inzulinu k jídlu, pokud po něm následuje aktivita, může tento propad glykémie výrazně zhoršit. Hybridní systémy mají většinou možnost režimů pro aktivitu - který ovlivňuje nastavení pumpy a ta je pak opatrnější a snižuje pravděpodobnost hypoglykémie. Tento režim je potřeba zapnout např. už hodinu před aktivitou, během aktivity (a dle potřeby se nechá někdy zapnutý i nějakou dobu po skončení aktivity). Pokud následuje aktivita do 2 hodin po jídle, je vhodné snížit i o něco bolus před jídlem - ale myslím, že pokud by toto po Vás někdo chtěl, tak je potřeba, aby Vám to alespoň trochu vysvětlil.
Samozřejmě hypoglykémie by mohla mít i jiné příčiny. Ideální by bylo, aby matka probrala celou situaci s ošetřujícím diabetologem a poradila se, co se dá dělat. A hlavně Vás informovala. Já se snažila jen nastínit nejčastější příčiny. Moc se omlouvám za komplikovaná vysvětlení, ale špatně se to několika větami vysvětluje.
Ještě poznámka: zmiňovaný režim aktivity - ať již se jmenuje Dočasný cíl, easy-off nebo přímo aktivita (to je podle typu pumpy, která je používána) zvýší cíl, kam pumpa směřuje a tím snižuje pravděpodobnost hypoglykémie. Pokud by nepomohla úprava načasování bolusů, případně úprava inzulin-sacharidového poměru nebo počítání sacharidů…, dá se přechodně použít tento režim a trochu si tím snížit pravděpodobnost hypoglykémie (i když se diabetik nehýbe) - samozřejmě na úkor toho, že pumpa bude držet glykémii o něco výše.
Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla.
-
Glukometr pro kontinuální měření
(20.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, v diskuzích je doporučovaný senzor pro kontinuální sledování glukózy. Můžete mi prosím poradit, jaký senzor tohoto typu je volně k zakoupení a je spolehlivý? Předem mnohokrát děkuji.Odpověď
Dobrý den,
na tento dotaz je v podstatě jednoduchá odpověď.
Volně k dostání je v současnosti v podstatě jen Freestyle Libre 2 - který je možno objednat na lekarna.cz
Dle publikovaných dat by jeho spolehlivost měla být srovnatelná, někdy i lepší v porovnání se CGM. Podle toho s jakým senzorem a systémem je srovnáván.
Freestyle Libre původně bylo možné jen skenovat (načítat) čtečkou - a na ní vidět hodnoty glukózy a její vývoje. Případně z ní stahovat data (i v grafické podobě) do počítače. Za poslední roky však tato technologie výrazně pokročila. Dnes již tento systém umožňuje propojení s mobilním telefon a po prvotním načtení senzoru již funguje jako kontinuální monitorace. Data jsou odesílána přes bluetooth ze senzoru přímo do mobilního telefonu. Tento systém i možnost alarmů. Je nutné jako u ostatních senzorů mít v mobilu odpovídající aplikaci. Pokud není telefon kompatibilní (nejde aplikaci nainstalovat nebo rozchodit), stále je tu možnost čtečky.
Od nového roku se bude pravděpodobně měnit jak klasifikování (zařazení do skupin), tak i úhrady (od pojišťoven) a ceny jednotlivých typů monitorovacích systémů.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!