Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

zvýšená ranní glykémie

Datum vložení dotazu: 29.05.2022

Ptá se: Adam

Dotaz

Dobrý den, před cca 4 lety jsem dlouhodoběji pociťoval nevolnosti (zejména slabost) z hladu a neuropatii v palcích na nohou. Samy o sobě to byly spíše drobné obtíže, měl jsem ale docela špatnou životosprávu (minimum pohybu, mnoho stresu, hodně sladkého), takže jsem chtěl ověřit, zda to nemůže být problém s cukrem. Moje praktická lékařka je schopná, ale řeší hlavně akutní problémy a v extrémní rychlosti, proto jsem se to rozhodl prověřit sám. Pořídil jsem si tedy domácí glukometr a zkoušel jsem po nějaké období zmapovat glykemii. V průběhu dne byla zcela v pořádku vč. momentů, kdy jsem pociťoval nevolnost nebo po sladkých jídlech (pociťované potíže tedy asi s cukrem nesouvisely). Pouze ráno na lačno se někdy objevila glykemie mírně nad 5,6 mmol. Snažil jsem se tedy zlepšit životní styl, po čase jsem ranní hodnoty ještě kontroloval a byly OK. Od té doby jsem jenom příležitostně několikrát do roka ranní hodnotu zkontroloval. Z naprosté většiny byla OK (do 5,6 mmol). Poslední cca rok se však objevuje poměrně pravidelně nad 5,6 mmol, mezi 6-7, dvakrát jsem zaznamenal hodnotu přes 7. V rámci preventivní prohlídky u lékaře byla hodnota OK. Životospráva v současnosti lepší, cvičím každý den, nekouřím, alkohol téměř vůbec, strava normální, stresu stále hodně především z práce. Neuropatie se zhoršuje, ale pomalu (necítím cca polovinu jednoho palce, na druhém snížená citlivost, většinou cítím třeba měsíc zhoršování - jehličky atd., a pak zase nějakou dobu je klid nebo mírné zlepšení), z jiných potíží mám autoimunitní zánět ŠZ, alergie, Gilbertův syndrom. V rodině o nikom s cukrovkou nevím. Abych získal nějaká data mimo domácí glukometr, jako samoplátce jsem si v laboratoři nechal vyšetřit ranní glukózu a HbA1c, obojí OK (5,20 a 33,0).

Moje otázky tedy jsou:

1. Mám ty zvýšené domácí hodnoty nějak dále řešit, ať už s lékařkou, nebo třeba jako samoplátce zaplatit oGTT, nebo je to zbytečné a je to takto v pořádku?

2. Mohla by neuropatie souviset se zvýšenými ranními hodnotami glykémie?

3. Při probouzení většinou cítím velmi rychlé bušení srdce, jak se proberu, tak to přejde, v průběhu dne je to OK. Dočetl jsem se, že to bude asi zvýšený ranní kortizol. Je možné, že právě ten způsobuje ranní zvýšení glykémie a než dojdu na odběry v případě vyšetření v laboratoři, už tento efekt vymizí? Pokud by to tak bylo, je to normální a není tedy nutné žádné řešení (kromě snahy o omezení stresu)?

Omlouvám se za délku dotazu, ale neumím sám vyhodnotit, zda je to něco, co bych měl dále řešit, nebo vůbec ne, a proto jsem se chtěl poradit. Velice děkuji za odpověď.

věk: 32 let výška: 173 cm váha: 67 kg

Odpověď

Dobrý den.

Nejprve mi dovolte vyjádřit pochvalu, jak se o sebe staráte. Hodnoty glykémie, které udáváte (a myslím tím ty z laboratoře) jsou naprosto normální. Hodnoty z glukometru vždy hodnotíme opatrně, protože ne všechny přístroje měří přesně a i ty nejlepší mohou mít odchylku cca 10-15%. Proto při posuzování hraničních stavů, zda se jedná o cukrovku, hodnotíme výhradně laboratoř. Domnívám se, že potíže, které udáváte nesouvisí s hladinou krevního cukru. Neuropatie vzniká po určité době (obvykle jsou to roky) hyperglykémie.

tedy odpovědi na vaše dotazy:

ad 1) oGTT nemá nyní smysl dělat, provádíme ho pokud je v laboratoři nalačno hraniční glykémie (tedy 5,6-6,9 mmol/l)

ad 2) domnívám se, že ne. Pokud obtíže, které popisujete budou přetrvávat, doporučuji vyšetření neurologem, zatím zkuste doplnit stopové prvky, hořčík, vápník, můžete zkusit kyselinu thioktovou (označovanou také jako kyselina thioktová), je to silný antioxidant, který se opět široce využívá k léčení diabetické polyneuropatie (porušení nervů) spojené s poruchami čití či bolestivosti, pomáhá zlepšit výživu nervu

ad 3) ano ranní zvýšená hladina kortizolu obvykle může za vyšší ranní glykémie u řady diabetiků. Zatím u Vás není nutné žádné řešení kromě toho, jak správně říkáte, omezení stresu

Doporučení na závěr: pokračujte v životosprávě, pravidelný aerobní pohyb alespoň 3x týdně na 60 minut, můžete zkusit nějaké postupy na snížení úrovně stresu 1x za rok kontrola glykémie a HbA1C v laboratoři. Pokud bude hraniční hodnota, nechce si doplnit oGTT.

s pozdravem

(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

959 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý de, mám dotaz ohledně naměřeného cukru po jídle cca 3,5 hodiny byla 10.5. Zda to řešit s obvodním lékařem nebo zda je hodnota v normálu. Děkuji za odpověď. Jana

    Odpověď

    Milá Jano, váš „test“ nebyl proveden za standardních podmínek a proto jej není možné posuzovat z hlediska přesné diagnostiky diabetu či porušené glukózové tolerance. Záleží na tom, co jste jedla a čím jste si glykémii měřila.

    Obecně je to hodnota zvýšená, ale kritériem pro orientační diagnostiku diabetu by byla teprve hodnota nad 11 mmol/l. Při vaší příští kontrole u obvodního lékaře by bylo vhodné změřit glykémii ráno na lačno ve standardní laboratoři.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám dotaz jde léčit tato nemoc ?

    Emil

    Odpověď

    Milý Emile, vy máte asi na mysli možnost „zcela vyléčit diabetes 1. typu“, aby měl člověk zase normální glykémie, mohl normální jíst a nemusel si k tomu píchat inzulín...

    Dá se říci, že zatím to v podstatě možné není, i když některé postupy fungují, ale jen při určitých spíše výjimečných okolnostech.

    Při diabetu 1. typu zcela chybějí beta buňky pankreatu, které vyrábějí inzulín a dodávají jej tělu přesně podle aktuální potřeby. Dnes je možné transplantovat celou slinivku břišní, ve které se tyto buňky nacházejí, a tím zajisti normální regulaci glykémií bez potřeby inzulínu. Je také možné transplantovat jenom Langerhansovy ostrůvky, ve kterých se inzulín ve slinivce tvoří. Obě metody ale vyžadují trvalou imunosupresivní léčbu a je nutné podstoupit náročný (celá slinivka) nebo méně náročný operační výkon. Na našich stránkách jsme o těchto metodách opakovaně psali, tak si to můžete najít. Je to vhodné jen za zcela výjimečných okolností a pro standardní léčbu diabetu 1. typu se to rozhodně neprovádí, a to nejen pro nedostatek vhodných orgánů k transplantaci, ale také pro nežádoucí efekty této léčby. I o léčbě diabetu pomocí beta buněk připravených v laboratoři jsme na našich stránkách opakovaně psali. Tyto metody jsou zatím ve stádiu prvního testování u lidí a obecně se zatím v léčbě diabetu nepoužívají.

    Existují také možnosti zasáhnout v časné fázi po zjištění diabetu ve snaze zachránit mizející beta buňky pacienta. Tyto metody se rovněž zatím testují, ale zavedený způsob zatím neexistuje.

    https://www.cukrovka.cz/diabetikum-pomuze-transplantace-ledviny-a-slinivky

    https://www.cukrovka.cz/transplantace-pankreatu-se-v-institutu-klinicke-a-experimentalni-mediciny-ikem-provadeji-jiz-40-let

    https://www.cukrovka.cz/co-by-mohlo-zajimat-kazdeho-diabetika

    https://www.cukrovka.cz/pokrok-v-lecbe-diabetu-kmenovymi-bunkami

    https://www.cukrovka.cz/poradna/lecba-diabety-typu-1-a-mozne-oddaleni-inzulinove-lecby

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den potřebovala bych spiš trochu uklidnit. V pondělí jsem byla na krvi a mám zvýšené leukocity a bílkovinu v moči. Nic mi není jen jsem měla úraz nohy a mám ji stále ještě oteklou. A dost jsem ve stresu. Dnes jsem byla na odběrech znovu. V pondělí budu mít výsledky. Děkuji vám vřele za odpověď

    Odpověď

    Milá Moniko, vzhledem k tomu, že sama píšete, že vám nic není, tak vás snad mohu uklidnit. Ale jinak z vašeho opravdu stručného líčení nemohu nic usuzovat. Leukocyty mohou být zvýšené jen mírně, a to je docela běžná věc, ale také mohou být zvýšeny 10x i 100x, a to je už vážnější. A podobně je to i s bílkovinou v moči. Ta může být přítomna jen málo a přechodně, nebo jí tam může být moc, a zo už většinou něco znamená. Proto se omlouvám, ale při tak nepřesném dotazu nemohu moc odpovídat. Nejjednodušší bude poradit se o tom s lékařem, který dal ta vyšetření provést. Ten snad toho bude o vás vědět trochu víc.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hodnota 7,3 mmol z žilniho odběru je indikováno k nasazení tabletek?

    Odpověď

    Dobrý den,

    při nasazení léků na cukrovku se řídíme celkovým stavem pacienta, hladinou aktuální glykémie a také parametrem HbA1C (tzv dlouhý cukr) Toto číslo ukazuje průměrnou hodnotu glykémie cca za 3 měsíce zpětně. On totiž cukr v krvi kolísá a pokud budete mít 1x 7,3 a ostatní hodnoty v normálu, tak léky ještě potřebovat nebudete.

    Pokud je to ale opakovaně, tak již ano.

    Doporučuji Vám tedy zahájit dietu, snažit se hýbat a nechat si udělat kontrolní glykémii cca za 3-4 měsíce včetně HbA1C. Bude-li HbA1C nad 40 mmol/mol nebo glykémie nalačno opět nad 7,0 mmol/l, pak bych již zahájila léčbu léky. Ono totiž včasné zahájení léčby oddaluje zhoršení glykémií do dalších let.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,mám prediabetes, změnil jsem přístup,dal dolů 10kg váhy,sportuji a držím přísně stravu, pořídil jsem si glukometr za 8 týdnů jsem se dostal na čísla 4,9-5,8 na lačno.... nyní posledních 10 dnů opět zhoršení na lačno cukr mezi 6,4-7,7 přitom jsem stravu neporušil.Mohlo by to být vyšší z nějaké např.virozy? Děkuji za odpověď

    Odpověď

    Milý Martine, vlohu ke vzniku diabetu nesporně máte. Každé zdravotní zhoršení, na prvním místě nadváha, mohou poruchu zhoršovat, trvale či přechodně. Diabetes 2. typu je zpravidla postupující onemocnění, takže často může postačovat redukce hmotnosti, snížené množství kalorií a dostatečný pohyb, ale někdy se zejména vaše schopnost produkovat inzulín může přesto snižovat, takže můžete v budoucnu potřebovat léčbu, a nemusí to „být vaše vina“.

    Zatím to ale máte v pořádku. Vydržte tedy dodržovat ten nový režim a zatím nic dalšího nepodnikejte. Nyní je to celkem v pořádku.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!