Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

inulin v tepelně zpracovaných potravinách

Datum vložení dotazu: 23.10.2021

Ptá se: Jana

Dotaz

Dobrý den, ráda bych věděla, jak je to s inulinem, pokud se vyskytuje ve v ýrobcích nějak tepelně upravených. Poslední dobou se na trhu objevuje řada výrobků, které na obalu deklarují nulový obsah přidaného řepného cukru a jsou "oslazeny" inulinem, tedy roslinnou vlákninou. Výsledný produkt často je spíše nesladký. Já si tyto výrobky oblíbila, například od firmy Emco - granola, sušenky, tyčinky...Nedávno jsem se ale dočetla, že při zahřívání inulinu například při pečení (bylo asi prováděno v laboratorních podmínkách za tzv. suchého zahřívání) se značná část inulinu rozpadla na jednotlivé molekuly fruktózy. Zajímalo by mne tedy, zda se toto děje i pokud je inulin přidáván mezi další suroviny, které se následně zahřívají při pečení - třeba právě sušenky, granola...? Nejsem diabetik, tyto produkty preferuji zejména pro jejich nepřeslazenost, zajímalo by mne tedy, zda tím něco dělám i pro své zdraví a jím ve výrobku vlákninu nebo cukr. Děkuji.

Odpověď

Nejdříve o inulinu z webu Bezpečnost potravin:

Inulin je zásobní látka (podobně jako škrob), která se vyskytuje v řadě rostlin, nejvíce v cibulovinách, kořenu čekanky a artyčoku (něco zcela jiného je hormon inzulin zodpovědný za štěpení glukózy v krvi). Inulin se nejčastěji získává z kořene čekanky a používá ve formě jemného bílého prášku téměř bez chuti a bez zápachu.

Patří mezi tzv. nestravitelné oligosacharidy, tzn. že jeho konzumací se nedodává téměř žádná energie. Odolává agresivním žaludečním kyselinám i trávicích enzymům, a tak prochází trávicím ústrojím v podstatě nezměněn. Téměř se nevstřebává do krevního oběhu, a proto přímo nezasahuje do metabolických pochodů v těle. V nezměněné formě se dostává až do tlustého střeva, kde funguje jako zdroj živin (prebiotikum) pro příznivou (probiotickou) střevní bakteriální mikroflóru (bifidobakterie a laktobacily), která je schopna bránit pomnožení nežádoucích bakterií. Kromě toho ve spojení s vlákninou pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, posiluje imunitní systém, zlepšuje trávení, reguluje vyprazdňování a tlumí pocit hladu. Pomáhá předcházet infekčním průjmům. Inulin se tak nepřímo podílí na boji proti střevním zánětům i nádorovým onemocněním tračníku. Dostatečný příjem vede k úpravě konzistence i pravidelnosti stolice, tzn. je účinný i jako lék proti zácpě.

Inulin je stabilní až do teplot 140 °C v rozpouštědlech v blízkosti neutrálního pH, může být proto zpracováván ve všech potravinářských aplikacích. Rozkládá se při teplotách nad 140 °C. V práškové formě je inulin tepelně stabilnější než v podobě sirupu. Produktem úplné hydrolýzy inulinu jsou glukóza a fruktóza. 

Po vystavení inulinu vyšším teplotám opravdu dochází k jeho úbytku. Avšak velmi záleží na dané teplotě, době záhřevu a také na celkovém obsahu sacharózy či fruktózy v dané potravině. 

Dovoluji si tvrdit, že pozitivní vlastnosti inulinu v tepelně zpracovaných potravinách převyšuje zmíněný fakt, že dochází při tepelném zpracování k jeho mírným ztrátám a rozpadu na jednoduché sacharidy. 

Vždy záleží na celkovém složení daného produktu, tedy pokud podle tabulky energetických hodnot má opravdu nižší množství sacharidů a jednoduchých cukrů a vyšší obsah vlákniny v porovnání  s jinými výrobky. 

MEYER, D. a J.-P. BLAAUWHOED. Inulin. In: F. Phillips, G. O. a William, P. A, editor. Handbook of hydrocolloids. 2009. Nantes: Woodhead Publishing. s. 829 –848.

Bezpečnost potravin: Inulin [online]. [cit. 2021-10-26]. Dostupné z: https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/76616.aspx

FOJTÍKOVÁ, Hana. Aplikace inulinu do dětských ovocných štáv. Zlín, 2012. Diplomová práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Vedoucí práce Ing. Ladislava Mišurcová, Ph.D.

pozn redakce.: omlouváme se za opožděnou odpověď

(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

116 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, moc děkuji za odpověď. S doporučovaným berberinem jsem vybrala Armol LIPID PLUS - od lékařů beru na předpis na tlak 1x denně ráno Lokren, ráno a večer 12mg Betaserc na závrať + 1 tabletu magnesia Magnesii Lactici 0,5 g a během léta na otoky nohou 2x denně tabletu Detralexu - je možná tato kombinace? Ještě jednou moc děkuji za odpověď. Zdeňka

    Odpověď

    Vážená paní Zdeňko, přeji dobrý den,

    vybrala jste si doplněk stravy, který vedle berberinu obsahuje též extrakt z červené kvasnicové rýže, což je vlastně přírodní statin monakolin. Kombinace s léky, které užíváte je bez problému možná, jen si dávejte první 2-3 týdny pozor na pokles krevního tlaku, který může berberin způsobit. Doporučil bych odstup podání doplňku stravy Armo lipid plus od přípravku Detralex alespoň 1 hodinu, optimálně 2 hodiny, s tím, že nejprve užijete Armol lipid plus a teprve potom Detralex. Detralex totiž může zvýšít expozici monakolinu, což by se mohlo projevit např. svalovou slabostí nebo dokonce bolestí svalů. Po dobu 2 hodin po užití Armol lipid plus také nejeze grapefruity, protože opět může docházet ke zvýšení expozice monakolinu.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, měla jsem zvýšenou hodnotu glukozy (5,96 na lačno). Začala jsem držet dietu, 1x týdně docházím na cvičení a denně cca na 40 minut chodím na svižnou procházku. Můžu pít pro podporu snížení hladiny glukozy čaje pro diabetiky (např. Fytopharma EUDIABEN diabetický čaj). Moc prosím o radu a doporučení, co se dá ještě dělat. Moc děkuji. Zdeňka

    Odpověď

    Vážená paní Zdeňko, přeji dobrý den,

    je naprosto skvělé, že jste se postavila problému čelem, máte můj obdiv. Čaj pro diabetiky můžete (neslazený) pít, určitě Vám nemůže ublížit. Lepší by byly doplňky stravy s extraktem z rostliny, o které ne spolehlivě známo, že snižuje hladinu cukru a současně má dlouhodobý efekt, který se projevuje snížením hladiny glykovaného hemoglobinu. Patrně nejlépe prozkoumaná léčivá rostlina z hlediska využití u diabetu 2. typu. Výsledky meta-analýz prokázaly, že vedle příznivého vlivu na HbA1c Glykovaný hemoglobin, tzv. dlouhý cukr) i FPG (glukózu v plazmě žilní kreve) má berberin jako hlavní alkaloid dřišťálu příznivý efekt na systémový zánět doprovázející diabetes, dyslipidémii a řadu kardiovaskulárních onemocnění. Ke dni zpracování bylo publikováno celkem 60 meta-analýz kontrolovaných klinických studií. Z hlediska vlivu na diabetes 2. typu, snižuje berberin FPG průměrně o 0,77 mmol/l, HbA1c průměrně o 0,57 mmol/mol a má řadu dalších statisticky i klinicky významných účinků. Navíc berberin samotný nebo v kombinaci s perorálními antidiabetiky při léčbě diabetu 2. typu významně nezvýšil výskyt celkových nežádoucích účinků RR = 0,73 (0,55-0,97 na 95% hladině spolehlivosti) a riziko hypoglykémie RR = 0,48 (0,21-1,08 na 95% hladině spolehlivosti). Mechanismus účinku spočívá ve zvýšení uvolňování insulinu a ve zvýšení citlivosti periferních tkání na jeho působení.

    Berberin patří k poměrně často používaným přírodním prostředkům, zejména v kontextu tradiční čínské medicíny a ajurvédské medicíny. V těchto tradičních systémech byly rostliny obsahující berberin používány k léčbě různých onemocnění, včetně problémů s trávením a infekcí. V posledních letech získal berberin na popularitě také v západním světě kvůli několika výzkumům naznačujícím jeho potenciální výhody, zejména v souvislosti s diabetem 2. typu a narušeným metabolismem.

    Použít by jste mohla i jiné rostliny nebo extrakty z rostlin, pokud existují dobré důkazy o jejich účinnosti a dostatečné bezpečnosti. K dalším rostlinám, které takové parametry splňují jsou: Gymnema lesní, Pukol nádherný (banaba), Mořská okurka (bitter melon neboli momordika) nebo pískavice řecké seno.

    Přeji Vám, ať se všechno, co si přejete podaří.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je tento doplněk stravy bez chemických látek ,doporučili by jste ho ? Alena

    Odpověď

    Vážená paní Aleno, přeji dobrý den,

    doplněk stravy Movisan obsahuje lososí kolagen a je doplněný o standardizovaný extrakt z boswelie (kadidlovníku), vitamin C, kyselinu listovou, inulin a mangan. K Vaší orázce, zda je tento doplněk stravy bez chemických látek, musím odpovědět, že není, protože síran manganatý, vitamin C, kyselina listová a barviva obsažená v želatině tvořící tobolku (karmín, žluť SY, brilantní modř) jsou zcela jistě chemické látky. Kolagen a extrakt z boswelie se vyznačují příznivými účinky na lidské zdraví v množství, které je v doplňku stravy obsaženo. Z odborné literatury lze snadno dohledat řadu klinických studií s některými složkami doplňku stravy Movisan, přičemž jak lososí kolagen, tak i boswelie prokázaly dobrý účinek zejména na bolest, respektive na zánět. Protože nemám zkušennost s doplňkem stravy Movisan, nemohu dát vlastní doporučení. Není mi známa žádná klinická studie, která by proběhla přímo s doplňkem stravy Movisan.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, maminka(75let), bere Trajenta. Trpí syndromem neklidných nohou, otékají jí nohy,má brnění v konečcích prstů. Ze zahraničních zdrojů jsem se doslechla o vit.B1, resp.o formě Benfotiamin, který údajně velmi dobře podporuje metabolismus glukózy+ovlivňuje metab.v ledvinách a i na periferní nerv.soustavě. Bylo by možné zařadit tuto formu B1=Benfotiamin rozpustný v tucích jako podpůrnou léčbu? Studie uvádí užívání zvýšené dávky, tj.cca 500-600mg. Děkuji za odpověď Lenka

    Odpověď

    Vážená paní Lenko, přeji dobrý den,

    benfothiamin je derivát vitaminu B1, který se skutečně vyznačuje vyšší rozpustností v tucích, ale stále patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě, protože se v organismu na vitamin B1 přeměňuje. Odlišná chemická struktura benfothiaminu mu propůjčuje řadu výhodných vlastností, jako je velmi dobré vstřebávání, vysoká stabilita, absence pro vitamin B1 charakteristické vůně a chuti. S benfothiaminem je prováděno značné množství experimentálních studií s laboratorními zvířaty, ale také klinické studie u lidí. Momentálně probíhá studie u časné Alzheimerovy choroby, jejíž výsledky ale dosud nejsou dostupné. Z klinických studií, které jsou již ukončené je zřejmý efekt benfothiaminu na zlepšení některých komplikací u pacientů s diabetem 2. typu, zejména ve vztahu k diabetické polyneuropatii. Užívání benfotiaminu u těchto pacientů může přinést zlepšení některých příznaků diabetu, zatím ale nebylo prokázáno, že by benfothiamin v dávkách do 150 mg denně vedl ke zlepšení kompenzace diabetu. Vysoké dávky benfothiaminu jsou v současnosti předmětem výzkumu, např. ve studii u Alzheimerovy choroby se podle protokolu studie podává jedné skupině pacientů 600 mg a druhé skupině pacientů 1200 mg benfothiaminu denně. Registrovaný léčivý přípravek BENFOGAMMA (1 tableta obsahuje 50 mg benfothiaminu) v dávkování uvádí: "V rámci profylaxe u dospělých a dětí nad 10 let je obvyklá dávka 1-2krát týdně 1 tableta, při terapii se doporučuje užívat 1-3krát denně 1 tabletu, v ojedinělých případech i více.". Dávky nad 100 mg bych doporučoval rozdělit do několika dílčích dávek během dne. Odpověď na Vaší otázku, jestli by bylo možné použít benfothiamin použít jako pomocnou léčbu u Vaší maminky lze odpovědět, že ano. Dávky bych doporučil zvyšovat postupně, rozhodně bych nepovažoval za rozumné hned začít s vysokou dávkou, např. 500 mg.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat zda je možné užívat kotvičník spolu s lékem stadamet 1000. Nenašel jsem nikde nějaké kontraindikace, ale přesto v jednom článku upozorňují na možná rizika. Děkuji Lukáš

    Odpověď

    Vážený pane Lukáši, přeji dobrý den,

    kotvičník (Tribulus terrtris) interaguje s metforminem. Nejedná se ale o kontraindikovanou lékovou interakci. Při souběžném podávání kotvičníku a metforminu dochází jednak ke zvýšení vstřebávání metforminu a dále ke zvýšení účinku metforminu na hladinu krevního cukru, což může vyvolat až hypoglykemickou příhodu. Zálěží velmi na kvalitě kotvičníku a pochopitelně na jeho dávce. Obecně se doporučuje nejprve užít kotvičník a teprve za cca 2 hodiny užít metformin.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!