Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
vysazení prášků u 98leté pacientky
Datum vložení dotazu: 20.12.2020
Ptá se: Kristina
Dotaz
Odpověď
Milá Kristino, já takto na dálku bez znalosti zdravotní situace vaší matky si nemohu dovolit dávat doporučení. V tomto věku bych se v léčbě zaměřil spíše jen na zásadní věci, asi není vhodné léčit každou poruchu, pokud není výrazná. Léky pak mohou mít i nežádoucí efekty.
Nejběžnějším lékem na diabetes 2. typu je metformin. Jeho výhodou je, že nezpůsobuje hypoglykémii a má řadu příznivých účinků. Nicméně není vhodný např. při výrazně snížené funkci ledvin, což může být případ i vaší matky. Další léky, jako např. deriváty sulfonylmočoviny, hypoglykémii případně způsobit mohou a důsledky toho mohou u starých osob být závažné. V současné době existuje léků pro diabetes 2. typu řada a u každého z nich je nutno přihlížet k dalším okolnostem, které já pochopitelně nemohu znát. Je-li to vhodné, používá se také inzulín.
Myslím, že správné by bylo, kdyby lékaři v lékařské zprávě posoudili, jak je na tom pacient s diabetem a zda potřebuje kvůli tomu léky, případně zdůvodnili, proč dosavadní léky vysadili a nedoporučují je již dále užívat. Asi by při propouštění byla vhodná vaše přítomnost, abyste mohla tyto otázky prodiskutovat. Glykémie 10 mmol/l není z krátkodobého hlediska nic závažného, ale z dlouhodobého pohledu by asi nějaká léčba, např. ten metformin ve snížené dávce, byla vhodná.
Domnívám se, že v léčebně, kde se vaše matka nyní nachází, bude možnost vyžádat posouzení praktickým lékařem. Ten pak při znalosti celkového stavu a laboratorních výsledků z nemocnice bude moci rozhodnout, jak dále postupovat a lék také předepsat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"
749 dotazů
-
zvyseny cukr v krvi
(03.04.2025)
Dotaz
Dobry den,už asi 1 rok mám hodnoty 6,8 cukr z krve na lacno,dnes při měřeni glukometrem po snědeni nožky parku naměřeno z kapky krve 7,8 ,pani doktorka z interny mi řekla,že mi prášky zatím nedá,pan doktor mi dnes dal 500 mg stadamet ,tak nevím jestli ho brát,beru na tlak ,cholestero,ezoletu ,začala jsem držet dietu a chuze 4 km přes den děkuji za odpovedOdpověď
Milá Lenko, dieta spolu se zvýšeným pohybem jsou určitě nejlepším řešením. Stadamet je ale rovněž vhodný a není moc důvodů, proč jej neužívat. Zatím jste dostala velmi nízkou dávku, ale pomoci může.
Zda budou vhodná ještě další opatření, by pomohla rozhodnout znalost i vašich hodnot glykémie po jídle (určitě za 2 hod. by glykémie neměla být nad 10 mmol/l) a hodnota glykovaného hemoglobinu – což, jak známo je ukazatel dlouhodobý a nezáleží na tom, kolik byste před odběrem snědla nožiček párků.
-
Ozempic na hubnutí
(03.04.2025)
Dotaz
Mohu koupit ozempic bez receptu?Odpověď
Bez receptu Ozempic koupit nelze.
Doporučení redakce:
Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.
-
Jaký lék zvolit - Saxenda, Mounjaro, či Rybelsus
(31.03.2025)
Dotaz
Dobrý den, Zajímalo by mne, jaký lék zvolit v případě léčby obezity ? Jestli Saxendu nebo Mounjaro či Rybelsus ? Cukrovku nemám, ale dnes jsem byla u obezitologa a byla mi navrhnuta léčba z důvodu obezity 1. stupně. Jaké jsou mezi zmíněnými léky rozdíly a který je nejvhodnější ? Předem velmi děkuji. KamilaOdpověď
Vážená paní Kamilo, přeji dobrý den,
kladete dobrou otázku, která jistě napadá mnoho dalších osob, které se rozhodly udělat krok správným směrem a snížit si zdravotní rizika plynoucí z nadváhy. Důvodem o otázky, které kladete, je patrně velké množství informací ve veřejném prostoru, ve kterých je mnohdy obtížné se orientovat. Navíc všechny tři léky (Saxenda, Mounjaro a Rybelsus) působí na regulaci chuti k jídlu, ale liší se mechanismem účinku, účinností i způsobem podávání.
1) Jaké jsou rozdíly mezi těmito léky?
Lék
Účinná látka
Mechanismus účinku
Podávání
Průměrný úbytek hmotnosti
Saxenda
liraglutid
agonista GLP-1 (zpomaluje vyprazdňování žaludku, snižuje chuť k jídlu)
denní injekce
5–10 %
Mounjaro
tirzepatid
agonista GLP-1 a GIP (dvojí účinek na regulaci chuti k jídlu a metabolismu)
týdenní injekce
15–22 %
Rybelsus
semaglutid
agonista GLP-1 (podobný jako Saxenda, ale v tabletách)
denní tableta
10–15 %
2) Který lék je nejvhodnější?Při požadavku na co největší úbytek tělesné hmotnosti:
Mounjaro (tirzepatid) je nejúčinnější, protože působí na dva receptory (GLP-1 a GIP). Má ale vyšší cenu a může mít více vedlejších účinků.Při preferenci tablet místo injekcí:
Rybelsus (semaglutid) je jediná možná volba, protože je to jediný perorální lék v této skupině. Je méně účinný než Mounjaro, ale působí pravděpodobně lépe než Saxenda.Při preferenci osvědčeného léku, pokud nevadí denní aplikace injekce:
Saxenda (liraglutid) je nejdéle používaný a má stabilní účinnost, ale vyžaduje každodenní injekční aplikaci.3) Na co si dát pozor?
Všechny tyto léky mohou mít vedlejší účinky, nejčastěji nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpu. Nejsou vhodné pro lidi s anamnézou karcinomu štítné žlázy nebo závažnými poruchami trávení.
4) Moje doporučení:
Pokud nevadí injekce jednou týdně a při požadavku na nejlepší (nejvyšší) účinnost, zvolil bych Mounjaro. Při preferenci tablety místo injekce, pak bych doporučil Rybelsus. Při preferenci nejdéle v klinické praxi používaného (a tím i osvědčeného) léku, který má ale o málo mírnější účinnost, pak bych volil lék Saxenda.
Nikdy si tyto léky neordinujte sama, je vždy na posouzení lékaře, zda je jejich podávání pro Vás vhodné (což je i Váš případ). Léky vždy používejte pokud jsou vydány v lékárně, nejvíce padělků těchto léků se objevuje na internetu. Mějte na paměti, že tyto léky mohou poskytovat lékové interakce s jinými souběžně užívanými léky, důvodem je jejich vliv na zpomalení činnosti žaludku a tenkého střeva, což se např. projevuje snížením vstřebávání paracetamolu a jeho o něco slabším účinkem.
S přátelským pozdravem
Doporučení redakce:
Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně postupně klíčová slova Ozempic, Saxenda a Mounjaro, naleznete spoustu zajímavých dotazů na tyto přípravky a mnoho dalších užitečných odpovědí.
-
Jiný druh injekce
(28.03.2025)
Dotaz
Mohu nahradit Lantus , který došel za Lyumjev, ktery na cukrovku užívá maminka?Odpověď
Milý Zdeňku, absolutně nikoliv.
Lantus je středně dlouze až dlouze působící inzulín. Maximum účinku má asi za 4 hod. a působí celkově 18 – 24 hod. Používá se jako tzv. bazální inzulín, zajišťující kontinuální hladinu inzulínu v krvi.
Lyumjev tzv. velmi rychle působící inzulín, jehož akce začíná asi za 20 min. a trvá 2 – 3 hod. a slabě doznívá ještě asi hodinu.
Okamžitě si opatřete svůj inzulín.
-
Výměna léku
(28.03.2025)
Dotaz
Dobrý den, čerstvě mi byla diagnostikována cukrovka, cukr 7,6. PL mi předepsala Siofor Prolong - 1 tbl denně. Až doužívám toto první balení, je možná výměna - předepsání jiného léčivého přípravku, a to přípravku Saxenda? Může tento LP předepsat PL? Jaké musí diabetik splňovat podmínky pro předepsání tohoto LP? Děkuji.Odpověď
Milá Sylvie, bohužel o sobě nic neuvádíte, tak nemohou posoudit, do jaké míry mohou být různé léky pro vás vhodné. Lék Siofor je obecně vhodný pro převážnou většinu osob s diabetem 2. typu. K němu se pak mohou přidávat další léčiva, např. i tzv. analoga GLP-1, ke kterým patří i Saxenda.
Saxenda je lék, který se předepisuje především pro usnadnění hubnutí při redukční dietě. V ČR jej může předepsat každý lékař, ale pacienti si jej vždy musejí sami plně hradit. Cena se pohybuje kolem asi 2 400 Kč za měsíc léčby.
Existují i jiné podobné léky, které při splnění preskripčních omezení mohou být i plně hrazeny. Zpravidla se doplňují k dalším lékům, jako např. zmíněný Siofor. Důvodem nasazení musí být nedostatečně vyrovnaný diabetes při správně dodržované dietě.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!